Zavrieť

Porady

Predčasný starobný dôchodok

Dobrý deň,
zamestnankyňa mi zrazu oznámila, že chce požiadať o predčasný starobný dôchodok a potrebuje nejaké potvrdenia (predpokladám, že ELDP, zápočet a ešte niečo iné?).
Ďalej ma zaujíma ako mám postupovať. Mám s ňou zrušiť pracovný pomer dohodou skôr než požiada o predčasný dôchodok? Alebo môže ďalej pracovať a zároveň žiadať o predčasný dôchodok?
Podľa toho čo som sa dočítal, tak keď bude aj po priznaní predčasného dôchodku ďalej pracovať a platiť odvody na dôchodkové poistenie, tak za každý mesiac sa jej predčasný dôchodok zvýši o 0,5% až do výšky klasického starobného dôchodku?
Ktoré odvody nemusia byť platené pri zamestnancovi dôchodcovi?
A ešte otázočka, keď zamestnanec dosiahne dôchodkový vek (nie vek na predčasný dôchodok), je pracovný pomer skončený automaticky alebo musí o skončenie pracovného pomeru požiadať?
Ďakujem
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

stefania71 Pozri príspevok
Dobrý deň prajem.
Chcela by som sa spýtať na postup v nasledujúcom prípade: Zamestnanec v októbri 2009 požiadal o predčasný starobný dôchodok, začiatkom roku 2010 som sa spýtala, či dôchodok bol priznaný, na čo tvrdil, že nie.
Minulý mesiac som zistila, nie priamo od zamestnanca, že od 01.01.2010 má prisúdený starobný dôchodok. Aké mám možnosti voči zamestnancovi?
Ďakujem
A aké máš na mysli konkrétne?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

stefania71 Pozri príspevok
Dobrý deň prajem.
Chcela by som sa spýtať na postup v nasledujúcom prípade: Zamestnanec v októbri 2009 požiadal o predčasný starobný dôchodok, začiatkom roku 2010 som sa spýtala, či dôchodok bol priznaný, na čo tvrdil, že nie.
Minulý mesiac som zistila, nie priamo od zamestnanca, že od 01.01.2010 má prisúdený starobný dôchodok. Aké mám možnosti voči zamestnancovi?
Ďakujem
dáš mu podpísať zmenu vo vyhlásení k zdaňovaniu príjmov s dátumom, kedy si sa o tom dozvedela, zastavíš mu uplatňovanie nezd.časti základu dane (ak dátum podľa rozhodnutia o priznaní PSD je naozaj od 1.1.) Upozorníš zamestnanca, že mu vznikne v RZD nedoplatok.

Do SP pošleš žiadosť o vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu za každý mesiac samostatne a upravíš zamestnancovi odvody ako poberatelovi PSD.
3 1
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Dobrý deň prajem. Vyplňujem žiadosť o vrátenie poistného. Chcem sa opýtať, či treba vyplniť za daného zamestnanca za každý mesiac osobitne tabuľku s odvodmi alebo vyplniť už len súhrn za daného zamestnanca za všetky mesiace rozdiel odvodov? Neviem či som to zrozumiteľne napísala, ale skúste mi poradiť. Ďakujem
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

margaretka71 Pozri príspevok
Dobrý deň prajem. Vyplňujem žiadosť o vrátenie poistného. Chcem sa opýtať, či treba vyplniť za daného zamestnanca za každý mesiac osobitne tabuľku s odvodmi alebo vyplniť už len súhrn za daného zamestnanca za všetky mesiace rozdiel odvodov? Neviem či som to zrozumiteľne napísala, ale skúste mi poradiť. Ďakujem
vyplníš za každý mesiac - pôvodné hodnoty a nové hodnoty.
4 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

margaretka71 Pozri príspevok
Dobrý deň prajem. Vyplňujem žiadosť o vrátenie poistného. Chcem sa opýtať, či treba vyplniť za daného zamestnanca za každý mesiac osobitne tabuľku s odvodmi alebo vyplniť už len súhrn za daného zamestnanca za všetky mesiace rozdiel odvodov? Neviem či som to zrozumiteľne napísala, ale skúste mi poradiť. Ďakujem
Poradíte mi niekto prosím?
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

margaretka71 Pozri príspevok
Dobrý deň prajem. Vyplňujem žiadosť o vrátenie poistného. Chcem sa opýtať, či treba vyplniť za daného zamestnanca za každý mesiac osobitne tabuľku s odvodmi alebo vyplniť už len súhrn za daného zamestnanca za všetky mesiace rozdiel odvodov? Neviem či som to zrozumiteľne napísala, ale skúste mi poradiť. Ďakujem
za každý mesiac zvlášť nakolko tam uvádzaš zmeny za samotného zamestnanca a za mesačný výkaz v danom mesiaci.
3 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Ďakujem Evke aj Nutricii, otázku som posunula tesne pred vašimi odpoveďami. Ďakujem ešte raz.
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Ešte sa opýtam, či ste posielali aj opravné mesačné výkazy. Lebo som tu čítala, že niekde chcú opravné inde stačí žiadosť o vrátenie poistného. Tak ako to je?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

margaretka71 Pozri príspevok
Ešte sa opýtam, či ste posielali aj opravné mesačné výkazy. Lebo som tu čítala, že niekde chcú opravné inde stačí žiadosť o vrátenie poistného. Tak ako to je?
nie, opravné výkazy som nedávala
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Tak ti Evka ďakujem, potešila si ma a ušetrila práce. Pekný zvyšok dňa ti prajem.
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Evka keď si už tu poraď mi ešte do ktorej položky vo výplate mám vrátiť zamestnancovi rozdiel odvodov, čo mu patria? Že ma to nenapadlo predtým sa opýtať. Robím to prvý krát, tak sa opravedlňujem.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

margaretka71 Pozri príspevok
Evka keď si už tu poraď mi ešte do ktorej položky vo výplate mám vrátiť zamestnancovi rozdiel odvodov, čo mu patria? Že ma to nenapadlo predtým sa opýtať. Robím to prvý krát, tak sa opravedlňujem.
robila som to cez oprava položky do minula za asistencie HOT LINE-takže asi Ti to veľmi nepomôže
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Máš pravdu, to mi veľmi nepomohlo. No nič, nejako si poradím. Aj tak ďík.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

margaretka71 Pozri príspevok
Máš pravdu, to mi veľmi nepomohlo. No nič, nejako si poradím. Aj tak ďík.
Janka, bola to tak rýchla navigácia...čo som bola rada, že to vôbec mám.
0 0
fafo8 fafo8

fafo8 je offline (nepripojený) fafo8

Ďakujem za všetky rady a následnú diskusiu, ktorá mi taktiež veľmi pomohla. Teraz stojím pred novým problémom, ktorý sa týka tej istej zamestnankyne. Ide o to či si môže ponechať PSD a zároveň pracovať na živnosť. Otázky sú nasledovné:
1. Môže pracovať predavačka v maloobchodnej predajni na živnosť a s akým predmetom činnosti?
2. Je pravda, že nestratí PSD ak jej príjmy za rok nepresiahnu 12-násobok min vymeriavacieho základu (aj pracovníčky soc. poi. v tom majú guláš)?
3. Môže si dobrovoľne odvádzať do soc. poisťovne (starobné poistenie+RFS) s tým, že sa jej potom pri dosiahnutí dôchodkového veku prepočíta dôchodok a dostane plnú výšku 100%?
4. Musí platiť aj odvody do zdravotnej poisťovne?
5. Pri ponechaní si PSD bude pracovný pomer ukončený z jej strany, má nárok na odchodné ale má nárok aj na odstupné?

Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

fafo8 Pozri príspevok
Ďakujem za všetky rady a následnú diskusiu, ktorá mi taktiež veľmi pomohla. Teraz stojím pred novým problémom, ktorý sa týka tej istej zamestnankyne. Ide o to či si môže ponechať PSD a zároveň pracovať na živnosť. Otázky sú nasledovné:
1. Môže pracovať predavačka v maloobchodnej predajni na živnosť a s akým predmetom činnosti?nie, je to závislá činnosť. Netuším, aký predmet podnikania by si pre ňu vymyslel.
2. Je pravda, že nestratí PSD ak jej príjmy za rok nepresiahnu 12-násobok min vymeriavacieho základu (aj pracovníčky soc. poi. v tom majú guláš)?Ak bola SZČO v roku 2009 a jej príjem presiahol 12-násobok min.vymer.základu, je dôchodkovo poistená. Od 1.3.2011 sa musí rozhodnúť či živnosť ukončí, alebo bude poberať PSD.
3. Môže si dobrovoľne odvádzať do soc. poisťovne (starobné poistenie+RFS) s tým, že sa jej potom pri dosiahnutí dôchodkového veku prepočíta dôchodok a dostane plnú výšku 100%?ak mala priznaný PSD, nikdy jej nevrátia strhnuté %. PSD od 1.1.2011 nemôže byť dobrovolne dôchodkovo poistená.
4. Musí platiť aj odvody do zdravotnej poisťovne? Ak bude SZČO - ano.
5. Pri ponechaní si PSD bude pracovný pomer ukončený z jej strany, má nárok na odchodné ale má nárok aj na odstupné?Pracovný pomer sa končí na žiadosť zamestnanca - nemá nárok na odstupné.

Ďakujem
Odpoveď v texte
1 0
fafo8 fafo8

fafo8 je offline (nepripojený) fafo8

Ďakujem za odpovede.
Živnosť nemá ani nemala, ale bola to možnosť ako poberať PSD a ďalej pracovať. K tej živnosti, nemohlo by to byť niečo také ako "predajca", rozvrhnutie pracovného času by bolo nepravidelné. Keď vylúčime živnosť, tak ktorá dohoda by sa na to hodila, asi dohoda o vykonaní pracovnej činnosti...
V prípade, že by zostala pracovať a vzdala sa PSD môže sa dopracovať k 100% starobnému dôchodku?
Ostatné mi je všetko jasné. Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

fafo8 Pozri príspevok
Ďakujem za odpovede.
Živnosť nemá ani nemala, ale bola to možnosť ako poberať PSD a ďalej pracovať. K tej živnosti, nemohlo by to byť niečo také ako "predajca", rozvrhnutie pracovného času by bolo nepravidelné. Keď vylúčime živnosť, tak ktorá dohoda by sa na to hodila, asi dohoda o vykonaní pracovnej činnosti...Dohoda o pracovnej činnosti je obmedzená výkonom práce 10 hod. týždenne.
V prípade, že by zostala pracovať a vzdala sa PSD môže sa dopracovať k 100% starobnému dôchodku? Nie, percentá, ktoré jej strhli sa doplácať nebudú. Po skončeni prac.pomeru môže požiadať o prehodnotenie SD - zvýšenie je nižšie ako postih za PSD.
Ostatné mi je všetko jasné. Ďakujem
odpoveď v texte
1 0
zena zena

zena je offline (nepripojený) zena

Ak bude PSD pracovat do 28.2.2011, mozem podat RLFO uz 10.2.2011 s platnostou od 28.2.2011? Zatial sme odhlasovali zamestnancov vzdy najneskor den po zaniku prac.pomeru (§231) Ale zamestnanec prisiel s tym ze trva na tom aby sme to nahlasili skor aby mu nemeskal dochodok. No v oznameni soc.poist stojí...že do tohoto obdobia odporucaju ukoncit zarobkovu cinnost a podat odhlasku. Zarobkova cinnost ukoncena nebude. Neviete nahodou poradit?
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

zena Pozri príspevok
Ak bude PSD pracovat do 28.2.2011, mozem podat RLFO uz 10.2.2011 s platnostou od 28.2.2011? Zatial sme odhlasovali zamestnancov vzdy najneskor den po zaniku prac.pomeru (§231) Ale zamestnanec prisiel s tym ze trva na tom aby sme to nahlasili skor aby mu nemeskal dochodok. No v oznameni soc.poist stojí...že do tohoto obdobia odporucaju ukoncit zarobkovu cinnost a podat odhlasku. Zarobkova cinnost ukoncena nebude. Neviete nahodou poradit?
Ústredie SP rozosiela PD list, kde im píše,
"...pričom za zamestnanca podáva odhlášku z dôchodkového poistenia jeho zamestnávateľ najneskôr deň po zániku dôchodkového poistenia. Úkony smerujúce k zastaveniu výplaty dôchodku musia byť vykonané ešte vo feruári, preto Vám odporúčame zárobkovú činnosť ukončiť tak, aby odhláška mohla byť SP doručená najneskôr do 10. februára 2011. Neskoršie podanie odhlášky z dôchodkového poistenia môže mať za následok, že sa Vám predčasný predčasný starobný dôchodok v marci 2011 nevyplatí v obvyklom výplatnom termíne. ..."
Nás na školení Ing. Strýčková vyzývala, že máme do SP zaslať RLFO do 10. 2. 2011 - tj. zamestnávateľ s termínom ukončenia PP 28.2.2011 - z uvedeného dôvodu, ako je v liste rozosielanom PD.
5 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať