Zavrieť

Porady

Materská 2011

Dobrý večer milí poraďáci,
prečítala som tuším všetky príspevky ohľadne materskej, ale aj tak si neviem odpovedať na svoje otázky. Som zatiaľ SZČO a plánujeme s manželom mimčo, ktoré by sa malo (teda aspoň podla našich plánov) narodiť niekedy v marci, apríli budúceho roku.
Od 07/2007 som povinne nemocensky poistená z minima.
Od 11/2008 si platím aj DNP a to z rozdielu min.vym.základu a max.vym.základu.Čo využívam pri PN a OČR.
Chcem sa spýtať, keďže chcem na budúci rok najvyššiu možnú materskú:
1. Ak otehotniem v lete tohto roku, budem musieť ísť na rizikovú PN, ovplyvní mi toto čerpanie PN, ktoré by bolo až pokiaľ by som nešla na materskú výšku maximálnej materskej?
2. Treba platiť odvody do SP počas tejto PN, ak chcem max.materskú?

Pekne prosím pomožte mi sa z toho vymotať.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
TomkaD TomkaD

TomkaD je offline (nepripojený) TomkaD

Zdravím poradákov! Neviem ako pridať ďalšiu otázku, tak to píšem do odpovede, dúfam že si ju vsimnete.
Prosím o radu ohľadom dobrovoľného nemocenského poistenia (DNP).
Je mi známe, že dĺžka trvania DNP má byť 38 týždňov , aby som mohla dostávať max. materskú dávku.
Ja som nepretržite zamestnaná od roku 2000. Moja HM je 630 eur.
Chcem sa spýtať či stačí ak si DNP poistenie začnem platiť od doby, keď som zistila tehotenstvo- teraz 4 týždeň.
Ak to dobre rátam, tak variant nástupu na MD 8 týždňov pred pôrodom mi vychádza doba platenia DNP 28 týždňov od teraz. Postačuje to, ak chcem dostávať max. materskú?
Ak nastúpim na rizikové tehotenstvo, je mi jasné, že PN budem dostávať z doterajšieho nemocenského poistenia. Platím si počas PN len DNP, aby nebolo prerušené?
Na DNP sa možem prihlásiť od ktoréhokoľvek dňa?
Vďaka za rady!
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

TomkaD Pozri príspevok
Zdravím poradákov! Neviem ako pridať ďalšiu otázku, tak to píšem do odpovede, dúfam že si ju vsimnete.
Prosím o radu ohľadom dobrovoľného nemocenského poistenia (DNP).
Je mi známe, že dĺžka trvania DNP má byť 38 týždňov , aby som mohla dostávať max. materskú dávku.
Ja som nepretržite zamestnaná od roku 2000. Moja HM je 630 eur.
Chcem sa spýtať či stačí ak si DNP poistenie začnem platiť od doby, keď som zistila tehotenstvo- teraz 4 týždeň.
Ak to dobre rátam, tak variant nástupu na MD 8 týždňov pred pôrodom mi vychádza doba platenia DNP 28 týždňov od teraz. Postačuje to, ak chcem dostávať max. materskú?
Ak nastúpim na rizikové tehotenstvo, je mi jasné, že PN budem dostávať z doterajšieho nemocenského poistenia. Platím si počas PN len DNP, aby nebolo prerušené?
Na DNP sa možem prihlásiť od ktoréhokoľvek dňa?
Vďaka za rady!
.. neviem, kde si prišla k tým 38 týždňom (trošku viac je to)
Takto: ak chceš mať nárok z obidvoch poistení .. tak aj podmienky musia byť splnené v obidvoch poisteniach. Základná podmienka (pre každé poistenie) je - 270 dní poistenia za posledné 2 roky pred pôrodom. Prihlásiť by si sa mohl aj od zajtra .. ale čítam, že už si tehotná, tak pre materské to nemá význam - je neskoro na DNP Jedine ak by si mala v poslednej dobe nejaký ukončený PP (to asi nemáš)
Už len nový PP by pomohol všetko nájdeš a ešte aj podrobnejšie .. len treba prečítať tému (aj iné témy o materskom) a toto http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2011-a.html#48
Naposledy upravil Katy a R : 27.01.11 at 08:35
1 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

TomkaD Pozri príspevok
Chcem sa spýtať či stačí ak si DNP poistenie začnem platiť od doby, keď som zistila tehotenstvo- teraz 4 týždeň.
Na DNP sa možem prihlásiť od ktoréhokoľvek dňa?
Problém je, že keď už tehotná ste, nestihnete splniť základnú podmienku, aby Vám poistenie trvalo 270 dní najneskôr ku dňu pôrodu. Preto už DNP vôbec nemá zmysel ani len začať platiť.
0 0
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

Dobrý deň,
chcela by som požiadať o radu pre kamarátku.
Je tehotná a termín pôrodu je 22.8.2011. DNP z maxima si platí od 14.1.2011 zamestnaná nie je. Posledný pracovný pomer jej trval do 5.9.2010 - zamestnaná bola nepretržite 13 rokov, pričom posledné 3 roky zamestnania čerpala MD a následne RD).
Oplatí sa jej platiť DNP pre zvýšenie materskej, alebo už je neskoro?
Ďakujem vám.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

strakulka22 Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som požiadať o radu pre kamarátku.
Je tehotná a termín pôrodu je 22.8.2011. DNP z maxima si platí od 14.1.2011 zamestnaná nie je. Posledný pracovný pomer jej trval do 5.9.2010 - zamestnaná bola nepretržite 13 rokov, pričom posledné 3 roky zamestnania čerpala MD a následne RD).
Oplatí sa jej platiť DNP pre zvýšenie materskej, alebo už je neskoro?
Ďakujem vám.
Bola nejaký čas dobrovoľne poistená aj pred tým 14.1.2011? Lebo ak nie, tak od 14.1. nesplní pri DPN podmienku poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch.
0 0
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

Kvaka Pozri príspevok
Bola nejaký čas dobrovoľne poistená aj pred tým 14.1.2011? Lebo ak nie, tak od 14.1. nesplní pri DPN podmienku poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch.

Áno, bola DNP od 6.10.2009 do 12.2.2010 z maxima.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

strakulka22 Pozri príspevok
Áno, bola DNP od 6.10.2009 do 12.2.2010 z maxima.
Takže v posledných dvoch rokoch bola DNP aspoň 270 dní. Ak chce mať materskú z maxima, z posledného VZ, tak toto posledné DNP musí trvať aspoň 26 týždňov.
§ 54 ods. 7 písm. b): Ak nemocenské poistenie dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo najmenej 26 týždňov a vzniklo
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
Takže na materskú by mala ísť 26 týždňov od vzniku posledného poistenia, čo by splnila 14.7.2011, ak som dobre počítala. Termín pôrodu má 28.8.2011.
No, to je na chlp, ako sa hovorí.
0 0
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

Kvaka Pozri príspevok
Takže v posledných dvoch rokoch bola DNP aspoň 270 dní. Ak chce mať materskú z maxima, z posledného VZ, tak toto posledné DNP musí trvať aspoň 26 týždňov.
§ 54 ods. 7 písm. b): Ak nemocenské poistenie dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo najmenej 26 týždňov a vzniklo
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
Takže na materskú by mala ísť 26 týždňov od vzniku posledného poistenia, čo by splnila 14.7.2011, ak som dobre počítala. Termín pôrodu má 28.8.2011.
No, to je na chlp, ako sa hovorí.
Dobrý večer Kvaka,
veď práve, 14.7.2011 splní podmienku, lenže to jej do predpokladaného dňa pôrodu zostáva už len 38 dní a to je iba 5 týždňov a 3 dni. Takže jej budú 4 dni chýbať. Nemýlim sa? Znamená to, že bude mať materskú počítanú z DNP z minima? Alebo jej ju budú počítať z pracovného pomeru? ďakujem
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

strakulka22 Pozri príspevok
Dobrý večer Kvaka,
veď práve, 14.7.2011 splní podmienku, lenže to jej do predpokladaného dňa pôrodu zostáva už len 38 dní a to je iba 5 týždňov a 3 dni. Takže jej budú 4 dni chýbať. Nemýlim sa? Znamená to, že bude mať materskú počítanú z DNP z minima? Alebo jej ju budú počítať z pracovného pomeru? ďakujem
Ešte raz prepočítaj, asi by sa dalo. Mne to vyšlo 6 týždňov + 3 dni. Od 14.7. do 28.8.
0 0
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

Kvaka Pozri príspevok
Ešte raz prepočítaj, asi by sa dalo. Mne to vyšlo 6 týždňov + 3 dni. Od 14.7. do 28.8.
Kvaka, ten deň pôrodu je zatiaľ určený na 22.8.2011, nie 28.8. Ak jej ho lekár neposunie, tak asi nebude mať nárok, že. A z čoho jej potom materskú vypočítajú?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

strakulka22 Pozri príspevok
Kvaka, ten deň pôrodu je zatiaľ určený na 22.8.2011, nie 28.8. Ak jej ho lekár neposunie, tak asi nebude mať nárok, že. A z čoho jej potom materskú vypočítajú?
Jej, až teraz som si všimla ten dátum, nejako mi tam stále v hlave svietilo, že 28.8., prepáč. No ak jej neposunú termín pôrodu, má smolu, bude mať len z minima.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

strakulka22 Pozri príspevok
Kvaka, ten deň pôrodu je zatiaľ určený na 22.8.2011, nie 28.8. Ak jej ho lekár neposunie, tak asi nebude mať nárok, že. A z čoho jej potom materskú vypočítajú?
Nárok bude mať, ak si bude platiť ďalej DNP. Ak jej nezmenia termín pôrodu aspoň na 25.8., tak nech platí z minima. Ak nesplní tú podmienku 26 týždňov nepretržitého poistenia do vzniku materskej, tak výška materskej sa jej určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Určuje sa tak podľa § 57 ods. 1 písm. c):
Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.
Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
V § 138 ods. 5 je určený minimálny VZ vo výške 44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné.
0 0
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

Kvaka Pozri príspevok
Nárok bude mať, ak si bude platiť ďalej DNP. Ak jej nezmenia termín pôrodu aspoň na 25.8., tak nech platí z minima. Ak nesplní tú podmienku 26 týždňov nepretržitého poistenia do vzniku materskej, tak výška materskej sa jej určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Určuje sa tak podľa § 57 ods. 1 písm. c):
Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.
Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
V § 138 ods. 5 je určený minimálny VZ vo výške 44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné.
Kvaka, ďakujem veľmi pekne za čas, ktorý si tomu venovala a za rady. Nech sa ti darí
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pre strakulka:
.. ak aj by bol problém s tým PTP .. aj tak nech nastúpi na materskú až po 14-tom (skôr nie) .. doba poberania bude síce kratšia .. ale v tomto prípade sa to určite oplatí ... viď §48 odst 6
1 0
mirkao mirkao

mirkao je offline (nepripojený) mirkao

Dobrý deň
potrebovala by som poradiť :
od roku 2006 som pracovala v jednej firme dala som tam výpoveď čiže ukončenie bolo v septembry 2010 ( príjem brutto 650 €). Následne som sa nahlásila na úrad práce ( príjem 330€) kde som vykonávala brigády. V januári som si našla prácu ale trvala iba 3 dni rýchlo som odtiaľ utiekla keď som to videla a znovu som sa vrátila na úrad práce a teraz vykonávam brigádu ktorá mi od 1.2.2011 prejde do trvalého pracovného pomeru. Od roku 2006 si platím DNP z minima. A teraz som otehotnela. Nakoľko sme s otehotnením mali problémy je možné že budem aj na rizikovom. Ako mám teraz postupovať ?
Potrebujem získať pracovnú zmluvu čiže túto moju skutočnosť mu spomínať nebudem že som tehotná počkám až kým mi skončí skúšobná doba. Termín pôrodu mám na september 2011
Sú moje poznatky správne ? :
Rodičovský príspevok 6 mesiacov sa mi bude vyrátavať z príjmu za rok 2010 nie 12 mesiacov od nástupu na materskú. Čiže je jedno či som zamestnaná alebo nie a plus DNP.
Tak isto sa mi bude vyrátavať aj PN plus DNP.
A teraz je otázka mám si platiť z maxima až do nástupu na materskú alebo stačí iba 1 mesiac zmeniť z minima na maximum a potom znova na minimum?
Naposledy upravil mirkao : 27.01.11 at 22:09
0 0
babulka25 babulka25

babulka25 je offline (nepripojený) babulka25

Dobrý večer.Mám otázku. Už ste mi poradili dvakrát fantasticky a vďaka vám som mala nádherné 2 materské :-) Mám kámošku ktorej končí rodičovská a 19.03.2011 by mala nastúpiť do práce.Je však tehotná a ďalšia materská jej začína 27.04.2011.V zamestnaní mala len minimálnu mzdu a určite jej vyššiu ani nepotvrdia. vedela by si nejako ešte upraviť materskú aby mala vyššiu?Ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Môj názor nie nedá sa jej pomôcť.
Podľa nového zákon musí mať nové poistenie 90 dní a od 27.1. do 27.4. je 90 dní presne ale to by musela dať výpoved v robote a hned mať novú robotu a to sa za jeden deň vybaviť nedá.
Trebalo sa skôr zaujímať o možnosti.
0 0
mapope mapope

mapope je offline (nepripojený) mapope

Ja mám podobnú otázku. Kamarátka poberá rodičovský príspevok. Dobrovoľné NP si platí od 9.7.2007. Z poistenia nebola odhlásená, len počas poberania MD poistné neplatila. Teraz platí z minimálneho vymeriavacieho základu od januára 2009. 29.6.2011 má nastúpiť na ďalšiu materskú dovolenku( termín pôrodu má 10.8.).Chcela by vedieť, či má význam zvýšiť teraz vymeriavací základ dobrovoľného poistenia, či to ovplyvní výšku MD.
0 0
smia smia

smia je offline (nepripojený) smia

Ahojte, prosim vas tieto informacie http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...?page_id=13213

vyplyva z toho, ze ked ide dieta do skolky aj pred dovrsenim tretieho roku, matka nepride o rodicovsky prispevok?
0 0
ajka80 ajka80

ajka80 je offline (nepripojený) ajka80

Dobrý deň, mám otázku:
už viac ako rok som platiteľ dobrovoľného nemocenského poistenia - z minima. v auguste 2011 plánujeme začať "pracovať" na bábätku, čiže ak by to vyšlo,narodilo by sa v júni 2012. moja otázka je - ak chcem poberať maximálny materský príspevok, musím si celý rok 2011 platiť z maxima? alebo mi stačí na 1 deň sa odlhásiť, znovu sa prihlásiť o deň,dva neskôr a platiť z maxima napr. od júna 2011?
Dakujem!
0 0
Načítať ďalšie