Zavrieť

Porady

Materská a živnostníčky

Dobrý deň,

som živnostníčka od 01.01.2010 a dovtedy som bola nepretržite zamestnaná. Od tohto dátumu som aj DNPO. V októbri 2010 mám termín pôrodu, takže niekedy okolo 12.08.2010 nástúpim na MD. Chcem sa spýtať, aké bude pre mňa rozhodujúce obdobie. Materská sa mi bude vyrátavať z priemerného denného vymeriavacieho základu r.2009?

A ďalšia otázka: Ak som živnostíčka a pôjdem na MD, musím prerušiť živnosť, alebo až na rodičovskej dovolenke?

Ďakujem vopred za radu.
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

http://www.socpoist.sk/31/361s?prm2=47575&sword=&insurance_kind=209&target_g roup=0&life_sit=0&kriterium=all&page=1
p
očas poberania MD z DNP a aj z PNP si nemusíš uhrádzať platby do SP a ani do ZP......
2 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

gaerys Pozri príspevok
+ ako to je pri prechode z materskej dovolenky na rodicovsky? je tam zmena napr v tych odvodoch? Alebo ak by som zivnost prerusila, mozem priestory dalej prenajimat a oficialne vystavovat faktury a uhradu faktur davat cez pokladnu Nie toto robiť nemôžeš, nemôžeš vystavovať faktúry ak nebudeš SZCO, počas rodičovskej dovolenky ak budeš mať príjem z podnikania, tak si musíš platiť už odvody do ZP a SP sama.
,alebo nemozem mat ziaden prijem môžeš mať príjem na dohodu, a ak by bol zivnost prerusena mozem mat vobec nadalej prenajate priestory a platit ich? Ty môžeš mať prenajaté priestory, prenajímateľovi je jedno, či vystaví faktúru na gaerys szčo .. alebo gaerys osobu
Ak by ste mi vedeli aspn na nieco z toho odpovedat velmi mi pomozete dakujem krasne.
Na prvú časť Ti odpovedala Mila, ja sa pokúsim na druhú časť tvojho príspevku odpovedať v texte modrým.
3 0
gaerys gaerys

gaerys je offline (nepripojený) gaerys

Dakujem krasne
Čize zhrnutie a ak mi to môžete odobriť.Na nárok na materské nebude mať vplyv skutočnosť, ak budem naďalej vykonávať živnosť, alebo mať príjem z tejto činnosti.Pocas MD môžem prenajímať priestory aj nadalej a nebudem platiť odvody a nárok na materskú mi vznikne z oboch poistení.Po ukončení poberania materského príspevku, ak začnem poberať rodičovský príspevok, počas ktorého NEbudem vykonávať zárobkovú činnosť, IBA poberať príjem z prenajatých priestorov, nebudem mať naďalej povinnosť odvádzať poistné. Je však potrebné predložiť Registračný list fyzickej osoby - prerušenie z dôvodu rodičovskej dovolenky. K tomu priložím rukou napísané vyhlásenie, že počas tohto obdobia nevykonávam zárobkovú činnosť a fotokópiu potvrdenia o poberaní rodičovského príspevku z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Dobrovoľné nemocenské poistenie som však povinná platiť počas poberania rodičovského príspevku,alebo ho zruším. Spravne?
0 0
m.hunady m.hunady

m.hunady je offline (nepripojený) m.hunady

Dobrý deň,
prosím o radu ,
manželka je SZČO a 10.4. končí poberanie materského príspevku , ak chceme poberať rodičovský príspevok musí ukončiť alebo prerušiť živnosť ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

m.hunady Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosím o radu ,
manželka je SZČO a 10.4. končí poberanie materského príspevku , ak chceme poberať rodičovský príspevok musí ukončiť alebo prerušiť živnosť ?
Nemusí ani ukončiť ani prerušiť živnosť. Ale pozor počas RP musí platiť odvody do ZP a aj do SP ak má povinnosť s predošlého obdobia.
0 0
m.hunady m.hunady

m.hunady je offline (nepripojený) m.hunady

OK , takže ak nechceme platiť odvody tak prerušíme živnosť ,
môžem poprosiť o radu čo ešte treba v prípade že končí materský príspevok vybaviť ?
na živnostenský úrad treba ísť osobne ? treba riešiť aj napr. SP a Zdravotnú poisťovňu ?
ďakujem
0 0
maeve maeve

maeve je offline (nepripojený) maeve

Dobrý deň,

chcela by som vás poprosiť o radu. Som SZČO od júna 2008. 14.12. 2012 nastupujem na materskú. Nástupom na materskú stratím väčšinu príjmov, takže si nebudem môcť dovoliť platiť odvody a preddavky na daň z príjmu. Neviem, ako postupovať:

- kedy mám prerušiť živnosť? K akému dátumu? Ešte pred nástupom na materskú alebo k 1.1.2013, aby bol mesiac/rok uzatvorený?
- predpokladám, že po prerušení živnosti už nemôžem nič fakturovať, aj keď práca bola vykonaná pred prerušením - je to tak?
- preddavky za daň musím zaplatiť ešte aj do 31.3.2013, aj keď bude živnosť už prerušená?
- akým úradom mám začať pri vybavovaní prerušenia?

Aktuálne platím odvody do SP vo výške 218€ a do ZP vo výške 76€ (od januára to bude viac). Platím aj preddavky na daň z príjmu vo výške 575,62€.

ďakujem a želám pekný deň.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

po MD pred RP budeš pokračovať v činnosti szčo?
0 0
maeve maeve

maeve je offline (nepripojený) maeve

S činnosťou by som chcela pokračovať až po cca roku a pol, čiže nie.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

pre SP nemusíš urobiť nič.....predložíš doklad od gynekológa - MD a zaplatíš si poistné do nástuou na MD, choď si ho overiť, aby si nemala nedoplatok (max. do 5€), cez MD neplatíš poistné
kópiu MD predložíš príslušnej ZP, nebudeš platiť preddavky na ZP nástupom na MD
preddavky na daň z príjmov? požiadaš príslušný DÚ o výpočet preddavkov inak, doložíš kópiu MD, mali by ti znížiť na O € ....
a po nástupe na RP stačí čestne prehlásiť na pobočke SP, že nepodnikáš......dôchodkové a zdravotné ti bude platiť štát......
po podaní DP za rok 2012 pozor na preddavky,aby si ich znovu nemusela platiť....
t.j. nemusíš živnosť pozastavovať......môj názor.....
0 0
maeve maeve

maeve je offline (nepripojený) maeve

Ďakujem za odpoveď. Myslela som si, že na to, aby mi počas RD platil štát odvody, musím mať prerušenú živnosť - že nestačí len nemať príjem. Preddavky na 2013 by som žiaľ asi mala rovnaké ako tohto roku - čiže tie by som neplatila len keby som prerušila živnosť?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

maeve Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Myslela som si, že na to, aby mi počas RD platil štát odvody, musím mať prerušenú živnosť - že nestačí len nemať príjem. Preddavky na 2013 by som žiaľ asi mala rovnaké ako tohto roku - čiže tie by som neplatila len keby som prerušila živnosť?
preddavky na ZP? či daňové?
0 0
maeve maeve

maeve je offline (nepripojený) maeve

myslím daňové.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

maeve Pozri príspevok
myslím daňové.
preddavky sa platia iba pri aktívnej živnosti.....
0 0
maeve maeve

maeve je offline (nepripojený) maeve

čiže ak dám čestné prehlásenie, že nevykonávam aktívnu činnosť a zo živnosti nemám príjem, nemusím platiť preddavky na daňové?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

maeve Pozri príspevok
čiže ak dám čestné prehlásenie, že nevykonávam aktívnu činnosť a zo živnosti nemám príjem, nemusím platiť preddavky na daňové?
čestné prehlásenie je pre SP, po prechode z MD na RP, že nepodnikáš....
DU sa rieši žiadosťami....každý kvartál......t.j. k 31 03 2013 a potom ak ti vznikne povinnosť platiť preddavky.....ak nie, tak nič.....
Naposledy upravil Mila123 : 25.11.12 at 21:21
0 0
maeve maeve

maeve je offline (nepripojený) maeve

Výborne, už rozumiem. Ďakujem za radu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať