Zavrieť

Porady

Právo na osobnú slobodu

Zdravým všetkých ,mám nasledovný problém :
V mojej škole sa mi zdá ako keby toto právo neplatilo pretože mám 18rokov a dochádzam viac ako 100km každý deň.
Na niektorých hodinách mám dohodnuté s vyučujúcimi púšťanie domov skorej,lenže stáva sa že chýbajú a vrátnička ma nechce pustiť chce priepustku a vyučujúceho a neviem čo.
Triedny učí na dvoch školách naraz a nevyskytuje sa často na škole a taktiež je obtiažne niekoho nájsť!
Mne ide fakt o minúty a spoje mi idú približne každé 2hodiny tj. 13:15 a potom až 15:15.

Súrne potrebujem vedieť či mám právo odísť svojvoľne a hocikedy v priebehu vyučovania.

Na internete som našiel toto :
§ 183
Obmedzovanie
osobnej slobody
(1) Kto inému bez oprávnenia bráni
užívať osobnú slobodu, potrestá sa
odňatím slobody na šesť mesiacov až tri
roky.
(2) Odňatím slobody na tri roky až
osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spá-
cha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania,
b) z osobitného motívu,
c) ako verejný činiteľ,
d) na chránenej osobe, alebo
e) a spôsobí ním väčšiu škodu.
(3) Odňatím slobody na sedem rokov
až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá,
ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví
alebo smrť, alebo
b) a spôsobí ním značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na dvanásť ro-
kov až dvadsaťpäť rokov alebo trestom
odňatia slobody na doživotie sa pácha-
teľ potrestá, ak spácha čin uvedený
v odseku 1
a) a spôsobí ním smrť viacerých osôb,
b) a spôsobí ním škodu veľkého rozsa-
hu, alebo
c) ako člen nebezpečného zoskupenia.

K § 183
Bránením v užívaní osobnej slobody je zá-
sah do osobnej slobody, zaručenej Ústavou
(čl. 16 a 17), ktorým sa znemožňuje voľný po-
hyb osoby, hoci len na krátky čas, ak sa toto
obmedzovanie nedá ľahko prekonať (napr.
uzavretie v miestnosti alebo v budove, zne-
možnenie pohybu zviazaním končatín, odňa-
tie barlí invalidovi, zvieraním v náručí
a pod.).
Obmedzenie osobnej slobody má dočasný
charakter. Dĺžka doby, počas ktorej sa obme-
dzuje osobná sloboda, nie je rozhodujúca,
môže byť však zohľadnená pri výmere trestu.
Ide o trváci trestný čin, ktorý trvá počas celej
doby, pokiaľ sa osobná sloboda obmedzuje.

ZÁKLADNÉ ĽUDSKÉ PRÁVA A SLOBODY

Čl.16

(1) Nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia je zaručená. Obmedzená môže byť len v prípadoch ustanovených zákonom.
(2) Nikoho nemožno mučiť ani podrobiť krutému, neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestu.

Čl.17

(1) Osobná sloboda sa zaručuje.
(2) Nikoho nemožno stíhať alebo pozbaviť slobody inak, ako z dôvodov a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. Nikoho nemožno pozbaviť slobody len pre neschopnosť dodržať zmluvný záväzok.
(3) Obvineného alebo podozrivého z trestného činu možno zadržať len v prípadoch ustanovených zákonom. Zadržaná osoba musí byť ihneď oboznámená s dôvodmi zadržania, vypočutá a najneskôr do 48 hodín prepustená na slobodu alebo odovzdaná súdu. Sudca musí zadržanú osobu do 48 hodín a pri obzvlášť závažných trestných činoch do 72 hodín od prevzatia vypočuť a rozhodnúť o väzbe alebo o jej prepustení na slobodu.
(4) Obvineného možno zatknúť iba na odôvodnený písomný príkaz sudcu. Zatknutá osoba musí byť do 24 hodín odovzdaná súdu. Sudca musí zatknutú osobu do 48 hodín a pri obzvlášť závažných trestných činoch do 72 hodín od prevzatia vypočuť a rozhodnúť o väzbe alebo o jej prepustení na slobodu.
(5) Do väzby možno vziať iba z dôvodov a na čas ustanovený zákonom a na základe rozhodnutia súdu.
(6) Zákon ustanoví, v ktorých prípadoch možno prevziať osobu do ústavnej zdravotníckej starostlivosti alebo ju v nej držať bez jej súhlasu. Takéto opatrenie sa musí do 24 hodín oznámiť súdu, ktorý o tomto umiestnení rozhodne do piatich dní.
(7) Skúmanie duševného stavu osoby obvinenej z trestného činu je možné iba na písomný príkaz súdu.

Plus sa chcem spýtať či je normálne,že od rána napr. od 07:00 do poobedia 14:20 sme zavretý v budove školy a nemôžme ísť von dokonca ani cez obednú 35min prestávku ? Nemáme žiaden čerstvý vzduch ani na obed do reštaurácie nemôžem ísť.
Cez okno sa nedá dostať von = máme tam mreže ...

Fakt neviem či je to škola alebo väzenie ... Potreboval by som aj nejaké paragrafy a tak aby som stým mohol ísť za riaditeľom.
Vopred Ďakujem !
Naposledy upravil Dav : 06.05.10 at 09:38
Usporiadat
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Kecalek, trošku Ti pohladkám chrbátik, že niektoré veci sú u nás na SK na hlavu.
Dnes sme práve riešili s mojim ,,dospelým" 18 r. synom situáciu :
Zajtra im odpadávajú v škole nejaké hodiny, začínajú druhou a po trojhodinovej pauze pokračujú 6-tou a 7-mou.
Nervozita nastala vo chvíli, keď ma syn požiadal o ospravedlnenie druhej hodiny, údajne potom bude musieť tvrdnúť zavretý v škole tri hodiny, tiež ich von nepustia.
Ja vravím synovi : ...do školy pôjdeš ráno...
On mi vraví :...nebudem tam tvrdnúť ako debil zavretý...
Ja mu na to : ...tak budeš mať neospravedlnenú hodinu ...
On : ... no a čo...

Tiež sa mi niektoré veci nepáčia, ak zahundrem na rodičku, tak na mňa triedna pozrie či som z inej planéty, ale vieš Kecalek, stále je to len o cikaní proti vetru.
Tak vravím môjmu synovi, takúto školu si si vybral, tak to ešte nejako vydrž, na výške to bude iné.

No a Tebe Kecalek poradím ako dospelákovi. Každý deň dochádzať tam a späť 100 km, to je riadne únavná štreka a klobúk dole, že to zvládaš.
Vysvetli riaditeľovi, že potrebuješ špeciálnu výnimku - nech Ti to potvrdí a pani vrátničke to zakaždým ukáž, respektíve jej nechaj kópiu.

A na záver Ti poviem, že keby som mala taký problém ako Ty a mala 18 r., tiež by som bola naštvaná. Ale keďže mám o 20 viac, tak mi nenapadá nič iné, ako komunikácia a spoľah, že riaditeľ školy hádam pochopí Tvoju situáciu.

Držím Ti palce a keď budeš maturovať, daj vedieť, ako si dopadol .
3 0
Kecalek Kecalek

Kecalek je offline (nepripojený) Kecalek

Danushka : Pozry ja sa nechcem nikomu prosit ,podla mojho nazoru by mi bolo vyhovene ale niekedy je potrebne ma uvolnit individualne a ja zaujem o studium mam len by som prijal trocha slobody a aspon tu prechadzku na vzduchu zo zmrzlinou cez obednu prestavku . Tvoj popisany problem poznam jednoznacne vravym jak tvoj syn a tak aj konam.

Mimo temy : Nikdy som neospravedlnenu hodinu nemal .... Ale ked ma vyucujuci pustia ale vratnicka nie ... no ja to jednoznacne riesit budem .... Ja mam povahu aku mam ale kazdopadne odist mozem a aj si to planujem vybojovat a zajtra asi len rozhovorom s riaditelom bez akej kolvek staznosti pisomnej .

A ostatny nech sa pototo lebo ja kvoly nim zasadat na nejaku radu (ktora zatial nezasadla) nebudem a ostavat dlhsie v skole ... Svoje si vybavim ja uz nato nervy nemam tolko toho sa tu popisalo zas a zas je ziak nic a skola nieco ved ja im to raz spocitam a ked videm poslem tam mierene kontroly na vsetko aj s menom ako pozdrav ......
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
Kecalek Pozri príspevok
Kazdopadne to pravo odist mam hocikedy aj v strede hodiny postavit sa a ist a niest zato pripadne nasledky ale dvere zavrete byt nemaju ! A Rad by som uz siel spat lebo 4:30 vstavam do skoly...

Ak mi niekto chce povedat ze nemam pravo nech tu da kde je napisane ze nad 18rokou ma skola alebo odborne povedane vzdelavacie zariadenie pravo nepustit ma ... ved policia ked niekoho zoberie musia podpisat zevraj ze im bolo to pravo zobrane !

Vidim tu zatial len pokus oto povedat ze skola by zato neniesla nasledky a ze by jej to bolo tazke dokazat ale ja verim tomu ze ani nie a jednoznacne by nasledky niest mala !

Kazdopadne dakujem za Diskusiu vsetkym HLAVNE : evina,Mgr.Shrek a Zdenka

Ja si to precitam zajtra a mozme dalej diskutovat ,dufam ze sa vam podary nieco zohnat co by mi pomohlo v moj prospech alebo aspon dokladne vyvratit moje tvrdenie Vopred Dakujem
Kecalek.
Pozri získaš tým, by si odišiel uprostred hodiny? V konečnom dôsledku vylúčenie zo školy.
Polícia má obmedzený prístup a škol, ide o akademickú pôdu a preto musia kontaktovať a požiadať o súhlas výkonný orgán školy, napr. riaditeľa, zástupcu riaditeľa.

Keď tak veľmi chceš odísť, tak rozbi dvere a choď. Máš 18, za svoje činy zodpovedný.
Škola nikde nemá povinnosť pustiť ťa bez vážneho dôvodu z budovy. Uvedom si, že tu je komplex zákonov, napr. sociálne, ktoré súvisia so školskou dochádzkov.

Nikto ťa v škole nasilu nedrží, nechceš tam ísť, nechoď, ale keď už ju raz navštevuješ, uvedom si, že sú určité pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať a tým, že tú školu navštevuješ s tými pravidlami súhlasíš.

Anarchia je bezprávie. Demokracia je "vláda ľudu". Nie jednotlivca, ale väčšiny.
Zákonodarca dal možnosť škole určiť si pravidlá a tá to urobila. Tebe neostáva nič iné ako sa im podriadiť. Záujem jednotlivca v demokracii je menej podstatný ako záujem skupiny.
Zmier sa s tým, alebo rebeluj.

Ale uvedom si, že aj štáte je občianska neposlušnosť zakázaná, ale je garantované právo prejavu. Tak skús pokojnou cestou riešiť tvoj problém u riaditeľa. Ak nepochodíš, smola. Pravidlá sú pravidlá.

Ak začneš rebelovať, budeš potrestaný. Takto to už chodí.
2 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Kecalek Pozri príspevok
Danushka : Pozry ja sa nechcem nikomu prosit ,podla mojho nazoru by mi bolo vyhovene ale niekedy je potrebne ma uvolnit individualne a ja zaujem o studium mam len by som prijal trocha slobody a aspon tu prechadzku na vzduchu zo zmrzlinou cez obednu prestavku . Tvoj popisany problem poznam jednoznacne vravym jak tvoj syn a tak aj konam.

Mimo temy : Nikdy som neospravedlnenu hodinu nemal .... Ale ked ma vyucujuci pustia ale vratnicka nie ... no ja to jednoznacne riesit budem .... Ja mam povahu aku mam ale kazdopadne odist mozem a aj si to planujem vybojovat a zajtra asi len rozhovorom s riaditelom bez akej kolvek staznosti pisomnej .

A ostatny nech sa pototo lebo ja kvoly nim zasadat na nejaku radu (ktora zatial nezasadla) nebudem a ostavat dlhsie v skole ... Svoje si vybavim ja uz nato nervy nemam tolko toho sa tu popisalo zas a zas je ziak nic a skola nieco ved ja im to raz spocitam a ked videm poslem tam mierene kontroly na vsetko aj s menom ako pozdrav ......
Vieš koľkí po tom túžime
0 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
Kecalek Pozri príspevok
Danushka : Pozry ja sa nechcem nikomu prosit ,podla mojho nazoru by mi bolo vyhovene ale niekedy je potrebne ma uvolnit individualne a ja zaujem o studium mam len by som prijal trocha slobody a aspon tu prechadzku na vzduchu zo zmrzlinou cez obednu prestavku . Tvoj popisany problem poznam jednoznacne vravym jak tvoj syn a tak aj konam.

Mimo temy : Nikdy som neospravedlnenu hodinu nemal .... Ale ked ma vyucujuci pustia ale vratnicka nie ... no ja to jednoznacne riesit budem .... Ja mam povahu aku mam ale kazdopadne odist mozem a aj si to planujem vybojovat a zajtra asi len rozhovorom s riaditelom bez akej kolvek staznosti pisomnej .

A ostatny nech sa pototo lebo ja kvoly nim zasadat na nejaku radu (ktora zatial nezasadla) nebudem a ostavat dlhsie v skole ... Svoje si vybavim ja uz nato nervy nemam tolko toho sa tu popisalo zas a zas je ziak nic a skola nieco ved ja im to raz spocitam a ked videm poslem tam mierene kontroly na vsetko aj s menom ako pozdrav ......
Martin, zajtra nám napíš ako dopadol rozhovor s riaditeľom. Držím palce.
0 0
moriteru moriteru

moriteru je offline (nepripojený) moriteru

Kecalek Pozri príspevok
Blbost prvej triedy EN476 nestoji v Galante !!! Take nic nechodi ! Take volakedy chodilo mozno !
Druhýkrát máš v tejto téme pravdu.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Tým, že u nás predĺžili ZŠ na deväť rokov, predĺžili vlastne aj vek stredoškolákom. Niektorí s rôznych dôvodov maturujú v 20-21 rokoch a to mi príde dosť smiešne, aby sa naťahovali s pani upratovačkou alebo vrátničkou, či ich pustí, alebo nie.
Navyše, študenti by už zo zdravotného hľadiska mali mať možnosť vypadnúť počas prestávky aspoň na školský dvor.

Musím ešte jeden dovätok...to predĺženie veku stredoškolákov ...no kurnik, zlyhali mi výrazové prostriedky, neviem tam použiť inú kombináciu slov
Naposledy upravil danushka : 04.05.10 at 20:24 Dôvod: malý dovätoček...
0 0
Kecalek Kecalek

Kecalek je offline (nepripojený) Kecalek

Skola tu povinnost ma a ja zanu mozem niest nasledky NESUHLASIM SHREK !

Nemienim nic rozbijat ale riesit to .... a Moznost odist mam a je to moja vec a nikto ma drzat nemoze .... A ked neuspejem najdem sposob ako im to splatit to mi verte ... (legalny a zakerny pomocou kontrol a bohvie coho).
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Kecalek Pozri príspevok
Skola tu povinnost ma a ja zanu mozem niest nasledky NESUHLASIM SHREK !

Nemienim nic rozbijat ale riesit to .... a Moznost odist mam a je to moja vec a nikto ma drzat nemoze .... A ked neuspejem najdem sposob ako im to splatit to mi verte ... (legalny a zakerny pomocou kontrol a bohvie coho).
Tu už skĺzaš úplne mimo.... My Ti stále hovoríme, že odíď, môžeš, ale ....
Byť zákerný? To Ťa určite neuspokojí,,,
0 0
moriteru moriteru

moriteru je offline (nepripojený) moriteru

Kecalek Pozri príspevok
Danushka : Pozry ja sa nechcem nikomu prosit ,podla mojho nazoru by mi bolo vyhovene ale niekedy je potrebne ma uvolnit individualne a ja zaujem o studium mam len by som prijal trocha slobody a aspon tu prechadzku na vzduchu zo zmrzlinou cez obednu prestavku . Tvoj popisany problem poznam jednoznacne vravym jak tvoj syn a tak aj konam.

Mimo temy : Nikdy som neospravedlnenu hodinu nemal .... Ale ked ma vyucujuci pustia ale vratnicka nie ... no ja to jednoznacne riesit budem .... Ja mam povahu aku mam ale kazdopadne odist mozem a aj si to planujem vybojovat a zajtra asi len rozhovorom s riaditelom bez akej kolvek staznosti pisomnej .

A ostatny nech sa pototo lebo ja kvoly nim zasadat na nejaku radu (ktora zatial nezasadla) nebudem a ostavat dlhsie v skole ... Svoje si vybavim ja uz nato nervy nemam tolko toho sa tu popisalo zas a zas je ziak nic a skola nieco ved ja im to raz spocitam a ked videm poslem tam mierene kontroly na vsetko aj s menom ako pozdrav ......
Noooo
Ak si aj v matematike taký dobrý , ako v gramatike - daj bacha, aby ti nevyšiel zlý výsledok

PS
A nechcel si ty už vlastne do postieľky ??
(nezabudni macíka )
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
Kecalek Pozri príspevok
Skola tu povinnost ma a ja zanu mozem niest nasledky NESUHLASIM SHREK !

Nemienim nic rozbijat ale riesit to .... a Moznost odist mam a je to moja vec a nikto ma drzat nemoze .... A ked neuspejem najdem sposob ako im to splatit to mi verte ... (legalny a zakerny pomocou kontrol a bohvie coho).

Akú povinnosť...škola má právo.
Rozosmial si ma tými kontrolami. Ale nech sa páči. Dúfam, že budeš aj v TV. Aspoň uvidím čo si zač

PS: uvedom si, že nie si pupok sveta a že nie všetci sa budú točiť okolo teba, či tancovať ako ty budeš pískať.

HOWGH
0 1
Kecalek Kecalek

Kecalek je offline (nepripojený) Kecalek

danushka Pozri príspevok
Tým, že u nás predĺžili ZŠ na deväť rokov, predĺžili vlastne aj vek stredoškolákom. Niektorí s rôznych dôvodov maturujú v 20-21 rokoch a to mi príde dosť smiešne, aby sa naťahovali s pani upratovačkou alebo vrátničkou, či ich pustí, alebo nie.
Navyše, študenti by už zo zdravotného hľadiska mali mať možnosť vypadnúť počas prestávky aspoň na školský dvor.
TOTO JE PRESNE SPRAVNE CO SI NAPISALA 100% SUHLASIM !!! Niesu k tomu nejake paragrafy ? Nahodou .....

Jedna z niekolkych vratniciek aj s podarenym manzelom mi problemy robit nebudu ja to nejako doriesim .... v Lete tam omdliem a potom taka zaloba na skolu ze skoncila to uz by bola ina kava ... A ako bonus by som spomenul ze ma nepustili na vzduch atd a sposobuje mi to zdravotne komplikacie ... jajajaj jake veci ma napadaju ale ja uz idem ... Zajtra doriesime heh Dobru noc vsetkym
0 0
moriteru moriteru

moriteru je offline (nepripojený) moriteru

danushka Pozri príspevok
Tým, že u nás predĺžili ZŠ na deväť rokov, predĺžili vlastne aj vek stredoškolákom. Niektorí s rôznych dôvodov maturujú v 20-21 rokoch a to mi príde dosť smiešne, aby sa naťahovali s pani upratovačkou alebo vrátničkou, či ich pustí, alebo nie.
Navyše, študenti by už zo zdravotného hľadiska mali mať možnosť vypadnúť počas prestávky aspoň na školský dvor.

Musím ešte jeden dovätok...to predĺženie veku stredoškolákov ...no kurnik, zlyhali mi výrazové prostriedky, neviem tam použiť inú kombináciu slov



Lebo si napríklad zopakovali 5. a 8. triedu
0 0
Kecalek Kecalek

Kecalek je offline (nepripojený) Kecalek

Mgr.Shrek : DO Tv zatial nie maximalne napisat ale necakam a nechcem aby skakali ale na tej skole kde som nato je tooolko dovodou na kontrolu to si nikto nevie predstavit co to je za skolu a nechcem to ani riesit ved mi vsetkym az na tu nestastnu vratnicku vyhovuje

Ale uz fakt idem ....
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Kecalek Pozri príspevok
TOTO JE PRESNE SPRAVNE CO SI NAPISALA 100% SUHLASIM !!! Niesu k tomu nejake paragrafy ? Nahodou .....

Jedna z niekolkych vratniciek aj s podarenym manzelom mi problemy robit nebudu ja to nejako doriesim .... v Lete tam omdliem a potom taka zaloba na skolu ze skoncila to uz by bola ina kava ... A ako bonus by som spomenul ze ma nepustili na vzduch atd a sposobuje mi to zdravotne komplikacie ... jajajaj jake veci ma napadaju ale ja uz idem ... Zajtra doriesime heh Dobru noc vsetkym
A zobudil si sa s rukou v šerblíku.

Prepáč si veľké decko, a všetci ťa vysmejú ak by si s tým omdlievaním hnal školu pred súd. Tam by sa to ani nedostalo ....

.... ale snívaj , čaká ťa kruté prebudenie ...
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

evina Pozri príspevok
Tu už skĺzaš úplne mimo.... My Ti stále hovoríme, že odíď, môžeš, ale ....
Byť zákerný? To Ťa určite neuspokojí,,,
Nádherný príklad horúcej hlavičky.

U nás sa hovorí, že každý pes má primeraný počet bĺch a ja Kecalkovi tie jeho blšky aj trošku závidím. Ach jó, krásnych 18-násť !
0 0
Kecalek Kecalek

Kecalek je offline (nepripojený) Kecalek

moriteru Pozri príspevok
Noooo
Ak si aj v matematike taký dobrý , ako v gramatike - daj bacha, aby ti nevyšiel zlý výsledok

PS
A nechcel si ty už vlastne do postieľky ??
(nezabudni macíka )
Tvoje hlupe poznamky si nechaj pre seba .... Narozdiel od teba macika nemam
A vysledok by mi visiel na 200% spravny ale pocitat tu rovnicu budem az ked tu skolu dokoncim
0 0
moriteru moriteru

moriteru je offline (nepripojený) moriteru

Xanti Pozri príspevok
A zobudil si sa s rukou v šerblíku.

Prepáč si veľké decko, a všetci ťa vysmejú ak by si s tým omdlievaním hnal školu pred súd. Tam by sa to ani nedostalo ....

.... ale snívaj , čaká ťa kruté prebudenie ...
Prvé zajtra o 4:30
0 0
moriteru moriteru

moriteru je offline (nepripojený) moriteru

Kecalek Pozri príspevok
Tvoje hlupe poznamky si nechaj pre seba .... Narozdiel od teba macika nemam
A vysledok by mi visiel na 200% spravny ale pocitat tu rovnicu budem az ked tu skolu dokoncim
Iba pre informáciu (tebe z matematiky) .
Ak je výsledok správny = 100 % .
0 0
Kecalek Kecalek

Kecalek je offline (nepripojený) Kecalek

Zmenilo sa to na boj proti mne ,Skvely pristup fakt dakujem .... Takze nic stoho co vravym nemam pravdu mate tu vsetci pravdu nech v tej skole aj skapeme mozno potom by sa to zacalo riesit ...
Zmazte celu tuto diskusiu a nech sa vam dobre spi za toto komunikovanie !
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať