Zavrieť

Porady

Materská 2011

Dobrý večer milí poraďáci,
prečítala som tuším všetky príspevky ohľadne materskej, ale aj tak si neviem odpovedať na svoje otázky. Som zatiaľ SZČO a plánujeme s manželom mimčo, ktoré by sa malo (teda aspoň podla našich plánov) narodiť niekedy v marci, apríli budúceho roku.
Od 07/2007 som povinne nemocensky poistená z minima.
Od 11/2008 si platím aj DNP a to z rozdielu min.vym.základu a max.vym.základu.Čo využívam pri PN a OČR.
Chcem sa spýtať, keďže chcem na budúci rok najvyššiu možnú materskú:
1. Ak otehotniem v lete tohto roku, budem musieť ísť na rizikovú PN, ovplyvní mi toto čerpanie PN, ktoré by bolo až pokiaľ by som nešla na materskú výšku maximálnej materskej?
2. Treba platiť odvody do SP počas tejto PN, ak chcem max.materskú?

Pekne prosím pomožte mi sa z toho vymotať.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Tita Pozri príspevok
Na PNku je tiež potrebné byť DNP min. 270dní? ano a PN bude podobne ako materská tiež rátaná z maxima, ak teraz budem len doplácať DNP do maxima...vychádza mi tak 14€ mesačne...tak dúfam, že aj pre čerpanie prípadných PN so synom, budú rátať aj môjho zamestnávateľa aj DNP.
Počkaj akú PN máš na mysli so synom, myslíš OCR? Teraz na OCR nemáš nárok. Ak budeš chodiť do zamestnania tak zo zamestnania budeš mať nárok na OCR so synom a tiež aj po splnení podmienky 270 dní platenia DNP bude OCR z DNP.

Minimálny VZ z ktorého sa môžeš prihlásiť je vo výške 329,06 € a mesačne sa platí 14,47 eur odvody. Menej si dať nemôžeš.
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Xanti Pozri príspevok
Počkaj akú PN máš na mysli so synom, myslíš OCR? Teraz na OCR nemáš nárok. Ak budeš chodiť do zamestnania tak zo zamestnania budeš mať nárok na OCR so synom a tiež aj po splnení podmienky 270 dní platenia DNP bude OCR z DNP.

Minimálny VZ z ktorého sa môžeš prihlásiť je vo výške 329,06 € a mesačne sa platí 14,47 eur odvody. Menej si dať nemôžeš.
jaj...presnejšie 14,60€ mi vychadza, ak si VZ zaokruhlim a dam do RL 332€.
Dúfam že VZ som dobre vyratala, odratala som od maxima ten, ktory mam v rozhodnutí na moju prvu matersku.

a tým PN som myslela, že počas RD, ak by ochorel synček, či mám nárok dať sa s ním vypísať ? a kedy?
Až po 270 dnoch (ked DNP si dam od 1.2.2011)?
z čoho mi potom budú rátať nemocenské? len z plateneho rozdielu, nie z maxima?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ano až po 270 dnoch platenia DNP môžeš ísť s malým na OCR a platené bude len z DNP lebo zamestnávateľ ako ti to vysvetlovala Ivka70 ti neplatí poistenie, len pre prípad reťazového pôrodu sa to bude brať ako keby platil ale nie pre tvoju PN ani pre OCR.
1 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Xanti Pozri príspevok
Ano až po 270 dnoch platenia DNP môžeš ísť s malým na OCR a platené bude len z DNP lebo zamestnávateľ ako ti to vysvetlovala Ivka70 ti neplatí poistenie, len pre prípad reťazového pôrodu sa to bude brať ako keby platil ale nie pre tvoju PN ani pre OCR.
Ak si teraz budem platit minimum - ako doplatok do VZ, a uvidim ako sa veci vyvinu...viem si ho ešte zmeniť po polroku na maximum nie? Ale neviem či sa mi to oplati...pre matersku to bude zbytočné platenie navyše neviem čo mam robiť..
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No musíš sa ty rozhodnúť.
V podstate aj z minima euro pri OCR vylepší rozpočet.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Tita Pozri príspevok
Ak si teraz budem platit minimum - ako doplatok do VZ, a uvidim ako sa veci vyvinu...viem si ho ešte zmeniť po polroku na maximum nie? Ale neviem či sa mi to oplati...pre matersku to bude zbytočné platenie navyše neviem čo mam robiť..

v predch príspevku píšeš ... "ak si VZ zaokruhlim a dam do RL 332€".
.. tak teda rozdiel maxima a tvojho VZ v zamestnaní (332) je len o máličko vyšší, ako minimum ... už ťa ozaj "nezabije"... či si dáš VZ na DNP 329,06, alebo 332, či 350... a nemusíš sa poisťovať vôbec, keď nechceš ...
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Veľmi pekne ďakujem Xanti!!
..asi by bola blbosť preplácať teraz a začať platiť celé maximum, ked nemusim
..Ked to niekedy v priebehu roka zruším a poistím sa z maxima, bude sa rátať z toho posledného maximálneho VZ OCR z DNP?
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Katy a R Pozri príspevok

v predch príspevku píšeš ... "ak si VZ zaokruhlim a dam do RL 332€".
.. tak teda rozdiel maxima a tvojho VZ v zamestnaní (332) je len o máličko vyšší, ako minimum ... už ťa ozaj "nezabije"... či si dáš VZ na DNP 329,06, alebo 332, či 350... a nemusíš sa poisťovať vôbec, keď nechceš ...
Viem že nemusím, presne preto som to doteraz neriešila...ale ako sme teraz začali chorľavieť a mám len RD 190€ mesačne, začala som sa v tom zase šprtať..
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Tita Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem Xanti!!
..asi by bola blbosť preplácať teraz a začať platiť celé maximum, ked nemusim
..Ked to niekedy v priebehu roka zruším a poistím sa z maxima, bude sa rátať z toho posledného maximálneho VZ OCR z DNP?
Nezabudni že to posledné DNP ti musí trvať minimálne 26 týždňov aby si mala nárok na PN a OCR zo skutočne plateného VZ, a zároveň musíš splniť aj podmienku 270 dní poistenia z DNP.
1 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň, od februara som sa odhlasila z DNP z minima a prihlasila z max. VZ. ak sa mi nepodari otehotniet, musim si platit 26tt maximum, kedze sa uz da VZ menit len raz za pol roka, čo bude v aguste, ak by som sla na MD bud. rok, tak ked sa v auguste len VZ zmeni na min.VZ, bude sa mi MD počitat z priemeru max. VZ 2-7m. a min. VZ 1,8-12m? Lebo keby som sa odhlasila z max. VZ a prihlasila na min. VZ tak to bude MD len z minima ze?vdaka
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Tinika Pozri príspevok
Dobrý deň, od februara som sa odhlasila z DNP z minima a prihlasila z max. VZ. ak sa mi nepodari otehotniet, musim si platit 26tt maximum, kedze sa uz da VZ menit len raz za pol roka, čo bude v aguste, ak by som sla na MD bud. rok, tak ked sa v auguste len VZ zmeni na min.VZ, bude sa mi MD počitat z priemeru max. VZ 2-7m. a min. VZ 1,8-12m? Bez januára, lebo ten by patril do iného poistenia. Lebo keby som sa odhlasila z max. VZ a prihlasila na min. VZ tak to bude MD len z minima ze? Toto áno. vdaka
O tom ostatnom by sa dalo podľa mňa polemizovať, veľa by záležalo od dátumu nástupu na materskú.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Xanti Pozri príspevok
O tom ostatnom by sa dalo podľa mňa polemizovať, veľa by záležalo od dátumu nástupu na materskú.
aha jasne januar je zrusene DNP vdaka
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Tinika Pozri príspevok
Dobrý deň, od februara som sa odhlasila z DNP z minima a prihlasila z max. VZ. ak sa mi nepodari otehotniet, musim si platit 26tt maximum, kedze sa uz da VZ menit len raz za pol roka, čo bude v aguste, ak by som sla na MD bud. rok, tak ked sa v auguste len VZ zmeni na min.VZ, bude sa mi MD počitat z priemeru max. VZ 2-7m. a min. VZ 1,8-12m? Lebo keby som sa odhlasila z max. VZ a prihlasila na min. VZ tak to bude MD len z minima ze?vdaka
.. už si aj odovzdala prihlášku z max VZ
Ak ešte nie .. tak si nechaj mesiac pauzu a potom sa prihlás.. však dní máš dosť, predpokladám.
A ktovie, čo ešte bude v budúcom roku
0 0
radka222 radka222

radka222 je offline (nepripojený) radka222

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať kedy je lepšie nasúpiť na materskú, dieťatko sa mi má narodiť v apríli 2011 a tak by som mohla nastúpiť na MD buď ešte vo februári (28 dní v mesiaci) alebo v marci (31 dní v mesiaci). Ako počet dní mesiaca ovplyvní výšku materskej a na akú čiastku mám nárok ak som DNP a platím najvyšší základ, DVZ je tuším 36,7151. Platcom som od marca 2010, moje dieťatko bolo choré na prelome október/november a tiež tento mesiac (január 2011) uplatnila som si nárok na vyplatenie OČR, ovplyvní toto nejako výšku materskej?
Vopred ďakujem za odpoveď
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

radka222 Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať kedy je lepšie nasúpiť na materskú, dieťatko sa mi má narodiť v apríli 2011 a tak by som mohla nastúpiť na MD buď ešte vo februári (28 dní v mesiaci) alebo v marci (31 dní v mesiaci). Ako počet dní mesiaca ovplyvní výšku materskej a na akú čiastku mám nárok ak som DNP a platím najvyšší základ, DVZ je tuším 36,7151. Platcom som od marca 2010, moje dieťatko bolo choré na prelome október/november a tiež tento mesiac (január 2011) uplatnila som si nárok na vyplatenie OČR, ovplyvní toto nejako výšku materskej?
Vopred ďakujem za odpoveď
Ak si bola na OČRke teraz v januári .. tak budeš mať presne ten istý DVZ aj pre nárok na materské (neviem, či už si dostala rozhodnutie) .. dávka je 60% DVZ
..aj tu ..http://www.porada.sk/1614203-post201.html
0 0
radka222 radka222

radka222 je offline (nepripojený) radka222

ďakujem veľmi pekne ))
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Katy a R Pozri príspevok
.. už si aj odovzdala prihlášku z max VZ
Ak ešte nie .. tak si nechaj mesiac pauzu a potom sa prihlás.. však dní máš dosť, predpokladám.
A ktovie, čo ešte bude v budúcom roku
uz som odovzdala, a to z dovodu, ze ak sa podari, aby som mala rezervu lebo stat sa moze vsetko a čo ked pojdem na rizikove alebo niečo? som mala problem aj pri prvom a nechcem zbytočne platit max. a potom čo z toho ked to nebude 26tt
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

radka222 Pozri príspevok
ďakujem veľmi pekne ))
.. ešte som zabudla .. keďže nemáš prácu .. a zrejme ani príjem .. tak nastúp čo najskôr na MD 8 týždňov pred PTP
0 0
ivab ivab

ivab je offline (nepripojený) ivab

Strašne súrne by som potrebovala radu. Zamestnankyňa nastúpi do zamestnania 01.12.2010, pred tým bola študentom VŠ a nikde nemala pracovný pomer - pracovnú zmluvu. 20.09.2011 má termín pôrodu. Chcem sa spýtať, či tých 90 dní platí, že musí mať v rozhodujúcom období, teda v r. 2010?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ivab Pozri príspevok
Strašne súrne by som potrebovala radu. Zamestnankyňa nastúpi do zamestnania 01.12.2010, pred tým bola študentom VŠ a nikde nemala pracovný pomer - pracovnú zmluvu. 20.09.2011 má termín pôrodu. Chcem sa spýtať, či tých 90 dní platí, že musí mať v rozhodujúcom období, teda v r. 2010?
nie... (pozri celú tému)
0 0
Načítať ďalšie