Zavrieť

Porady

Moze sro kupit automobil aj ked ho nepotrebuje na zarabanie ?

Mam 1 osobovu sro, a chcel by som kupit auto, a zaujima ma, ci ho mozem odposovat ako pouzivanie pre firmu, aj pohonne hmoty na vseobecne pouzivanie, co nesluzi vylucne na zarabanie sro.
dakujem
Usporiadat
svx svx

svx je offline (nepripojený) svx

Vie mi niekto napísať aj príslušný paragraf príp. ako by to zdôvodňoval pri DÚ kontrole. Máme vo firme totiž zlé skúsenosti a niekedy skúsenejší /auditori/ radia ísť cestou menšieho odporu.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

svx Pozri príspevok
Vie mi niekto napísať aj príslušný paragraf príp. ako by to zdôvodňoval pri DÚ kontrole. Máme vo firme totiž zlé skúsenosti a niekedy skúsenejší /auditori/ radia ísť cestou menšieho odporu.
K čomu chceš paragraf?
0 0
svx svx

svx je offline (nepripojený) svx

Citujem: zák. č. 595/2003 §2 i) daňovým výdavkom výdavok(náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve...

Nákladné vozidlo sa tretí mesiac nepoužíva - je TK, EK urobená počas tohto obdobia - je to daňový náklad podľa tohto §...ak s to vozidlo mi v tomto období neslúži na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

svx Pozri príspevok
Citujem: zák. č. 595/2003 §2 i) daňovým výdavkom výdavok(náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve...

Nákladné vozidlo sa tretí mesiac nepoužíva - je TK, EK urobená počas tohto obdobia - je to daňový náklad podľa tohto §...ak s to vozidlo mi v tomto období neslúži na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov...
To, že sa momentálne nevyužíva, neznamená, že sa v priebehu ÚO ani nebude, takže v pohode náklad zaúčtuj. Je výdavkom- § 19
2 0
svx svx

svx je offline (nepripojený) svx

Ďakujem, dúfam, že to bude dobre.
0 0
Justina Justina

Justina je offline (nepripojený) Justina

svx Pozri príspevok
Dobrý deň. U nás je problém takýto. Nákladné vozidlo je zaradené v obchodnom majetku. Do 31.1.2010 bolo používané na podnikanie. Od 1.2.2010 sa prestalo používať. Je naďalej zaradené v obch.majetku, ale na DU konateľka odhlásila /neviem, či to bolo správne/ toto vozidlo, lebo sa nepoužíva, resp. stojí na dvore. V apríli muselo ísť na tech.kontrolu, keďže za nedodržanie termínu pokutujú - pýtam sa - ako mám zaúčtovať bločky z tech. kontroly a či je vôbec správne, že vozidlo zaradené do obch. majetku, ktoré síce stojí, sa odhlásilo z DU.

Poradíte ?!?
Podstatne nie je zaradenie v obchodnom majetku, ale to, ci sluzi na dosahovanie, zabezpecenie a udrzanie prijmov. V nadvaznosti na ustanovenia dane z motorovych vozidiel, toto vozidlo tieto podmienky nesplna a z toho dovodu vydavok na technicku kontrolu je sice vydavkom, ale neovplyvnujucim zaklad dane. Teda vozidlo odstavene na dvore, odhlasene z dane z motorovych vozidiel nesplna zakladne podmienky uznatelnosti danovych vydavkov.
1 1
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Justina Pozri príspevok
... Teda vozidlo odstavene na dvore, odhlasene z dane z motorovych vozidiel nesplna zakladne podmienky uznatelnosti danovych vydavkov.
Zaujímavé.

Firma má 5 veľkých domiešavačov - transportérov betónu. V období december - február dočasne ich odhlasuje z dane MV - lebo ich nevyužíva na dosahovanie príjmov. Nie svojvoľne - ale z dôvodu, že nie je v tomto období dopyt po betóne. Od marca sú znova prihlásené a plne produkujú tržby.

V období odhlásenia sa zároveň vykonávajú generálne opravy i údržba, včítane technických kontrol, aby boli na sezónu pripravené. Podľa tvojej teorie by potom náklady na tieto opravy, ale i všetky ďalšie náklady - napr. na povinné zmluvné poistenie za obdobie neplatenia DzMV boli daňovo neuznateľné.

Vieš svoje tvrdenie doložiť nejakou odvolávkou?
2 0
plackoo plackoo

plackoo je offline (nepripojený) plackoo

Justina Pozri príspevok
Podstatne nie je zaradenie v obchodnom majetku, ale to, ci sluzi na dosahovanie, zabezpecenie a udrzanie prijmov. V nadvaznosti na ustanovenia dane z motorovych vozidiel, toto vozidlo tieto podmienky nesplna a z toho dovodu vydavok na technicku kontrolu je sice vydavkom, ale neovplyvnujucim zaklad dane. Teda vozidlo odstavene na dvore, odhlasene z dane z motorovych vozidiel nesplna zakladne podmienky uznatelnosti danovych vydavkov.
Aj keď momentálne nepracuje, ale sa počíta neskôr s jeho prácou, tak náklady na EK /TK / opravy sú uznateľné.
0 0
Justina Justina

Justina je offline (nepripojený) Justina

Stefan2005 Pozri príspevok
Zaujímavé.

Firma má 5 veľkých domiešavačov - transportérov betónu. V období december - február dočasne ich odhlasuje z dane MV - lebo ich nevyužíva na dosahovanie príjmov. Nie svojvoľne - ale z dôvodu, že nie je v tomto období dopyt po betóne. Od marca sú znova prihlásené a plne produkujú tržby.

V období odhlásenia sa zároveň vykonávajú generálne opravy i údržba, včítane technických kontrol, aby boli na sezónu pripravené. Podľa tvojej teorie by potom náklady na tieto opravy, ale i všetky ďalšie náklady - napr. na povinné zmluvné poistenie za obdobie neplatenia DzMV boli daňovo neuznateľné.

Vieš svoje tvrdenie doložiť nejakou odvolávkou?
Ak je zrejme, ze tieto vozidla sa nepouzivaju niekolko mesiacov s ohladom na sezonny charakter ich vyuzitia, je mozna danova uznatelnost vydavkov. Moja odpoved sa tykala konkretnej otazky, kde nebolo zrejme, ze vozidlo sa opakovane prihlasi na dan z motorovych vozidiel (§2/j ZDP). Tvrdenie podkladam nasledovne: §§ 2/i ZDP, 21/1 ZDP, 84/1 ZMD, 89/2 ZMD.
0 0
Martinsro Martinsro

Martinsro je offline (nepripojený) Martinsro

pocul som, ze uz sa ani nemusi pouzivat kniha jazd, ale 20% sa musi vylucit z odpisovania dani. Je to pravda?
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Martinsro Pozri príspevok
pocul som, ze uz sa ani nemusi pouzivat kniha jazd, ale 20% sa musi vylucit z odpisovania dani. Je to pravda?
Pozri tu
http://www.porada.sk/t109389-80-paus...treby-phm.html
0 0
svx svx

svx je offline (nepripojený) svx

Justina Pozri príspevok
Ak je zrejme, ze tieto vozidla sa nepouzivaju niekolko mesiacov s ohladom na sezonny charakter ich vyuzitia, je mozna danova uznatelnost vydavkov. Moja odpoved sa tykala konkretnej otazky, kde nebolo zrejme, ze vozidlo sa opakovane prihlasi na dan z motorovych vozidiel (§2/j ZDP). Tvrdenie podkladam nasledovne: §§ 2/i ZDP, 21/1 ZDP, 84/1 ZMD, 89/2 ZMD.

No to neviem dopredu povedať, keďže o tom rozhoduje konateľ, ale môj predpoklad je skôr, že pôjde vozidlo na odpredaj.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
svx Pozri príspevok
No to neviem dopredu povedať, keďže o tom rozhoduje konateľ, ale môj predpoklad je skôr, že pôjde vozidlo na odpredaj.
... predtým, než príde k odpredaji vozidla bude treba spraviť nejakú opravu na vozidle (aby bolo lepšie predajné) - tiež to bude nedaňový náklad ? Ja si myslím, že nie (aj keď "skúsenejší audítori" by možná išli cestou menšieho odporu).
0 0
svx svx

svx je offline (nepripojený) svx

Keď to zhrnieme, pri predaji vozidla, vznikne zdaniteľný príjem a je jasné, že môžeme účtovať aj zdaniteľné náklady. Otvárajú sa dalšie otázky:
1/ či môžeme účtovať zdan.náklady, ak predaj sa uskutoční až v budúcom roku a v tomto roku nebude žiadny zdaniteľný príjem z prevádzky vozidla
2/ keď sa uskutoční predaj /tým i zdaniteľný príjem/, či treba prihlásiť aj odhlásiť vozidlo v tom mesiaci na daň z MV /§84 ZMD /
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
svx Pozri príspevok
Keď to zhrnieme, pri predaji vozidla, vznikne zdaniteľný príjem a je jasné, že môžeme účtovať aj zdaniteľné náklady. Otvárajú sa dalšie otázky:
1/ či môžeme účtovať zdan.náklady, ak predaj sa uskutoční až v budúcom roku a v tomto roku nebude žiadny zdaniteľný príjem z prevádzky vozidla
2/ keď sa uskutoční predaj /tým i zdaniteľný príjem/, či treba prihlásiť aj odhlásiť vozidlo v tom mesiaci na daň z MV /§84 ZMD /

ad 1) ja by som kľudne účtoval.

ad 2) s takto položenou otázkou som sa ešte nestretol - ale moja odpoveď je, že netreba. Prečo? Lebo predmet dane je:
"(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len "vozidlo"), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len "podnikanie")."

Teda vychádzam z toho, že predaj vozidla je náhodilý príjem (pokiaľ nemá v predmete podnikania predaj vozidiel), ktorý je síce predmetom dane z príjmov, ale tento prijem nespľňa podmienky na platenie dane z MV.
1 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Justina Pozri príspevok
Podstatne nie je zaradenie v obchodnom majetku, ale to, ci sluzi na dosahovanie, zabezpecenie a udrzanie prijmov. V nadvaznosti na ustanovenia dane z motorovych vozidiel, toto vozidlo tieto podmienky nesplna a z toho dovodu vydavok na technicku kontrolu je sice vydavkom, ale neovplyvnujucim zaklad dane. Teda vozidlo odstavene na dvore, odhlasene z dane z motorovych vozidiel nesplna zakladne podmienky uznatelnosti danovych vydavkov.
Prekvapilo ma, že tento Tvoj príspevok bol označený ako neužitočný. Ja s Tvojim príspevok súhlasím, a som toho názoru, že ak niečo nevyužívam na podnikanie, ak mi obchodný majetok neprináša úžitok, neprináleží mu úbytok. Ale deliť naše názory v tomto smere na užitočné a neužitočné je choré, ako je chorľavá celá Porada. Asi preto do odborných tém nechodím a ani nebudem. Ale nemohla som nechať bez povšimnutia Tvoj príspevok, s ktorým súhlasím a ktorý oceňujem, lebo viem, že auto sa používať nebude celé účtovné obdobie. A keby aj, v účtovníctve viem robiť zmysluplné opravy až do podania daňového priznania. A v čase vzniku tejto hospodárskej operácie bol zákonný dôvod na účtovanie nedaňového nákladu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať