Zavrieť

Porady

odvody dôchodcu v TPP

Dobry den,
chcela by som vas poprosit o radu, nakolko som pri hladani odpovede na svoju otazku nasla niekolko protireciacich si informacii.

Mozte mi prosim niekto potvrdit alebo vyvratit nasledovne informacie?:

Riadny starobny dochodca
- zamestnanec neplati prispevok na PvN ani IP
- zamestnavatel neplati prispevok na PvN ani IP

Predcasny starobny dochodca
- zamestnanec plati prispevok na PvN a neplati na IP
- zamestnavatel plati prispevok na PvN a neplati IP


Vopred velmi pekne dakujem.
Usporiadat
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Ospravedlňujem sa, že už som otravná, ale mi to nedá. Som o tom rozmýšľala, že kedže neviem kde presne mám v MRP šuchnúť tú položku "vrátené poistné" pri spätnom uznaní starobného dôchodku, tak či by sa to predsa nedalo tak ako som už písala tými mínusovými hodnotami (PvN, IP) s tým, že výkaz by išiel normálny aj platba bez tých ponížených hodnôt a urobila by som to tak až po vyjadrení sa zo SP o akú sumu mám ponížiť odvody. Zdá sa mi to jednoduhšie aj z účtovného hľadiska. A je to podľa mňa to isté, ako keby som to dala do položky vrátené poistné. Neviem, prosím niekoho, aby sa k tomu vyjadril, či to môže byť aj takto. Veľmi pekne ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mirčiak Pozri príspevok
A oni na Sociálke to ešte preratávajú či ako? Ja že ked napíšem žiadosť na vrátenie určitej sumy, tak vrátia tú sumu, akú napíšem.
mirčiak, nerieš v septembrovej výplate vrátenie preplatku.
Treba vyplniť a poslať tlačivo na vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu. Keď ti vrátia peniaze, potom ich dáš do výplaty zamestnancovi.
V žiadnom prípade to nerobíš mínusom v septembri.

Sumu si musíš vypočítať sama, prepočítať mesačnú mzdu na kal. dni a správne vypočítať poistné a zaokrúhliť. Do tlačiva píšeš pôvodné sumy aj nové. (časť mesiaca budeš mať plné odvody a časť mesiaca odvody SD, potom spočítaš spolu)
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

veronikasad Pozri príspevok
mirčiak, nerieš v septembrovej výplate vrátenie preplatku.
Treba vyplniť a poslať tlačivo na vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu. Keď ti vrátia peniaze, potom ich dáš do výplaty zamestnancovi.
V žiadnom prípade to nerobíš mínusom v septembri.

Sumu si musíš vypočítať sama, prepočítať mesačnú mzdu na kal. dni a správne vypočítať poistné a zaokrúhliť. Do tlačiva píšeš pôvodné sumy aj nové. (časť mesiaca budeš mať plné odvody a časť mesiaca odvody SD, potom spočítaš spolu)
Ok v poriadku. To viem, že si sama vypočítam tie preplatky na odvodoch ale či to potom môžem ked mi sociálka odobrí a vráti preplatok, urobiť mínusovými hodnotami zamestnancovi v páske ja neviem možno to bude až mesiac 11/2010. Ale ide o to, či to môžem aj takto tými mínusami namiesto položky "vrátené poistné" lebo neviem kde ju mám pichnúť v programe. Zdá sa mi to to isté.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

mirčiak Pozri príspevok
Katka50 prosím ťa ty máš teda MRP a kde si pichla tú položku? Lebo ak ju dám medzi poistné tak neviem či to bude priratávať a nie skôr odrátavať. Keby som to dala medzi príplatky pred zdanením tak z toho ráta zas odvody asi. Vypadá to, že ty si to dala medzi poistné ale neodratúva potom sú sumu? Ďakujem
Dáš to medzi poistné. Musíš urobiť opravné mesačné výkazy za tie mesiace, za ktoré vraciaš poistné. Na základe toho Ti vlastne listom oznámia zo Soc. poisťovne výšku preplatku-poistné zrazené bez právneho dôvodu. V mesiaci, v ktorom vrátiš zamestnancovi poistné sa toto nemá objaviť vo výkaze za tento mesiac. Len ponížiš odvod do Soc. poisťovne o túto čiastku. Aspoň v Košiciach to takto funguje. Zamestnancovi z preplatku poistného odvedieš do ZP a zrazíš preddavok na daň.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

katka50 Pozri príspevok
Dáš to medzi poistné. Musíš urobiť opravné mesačné výkazy za tie mesiace, za ktoré vraciaš poistné. Na základe toho Ti vlastne listom oznámia zo Soc. poisťovne výšku preplatku-poistné zrazené bez právneho dôvodu. V mesiaci, v ktorom vrátiš zamestnancovi poistné sa toto nemá objaviť vo výkaze za tento mesiac. Len ponížiš odvod do Soc. poisťovne o túto čiastku. Aspoň v Košiciach to takto funguje. Zamestnancovi z preplatku poistného odvedieš do ZP a zrazíš preddavok na daň.
Už to tu bolo riešené :
1. nerobia sa opravné výkazy vypisuje sa žiadosť
2. nezrazí z toho ZP, lebo to nie je preplatok z minulého roku.
Všetko už vie ako urobiť, len nevie ako to nahodiť v MRP.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Neviem ako sa to robí v MRP, ale nemoha by si spracovať mesiac bez toho, vytvoriť výkazy do SP, potom to nahodiť mínusom aby to bolo dobre aj vo výplatách a výkaz do SP už nanovo nerobiť?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Jana Motyčková Pozri príspevok
Už to tu bolo riešené :
1. nerobia sa opravné výkazy vypisuje sa žiadosť
2. nezrazí z toho ZP, lebo to nie je preplatok z minulého roku.
Všetko už vie ako urobiť, len nevie ako to nahodiť v MRP.
No bohužiaľ, ako iné ani toto nie je ujednotené. V Košiciach sa nevypisuje žiadosť. Ako som už písala, urobia sa opravné výkazy a na ich základe Soc. poisťovňa oznámi preplatok. Zamestnancovi sa vráti poistné a poníži sa najbližší odvod do Soc. poisťovne.
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Jana Motyčková Pozri príspevok
Neviem ako sa to robí v MRP, ale nemoha by si spracovať mesiac bez toho, vytvoriť výkazy do SP, potom to nahodiť mínusom aby to bolo dobre aj vo výplatách a výkaz do SP už nanovo nerobiť?
No ja som viac menej si nie istá v jednej veci. Ale zdá sa mi to rovnaké len iným spôsobom. Niekto proste má v programe položku vrátené poistné alebo sa to dá dorobiť do programu tzn., že táto položka sa má pripočítať ku mzde zamestnanca ale nemá program z toho rátať znova odvody ale má rátať daň. Preto neviem kam to mám pichnúť. Preto sa mi zdalo jednoduhšie takúto položku ani nevytvárať a rovno to potom zc po uznaní a zaplatení preplatku zo SP urobiť mínusovými hodnotami pri položkách PvN a IP a je to podľa mňa to isté, lebo ak to dám mínusom tak potom túto hodnotu odráta od celkových odvodov a aj daň bude z toho zaplatená. Mesačný výkaz do SP a aj platba v tom mesiaci by išla normálne bez ponížených hodnôt. Nie som si istá či to teda môžem v tom programe spraviť aj takto ked všetci na to majú osobitú položku. Len toto neviem. Ide o to, či sa vám ostatným zdá môj návrh rovnaký, ako keby som mala v programe tú položku "vrátené poistné".
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Keďže ti to neovplyvní výkaz poistného ani platbu, tak to tak urob, bude to dobre.
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Jana Motyčková Pozri príspevok
Keďže ti to neovplyvní výkaz poistného ani platbu, tak to tak urob, bude to dobre.
Ďakujem veľmi pekne za info. Ešte som narazila na problém. Akurát to počítam a tomu zamestnancovi priznali dôchodok od 16.8. Rozrátala som hrubú mzdu do 15teho a od 16teho osobitne. Ale neviem čo s nadčasovými hodinami lebo mal aj nadčasy. Kam ich mám pripočítať či do mzdy do 15teho alebo do tej druhej časti.
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

mirčiak Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne za info. Ešte som narazila na problém. Akurát to počítam a tomu zamestnancovi priznali dôchodok od 16.8. Rozrátala som hrubú mzdu do 15teho a od 16teho osobitne. Ale neviem čo s nadčasovými hodinami lebo mal aj nadčasy. Kam ich mám pripočítať či do mzdy do 15teho alebo do tej druhej časti.
alebo mám pozrieť presne v dochádzke, ktoré dni mal nadčas a podľa toho to priradiť?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

mirčiak Pozri príspevok
alebo mám pozrieť presne v dochádzke, ktoré dni mal nadčas a podľa toho to priradiť?
Vymeriavací . základ na inv. poistenie za 08/2010 vydelíš kalend. dňami – 31 a vynásobíš 15/ak mu priznali dôchodok od 16/. Výsledok zaokrúhliš na eurocent nahor. Z toho vyrátaš 3% poistné a zaokrúhliš na desaťeurocentov nadol. To je výška poistného na inv.poistenie, ktorú mal za 08/2010 zaplatiť. Rozdiel medzi tým, čo si mu v 08/2010 zrazila a Tebou vypočítaným poistným je preplatok. Tak isto vypočítaš poistenie v nezam. len poistné je 1 %.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mirčiak Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne za info. Ešte som narazila na problém. Akurát to počítam a tomu zamestnancovi priznali dôchodok od 16.8. Rozrátala som hrubú mzdu do 15teho a od 16teho osobitne. Ale neviem čo s nadčasovými hodinami lebo mal aj nadčasy. Kam ich mám pripočítať či do mzdy do 15teho alebo do tej druhej časti.
Rozpočítavaš celý vymeriavací základ za august
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

katka50 Pozri príspevok
Vymeriavací . základ na inv. poistenie za 08/2010 vydelíš kalend. dňami – 31 a vynásobíš 15/ak mu priznali dôchodok od 16/. Výsledok zaokrúhliš na eurocent nahor. Z toho vyrátaš 3% poistné a zaokrúhliš na desaťeurocentov nadol. To je výška poistného na inv.poistenie, ktorú mal za 08/2010 zaplatiť. Rozdiel medzi tým, čo si mu v 08/2010 zrazila a Tebou vypočítaným poistným je preplatok. Tak isto vypočítaš poistenie v nezam. len poistné je 1 %.
Ahááá tak to takto. Dííky moc ešte raz všetkým, ktorí mi v tomto pomohli a dúfam že tieto informácie budú možno užitočné aj pre iných. Ďakujem ešte raz.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať