Zavrieť

Porady

Materská 2011

Dobrý večer milí poraďáci,
prečítala som tuším všetky príspevky ohľadne materskej, ale aj tak si neviem odpovedať na svoje otázky. Som zatiaľ SZČO a plánujeme s manželom mimčo, ktoré by sa malo (teda aspoň podla našich plánov) narodiť niekedy v marci, apríli budúceho roku.
Od 07/2007 som povinne nemocensky poistená z minima.
Od 11/2008 si platím aj DNP a to z rozdielu min.vym.základu a max.vym.základu.Čo využívam pri PN a OČR.
Chcem sa spýtať, keďže chcem na budúci rok najvyššiu možnú materskú:
1. Ak otehotniem v lete tohto roku, budem musieť ísť na rizikovú PN, ovplyvní mi toto čerpanie PN, ktoré by bolo až pokiaľ by som nešla na materskú výšku maximálnej materskej?
2. Treba platiť odvody do SP počas tejto PN, ak chcem max.materskú?

Pekne prosím pomožte mi sa z toho vymotať.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Zamestnankyňa má minimálnu mzdu, pôjde v auguste na materskú dovolenku a chce si platiť ako samoplatiteľ, aby si zvýšila materskú. Akým spôsobom sa to dá a koľko by si mala platiť ako samoplatiteľ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

VERONIKA6 Pozri príspevok
Zamestnankyňa má minimálnu mzdu, pôjde v auguste na materskú dovolenku a chce si platiť ako samoplatiteľ, aby si zvýšila materskú. Akým spôsobom sa to dá a koľko by si mala platiť ako samoplatiteľ?
Odkedy je vašim zamestnancom ?
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

veronikasad Pozri príspevok
Odkedy je vašim zamestnancom ?
2 roky
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

VERONIKA6 Pozri príspevok
2 roky
Na DNP je už neskoro, nesplní podmienku 270 dní poistenia v posl. dvoch rokoch. Do 270 dní poistenia sa započítava len predch. ukončené nem. poistenie (keby mala ukončený prac.pomer u iného zamestnávatela).

Materskú bude mať len z príjmu terajšieho zamestnávatela za rok 2010.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Ďakujem Veronika.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

veronikasad Pozri príspevok
Na DNP je už neskoro, nesplní podmienku 270 dní poistenia v posl. dvoch rokoch. Do 270 dní poistenia sa započítava len predch. ukončené nem. poistenie (keby mala ukončený prac.pomer u iného zamestnávatela).

Materskú bude mať len z príjmu terajšieho zamestnávatela za rok 2010.
Jedine, co by sa dalo, je aspon 90 dni pred odchodom ma matersku ukoncit PP a dalsi den sa opat zamestnat s vyssim platom, teda aj vyssim VZ.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ivka, 90 dní je málo, materská by bola z minima
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Veronika, ale to by bolo inak, ak by sa zamestnala a poistenie by trvalo aspoň 90 dní, tak rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

ivka70 Pozri príspevok
Jedine, co by sa dalo, je aspon 90 dni pred odchodom ma matersku ukoncit PP a dalsi den sa opat zamestnat s vyssim platom, teda aj vyssim VZ.
To je dobrý nápad, no zamestnávateľ by jej to určite neurobil.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

VERONIKA6 Pozri príspevok
To je dobrý nápad, no zamestnávateľ by jej to určite neurobil.
Ešte ma napadlo jedno riešenie. Nie úplne ideálne.

Prihlásiť sa z rozdielu maxima a hrubej mzdy .. platiť si DNP tých 26 týždňov a potom dať výpoved a požiadať o materskú z DNP, nie z ochrannej lehoty zo zamestnania. Nebude maximálna ale bude vyššia.
NO len či to stojí za to prísť o prácu.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Tiež dobrý nápad, ale v našom meste je veľmi veľká núdza o zamestnanie.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ved práve, to si treba dobre rozmyslieť či to stojí za to ...
0 0
smia smia

smia je offline (nepripojený) smia

smia Pozri príspevok
Ahojte, prosim vas tieto informacie http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...?page_id=13213

vyplyva z toho, ze ked ide dieta do skolky aj pred dovrsenim tretieho roku, matka nepride o rodicovsky prispevok?
Vie mi prosim niekto odpovedat??
0 0
ivab ivab

ivab je offline (nepripojený) ivab

Vznik pracovného pomeru 01.12.2010, minimálna mzda. Zamestnankyňa otehotnela, termín pôrodu 20.09.2011, termín nástupu na materskú 09.08.2011.
Ja navrhujem pokračovať v PP do konca apríla a od mája prestúpiť k inému zamestnávateľovi (je taká možnosť) na maximum.
270dní bude splnených (ak riadne porodí-čo sa dá len predpokladať), 90 dní u nového zamestnávateľa tiež, je ešte niečo, čo by zabránilo maximálnej materskej?
a je vôbec mnou navrhnuté riešenie správna cesta k maximálnej materskej? ďakujem.
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Andyke Pozri príspevok
Pokiaľ jej trvá prac.pomer , tak má nárok na materské.
Ja som podobný prípad,ale ešte len plánujem reťazový pôrod. Bola som na SP dobrovolne sa pripoistiť, ale nechceli mi poradiť z akeho VZ musím platit odvody, aby to bolo maximum. Teraz ked som na RD tak mám platené odvody na NP z minima??? a ak sa chcem pripoistiť, aby som mala vyššiu matersku, ako pri prvom dieťati, reg.list vyplniť v kolonke VZ stačí nie maximalny ale len ROZDIEL medzi min a max VZ?????
Chápem to tak, že ak sa nepripoistím, ale do troch rokov prveho dieťaťa porodím druhé, vzniká mi nárok na materskú a tú vyrátavajú z posledného zamestnania v ktorom stále som..ano?? Lebo každý mi tvrdí, že ak sa nepripoistím, a porodím druhé dostanem len 190€ ..to sa mi nechce veriť... Ale na druhej strane oplatí sa mi pripoistiť, lebo dostanem materskú maximalnu a možem čerpať aj PN...no nechcem zbytočne preplácať poistné ak nemusim preto vás PROSIIIM PORADTE MI
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

nikulik Pozri príspevok
Ahojte, mala by som jednu otazočku:
Jedna znama ma ročneho synčeka a znova je tehotna. Povedala mi, ze bola v soc.poistovni a povedali jej ze nebude mat narok na matersku, lebo ze maly nema este dva roky.
To je co za blud, ved jej udaje su:
nastup na MD: 07.11.2009 pri prvom dietati
nastup na RD:11.06.2010
teraz ma určeny den pôrodu: 16.08.2011
Ked jej spočitam poistenie od 15.08.2011 spätne dva roky, tak to bude mat ovela viac ako 270 dni, kedze aj RD sa zapocitava do doby poistenia.
Prečo jej potom povedali na socialke ze nebude mat narok na materske? dobre som to pocitala?
ja osobne mam medzi detmi rozdiel 1rok aj 5 mesiacov a mala som vyplacanu matersku aj pri druhom dietati. ci je nejaka zmena od r.2010 alebo 2011 pri takychto retazovych pôrodoch?
Toto aj mňa veľmi zaujíma!! Tiež ma kamošky strašia, že ak sa nepripoistím mám pri druhom dieťati len 190€....ale podľa školenia Mihála, ktoré mám z roku 2010 to bolo, presne tak ako vám, že pri reťazovom pôrode je nárok na materskú.
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

a hlavne sa nikde neviem dočítať s akým VZ je v mojom prípade najvýhodnešie sa pripostiť na DNP, ak som do 9.4.2012 ešte na RD a zatiaľ zamestnaná, ale plánujem ešte druhé dieťa...
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Tita, zatiaľ Ti stačí platiť z minim.VZ ako dobrovoľne nemoc.poist.osoba. Vzhľadom na to, že plánuješ dieťa až v r. 2012, tak tých 270 dní získaš dovtedy určite.
Keď zistíš, že si tehotná, tak zrušíš. A o pár dní ( môžeš aj na druhý deň po zrušení) sa prihlásiš znovu na DNP. Vymer.základ: 1116,75 mínus Tvoja hrubá mzda v zamestnaní . Toto posledné nemoc.poistenie by Ti malo trvať 26 týždňov , aby Ti počítali z posledného vymer.základu.
Zo zamestnania samozrejme máš nárok na materské tiež (pokiaľ Ti bude trvať prac.pomer naďalej)
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Andyke Pozri príspevok
Tita, zatiaľ Ti stačí platiť z minim.VZ ako dobrovoľne nemoc.poist.osoba. Vzhľadom na to, že plánuješ dieťa až v r. 2012, tak tých 270 dní získaš dovtedy určite.
Keď zistíš, že si tehotná, tak zrušíš. A o pár dní ( môžeš aj na druhý deň po zrušení) sa prihlásiš znovu na DNP. Vymer.základ: 1116,75 mínus Tvoja hrubá mzda v zamestnaní . Toto posledné nemoc.poistenie by Ti malo trvať 26 týždňov , aby Ti počítali z posledného vymer.základu.
Zo zamestnania samozrejme máš nárok na materské tiež (pokiaľ Ti bude trvať prac.pomer naďalej)
Dakujem krásne za odpoved!
1,
Platit z minim VZ zatial, znamená že terajšie obdobie RD sa mi nezapočítava do 270 dní, akoby som mala to minimum už platené??? Lebo celkom som nepochopila prvé tri vety - PLATIT Z MINIMA,A KED ZISTIM ZE SOM TEHOTNA ZRUSIT A PRIHLASIT SA Z MAXIMA.. Myslela som, že teraz už to minimum platené mám.

2,A čo ak by som rodila v roku 2011?

3,A čo ak by som založila DNP až potom ako to zistím a platila ten max - HM v zamestnaní ??
Bolo by už neskoro na založenie DNP?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Tita Pozri príspevok
Dakujem krásne za odpoved!
1,
Platit z minim VZ zatial, znamená že terajšie obdobie RD sa mi nezapočítava do 270 dní, akoby som mala to minimum už platené??? Lebo celkom som nepochopila prvé tri vety - PLATIT Z MINIMA,A KED ZISTIM ZE SOM TEHOTNA ZRUSIT A PRIHLASIT SA Z MAXIMA.. Myslela som, že teraz už to minimum platené mám.

2,A čo ak by som rodila v roku 2011?

3,A čo ak by som založila DNP až potom ako to zistím a platila ten max - HM v zamestnaní ??
Bolo by už neskoro na založenie DNP?
Tita, všetko to tu je už popísané .. zo všetkých strán.
Ak by si nastúpila na MD tohto roku ... tak sa treba friškom prihlásiť z rozdielu maxima a VZ zo zamestnania . ... Keď by si už bola tehotná - je neskoro!!!

Ak plánuješ nástup na MD v budúcom roku ... ťažko radiť .. lebo čo ešte bude, ani srnky netušia (hádam z minima by som sa prihlásila pre istotu .... ale či )
0 0
Načítať ďalšie