Zavrieť

Porady

Materská 2011

Dobrý večer milí poraďáci,
prečítala som tuším všetky príspevky ohľadne materskej, ale aj tak si neviem odpovedať na svoje otázky. Som zatiaľ SZČO a plánujeme s manželom mimčo, ktoré by sa malo (teda aspoň podla našich plánov) narodiť niekedy v marci, apríli budúceho roku.
Od 07/2007 som povinne nemocensky poistená z minima.
Od 11/2008 si platím aj DNP a to z rozdielu min.vym.základu a max.vym.základu.Čo využívam pri PN a OČR.
Chcem sa spýtať, keďže chcem na budúci rok najvyššiu možnú materskú:
1. Ak otehotniem v lete tohto roku, budem musieť ísť na rizikovú PN, ovplyvní mi toto čerpanie PN, ktoré by bolo až pokiaľ by som nešla na materskú výšku maximálnej materskej?
2. Treba platiť odvody do SP počas tejto PN, ak chcem max.materskú?

Pekne prosím pomožte mi sa z toho vymotať.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mima66 Pozri príspevok
Ano, mozes to urobit u toho isteho zamestnavatela, ale nesmie tam byt medzera v 270 dnoch. V jeden den ta prepusti a v druhz hned prijme.
mima66 Pozri príspevok
Ano, staci 30. Mesiac pred nastupom rozviazes pomer a znova nastupis. A matersku budes mat pocitanu z noveho zamestnania.
mima - nie je to tak - tieto príspevky môžu pomýliť (radšej to vymaž, alebo oprav)
Správne odpovede tu už sú
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. Momentálne som na RD, platím si DNP z minima. Chcela by som tento rok otehu a mozno ešte tento rok nastupit na MD. Čo musim urobiť pre vyššiu matersku? stači mi do 8tt tehu sa odhlasit z DNP a prihlasit s max. VZ a platit ho 26tyzdnov pred nastupom na MD? Alebo sa niečo zmenilo? Vďaka
0 0
coro coro

coro je offline (nepripojený) coro

Prosím o radu:
-Manželka, zamestnaná v štátnej správe, je na rizikovom tehotenstve - akoby PN.
-POČAS tejto "práceneschopnosti", došlo k preradeniu ich oddelenia, na iného ho zamestnávateľa- "delimitácii", v rámci rôznych rušení a zakladaní úradov.
Bol to priamy presun bez pauzy, udial sa počas PN, ale "papierovo" to je zmena zamestnávateľa.

Vzniká situácia, že bude zamestnaná u nového zamestnávateľa dlhšie než 90 dní, ale zrejme neodpracuje ani jediný deň, po celý čas bude PN.
Z čoho jej vyrátajú materský príspevok?
Podľa zákonov to vyzerá, že budú pri výpočte deliť nulou. Ale že to bude nekonečno, neverím.
0 0
karka karka

karka je offline (nepripojený) karka

karka Pozri príspevok
Zdravim vsetkych. Chcem Vas poprosit o kontrolu rozhodneho obdobia na vypocet VZ na matersku.Neviem ci som spravne pochopila zakon.
- termin porodu je 2.8.2011
- nastup na matersku 21.6.2011 - 6 tyzdnov pred TP
- 90 dni pred nastupom na MD od 23.3.2011 -datum od kedy budem mat zmluvu
- RO je od 23.3.2011 do 31.5.2011 ???
dakujem
nik to necital.........ci?
0 0
coro coro

coro je offline (nepripojený) coro

karka Pozri príspevok
nik to necital.........ci?
Prečo do 31.5. ? Podľa mňa celé obdobie u nového zamestnávateľa, mínus doba PN - takže do 21.6. ak to bude začiatok.
Edit: chyba:... pardon neuvedomil som si že do konca kalendárneho mesiaca pred začatím. Takže do 31.5.
Naposledy upravil coro : 19.01.11 at 13:07
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Ľudkovia prosím Vás mocne,
poradíte mi s nárokom na dovolenku po MD a výpočtom odstupného ?????

mám pracovníčku ktorá bola v HPP od 1.4.2004
MD od 1.12.2007
nástup do práce má byť od 22.1.2011
ale nakoľko bolo jej miesto zrušené z org.dôvodov, tak jej musíme dať výpoveď a SW (OLYMP) mi vykazuje, že má 73 dní dovolenky ??? !!!
tak potrebujem niekde vyhrabať ako k tejto cifre došiel a zistiť koľko dovolenky jej treba preplatiť
a potom tiež potrebujem zistiť sumu z ktorej jej mám vypočítať odstupné....

moc dík za každú radu
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
posúvam si požiadaku - poradíte ???



sway Pozri príspevok
Ľudkovia prosím Vás mocne,
poradíte mi s nárokom na dovolenku po MD a výpočtom odstupného ?????

mám pracovníčku ktorá bola v HPP od 1.4.2004
MD od 1.12.2007
nástup do práce má byť od 22.1.2011
ale nakoľko bolo jej miesto zrušené z org.dôvodov, tak jej musíme dať výpoveď a SW (OLYMP) mi vykazuje, že má 73 dní dovolenky ??? !!!
tak potrebujem niekde vyhrabať ako k tejto cifre došiel a zistiť koľko dovolenky jej treba preplatiť
a potom tiež potrebujem zistiť sumu z ktorej jej mám vypočítať odstupné....

moc dík za každú radu
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

coro Pozri príspevok
Prečo do 31.5. ? Podľa mňa celé obdobie u nového zamestnávateľa, mínus doba PN - takže do 21.6. ak to bude začiatok.
.. pretože platí §54 odst 2b zák o SP! RO je do 31.5. v tomto prípade.

Pre karka: .... ja by som "nešla takto na doraz" ..
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Tinika Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. Momentálne som na RD, platím si DNP z minima. Chcela by som tento rok otehu a mozno ešte tento rok nastupit na MD. Čo musim urobiť pre vyššiu matersku? stači mi do 8tt tehu sa odhlasit z DNP a prihlasit s max. VZ a platit ho 26tyzdnov pred nastupom na MD? Alebo sa niečo zmenilo? Vďaka
aj ja posuvam
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Tinika Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. Momentálne som na RD, platím si DNP z minima. Chcela by som tento rok otehu a mozno ešte tento rok nastupit na MD. Čo musim urobiť pre vyššiu matersku? stači mi do 8tt tehu sa odhlasit z DNP a prihlasit s max. VZ a platit ho 26tyzdnov pred nastupom na MD? Alebo sa niečo zmenilo? Vďaka
.. v prípade nástupu na MD v tomto roku to platí stále
.. v prípade nástupu na MD v budúcom roku .... - to je ešte vo hviezdach!
Naposledy upravil Katy a R : 19.01.11 at 20:55
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Katy a R Pozri príspevok
.. v prípade nástupu na MD to platí stále
.. v prípade nástupu na MD v budúcom roku .... - to je ešte vo hviezdach!
vdaka, v prvom rade ma zaujimal rok 2011 a r. 2012 to zrejme este nikto netusi ) inac stale sa ma kazdy pyta či je pravda, ze DNP chcu zrušit, viete niečo o tom? vdaka
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Poradí mi niekto
ďakujééém vopred

sway Pozri príspevok
Ľudkovia prosím Vás mocne,
poradíte mi s nárokom na dovolenku po MD a výpočtom odstupného ?????

mám pracovníčku ktorá bola v HPP od 1.4.2004
MD od 1.12.2007
nástup do práce má byť od 22.1.2011
ale nakoľko bolo jej miesto zrušené z org.dôvodov, tak jej musíme dať výpoveď a SW (OLYMP) mi vykazuje, že má 73 dní dovolenky ??? !!!
tak potrebujem niekde vyhrabať ako k tejto cifre došiel a zistiť koľko dovolenky jej treba preplatiť
a potom tiež potrebujem zistiť sumu z ktorej jej mám vypočítať odstupné....

moc dík za každú radu
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

sway Pozri príspevok
Poradí mi niekto
ďakujééém vopred
"... mám pracovníčku ktorá bola v HPP od 1.4.2004
MD od 1.12.2007
nástup do práce má byť od 22.1.2011..."
____
Keď chceš odpoveď, bolo by dobré doplniť presný dátum ukončenia MD a či si pred nástupom na MD v r. 2007 vyčerpala všetku dovolenku, ako i na koľko dní dovolenky má nárok.
Keď som rátala, že mala napríklad MD do 17.6., tak mi vyšlo, že z dôvodu rodičovskej dovolenky má 141 neodpracovaných dní, čo by predstavovalo krátenie o 2/12 ročného nároku na dovolenku. Ak by jej však dovolenka skončila 16.6., tak už jej krátiš 3/12.
Pokiaľ ide o to odstupné, tak by sa jej malo počítať z pravdepodobného zárobku, ktorý by zarobila, keby pracovala.
Naposledy upravil vieraaaa : 19.01.11 at 18:11
4 0
Zuzik10 Zuzik10

Zuzik10 je offline (nepripojený) Zuzik10

Dobrý deň, vedel by mi prosím niekto poradiť?
Od 01.09.2009 až do 19.12.2010 som bola nepretržite zamestnaná u jedného zamestnávateľa na TPP. Od 20.12.2010 som sa zamestnala u nového zamestnávateľa (predchádzajúci PP sa skončil), no od 27.12.2010 som na PN pre rizikové tehotenstvo pravdepodobne až do nástupu na materskú - 25.03.2011.
Aké bude moje RO pre výpočet PN zo strany SP? Bude sa na môj prípad vzťahovať novela zákona a potrebných 90 dní NP alebo sa bude postupovať podľa starého zákona, keďže na PN som nastúpila ešte v r. 2010 a teda RO bude od 20.12.2010 do 26.12.2010? Ďakujem.
0 0
karinka123 karinka123

karinka123 je offline (nepripojený) karinka123

dobry den
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Zuzik10 Pozri príspevok
Dobrý deň, vedel by mi prosím niekto poradiť?
Od 01.09.2009 až do 19.12.2010 som bola nepretržite zamestnaná u jedného zamestnávateľa na TPP. Od 20.12.2010 som sa zamestnala u nového zamestnávateľa (predchádzajúci PP sa skončil), no od 27.12.2010 som na PN pre rizikové tehotenstvo pravdepodobne až do nástupu na materskú - 25.03.2011.
Aké bude moje RO pre výpočet PN zo strany SP? Bude sa na môj prípad vzťahovať novela zákona a potrebných 90 dní NP alebo sa bude postupovať podľa starého zákona, keďže na PN som nastúpila ešte v r. 2010 a teda RO bude od 20.12.2010 do 26.12.2010? Ďakujem.
Ak nastúpiš na MD 25.3.2011, splníš podmienku poistenia u nového zamestnávateľa 90 dní a aj keď si na PN, bude sa ti materské počítať z RO, ktorým bude obdobie od 20.12. do 26.12. 2010.
2 0
katarina04 katarina04

katarina04 je offline (nepripojený) katarina04

dobrý deň, rada by som sa touto cestou informovala - ako si vypočítam MD - ak som zamestnaná nepretržite od 07/2002 a na materskú nastúpim 02/2011. nemocenské mi platil len zamestnávateľ, žiadne DNP nemám. veľmi pekne ďakujem
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

katarina04 Pozri príspevok
dobrý deň, rada by som sa touto cestou informovala - ako si vypočítam MD - ak som zamestnaná nepretržite od 07/2002 a na materskú nastúpim 02/2011. nemocenské mi platil len zamestnávateľ, žiadne DNP nemám. veľmi pekne ďakujem
Vypočítaš si ju z vymeriavacích základov v roku 2010, výška materskej je 60% z denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55, teda denný vymeriavací základ budeš mať určený ako podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých si platila poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ nesmie byť vyšší ako denný vymeriavací základ určený z 1,5 násobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, takže to je VVZ z roku 2009, jedna dvanástina je suma 744,50€. Takže už len počítaj ale najmä pozri si § 53 až 55.
2 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

karinka123 Pozri príspevok
dobry den
.. karinka .. prekopíruj ten tvoj prvý príspevok sem - a tú založenú tému zmaž. (nech zbytočne nie je založených veľa tém o tom istom)

No a odpoveď ... práveže ak nastúpiš na MD ešte v tomto roku - bude maximálna. V roku 2012 to tak nemusí byť
Za predpokladu, že si nemala od prihlásenia sa na NP ako DPO iné poistenie.
1 0
Zuzik10 Zuzik10

Zuzik10 je offline (nepripojený) Zuzik10

Kvaka Pozri príspevok
Ak nastúpiš na MD 25.3.2011, splníš podmienku poistenia u nového zamestnávateľa 90 dní a aj keď si na PN, bude sa ti materské počítať z RO, ktorým bude obdobie od 20.12. do 26.12. 2010.
Ďakujem pekne za odpoveď, veľmi mi to pomohlo! Ak môžem, tak ešte jednu otázočku: To RO bude také isté aj pre prípad nemocenských dávok počas PN - tých, ktoré budem dostávať od 6.1 do 25.3?
0 0
Načítať ďalšie