Zavrieť

Porady

Predaj MV, na ktorom nebolo samozdanenie

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Prosím poraďákov o pomoc, nakoľko som sa nechala totálne pomýliť konateľom, ide o nasledovný problém:

- firma platiteľ DPH doviezol v marci MV z NSR, zakúpené v autobazáre, od FO, rok výroby 1998, čiže bolo postupované podľa §44, ods.a), nebolo samozdanené,
- MV bolo zakúpené za účelom ďalšieho predaja,
- pri OF som povinná predať toto MV s DPH - môj názor, bez DPH - názor konateľa.

Som toho názoru, že keď som platiteľ DPH som povinná všetok tovar, okrem výlučne oslobodeného predávať s DPH. Mám pravdu?
Vopred ďakujem všetkým, ktorí mi poradia.
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
V zákone sa hovorí (§ 66 ods. 1 písm. d), že obchodníkom je zdaniteľná osoba, ktorá v rámci svojho podnikania kupuje, nadobúda ........ pre účely ďalšieho predaja použitý tovar. T.j. uvažuje sa s predajom použitého tovaru. Pre istotu doporučujem informovať sa na živnoúrade, či je potrebná na túto činnosť osobitná živnosť, alebo postačuje to čo máte už zapísané.

Ale aj napriek tomu v metodických usmerneniach DR SR sa všeobecne aj v súvislosti s použitým tovarom hovorí o predajcovi motorových vozidiel, t.j. nezdôrazňuje sa pojem "ojazdených". Vychádzajúc z tohto a je to aj môj názor, že postačuje kúpa a predaj motorových vozidiel. To, že medzi ne patria aj ojazdené je deklarované napríklad tým, že to nie je ojedinelý prípad, ale že sa opakuje.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ondrejvla
Ale nie je mi jasné :
Na faktúre nesmiete uvádzať samostatne sumu dane. Soft mi neumožní vystaviť faktúru, kde by nebola uvedená suma dane.
Toto je potrebné vyriešiť softvérovo ... v texte doporučujem odvolávku na uplatnenie osobitnej úpravy. Prípadne si vystavte faktúru v Exceli alebo ručne. Treba sa striktne držať § 66.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
AVO
Toto je potrebné vyriešiť softvérovo ... v texte doporučujem odvolávku na uplatnenie osobitnej úpravy. Prípadne si vystavte faktúru v Exceli alebo ručne. Treba sa striktne držať § 66.
Avo ďakujem veľmi pekne za rady. Pre istotu sa spýtam ešte raz, či som správne pochopila - na faktúre nesmie byť vyznačené suma bez dane, daň a základ pre daň? Musí tam byť len predajná cena a odvolávka na § 66?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ondrejvla
Avo ďakujem veľmi pekne za rady. Pre istotu sa spýtam ešte raz, či som správne pochopila - na faktúre nesmie byť vyznačené suma bez dane, daň a základ pre daň? Musí tam byť len predajná cena a odvolávka na § 66?
V § 66 ods. 10 sa presne uvádza: Obchodník, ktorý uplatňuje osobitnú úpravu, nesmie v žiadnom doklade o predaji tovaru uviesť samostatne sumu dane.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
AVO
V § 66 ods. 10 sa presne uvádza: Obchodník, ktorý uplatňuje osobitnú úpravu, nesmie v žiadnom doklade o predaji tovaru uviesť samostatne sumu dane.
Ale pre daňové a účtovné účely ju musím použiť, áno?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ondrejvla
Ale pre daňové a účtovné účely ju musím použiť, áno?
Áno.
V rámci záznamovej povinnosti ste povinný uvádzať údaje rozhodujúce pre správne určenie dane, t.j. aj predaj s uplatnením osobitnej úpravy. Účtovne rovnako, lebo daň budete aj odvádzať a uvediete plnenie v daňovom priznaní, ako som už uvádzala. Okrem bežných povinností musíte ešte viesť osobitne záznamy o predajných a kúpnych cenách ojazdených vozidiel, u ktorých uplatníte osobitnú úpravu.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
AVO
Áno.
V rámci záznamovej povinnosti ste povinný uvádzať údaje rozhodujúce pre správne určenie dane, t.j. aj predaj s uplatnením osobitnej úpravy. Účtovne rovnako, lebo daň budete aj odvádzať a uvediete plnenie v daňovom priznaní, ako som už uvádzala. Okrem bežných povinností musíte ešte viesť osobitne záznamy o predajných a kúpnych cenách ojazdených vozidiel, u ktorých uplatníte osobitnú úpravu.
AVO ďakujem veľmi pekne za cenné rady, dávam dole pomyselný klobúk pred znalosťami, no a najmä želám veľa zdravia.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Aj ja ďakujem.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

AVO, naozaj klobúk dolu. Prečítala som si aj poradu, čo je tu ako link - fakt neskutočné. Vďaka, vďaka, vďaka.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať