Zavrieť

Porady

výpoveď z organizačných dôvodov - výpovedná lehota

Dobrý deň, od zamestnávateľa dostanem pravdepodobne výpoveď z organizačných dôvodov - z nadbytočnosti. Viem, že vo výpovedi (na to, aby som dostala odstupné) musí byť uvedený § 63. Ale chcela by som sa spýtať na výpovednú lehotu. Pracujem vo firme 2 roky, takže mi vzniká nárok na 2-mesačnú výpovednú lehotu. Ale ja výpovednú lehotu nechcem vôbec, chcem odísť hneď. Chcela by som sa spýtať či dostanem normálne 2-mes. odstupné, keď budem trvať na tom, že výpovednú lehotu nechcem. A ešte jedna otázka, keďže je môj zamestávateľ dosť zákerný na tieto veci, či stačí výpoveď podľa § 63 len podpísať alebo mi vznikajú ako zamestancovi ešte nejaké podmienky na získanie odstupného.
Usporiadat
ANEM ANEM

ANEM je offline (nepripojený) ANEM

Riaditeľ tvrdí, že mi nemôže dať výpoveď z organizačných dôvodov, pretože moje miesto nezrušil. Kde by som našla daaký výklad čo sa rozumie pod organizačné dôvody výpovede. Tu je problém ten že miestny riaditeľ by mi odstupné rád priznal, ale sa bojí či to právne obstojí, keby to niekto napadol. Kedže jeho výklad je organižačné dôvody=zrušenie pracovného miesta= moje pôvodné miesto zrušiť nemôže= nemám nárok na odstupné. Ja požadujem len to na čo mám nárok.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ANEM Pozri príspevok
Riaditeľ tvrdí, že mi nemôže dať výpoveď z organizačných dôvodov, pretože moje miesto nezrušil. Kde by som našla daaký výklad čo sa rozumie pod organizačné dôvody výpovede. Tu je problém ten že miestny riaditeľ by mi odstupné rád priznal, ale sa bojí či to právne obstojí, keby to niekto napadol. Kedže jeho výklad je organižačné dôvody=zrušenie pracovného miesta= moje pôvodné miesto zrušiť nemôže= nemám nárok na odstupné. Ja požadujem len to na čo mám nárok.
Nezrušil, ale má tam iného zamestnanca, takže jeden je prebytočný, aj to je dôvod na výpoveď podľa §63ZP.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ANEM Pozri príspevok
Riaditeľ tvrdí, že mi nemôže dať výpoveď z organizačných dôvodov, pretože moje miesto nezrušil. Kde by som našla daaký výklad čo sa rozumie pod organizačné dôvody výpovede. Tu je problém ten že miestny riaditeľ by mi odstupné rád priznal, ale sa bojí či to právne obstojí, keby to niekto napadol. Kedže jeho výklad je organižačné dôvody=zrušenie pracovného miesta= moje pôvodné miesto zrušiť nemôže= nemám nárok na odstupné. Ja požadujem len to na čo mám nárok.
Po návrate z RD je zamestnávatel povinný pridelovať ti prácu v zmysle platnej pracovnej zmluvy. Funkcia (zaradenie pracovníka) je podstatnou náležitosťou pracovnej zmluvy, ktoré je možné meniť len dodatkom k pracovnej zmluve (alebo dohodou o zmene prac.zmluvy), podpísanej zamestnancom a zamestnávatelom.
0 0
ANEM ANEM

ANEM je offline (nepripojený) ANEM

Dakujem za názory. Je to komplikované a každý si to vykladá inak. Tweety, nájdem toto zdôvodnenie v daakom výklade, s ktorým by som u zamestnávateľa obstála.
Veronika, takže to znamená že mi aj po nástupe z RD musí ponúknuť pôvodné pracovné miesto s pôvodnou pracovnou náplnou?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ANEM Pozri príspevok
Dakujem za názory. Je to komplikované a každý si to vykladá inak. Tweety, nájdem toto zdôvodnenie v daakom výklade, s ktorým by som u zamestnávateľa obstála.
Veronika, takže to znamená že mi aj po nástupe z RD musí ponúknuť pôvodné pracovné miesto s pôvodnou pracovnou náplnou?
ak nie sú nejaké osobitné predpisy v štátnej správe (ktoré neovládam) - ano
0 0
ANEM ANEM

ANEM je offline (nepripojený) ANEM

A čo v prípade že mi ponúka pôvodné pracovné miesto , pod ktoré on z organizačných dôvodov presunul aj iné pracovné miesto. Teda zlúčil dve miesta dokopy vedúcu a plánovačku.
Teraz má dve osoby jedno miesto, ale tvári sa že v klude mozem nastúpiť na pôvodné miesto, ktoré už tak povodné neni, teda len názvom funkcie, nie pracovnou náplnou a že k žiadnym organižačným zmenám neprišlo, aj ked podla mna prislo lebo organizačne zlúčil dve funkcie a jedna osoba je nadbytočná. Je možne toto daako zdôvodniť právne paragrafmy?????? Už mi nejde ani tak o tie peniaze ako princíp, kto má vlastne pravdu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ANEM Pozri príspevok
A čo v prípade že mi ponúka pôvodné pracovné miesto , pod ktoré on z organizačných dôvodov presunul aj iné pracovné miesto. Teda zlúčil dve miesta dokopy vedúcu a plánovačku.
Teraz má dve osoby jedno miesto, ale tvári sa že v klude mozem nastúpiť na pôvodné miesto, ktoré už tak povodné neni, teda len názvom funkcie, nie pracovnou náplnou a že k žiadnym organižačným zmenám neprišlo, aj ked podla mna prislo lebo organizačne zlúčil dve funkcie a jedna osoba je nadbytočná. Je možne toto daako zdôvodniť právne paragrafmy?????? Už mi nejde ani tak o tie peniaze ako princíp, kto má vlastne pravdu.
ANEM Pozri príspevok
Dobry večer. Som na rodičovskej dovolenke, dve RD po sebe, od 22.12.2005. Pred jej nástupom som pracovala ako vedúca strediska, co mam aj v pracovnej zmluve.Od 6.6.2002. Počas RD ma zastupovala kolegina,-referentka plánovania , ktorá robila svoju prácu a popri tom moju. Teraz ked sa mam vratit, mi ponukli moju funkciu vedúcej s tym , ze v rámci organizacných zmien zrusia miesto plánovačky- tej kolegine, ktorá ma zastupovala a ja budem vykonávať aj jej prácu. Kedze 5 rokov to robila jedna osoba, tak to chce vedenie nechat aj nadalej tak. Lenze teraz ked nastupim budeme na to dve, takze ked nedám výpoved ja, preradia koleginu predpokladám na úplne inú funkciu, daakej referentky co pojde do dochodku a mna bude musiet zaucit do svojej práce, ktorú vykonávala 12 rokov. Navrhla som zamestnávatelovi , že pristúpim k výpovedi z organizačných dôvodov , s tým že mi vyplatí odstupné. Zamestnávatel stále tvrdí, že nárok na odstupne nemám, pretože mi ponúkol moje pôvodné miesto, pretože vlastne moje miesto vedúcej nieje možne z organizačných dôvodov zrušiť a ruší miesto plánovačky, alebo teda zlučuje tieto miesta. Na oddelení musí byť vždy vedúca. Mám alebo nemám nárok na odstupné. Došlo k organižačným zmenám, ale nieje k zrušeniu môjho miesta. Len k významným zmenám v mojej pracovnej náplni a zlúčeniu dvoch funkcií.
Ďakujem za rýchlu odpoved. V pondelok mám ísť podpísať dohodu o skončené pracovného pomeru samozrejme bez nároku na odstupné. Dakujem velmi pekne za vasu radu.
Písala si mi aj SS, ale odpoviem ti takto v téme a nie cez SS.

Nedá sa povedať, kto má jednoznačne pravdu. Faktom je, že ak sa vraciaš z RD, nie je povinný ťa zaradiť na pôvodné prac. miesto - teda nemáš ho garantované. Môže ti ponúknuť iné, ktoré však môžeš odmietnuť a potom ti musia dať výpoveď z org. dôvodov.

Tebe ale ponúkli tvoje pôvodné miesto. Otázne je, či máš pracovnú náplň presne definovanú v prac. zmluve. Teda či máš presne vymedzené, čo je tvojou náplňou. Ak áno, môžeš sa dožadovať, aby si robila len presne to, čo máš v náplni. Môžeš tú prácu navyše odmietnuť.

Teraz sa ale trochu zamysli - čo by sa stalo, keby si nebola na RD, ale počas práce by zlúčili tie funkcie a povedali by ti, že ti pribudne robota. Povedala by si, že to nebudeš robiť? Odmietla by si zlúčenú prácu? Navyše zamestnávateľ v praxi často mení náplne práce zamestnancom - napr. pridá im nejakú agendu navyše. Neviem koľko agendy ti pribudlo, ale skutočne je to o toľko viac, aby si radšej bola bez práce, než aby si robila tú zlúčenú prácu? (píšeš, že ju niekto robil niekoľko rokov, takže dá sa to zvládnuť).

Píšeš, že radšej chceš skončiť, než to robiť. Ak v PZ nemáš presne vymedzenú bod po bode tvoju prac. náplň, tak si nepomôžeš - tvoje miesto (hoci rozšírené o nejakú tú činnosť navyše) ti dali, takže to nemôžeš odmietnuť. AK chceš skončiť PP, tak je to z tvojej iniciatívy a zamestnávateľ ti nemusí dať odstupné.

Ale ak máš náplň definovanú, tak môžeš povedať, že budeš robiť len to. Tým pádom si pre nich nepoužiteľná a ak tá druhá je ochotná robiť celú agendu, tak ti môžu dať výpoveď z nadbytočnosti.

Skús sa ešte raz porozprávať s nadriadeným a navrhnúť mu, aby miesto teba to robila tá druhá a tebe nech dajú výpoveď. Dohodu nepodpisuj, tým ťa pripravia o odstupné. Ak nepodpíšeš dohodu a nedáš sama výpoveď, firma ťa bude musieť riešiť - budú nútení ti oni dať výpoveď.

Nedá sa predpovedať reakcia zamestnávateľa, môžu urobiť čokoľvek - možno z pomsty ti našijú porušenie prac. disciplíny a dajú ti okamžitú výpoveď. Nejde vždy o princípy, ale skôr o kompromisy.

Nedá mi, aby som nenapísal komentár - kopec ľudí by radšej robilo aj to navyše, len aby neprišli o prácu. Bežne sa spájajú funkcie a agendy. Tebe vôbec nevadí, že budeš bez práce? Radšej sa vzdáš vedúcej funkcie?
0 0
ANEM ANEM

ANEM je offline (nepripojený) ANEM

Dakujem za rýchlu odpoved a ochotu.
- pracovnú nápln mam presne definovanú bod po bode, takže môžem odmietnuť pridanie nových činností
- nejde vlastne o pár činnosti , ale o celú pracovnú nápln jednej osoby
-osoba , ktorá to robila je bezdetná a nečerpala dovolenku dlhšie ako 2 dni, nieto ešte OCR, pri detoch je to nezvládnutelne, nejde tak o kvantitu, ako časové rozloženie práce
-zamestnávatel je ústretový, na jednej strane je rád, že som sa rozhodla za týchto podmienok nenastupiť, pretože sám vie že by som to nezvládala pri deťoch, to znamená komplikácie prenho. Aj by mi rád pomohol odstupným, lenže to konzultoval s podnikovým právnikom a ten má výklad nezrušilo sa miesto, nemože byť výpoved z organizačných dôvodov. A boja sa aby to vyššia org. jenotka nenapadla ako neoprávnené vyplatenie odstupného. Takže skor ide o to právne podloženie ako to či chcú alebo nechcú.
- viem že je ťažká doba a ludia sú radi že majp daaku prácu, ale momentálne som sa rozhodla, že radšej v klude a skromnejsie. Nedá sa mať všetko aj deti aj kariéru.
Kedže som prišla na to, že podľa nového soc. zákona môžem byť v klude do aprila na RD, potom budum postupovať ako mi radíš.
Ešte raz ďakujem za čas a ochotu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ANEM Pozri príspevok
Dakujem za rýchlu odpoved a ochotu.
- pracovnú nápln mam presne definovanú bod po bode, takže môžem odmietnuť pridanie nových činností
- nejde vlastne o pár činnosti , ale o celú pracovnú nápln jednej osoby
-osoba , ktorá to robila je bezdetná a nečerpala dovolenku dlhšie ako 2 dni, nieto ešte OCR, pri detoch je to nezvládnutelne, nejde tak o kvantitu, ako časové rozloženie práce
-zamestnávatel je ústretový, na jednej strane je rád, že som sa rozhodla za týchto podmienok nenastupiť, pretože sám vie že by som to nezvládala pri deťoch, to znamená komplikácie prenho. Aj by mi rád pomohol odstupným, lenže to konzultoval s podnikovým právnikom a ten má výklad nezrušilo sa miesto, nemože byť výpoved z organizačných dôvodov. A boja sa aby to vyššia org. jenotka nenapadla ako neoprávnené vyplatenie odstupného. Takže skor ide o to právne podloženie ako to či chcú alebo nechcú.
- viem že je ťažká doba a ludia sú radi že majp daaku prácu, ale momentálne som sa rozhodla, že radšej v klude a skromnejsie. Nedá sa mať všetko aj deti aj kariéru.
Kedže som prišla na to, že podľa nového soc. zákona môžem byť v klude do aprila na RD, potom budum postupovať ako mi radíš.
Ešte raz ďakujem za čas a ochotu.
To zvýraznené ti neviem potvrdiť. V oblasti rodičovskej dovolenky neboli zmeny a RD sa neposkytuje podľa zákona o soc. poistení, takže neviem, čo tým chceš povedať.

Vo všeobecnosti ale, na RD môžeš byť do veku 3 rokov dieťaťa. Ak tvoje mladšie dieťa dovŕši vek 3 roky v apríli, tak sa nehrň do práce, zostaň doma do apríla. Uvidíš, možno sa to ešte nejako utrasie.

Potom, ak sa vrátiš, ale žiadnu dohodu nepodpisuj. Nech si to rieši zamestnávateľ, či ťa nechá. Podľa toho, čo si napísala (upresnila), tak máš nárok nevykonávať to, čo ti chcú pridať. Tým pádom jedna z vás dvoch bude nadbytočná. Ak ponechajú tú, čo ťa teraz zastupuje, tak je evidentné, že teba musia z organiz. dôvodov prepustiť a potom máš nárok na odstupné. Neviem, čo je to za právnika, keď toto nevie. Možno sú tam ešte iné okolnosti, ktoré nám nie sú známe.

Takže si vo výhodnejšie pozícii, než som si z prvých tvojich príspevkov myslel.
0 0
ANEM ANEM

ANEM je offline (nepripojený) ANEM

Zmeny ohľadom rodičovskej by mali byť od 1.1 v tom , že sa sa neskúma či je dieťa v škôlke, štátnej alebo súkromnej, či osoba pracuje, do 3 rokov má každá nárok na rodičovský príspevok. Teda takto som to pochopila. Dúfam, že je to OK, lebo sa mi zdá, že aj v tom v čom som mala jasno, jasno nemám. Dcérka je od dnes v skôlke a podľa starého soc. zákona, by som mohla byť na RD len do konca januára, kedže som dala dieťa do štátneho zariadenia. Po novom je to jedno....snád? Okolnosti, ktoré sú za organizačnými zmenami nepoznám ani ja, v tomto prostredí sa ludia premiestnujú z pozície na pozíciu ako šachové figýrky. Raz si najvyssí riaditel, za týzden o par pozícii nizsie a potom ta dajú do archívu a si rád že si. A kazdý sa bojí niečo povedať. Mne je to už jedno, tak sa nemám čo stratit.
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

Ahojte,

mohli by ste mi prosím poradiť...

Mám kamarátku, ktorá je momentálne na RD, ale chcela by sa vrátiť do práce, len jej povedali, že ju nechcú naspäť a dávajú jej k 1.2.2011 výpoveď §63 1/B čiže z organizačných dôvodov, mohli by ste mi povedať načo má v takomto prípade nárok, lebo jej zostalo ešte pred nástupom na materskú resp. RD 37 dní dovolenky,ktoré po nej vyžadujú, aby si vyčerpala v rámci dvojmesačnej výpovednej doby - môžu to vôbec od nej požadovať?, lebo ja som si myslela, že keď je to z organizačných dôvodov, tak akonáhle dostanem výpoveď tak koniec a nie ešte aby ma okradli o výpovednú dobu resp. o plat s výpovednej doby a potom dostane 3 odstupné platy a ešte jedna otázočka, že z čoho jej vypočítajú to odstupné, keď bola na RD - či posledným priemerom, ktorý mala, alebo podľa pracovnej zmluvy.
budeme vďačné za akúkoľvek odpoveď a radu
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

nemáte s tým niekto skúsenosti?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

monikago Pozri príspevok
Ahojte,

mohli by ste mi prosím poradiť...

Mám kamarátku, ktorá je momentálne na RD, ale chcela by sa vrátiť do práce, len jej povedali, že ju nechcú naspäť a dávajú jej k 1.2.2011 výpoveď §63 1/B čiže z organizačných dôvodov, mohli by ste mi povedať načo má v takomto prípade nárok, lebo jej zostalo ešte pred nástupom na materskú resp. RD 37 dní dovolenky,ktoré po nej vyžadujú, aby si vyčerpala v rámci dvojmesačnej výpovednej doby - môžu to vôbec od nej požadovať? ano, zamestnavatel moze nariadit cerpanie celej dovolenky aj pocas vypovednej doby, napriek tomu jej nevyjde cerpanie na celu vypovednu dobu .... lebo ja som si myslela, že keď je to z organizačných dôvodov, tak akonáhle dostanem výpoveď tak koniec a nie ešte aby ma okradli o výpovednú dobu resp. o plat s výpovednej doby vtipne a potom dostane 3 odstupné platy a ešte jedna otázočka, že z čoho jej vypočítajú to odstupné, keď bola na RD - či posledným priemerom, ktorý mala, alebo podľa pracovnej zmluvy. pravdepodobnym priemerom, takze nie poslednym pred MD
budeme vďačné za akúkoľvek odpoveď a radu
v texte
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať