Zavrieť

Porady

Právo na osobnú slobodu

Zdravým všetkých ,mám nasledovný problém :
V mojej škole sa mi zdá ako keby toto právo neplatilo pretože mám 18rokov a dochádzam viac ako 100km každý deň.
Na niektorých hodinách mám dohodnuté s vyučujúcimi púšťanie domov skorej,lenže stáva sa že chýbajú a vrátnička ma nechce pustiť chce priepustku a vyučujúceho a neviem čo.
Triedny učí na dvoch školách naraz a nevyskytuje sa často na škole a taktiež je obtiažne niekoho nájsť!
Mne ide fakt o minúty a spoje mi idú približne každé 2hodiny tj. 13:15 a potom až 15:15.

Súrne potrebujem vedieť či mám právo odísť svojvoľne a hocikedy v priebehu vyučovania.

Na internete som našiel toto :
§ 183
Obmedzovanie
osobnej slobody
(1) Kto inému bez oprávnenia bráni
užívať osobnú slobodu, potrestá sa
odňatím slobody na šesť mesiacov až tri
roky.
(2) Odňatím slobody na tri roky až
osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spá-
cha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania,
b) z osobitného motívu,
c) ako verejný činiteľ,
d) na chránenej osobe, alebo
e) a spôsobí ním väčšiu škodu.
(3) Odňatím slobody na sedem rokov
až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá,
ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví
alebo smrť, alebo
b) a spôsobí ním značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na dvanásť ro-
kov až dvadsaťpäť rokov alebo trestom
odňatia slobody na doživotie sa pácha-
teľ potrestá, ak spácha čin uvedený
v odseku 1
a) a spôsobí ním smrť viacerých osôb,
b) a spôsobí ním škodu veľkého rozsa-
hu, alebo
c) ako člen nebezpečného zoskupenia.

K § 183
Bránením v užívaní osobnej slobody je zá-
sah do osobnej slobody, zaručenej Ústavou
(čl. 16 a 17), ktorým sa znemožňuje voľný po-
hyb osoby, hoci len na krátky čas, ak sa toto
obmedzovanie nedá ľahko prekonať (napr.
uzavretie v miestnosti alebo v budove, zne-
možnenie pohybu zviazaním končatín, odňa-
tie barlí invalidovi, zvieraním v náručí
a pod.).
Obmedzenie osobnej slobody má dočasný
charakter. Dĺžka doby, počas ktorej sa obme-
dzuje osobná sloboda, nie je rozhodujúca,
môže byť však zohľadnená pri výmere trestu.
Ide o trváci trestný čin, ktorý trvá počas celej
doby, pokiaľ sa osobná sloboda obmedzuje.

ZÁKLADNÉ ĽUDSKÉ PRÁVA A SLOBODY

Čl.16

(1) Nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia je zaručená. Obmedzená môže byť len v prípadoch ustanovených zákonom.
(2) Nikoho nemožno mučiť ani podrobiť krutému, neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestu.

Čl.17

(1) Osobná sloboda sa zaručuje.
(2) Nikoho nemožno stíhať alebo pozbaviť slobody inak, ako z dôvodov a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. Nikoho nemožno pozbaviť slobody len pre neschopnosť dodržať zmluvný záväzok.
(3) Obvineného alebo podozrivého z trestného činu možno zadržať len v prípadoch ustanovených zákonom. Zadržaná osoba musí byť ihneď oboznámená s dôvodmi zadržania, vypočutá a najneskôr do 48 hodín prepustená na slobodu alebo odovzdaná súdu. Sudca musí zadržanú osobu do 48 hodín a pri obzvlášť závažných trestných činoch do 72 hodín od prevzatia vypočuť a rozhodnúť o väzbe alebo o jej prepustení na slobodu.
(4) Obvineného možno zatknúť iba na odôvodnený písomný príkaz sudcu. Zatknutá osoba musí byť do 24 hodín odovzdaná súdu. Sudca musí zatknutú osobu do 48 hodín a pri obzvlášť závažných trestných činoch do 72 hodín od prevzatia vypočuť a rozhodnúť o väzbe alebo o jej prepustení na slobodu.
(5) Do väzby možno vziať iba z dôvodov a na čas ustanovený zákonom a na základe rozhodnutia súdu.
(6) Zákon ustanoví, v ktorých prípadoch možno prevziať osobu do ústavnej zdravotníckej starostlivosti alebo ju v nej držať bez jej súhlasu. Takéto opatrenie sa musí do 24 hodín oznámiť súdu, ktorý o tomto umiestnení rozhodne do piatich dní.
(7) Skúmanie duševného stavu osoby obvinenej z trestného činu je možné iba na písomný príkaz súdu.

Plus sa chcem spýtať či je normálne,že od rána napr. od 07:00 do poobedia 14:20 sme zavretý v budove školy a nemôžme ísť von dokonca ani cez obednú 35min prestávku ? Nemáme žiaden čerstvý vzduch ani na obed do reštaurácie nemôžem ísť.
Cez okno sa nedá dostať von = máme tam mreže ...

Fakt neviem či je to škola alebo väzenie ... Potreboval by som aj nejaké paragrafy a tak aby som stým mohol ísť za riaditeľom.
Vopred Ďakujem !
Naposledy upravil Dav : 06.05.10 at 09:38
Usporiadat
moriteru moriteru

moriteru je offline (nepripojený) moriteru

Kecalek Pozri príspevok
Tvoje hlupe poznamky si nechaj pre seba .... Narozdiel od teba macika nemam
A vysledok by mi visiel na 200% spravny ale pocitat tu rovnicu budem az ked tu skolu dokoncim



Nooo

Ja nemám macíka, ale mám mačičku - ak nemám hlúpe poznámky
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Kecalek Pozri príspevok
Zmenilo sa to na boj proti mne ,Skvely pristup fakt dakujem .... Takze nic stoho co vravym nemam pravdu mate tu vsetci pravdu nech v tej skole aj skapeme mozno potom by sa to zacalo riesit ...
Zmazte celu tuto diskusiu a nech sa vam dobre spi za toto komunikovanie !
Ziaden boj proti tebe.

Ale máme väčšie skúsenosti a vieme o čom je život na rozdiel od teba . O pár rokov ako píšem sa zasmeješ nad svojimi "nápadmi" a hrrrrrrrrr o žalovaní školy.
0 0
Kecalek Kecalek

Kecalek je offline (nepripojený) Kecalek

a mozte aj moj ucet ..... ! Co som cakal mozno trocha podpory ?! aby sa nieco zlepsilo celkovo !? Uz nema vyznam aby som riesil toto forum vidno ako sa tu spravate... hambite sa !
0 0
moriteru moriteru

moriteru je offline (nepripojený) moriteru

Kecalek Pozri príspevok
Zmenilo sa to na boj proti mne ,Skvely pristup fakt dakujem .... Takze nic stoho co vravym nemam pravdu mate tu vsetci pravdu nech v tej skole aj skapeme mozno potom by sa to zacalo riesit ...
Zmazte celu tuto diskusiu a nech sa vam dobre spi za toto komunikovanie !
Už len aby si sa o zem hodil, začal kopcovať a "srdcervúco" plakať ....
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Kecalek Pozri príspevok
Zmenilo sa to na boj proti mne ,Skvely pristup fakt dakujem .... Takze nic stoho co vravym nemam pravdu mate tu vsetci pravdu nech v tej skole aj skapeme mozno potom by sa to zacalo riesit ...
Zmazte celu tuto diskusiu a nech sa vam dobre spi za toto komunikovanie !
Nedaj sa znechutiť, mnohí Ťa chápeme práve pre Tvojich 18, a preto sme tu s Tebou aj diskutovali....
V niečom pravdu určite máš.... ale v tomto konkrétnom prípade nemáš právo.... ale keď už máš tých 18, už to dlho nebude trvať tak vydrž....
Ale už si dostal podľa mňa dosť argumentov, že toto sa Ti asi nepodarí zmeniť ...
1 0
moriteru moriteru

moriteru je offline (nepripojený) moriteru

Kecalek Pozri príspevok
a mozte aj moj ucet ..... ! Co som cakal mozno trocha podpory ?! aby sa nieco zlepsilo celkovo !? Uz nema vyznam aby som riesil toto forum vidno ako sa tu spravate... hambite sa !
Kecálku - daj si kurzor nad ten červený bod a uvidíš, čo ti Xanti chcela naznačiť.

PS
pre teba (aj na zajtrajšok)
- chcieť
- môcť
- vedieť
- a UROBIŤ niečo

sú väčšinou od seba dosť "ďaleko ".
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
Kecalek Pozri príspevok
Zmenilo sa to na boj proti mne ,Skvely pristup fakt dakujem .... Takze nic stoho co vravym nemam pravdu mate tu vsetci pravdu nech v tej skole aj skapeme mozno potom by sa to zacalo riesit ...
Zmazte celu tuto diskusiu a nech sa vam dobre spi za toto komunikovanie !
Konečne niečo rozumné.

Navrhujem uzamknúť túto tému.
0 1
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Kecalek Pozri príspevok
a mozte aj moj ucet ..... ! Co som cakal mozno trocha podpory ?! aby sa nieco zlepsilo celkovo !? Uz nema vyznam aby som riesil toto forum vidno ako sa tu spravate... hambite sa !
Kecalek, ja napríklad úplne chápem o čom píšeš.
A že nie je stredná ako stredná, to je tiež pravda.
Sú školy, kde je viac mladších profákov, benevolentnejšie móresy, naopak sú školy, kde učia postaršie štruktúry a problémy vznikajú aj tam, kde by vôbec nemuseli vznikať.

To že si sa tu stretol s názormi všethodruhu, to nech Ťa netrápi, taký je život.
Si inteligentný chlapec, zmaturuješ určite a skončíš aj vysokú, nepochybujem o tom.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

Kecalek Pozri príspevok
a mozte aj moj ucet ..... ! Co som cakal mozno trocha podpory ?! aby sa nieco zlepsilo celkovo !? Uz nema vyznam aby som riesil toto forum vidno ako sa tu spravate... hambite sa !
akosi si nepostrehol, že sme sa pokúšali aj poradiť aj pochopiť, ale holt, ty si len svoje melieš- ešte asi s takýmto postojom získaš veľa kopancov od života.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Mgr.Shrek Pozri príspevok
Navrhujem uzamknúť túto tému.
Nechápem prečo?
Prečo takto zhurta ideme na Kecalka?

Prečo robíme my dospeláci toto? Prečo umlčujeme naše dospelé deti, majú aj ony právo na svôj názor.
Chlapec povedal čo chcel, my sme mu mohli poradiť a vzhľadom k jeho veku niektoré názory aj pochopiť, ale prečo by sme mu mali priať dobrú noc s macíkom a podobné žvasty...naozaj nechápem.
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

danushka Pozri príspevok
Nechápem prečo?
Prečo takto zhurta ideme na Kecalka?

Prečo robíme my dospeláci toto? Prečo umlčujeme naše dospelé deti, majú aj ony právo na svôj názor.
Chlapec povedal čo chcel, my sme mu mohli poradiť a vzhľadom k jeho veku niektoré názory aj pochopiť, ale prečo by sme mu mali priať dobrú noc s macíkom a podobné žvasty...naozaj nechápem.
tiež mám pocit, že to nikam nevedie, omieľa si stále svoje a argumenty proti nepočuje, argumenty za niesú... Akoby to ani nebola plodná diskusia ale iba flame...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Flinstone Pozri príspevok
tiež mám pocit, že to nikam nevedie, omieľa si stále svoje a argumenty proti nepočuje, argumenty za niesú... Akoby to ani nebola plodná diskusia ale iba flame...
Súhlasím s tvojím názorom.
Všetci až na Danushku sme mladého upozorňovali a vysvetlovali, že nemá šancu uspieť.
Ved urobí so seba šaša pred právnikom, pred súdom pred políciou, pred neviem kým všetkým kde chce aké kontroly poslať na školu.

Proste nepočúval nič teda nečítal nič čo sme mu písali, a ešte si myslí, ako mu ubližujeme a že ho nevieme pochopiť. Teda život ho to rozhodne naučí, že nikto kolo neho skákať nebude a že 100 ludí sa nebude prispôsobovať jemu ale on sa bude musieť prispôsobiť väčšine aby sa nestal vyvrheľom spoločnosti.
0 0
moriteru moriteru

moriteru je offline (nepripojený) moriteru

Kecalek Pozri príspevok
a mozte aj moj ucet ..... ! Co som cakal mozno trocha podpory ?! aby sa nieco zlepsilo celkovo !? Uz nema vyznam aby som riesil toto forum vidno ako sa tu spravate... hambite sa !
danushka Pozri príspevok
Nechápem prečo?
Prečo takto zhurta ideme na Kecalka?

Prečo robíme my dospeláci toto? Prečo umlčujeme naše dospelé deti, majú aj ony právo na svôj názor.
Chlapec povedal čo chcel, my sme mu mohli poradiť a vzhľadom k jeho veku niektoré názory aj pochopiť, ale prečo by sme mu mali priať dobrú noc s macíkom a podobné žvasty...naozaj nechápem.
Danka.

Možno ty áno, ale ja sa nebudem hambiť, že som mu neporadil ako on chcel
(inak ak si pozrieš už na prvej strane má napríklad takéto jednoduché riešenie : rozum/pokoru/permanentku)
ale veď tak reaguje, čo bolo jasné od druhej / tretej strany
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Xanti Pozri príspevok
Súhlasím s tvojím názorom.
Všetci až na Danushku sme mladého upozorňovali a vysvetlovali, že nemá šancu uspieť.
Ved urobí so seba šaša pred právnikom, pred súdom pred políciou, pred neviem kým všetkým kde chce aké kontroly poslať na školu.

Proste nepočúval nič teda nečítal nič čo sme mu písali, a ešte si myslí, ako mu ubližujeme a že ho nevieme pochopiť. Teda život ho to rozhodne naučí, že nikto kolo neho skákať nebude a že 100 ludí sa nebude prispôsobovať jemu ale on sa bude musieť prispôsobiť väčšine aby sa nestal vyvrheľom spoločnosti.
Xanti,
ja teraz vlastne neviem o čom píšeš. Ani v jednom mojom príspevku som nepodporila Kecalka v agresívnom riešení problému, naopak písala som o komunikácii.
Len sa mi nepáči, že keďze má mladý svoj názor, ktorý nie je v súlade s väčšinovým, tak mu poprajeme dobrú noc s macíkom a tému mu zamkneme.

Doma mám jedného takého, má 18 a celý život pred sebou a ja ho počúvam.
A vypočuť mladého človeka, to sa treba naučiť. Odmenou za to je, keď názor skúsenejšieho prijme.
A že sa učím počúvať, oj učím sa to stále. A veľa som sa naučila od toho svojho, čo má práve 18.
Asi toľko v tejto téme poviem na záver.
1 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

Danushka... jedna vec je vypočuť mladého a poradiť mu, druhá je hučať do dutej vŕby... On sa musí naučiť počúvať...
A dospelosť nieje o 18-tich rokoch, ale o zodpovednosti... a ak bude ochotný ten svoj diel zodpovednosti prijať, sotva ho pošle niekto spať s macíkom
0 0
moriteru moriteru

moriteru je offline (nepripojený) moriteru

Xanti Pozri príspevok
Súhlasím s tvojím názorom.
Všetci až na Danushku sme mladého upozorňovali a vysvetlovali, že nemá šancu uspieť.
Ved urobí so seba šaša pred právnikom, pred súdom pred políciou, pred neviem kým všetkým kde chce aké kontroly poslať na školu.

Proste nepočúval nič teda nečítal nič čo sme mu písali, a ešte si myslí, ako mu ubližujeme a že ho nevieme pochopiť. Teda život ho to rozhodne naučí, že nikto kolo neho skákať nebude a že 100 ludí sa nebude prispôsobovať jemu ale on sa bude musieť prispôsobiť väčšine aby sa nestal vyvrheľom spoločnosti.
Ja som inde poslal životné prostredie (OÚ).
Výsledok kontroly ??
Ten sud s opotrebovaným olejom na otvorenej ploche :
- na mojej fotografii bol
- pri kontrole "nebol" .
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

danushka Pozri príspevok
Xanti,
ja teraz vlastne neviem o čom píšeš. Ani v jednom mojom príspevku som nepodporila Kecalka v agresívnom riešení problému, naopak písala som o komunikácii.
Len sa mi nepáči, že keďze má mladý svoj názor, ktorý nie je v súlade s väčšinovým, tak mu poprajeme dobrú noc s macíkom a tému mu zamkneme.

Doma mám jedného takého, má 18 a celý život pred sebou a ja ho počúvam.
A vypočuť mladého človeka, to sa treba naučiť. Odmenou za to je, keď názor skúsenejšieho prijme.
A že sa učím počúvať, oj učím sa to stále. A veľa som sa naučila od toho svojho, čo má práve 18.
Asi toľko v tejto téme poviem na záver.
Dani, trošku si sama písala, že mu pohladkáš chrbátik.

Ja som mu na začiatku písala, že nemôže ísť s bubnom na zajace lebo ich vyplaší. Ak sa tak správa v škole ako sa správal tu ( zadubene, trucovito a bez opory v zákonoch si presadzuje svoje ) tak sa potom nečudujem, že si nevybavil priepustku / pernamentku zo školy u riaditeľa.

A dalšia vec, trošku si protirečil ked písal, že ho učitelia púšťali z poslednej hodiny aby stíhal vlak, tak mu mali tí učitelia podpísať priepustku a vrátnička by mu nerobila problémy, lebo by nemala dôvod.

Lenže mladý presvedčený o svojej neomylnosti a pravde sa správa veľmi hlúpo, a vôbec nečítal čo sme mu písali. Navyše šiel spať, chcel zrušiť tému aj jeho nick, tak si myslím že i preto Mgr. Shrek napísal návrh na uzamknutie témy. Načo má byť ked zadávateľ nevyriešil po svojej vôli svoj problém ( lebo to vyriešiť nejde tak ako si to on predstavuje ).

A netvrdím, že ho podporuješ v agresii. Mladého sme vypočuli, predložili sme mu vlastné skúsenosti, dali argumenty a mladý stále svoje do kolečka do kola húdol.
0 1
moriteru moriteru

moriteru je offline (nepripojený) moriteru

danushka Pozri príspevok
Xanti,
ja teraz vlastne neviem o čom píšeš. Ani v jednom mojom príspevku som nepodporila Kecalka v agresívnom riešení problému, naopak písala som o komunikácii.
Len sa mi nepáči, že keďze má mladý svoj názor, ktorý nie je v súlade s väčšinovým, tak mu poprajeme dobrú noc s macíkom a tému mu zamkneme.

Doma mám jedného takého, má 18 a celý život pred sebou a ja ho počúvam.
A vypočuť mladého človeka, to sa treba naučiť. Odmenou za to je, keď názor skúsenejšieho prijme.
A že sa učím počúvať, oj učím sa to stále. A veľa som sa naučila od toho svojho, čo má práve 18.
Asi toľko v tejto téme poviem na záver.
U mňa je počúvanie dvojaké :
- vzájomné
- žiadne.

Ako dospelý si môže vybrať.

PS
A hubu som nevyhral v lotérii.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Nuž práve v 18-tich je mladý človek tažko presvedčiteľný /ani my sme neboli iní/ a ja som zástancom komunikácie a komunikácie s nimi, lebo za pár rokov sa im tá komunikácia v hlave obnoví Zároveň komunikácia musí byť veľmi citlivá , najmä v tomto veku, lebo v tomto veku majú všetci len práva Všetci, ktorí sú tu rodičia plus mínus takto starých detí, verím, že okamžite vidia ich vyvrátené oči a
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

Súrne potrebujem vedieť či mám právo odísť svojvoľne a hocikedy v priebehu vyučovania.

Nakoľko máš 18. rokov sa musíš sám rozhodnúť, či chceš SŠ dokončiť alebo nie.
Svojvoľne a hocikedy odísť z vyučovania, na to zabudni. Si nemysli, že dochádzaš do školy vzdialenej 100km a pre Teba platia iné pravidlá. Takých by bolo. Máš 18. rokov.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať