Zavrieť

Porady

Právo na osobnú slobodu

Zdravým všetkých ,mám nasledovný problém :
V mojej škole sa mi zdá ako keby toto právo neplatilo pretože mám 18rokov a dochádzam viac ako 100km každý deň.
Na niektorých hodinách mám dohodnuté s vyučujúcimi púšťanie domov skorej,lenže stáva sa že chýbajú a vrátnička ma nechce pustiť chce priepustku a vyučujúceho a neviem čo.
Triedny učí na dvoch školách naraz a nevyskytuje sa často na škole a taktiež je obtiažne niekoho nájsť!
Mne ide fakt o minúty a spoje mi idú približne každé 2hodiny tj. 13:15 a potom až 15:15.

Súrne potrebujem vedieť či mám právo odísť svojvoľne a hocikedy v priebehu vyučovania.

Na internete som našiel toto :
§ 183
Obmedzovanie
osobnej slobody
(1) Kto inému bez oprávnenia bráni
užívať osobnú slobodu, potrestá sa
odňatím slobody na šesť mesiacov až tri
roky.
(2) Odňatím slobody na tri roky až
osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spá-
cha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania,
b) z osobitného motívu,
c) ako verejný činiteľ,
d) na chránenej osobe, alebo
e) a spôsobí ním väčšiu škodu.
(3) Odňatím slobody na sedem rokov
až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá,
ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví
alebo smrť, alebo
b) a spôsobí ním značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na dvanásť ro-
kov až dvadsaťpäť rokov alebo trestom
odňatia slobody na doživotie sa pácha-
teľ potrestá, ak spácha čin uvedený
v odseku 1
a) a spôsobí ním smrť viacerých osôb,
b) a spôsobí ním škodu veľkého rozsa-
hu, alebo
c) ako člen nebezpečného zoskupenia.

K § 183
Bránením v užívaní osobnej slobody je zá-
sah do osobnej slobody, zaručenej Ústavou
(čl. 16 a 17), ktorým sa znemožňuje voľný po-
hyb osoby, hoci len na krátky čas, ak sa toto
obmedzovanie nedá ľahko prekonať (napr.
uzavretie v miestnosti alebo v budove, zne-
možnenie pohybu zviazaním končatín, odňa-
tie barlí invalidovi, zvieraním v náručí
a pod.).
Obmedzenie osobnej slobody má dočasný
charakter. Dĺžka doby, počas ktorej sa obme-
dzuje osobná sloboda, nie je rozhodujúca,
môže byť však zohľadnená pri výmere trestu.
Ide o trváci trestný čin, ktorý trvá počas celej
doby, pokiaľ sa osobná sloboda obmedzuje.

ZÁKLADNÉ ĽUDSKÉ PRÁVA A SLOBODY

Čl.16

(1) Nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia je zaručená. Obmedzená môže byť len v prípadoch ustanovených zákonom.
(2) Nikoho nemožno mučiť ani podrobiť krutému, neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestu.

Čl.17

(1) Osobná sloboda sa zaručuje.
(2) Nikoho nemožno stíhať alebo pozbaviť slobody inak, ako z dôvodov a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. Nikoho nemožno pozbaviť slobody len pre neschopnosť dodržať zmluvný záväzok.
(3) Obvineného alebo podozrivého z trestného činu možno zadržať len v prípadoch ustanovených zákonom. Zadržaná osoba musí byť ihneď oboznámená s dôvodmi zadržania, vypočutá a najneskôr do 48 hodín prepustená na slobodu alebo odovzdaná súdu. Sudca musí zadržanú osobu do 48 hodín a pri obzvlášť závažných trestných činoch do 72 hodín od prevzatia vypočuť a rozhodnúť o väzbe alebo o jej prepustení na slobodu.
(4) Obvineného možno zatknúť iba na odôvodnený písomný príkaz sudcu. Zatknutá osoba musí byť do 24 hodín odovzdaná súdu. Sudca musí zatknutú osobu do 48 hodín a pri obzvlášť závažných trestných činoch do 72 hodín od prevzatia vypočuť a rozhodnúť o väzbe alebo o jej prepustení na slobodu.
(5) Do väzby možno vziať iba z dôvodov a na čas ustanovený zákonom a na základe rozhodnutia súdu.
(6) Zákon ustanoví, v ktorých prípadoch možno prevziať osobu do ústavnej zdravotníckej starostlivosti alebo ju v nej držať bez jej súhlasu. Takéto opatrenie sa musí do 24 hodín oznámiť súdu, ktorý o tomto umiestnení rozhodne do piatich dní.
(7) Skúmanie duševného stavu osoby obvinenej z trestného činu je možné iba na písomný príkaz súdu.

Plus sa chcem spýtať či je normálne,že od rána napr. od 07:00 do poobedia 14:20 sme zavretý v budove školy a nemôžme ísť von dokonca ani cez obednú 35min prestávku ? Nemáme žiaden čerstvý vzduch ani na obed do reštaurácie nemôžem ísť.
Cez okno sa nedá dostať von = máme tam mreže ...

Fakt neviem či je to škola alebo väzenie ... Potreboval by som aj nejaké paragrafy a tak aby som stým mohol ísť za riaditeľom.
Vopred Ďakujem !
Naposledy upravil Dav : 06.05.10 at 09:38
Usporiadat
Kecalek Kecalek

Kecalek je offline (nepripojený) Kecalek

moriteru Pozri príspevok
Možno, keby si bol spôsobilý štúdia, že by ťa aj pustili.
uz som .....
0 0
moriteru moriteru

moriteru je offline (nepripojený) moriteru

Kecalek Pozri príspevok
evina : Uz sa dostavame k zaveru konecne ... Pozry ja to pravo odist mam a vyhodit ma hned nemozu ! Nemaju take pravo aby ma tak drzali proti svojej voli ! Maju pravidla ktore ked porusim co uz nech si ma zapisu a riesia ak mam padny dovod tak nazaklade toho ospravedlnia ak nie dostanem zapis za 3 take dvojka schovania alebo ako to je to mi je uz jedno ale kazdopadne JA MAM PRAVO ODIST A ONI MA DRZAT NE-MO-ZU je to tak ?
A to bude nejaký paradox : Máš právo odísť a predsa niekedy NEODÍDEŠ
Nebude to tým, že vrátnička má právo nepustiť ťa (záškolákov) - - a jej právo je silnejšie ?
0 1
Kecalek Kecalek

Kecalek je offline (nepripojený) Kecalek

Mgr.Shrek Pozri príspevok
Kecalek. Klobúk dole, čítať vieš a vieš s aj nájsť na nete niekoľko §§.
Aby som ti však ozrejmil situáciu.
Keď si podal prihlášku na školu a začal ju navštevovať, súhlasil si konkludentne aj s určitými pravidlami, ktoré si škola ako právnická osoba stanovila. To znamená aj spôsob opúšťania školy. Neviem, či si uvedomuješ fakt, že počas vyučovania za teba škola má určitú zodpovednosť.

Ale späť k §§
Systém trestného práva pozná inštitút tzv. kategorický imperatív. Ten je vyjadrený v § 10 ods. 2 z. č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon.
Nejde o prečin, ak vzhľadom na spôsob vykonania činu a jeho následky, okolnosti, za ktorých bol čin spáchaný, mieru zavinenia a pohnútku páchateľa je jeho závažnosť nepatrná.

Neviem si predstaviť, ako by si presvedčil vyšetrovateľa o tom, že konanie vrátničky a predpisy školy ti spôsobujú následky tak závažné, aby bolo konanie školy kvalifikované ako prečin. Akurát sa strápniš.

Hold tvoja budúcnosť.
No ak by sa nieco stalo vazne kde by som mal byt a niest nasledky jednoznacne by som to zhodil na vratnicku a vlasntne na celu skolu a v tom pripade by to bolo zavazne a opodstatnene.
0 0
Kecalek Kecalek

Kecalek je offline (nepripojený) Kecalek

moriteru Pozri príspevok
A to bude nejaký paradox : Máš právo odísť a predsa niekedy NEODÍDEŠ
Nebude to tým, že vrátnička má právo nepustiť ťa (záškolákov) - - a jej právo je silnejšie ?

Urcite nie a niesom zaskolak to si vyprosim !
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Kecalek Pozri príspevok
No ak by sa nieco stalo vazne kde by som mal byt a niest nasledky jednoznacne by som to zhodil na vratnicku a vlasntne na celu skolu a v tom pripade by to bolo zavazne a opodstatnene.
No to je práve ono...veľmi ťažko preťažko by si to na nich hodil....
0 0
Kecalek Kecalek

Kecalek je offline (nepripojený) Kecalek

Ked uz sme pri kave a jedle v skole je bezkofeinova a pomaly zrusia vsetko ani colu nemaju nech ide dakam cele skolstvo a potom sa cuduju ze ziaci su hentakya taky ved to je cele chore a este aj porpiet zakladne pravo im prejde .... Hlupe Slovensko ... Nemoze ma nikto nikde drzat !!!!!!!!!!!!!!!! Musi sa to dat riesit tie dvere nemaju byt co zamknute
0 0
moriteru moriteru

moriteru je offline (nepripojený) moriteru

Kecalek Pozri príspevok
Akoze nech sa nikto nehneva ale zakladne ludske pravo mi v skole idu brat ? No to iste ! Zamkynat ma v budove zo zamrezovanymi oknami a nepustit cely proces na vzduch ... no to ze to volakedy bolo inak je mozne ale teraz je DEMOKRACIA ....
Niekto tu spominal anarchiu ... : No tak anarchia ?!?!? v pripade anarchie by som ju mohol odnachnut beztrestne a podpalit skolu nie ? (TO JE LEN CISTY PRIKLAD PROSTE ROBENIE SI CO CHCEM )
Takze o anarchiu sa nesnazim ani o robenie si co chcem ...
To sú nejaké husté mreže, keď ani vzduch neprejde .
0 0
Kecalek Kecalek

Kecalek je offline (nepripojený) Kecalek

evina Pozri príspevok
No to je práve ono...veľmi ťažko preťažko by si to na nich hodil....
Jak pretazko ? Preboha toto je system ! Branila mi odist ? Branila ! Kvoly komu to bolo ? Vratnicka ? Na koho to zvaly ? Na skolu ? Kto je vinny Skola !

Ja odist mozem nemaju pravo mi branit a mali by niest nasledky !

Mozem zmeskat nieco dolezite co mi na poslednu chvilu daju vediet a potom kto ma niest nasledky ? JA ? Ved to nieje moja vina ! Chory system je toto cele ... same obkluky su v otm zakone este aj pri najzakladnejsom pravu kokos toto by ma vzivote nenapadlo !!! Otras ... hroza
0 0
moriteru moriteru

moriteru je offline (nepripojený) moriteru

Kecalek Pozri príspevok
To je uplne uzasny prispevok k teme !!! fakt ... No v Galante ledva jeden Expres stoji a to Ex530 Hron rano do Blavy z BB ale zato poobedny Ex531 uz nestoji .... Ale EC nestoja .. dolezity uzol ? Az tak odlezity nie ... volakedy tade behaly EH cez GA Sered Siladice leopoldov .... Rychlik co nestoji v Bratislave jedine opacnym smerom na NZ tam nema ako stat v bratislave ked tam nejde
Mladé (sprosté).
Predsa Budapešť - Waršava .

PS
Marš na doučovanie!
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Kecalek Pozri príspevok
Ked uz sme pri kave a jedle v skole je bezkofeinova a pomaly zrusia vsetko ani colu nemaju nech ide dakam cele skolstvo a potom sa cuduju ze ziaci su hentakya taky ved to je cele chore a este aj porpiet zakladne pravo im prejde .... Hlupe Slovensko ... Nemoze ma nikto nikde drzat !!!!!!!!!!!!!!!! Musi sa to dat riesit tie dvere nemaju byt co zamknute
Dvere na školách sú napríklad zamknuté aj preto, aby tam nemali prístup cudzí ľudia a nechodili napríklad kradnúť do šatní a pod. aj to je skutočnosť... Základné právo poprené nemáš , ver mi.
Máš jediné riešenie odísť z tej školy- lebo naizaj nikto Ťa nemôže nikde držať, nuž ale ruku na srdce, čo bez tej maturity? /pokiaľ viem, tak všetky sa zamykajú, aj tam kde chodila moja dcéra a dokonca sú zvončeky na dverách/. Možno by si bol prekvapený z demokracie napríklad v Nemecku alebo podobne...
Aj keď naše školstvo je v katastrofálnom stave, ver, že v tomto prípade nemôže za chovanie žiakov, ale tých sladkých 18-násť
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Kecalek Pozri príspevok
Flinstone : POCHOPIS ZE JE TAZKE NAJST NIEKOHO NA SKOLE DO 5MIN ABY TA PUSTILI !!!! SPOJ IDE o 10MIN A JA BUDEM SASKOVAT KVOLY VRATNICKE NIE ???? Mam nato pravo a drzia ma a nemozu mat nic stoho nech ma aj vyhodia ale pustit ma musia!!!!!!!!!!!!!!! V ZIADNOM PRIPADE MA NESMU DRZAT NA SILU JE TAK ?? A AKO TO MOZEM RIESIT ??

Preco sa mam prosit ked mam raz pravo na svoju slobodu a drzia ma niekde tak mam pravo a oni sa budu beztrestne smiat ??? No urcite zajtra sa mam stretnut 5:07 s jednym skusenym a do 14tej mi to vizisti a uvidi sa .... urcite si so mnou nebudu robit co chcu !
Kecalek Pozri príspevok
Akoze nech sa nikto nehneva ale zakladne ludske pravo mi v skole idu brat ? No to iste ! Zamkynat ma v budove zo zamrezovanymi oknami a nepustit cely proces na vzduch ... no to ze to volakedy bolo inak je mozne ale teraz je DEMOKRACIA ....
Niekto tu spominal anarchiu ... : No tak anarchia ?!?!? v pripade anarchie by som ju mohol odnachnut beztrestne a podpalit skolu nie ? (TO JE LEN CISTY PRIKLAD PROSTE ROBENIE SI CO CHCEM )
Takze o anarchiu sa nesnazim ani o robenie si co chcem ...
Kecalek Pozri príspevok
evina : Chodim na statnu skolu ... aky by v tom bol rozdiel ?

A ked uz sme sa dostali k tomuto pridam ze je jedno aky dovod aj keby ze nechce sa mi a idem na kavu aj tak ma pustit musia je to moje zakladne pravo ! oto ide ... ziadne zamkynanie ... a ako to riesit poradte mi to prosim ? co to je ked nie obmedzovanie osobnej slobody ?
Ked uz sme sa konecne dostali aspon k tomu oco mi vlastne ide ...
Kecálek, po prečítaní všetkých tvojich príspevkov som došla k záveru, že najlepšie bude :
- Vykašli sa ty na tú blbú školu, čo obmedzuje tvoje práva ,osobnú slobodu núti ťa dodržiavať ich blbé pravidlá, atď

Zostaň slobodne od zajtra doma a basta ! Máš po problémoch
0 1
moriteru moriteru

moriteru je offline (nepripojený) moriteru

Kecalek Pozri príspevok
No ak by sa nieco stalo vazne kde by som mal byt a niest nasledky jednoznacne by som to zhodil na vratnicku a vlasntne na celu skolu a v tom pripade by to bolo zavazne a opodstatnene.
Trep trep.

PS
Ale jedno ti uznávam :
DAL si si VÝSTIŽNÝ nick
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

Kecalek Pozri príspevok
Ked uz sme pri kave a jedle v skole je bezkofeinova a pomaly zrusia vsetko ani colu nemaju nech ide dakam cele skolstvo a potom sa cuduju ze ziaci su hentakya taky ved to je cele chore a este aj porpiet zakladne pravo im prejde .... Hlupe Slovensko ... Nemoze ma nikto nikde drzat !!!!!!!!!!!!!!!! Musi sa to dat riesit tie dvere nemaju byt co zamknute
ja keď som študoval, zo školy nás nepustili, nebol automat ani na bezkofeinovú kávu, kolu tiež nebolo v škole dostať, ale pitná voda tiekla, fajčili sme na záchode a nikoho nenapadlo kričať že nám obmedzujú osobnú slobodu, a netvrdili sme kvôli tomu ani že je Slovensko hlúpe... A odvážim sa tvrdiť, že v globále sme boli slušnejší žiaci ako tí dnes... nehovorím o tom, že sme si nedovolili poslať učiteľa do teplých krajín a už vôbec nie udrieť, čo dnes nieje nijak výnimočné...
3 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
Kecalek Pozri príspevok
No ak by sa nieco stalo vazne kde by som mal byt a niest nasledky jednoznacne by som to zhodil na vratnicku a vlasntne na celu skolu a v tom pripade by to bolo zavazne a opodstatnene.
Pozri Kecalek, keby pes nes**l, tak ho roztrhne.
Ty to plánuješ robiť pravidelne a nie zo skutočne vážnych dôvodov.
A musel by si v neposlednom rade dokázať causa nexus medzi konaním vrátničky, resp. školy a protiprávnym stavom.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Kecalek Pozri príspevok
Jak pretazko ? Preboha toto je system ! Branila mi odist ? Branila ! Kvoly komu to bolo ? Vratnicka ? Na koho to zvaly ? Na skolu ? Kto je vinny Skola !

Ja odist mozem nemaju pravo mi branit a mali by niest nasledky !

Mozem zmeskat nieco dolezite co mi na poslednu chvilu daju vediet a potom kto ma niest nasledky ? JA ? Ved to nieje moja vina ! Chory system je toto cele ... same obkluky su v otm zakone este aj pri najzakladnejsom pravu kokos toto by ma vzivote nenapadlo !!! Otras ... hroza
Už som Ťa chcela pochváliť, že reaguješ málo "revolučne" . Nič dôležité nezmeškáš, lebo človek si vždy nájde prostriedky v danej vyhrotenej chvíli.... ale nemôžeš mať pocit, že zmeškanie kávy /aj keď to je dosť dôležité alebo zásielka UPS sú dôležité situácie, kvôli ktorým musí vrátnička otvoriť, keď máš byť na vyučovaní.......
0 0
moriteru moriteru

moriteru je offline (nepripojený) moriteru

Kecalek Pozri príspevok
Ked uz sme pri kave a jedle v skole je bezkofeinova a pomaly zrusia vsetko ani colu nemaju nech ide dakam cele skolstvo a potom sa cuduju ze ziaci su hentakya taky ved to je cele chore a este aj porpiet zakladne pravo im prejde .... Hlupe Slovensko ... Nemoze ma nikto nikde drzat !!!!!!!!!!!!!!!! Musi sa to dat riesit tie dvere nemaju byt co zamknute
To sú reči tak 8 ročného.
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
Kecalek Pozri príspevok
Jak pretazko ? Preboha toto je system ! Branila mi odist ? Branila ! Kvoly komu to bolo ? Vratnicka ? Na koho to zvaly ? Na skolu ? Kto je vinny Skola !

Ja odist mozem nemaju pravo mi branit a mali by niest nasledky !

Mozem zmeskat nieco dolezite co mi na poslednu chvilu daju vediet a potom kto ma niest nasledky ? JA ? Ved to nieje moja vina ! Chory system je toto cele ... same obkluky su v otm zakone este aj pri najzakladnejsom pravu kokos toto by ma vzivote nenapadlo !!! Otras ... hroza
Aj gramatiku doučiť a nie na porade vysedávať a hlúposti písať.
0 1
Kecalek Kecalek

Kecalek je offline (nepripojený) Kecalek

Kazdopadne to pravo odist mam hocikedy aj v strede hodiny postavit sa a ist a niest zato pripadne nasledky ale dvere zavrete byt nemaju ! A Rad by som uz siel spat lebo 4:30 vstavam do skoly...

Ak mi niekto chce povedat ze nemam pravo nech tu da kde je napisane ze nad 18rokou ma skola alebo odborne povedane vzdelavacie zariadenie pravo nepustit ma ... ved policia ked niekoho zoberie musia podpisat zevraj ze im bolo to pravo zobrane !

Vidim tu zatial len pokus oto povedat ze skola by zato neniesla nasledky a ze by jej to bolo tazke dokazat ale ja verim tomu ze ani nie a jednoznacne by nasledky niest mala !

Kazdopadne dakujem za Diskusiu vsetkym HLAVNE : evina,Mgr.Shrek a Zdenka

Ja si to precitam zajtra a mozme dalej diskutovat ,dufam ze sa vam podary nieco zohnat co by mi pomohlo v moj prospech alebo aspon dokladne vyvratit moje tvrdenie Vopred Dakujem
0 0
Kecalek Kecalek

Kecalek je offline (nepripojený) Kecalek

moriteru Pozri príspevok
Mladé (sprosté).
Predsa Budapešť - Waršava .

PS
Marš na doučovanie!
Blbost prvej triedy EN476 nestoji v Galante !!! Take nic nechodi ! Take volakedy chodilo mozno !
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Kecalek Pozri príspevok
Kazdopadne to pravo odist mam hocikedy aj v strede hodiny postavit sa a ist a niest zato pripadne nasledky ale dvere zavrete byt nemaju ! A Rad by som uz siel spat lebo 4:30 vstavam do skoly...

Ak mi niekto chce povedat ze nemam pravo nech tu da kde je napisane ze nad 18rokou ma skola alebo odborne povedane vzdelavacie zariadenie pravo nepustit ma ... ved policia ked niekoho zoberie musia podpisat zevraj ze im bolo to pravo zobrane !

Vidim tu zatial len pokus oto povedat ze skola by zato neniesla nasledky a ze by jej to bolo tazke dokazat ale ja verim tomu ze ani nie a jednoznacne by nasledky niest mala !

Kazdopadne dakujem za Diskusiu vsetkym HLAVNE : evina,Mgr.Shrek a Zdenka

Ja si to precitam zajtra a mozme dalej diskutovat ,dufam ze sa vam podary nieco zohnat co by mi pomohlo v moj prospech alebo aspon dokladne vyvratit moje tvrdenie Vopred Dakujem
Právo nemáš, máš len možnosť sa tak svojvoľne rozhodnúť....a to je ten rozdiel, o ktorom tu píšeme. Si obmedzovaný len podľa svojich predstáv ale nie podľa práva....

Ale to postupne pochopíškeď Ťa život párkrát pohryzie...
Dobrú noc a určite dokonči školu, budeš to potrebovať
1 1
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať