Zavrieť

Porady

Materská 2011

Dobrý večer milí poraďáci,
prečítala som tuším všetky príspevky ohľadne materskej, ale aj tak si neviem odpovedať na svoje otázky. Som zatiaľ SZČO a plánujeme s manželom mimčo, ktoré by sa malo (teda aspoň podla našich plánov) narodiť niekedy v marci, apríli budúceho roku.
Od 07/2007 som povinne nemocensky poistená z minima.
Od 11/2008 si platím aj DNP a to z rozdielu min.vym.základu a max.vym.základu.Čo využívam pri PN a OČR.
Chcem sa spýtať, keďže chcem na budúci rok najvyššiu možnú materskú:
1. Ak otehotniem v lete tohto roku, budem musieť ísť na rizikovú PN, ovplyvní mi toto čerpanie PN, ktoré by bolo až pokiaľ by som nešla na materskú výšku maximálnej materskej?
2. Treba platiť odvody do SP počas tejto PN, ak chcem max.materskú?

Pekne prosím pomožte mi sa z toho vymotať.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

helka11 Pozri príspevok
Pripajam sa k tejto diskusii,lebo tiez potrebujem pomoc.
Som SZCO-od / s dotaciou/.
Termin porodu mam stanoveny na 16.4.2011.
Nemocenske prip. si platim od 1.6.2010 z minima a od augusta som to navysila na maximum.
Predtym som pracovala len na dohodu-a predtym bola studentkou.
270dni platenia np mi ubehne vo februari 2011/presne 26.2/-teda tesne ako nastupenie na matersku.
Co v pripade- ak mi lekar doporuci rizikove tehotenstvo?-mozno uz aj teraz?-budem mat narok na nejaky prispevok od statu?
A co s dotaciou?-mozem podnikat aj popri poberaniu materskej?.Pretoze podmienka nepretrziteho podnikania po dobu 2 roky by bola az 15.7.2011.Alebo musim zivnost zrusit a vratit alikv.ciastku?...
DAKUJEM
Počas rizikového tehotenstva, ak budeš mať vystavenú PN-ku, máš nárok na nemocenské z poistenia SZČO - z minima. Tu sa nevyžaduje splnenie podmienky 270 dní poistenia.

Počas obdobia materskej dovolenky živnosť neruš, odvody neplatíš. Či bude možný súbeh podnikania a poberania rod. príspevku bude jasné až po schválení novely zákona o rod. príspevku.
0 0
lienocka001 lienocka001

lienocka001 je offline (nepripojený) lienocka001

prosim vas, ako to bude v pripade retazoveho porodu, pokial je zena stale vedena u zamestnavatela /PP trva/ z akeho vymeriavacieho zakladu sa materske bude pocitat po novom? Dakujem
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Nemá to byť z akého iného - stále len z pravdepodobného VZ, ktorý určí mzdárka.
0 0
valentinka123 valentinka123

valentinka123 je offline (nepripojený) valentinka123

Zdravim, mám otázku. Od r. 2005 som SZČO. Nemocensky poistená som bola počas celej doby. K 30.11.2010 som ukončila živnosť a od 1.12.2010 som sa zamestnala na hlavný pracovný pomer. VZ je 1120 eur. 27.12.2010 nastupujem na MD. Z ktorého nemocenského poistenia mi bude materský príspevok vymeraný?


Ďakujem
0 0
akynka akynka

akynka je offline (nepripojený) akynka

Anička :o)
Malo by to byť z posledného známeho zamestnania a teda z tej zmluvy, ktorú si práve uzatvorila.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

valentinka123 Pozri príspevok
Zdravim, mám otázku. Od r. 2005 som SZČO. Nemocensky poistená som bola počas celej doby. K 30.11.2010 som ukončila živnosť a od 1.12.2010 som sa zamestnala na hlavný pracovný pomer. VZ je 1120 eur. 27.12.2010 nastupujem na MD. Z ktorého nemocenského poistenia mi bude materský príspevok vymeraný?
Ďakujem
Materské bude vypočítané z VZ zo zamestnania, keďže to je ku dňu nástupu na materské jediné existujúce nemocenské poistenie.
Z nemocenského poistenia SZČO sa len pripočítajú dni poistenia ku dňom poistenia zo zamestnania - kvôli podmienke 270 dní nemocenského poistenia. Vymeriavací základ SZČO však nijako neovplyvní výpočet materského.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

valentinka123 Pozri príspevok
Zdravim, mám otázku. Od r. 2005 som SZČO. Nemocensky poistená som bola počas celej doby. K 30.11.2010 som ukončila živnosť a od 1.12.2010 som sa zamestnala na hlavný pracovný pomer. VZ je 1120 eur. 27.12.2010 nastupujem na MD. Z ktorého nemocenského poistenia mi bude materský príspevok vymeraný?


Ďakujem
ešte doplním .. ak by si nastúpila na MD o dva dni skôr, tak by ti to vyšlo lepšie (maximum)
Ale aj takto to vychádza slušne
0 0
valentinka123 valentinka123

valentinka123 je offline (nepripojený) valentinka123

Katy a R Pozri príspevok
ešte doplním .. ak by si nastúpila na MD o dva dni skôr, tak by ti to vyšlo lepšie (maximum)
Ale aj takto to vychádza slušne
Nerozumiem, prečo o 2 dni skôr. Čo by sa zmenilo?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

valentinka123 Pozri príspevok
Nerozumiem, prečo o 2 dni skôr. Čo by sa zmenilo?
.. denný VZ ..
0 0
1Mirka 1Mirka

1Mirka je offline (nepripojený) 1Mirka

ahojte poradaci,
prosim mohli by ste mi poradit ako na matersku v roku 2011? Myslim ze nie som komplikovany pripad, len sa akosi neviem vyznat z tych info co su na strankach soc. poistovne. Ja ked niekde zbadam nejake % vypocty tak hned odpadavam

Mam niekolkorocny trvaly pracovny pomer, v roku 2008 som sa vratila do prace z rodičovskej a odvtedy pracujem na polovicny pracovny uvazok. Zamestnavatel za mna plati povinne nemocenske poistenie, podla toho co som pozerala na paske tak je to z VZ ktory je cca 600 Eur mesacne (nemala som pocas tohto obdobia ziadnu PN)

S manzelom planujeme dalsie dietatko, takze dufam ze sa podari niekedy v priebehu bud. roka. Otazka je, ako by som si mohla zvysit vysku materskej a vysku nemocenskej kedze je takmer na 100% iste ze budem na rizikovom?

Viem ze sa to da dokombinovat z DNP, ale neviem ako to teraz funguje, pamatam si ze kedysi bolo mozne napr. platit aj z povinneho aj z dobrovolneho z maximalnych VZ a materska bola potom zratana a bola tu slusna suma, potom sa mi zda ze to stopli (aby matky neokradali stat )a ked sa kombinovali viacere druhy poistenia tak len do vysky jedneho VZ, ale netusim ako to je teraz.

Nerada by som nieco zbytocne preplacala. Cize prosim, moja otazka je, ze aky VZ by som si mala stanovit pre DNP? A mam zacat platit uz teraz od decembra alebo staci az od januara..alebo je to jedno?

Velmi pekne dakujem!
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

1Mirka Pozri príspevok
ahojte poradaci,
prosim mohli by ste mi poradit ako na matersku v roku 2011? Myslim ze nie som komplikovany pripad, len sa akosi neviem vyznat z tych info co su na strankach soc. poistovne. Ja ked niekde zbadam nejake % vypocty tak hned odpadavam

Mam niekolkorocny trvaly pracovny pomer, v roku 2008 som sa vratila do prace z rodičovskej a odvtedy pracujem na polovicny pracovny uvazok. Zamestnavatel za mna plati povinne nemocenske poistenie, podla toho co som pozerala na paske tak je to z VZ ktory je cca 600 Eur mesacne (nemala som pocas tohto obdobia ziadnu PN)

S manzelom planujeme dalsie dietatko, takze dufam ze sa podari niekedy v priebehu bud. roka. Otazka je, ako by som si mohla zvysit vysku materskej a vysku nemocenskej kedze je takmer na 100% iste ze budem na rizikovom?

Viem ze sa to da dokombinovat z DNP, ale neviem ako to teraz funguje, pamatam si ze kedysi bolo mozne napr. platit aj z povinneho aj z dobrovolneho z maximalnych VZ a materska bola potom zratana a bola tu slusna suma, potom sa mi zda ze to stopli (aby matky neokradali stat )a ked sa kombinovali viacere druhy poistenia tak len do vysky jedneho VZ, ale netusim ako to je teraz.

Nerada by som nieco zbytocne preplacala. Cize prosim, moja otazka je, ze aky VZ by som si mala stanovit pre DNP? A mam zacat platit uz teraz od decembra alebo staci az od januara..alebo je to jedno?

Velmi pekne dakujem!
VZ by som si stanovila z rozdielu maximum 1116,75 - 600 = 516,75 €. Keďže VZ zo zamestnania nie je úplne presný každý mesiac, tak si radšej zaokrúhlite a stanovte napr. 520 €. (Prípadné preplatky, ktoré by vznikli z toho, že plat by bol občas vyšší, by Vám SP vrátila.) Založila by som si to DNP už teraz koncom decembra. Po 6 mesiacoch ho môžete znížiť na minimálnu sumu, pretože rozhodujúcim obdobím by mal byť rok 2010, ak materské alebo prípadnú PN budete čerpať v r.2011.
1 0
1Mirka 1Mirka

1Mirka je offline (nepripojený) 1Mirka

Alusik
dakujem za odpoved. Cize ak to spravne chapem, tak plati stale ta uprava, ze viac typov poistenia sa da nakombinovat len do vysky jedneho maximalneho VZ.
Lebo som to hladala na strankach soc. poistovne, zda sa mi, ze to tam bolo kedysi zrozumitelne napisane, teraz ked som to hladala tak praveze som mala opacny pocit, a teda ze pri kazdom poisteni ( povinne a dobrovolne) sa tie vysky VZ beru samostatne, cize z kazdeho by sa mohlo odvazdat k maximalnemu VZ. Ale asi to len tak blbo chapem, ze?-)

A este sa chcem spytat, nevadi ak teraz v decembri to poistenie uz nebude uzatvorene k 1.12? Kedze to uz akosi nestihnem.
0 0
Maria172 Maria172

Maria172 je offline (nepripojený) Maria172

Dobry den, chcela by som poradit, ako nezamestnana som si platila DNP od 02/2009 do 03/2010 z min. vymer. zakladu. Potom som nastupila do zamestnania a od 03/2010 som sa odhlasila z DNP. 17.01.2011 nastupujem na matersku a termin porodu mam 25.02.2011. Teda mam splnenu podmienku 270 dni poistenia za posledne 2 roky v case ziadania o matersku t.j. k 17.01.2011. Ak tomu dobre rozumiem, tak moju matersku bude tvorit 60% zo sumy mojej mzdy+DNP, max. vsak 613Eur. Od 11/2010 som sa prihlasila na DNP z rozdielu mojej mzdy a max.vymer.zakladu. Chcem sa opytat, ako sa mi bude vypocitavat materska z DNP. Bude to 60% z priemerneho DNP za cele obdobie, ktore som si platila alebo z posledneho prihlasenia sa na DNP za predchadzajuci rok v roku v ktorom ziadam (dufam, ze tomu dobre rozumiem) teda v mojom pripade zo sumy, ktora je rozdielom moje mzdy a max.vymer.zakladu od 11/2010. Ak sa teraz odlasim z DNP, bude to mat vplyv na vysku mojej materskej, alebo si to mam platit az do nastupu na matersku alebo az do porodu? Neviem sa akosi zorientovat v zmenach , ktore sa robia, maju robit... Prosim zorientujte ma v tom, dakujem za odpoved.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Maria172 Pozri príspevok
Dobry den, chcela by som poradit, ako nezamestnana som si platila DNP od 02/2009 do 03/2010 z min. vymer. zakladu. Potom som nastupila do zamestnania a od 03/2010 som sa odhlasila z DNP. 17.01.2011 nastupujem na matersku a termin porodu mam 25.02.2011. Teda mam splnenu podmienku 270 dni poistenia za posledne 2 roky v case ziadania o matersku t.j. k 17.01.2011. Ak tomu dobre rozumiem, tak moju matersku bude tvorit 60% zo sumy mojej mzdy+DNP, max. vsak 613Eur. Od 11/2010 som sa prihlasila na DNP z rozdielu mojej mzdy a max.vymer.zakladu. Chcem sa opytat, ako sa mi bude vypocitavat materska z DNP. Bude to 60% z priemerneho DNP za cele obdobie, ktore som si platila alebo z posledneho prihlasenia sa na DNP za predchadzajuci rok v roku v ktorom ziadam (dufam, ze tomu dobre rozumiem) teda v mojom pripade zo sumy, ktora je rozdielom moje mzdy a max.vymer.zakladu od 11/2010. Ak sa teraz odlasim z DNP, bude to mat vplyv na vysku mojej materskej, alebo si to mam platit az do nastupu na matersku alebo az do porodu? Neviem sa akosi zorientovat v zmenach , ktore sa robia, maju robit... Prosim zorientujte ma v tom, dakujem za odpoved.
Od posledného prihlásenia na DNP neuplynulo 26 týždňov, materské z DNP bude počítané len z min. VZ. (za predpokladu, že ku dňu nástupu na MD bude aktívne). Počas poberania materského DNP neruš, poistné platiť nemusíš.

Materské ako dávku budeš dostávať len jednu - 60 % zo súčtu VZ zo zamestnania za rok 2010 a min. VZ z DNP. (ak novelu zákona podpíše prezident)
0 0
Maria172 Maria172

Maria172 je offline (nepripojený) Maria172

Dakujem za odpoved, nerozumiem co myslis tym, ze DNP bude aktivne v den nastupu na materske. A teda ak nastupujem na matersku 17.01.2010, mam si platit poistne do toho dna a potom prestat platit bez toho aby som sa odhlasila, jednoducho to ponechat tak az do ukoncenia materskej a potom sa mam odhlasit? Alebo... Mozes mi prosim vysvetlit preco? Nerozumiem tomu. Preco musi uplynut 26 tyzdnov od posledneho poistenia? Bolo tomu tak aj v minulosti alebo mi nieco uslo? Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Maria172 Pozri príspevok
Dakujem za odpoved, nerozumiem co myslis tym, ze DNP bude aktivne v den nastupu na materske. A teda ak nastupujem na matersku 17.01.2010, mam si platit poistne do toho dna a potom prestat platit bez toho aby som sa odhlasila, jednoducho to ponechat tak az do ukoncenia materskej a potom sa mam odhlasit? Alebo... Mozes mi prosim vysvetlit preco? Nerozumiem tomu. Preco musi uplynut 26 tyzdnov od posledneho poistenia? Bolo tomu tak aj v minulosti alebo mi nieco uslo? Dakujem
Ak nástup na MD je 17.1. do 8.2. treba zaplatiť alikv.časť za január 2011. Ďalej už platiť nemusíš. Pred koncom materskej sa informuj, či počas poberania rod.príspevku je možné čerpať nemocenské alebo ošetrovné z DNP.

Podmienka 26 týždňov DNP platila aj v r.2010, novelou zákona o soc. poistení sa nemení.

V dátume nástupu máš zrejme preklep.
0 0
Šípková Šípková

Šípková je offline (nepripojený) Šípková

Dobry den, pracujem u svojho zamestnavatela uz niekolko rokov. Ak 31.12.2010 ukoncim pracovny pomer a 1.1.2011 k nemu opäť nastupim ale s max. VZ a cca 15.03.2011 pojdem na matersku, tak sa mi bude ratat z VZ roku 2010? Dakujem.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Pripájam schválené znenie novely zákona o sociálnom poistení, ktoré ešte musí podpísať prezident.
2 0
1kaco1 1kaco1

1kaco1 je offline (nepripojený) 1kaco1

Chcem poprosit o radu. S priatelkou cakame dietatko a momentalne pracuje v zamestnani cca 4 roky ale zialbohu s velmi malym primom. Keby teraz v decembri 2010 nastupila do noveho zamestnania s max. vymeriavacim zakladom ako by sa jej podla tohto noveho zakona ratala materska na ktoru ma nastupit v april 2011. A keby sa teraz zamestnala v tom novom zamestnani a nasledne nastupila na PN este v tomto roku, na PN by bola az do nastupu na matersku april 2011. S akeho vymeriavacieho zakladu by sa jej ratala PN a potom materska ? ...viem ze boli schvalene teraz zmeny ale moc sa v tom neorientujem tak za akekolvek rady velmi pekne dakujem.
0 0
aknelh aknelh

aknelh je offline (nepripojený) aknelh

Ako sa teda menia podmienky na dobrovoľné nemocenské poistenie podľa novely zákona?
0 0
Načítať ďalšie