Zavrieť

Porady

Právo na osobnú slobodu

Zdravým všetkých ,mám nasledovný problém :
V mojej škole sa mi zdá ako keby toto právo neplatilo pretože mám 18rokov a dochádzam viac ako 100km každý deň.
Na niektorých hodinách mám dohodnuté s vyučujúcimi púšťanie domov skorej,lenže stáva sa že chýbajú a vrátnička ma nechce pustiť chce priepustku a vyučujúceho a neviem čo.
Triedny učí na dvoch školách naraz a nevyskytuje sa často na škole a taktiež je obtiažne niekoho nájsť!
Mne ide fakt o minúty a spoje mi idú približne každé 2hodiny tj. 13:15 a potom až 15:15.

Súrne potrebujem vedieť či mám právo odísť svojvoľne a hocikedy v priebehu vyučovania.

Na internete som našiel toto :
§ 183
Obmedzovanie
osobnej slobody
(1) Kto inému bez oprávnenia bráni
užívať osobnú slobodu, potrestá sa
odňatím slobody na šesť mesiacov až tri
roky.
(2) Odňatím slobody na tri roky až
osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spá-
cha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania,
b) z osobitného motívu,
c) ako verejný činiteľ,
d) na chránenej osobe, alebo
e) a spôsobí ním väčšiu škodu.
(3) Odňatím slobody na sedem rokov
až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá,
ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví
alebo smrť, alebo
b) a spôsobí ním značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na dvanásť ro-
kov až dvadsaťpäť rokov alebo trestom
odňatia slobody na doživotie sa pácha-
teľ potrestá, ak spácha čin uvedený
v odseku 1
a) a spôsobí ním smrť viacerých osôb,
b) a spôsobí ním škodu veľkého rozsa-
hu, alebo
c) ako člen nebezpečného zoskupenia.

K § 183
Bránením v užívaní osobnej slobody je zá-
sah do osobnej slobody, zaručenej Ústavou
(čl. 16 a 17), ktorým sa znemožňuje voľný po-
hyb osoby, hoci len na krátky čas, ak sa toto
obmedzovanie nedá ľahko prekonať (napr.
uzavretie v miestnosti alebo v budove, zne-
možnenie pohybu zviazaním končatín, odňa-
tie barlí invalidovi, zvieraním v náručí
a pod.).
Obmedzenie osobnej slobody má dočasný
charakter. Dĺžka doby, počas ktorej sa obme-
dzuje osobná sloboda, nie je rozhodujúca,
môže byť však zohľadnená pri výmere trestu.
Ide o trváci trestný čin, ktorý trvá počas celej
doby, pokiaľ sa osobná sloboda obmedzuje.

ZÁKLADNÉ ĽUDSKÉ PRÁVA A SLOBODY

Čl.16

(1) Nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia je zaručená. Obmedzená môže byť len v prípadoch ustanovených zákonom.
(2) Nikoho nemožno mučiť ani podrobiť krutému, neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestu.

Čl.17

(1) Osobná sloboda sa zaručuje.
(2) Nikoho nemožno stíhať alebo pozbaviť slobody inak, ako z dôvodov a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. Nikoho nemožno pozbaviť slobody len pre neschopnosť dodržať zmluvný záväzok.
(3) Obvineného alebo podozrivého z trestného činu možno zadržať len v prípadoch ustanovených zákonom. Zadržaná osoba musí byť ihneď oboznámená s dôvodmi zadržania, vypočutá a najneskôr do 48 hodín prepustená na slobodu alebo odovzdaná súdu. Sudca musí zadržanú osobu do 48 hodín a pri obzvlášť závažných trestných činoch do 72 hodín od prevzatia vypočuť a rozhodnúť o väzbe alebo o jej prepustení na slobodu.
(4) Obvineného možno zatknúť iba na odôvodnený písomný príkaz sudcu. Zatknutá osoba musí byť do 24 hodín odovzdaná súdu. Sudca musí zatknutú osobu do 48 hodín a pri obzvlášť závažných trestných činoch do 72 hodín od prevzatia vypočuť a rozhodnúť o väzbe alebo o jej prepustení na slobodu.
(5) Do väzby možno vziať iba z dôvodov a na čas ustanovený zákonom a na základe rozhodnutia súdu.
(6) Zákon ustanoví, v ktorých prípadoch možno prevziať osobu do ústavnej zdravotníckej starostlivosti alebo ju v nej držať bez jej súhlasu. Takéto opatrenie sa musí do 24 hodín oznámiť súdu, ktorý o tomto umiestnení rozhodne do piatich dní.
(7) Skúmanie duševného stavu osoby obvinenej z trestného činu je možné iba na písomný príkaz súdu.

Plus sa chcem spýtať či je normálne,že od rána napr. od 07:00 do poobedia 14:20 sme zavretý v budove školy a nemôžme ísť von dokonca ani cez obednú 35min prestávku ? Nemáme žiaden čerstvý vzduch ani na obed do reštaurácie nemôžem ísť.
Cez okno sa nedá dostať von = máme tam mreže ...

Fakt neviem či je to škola alebo väzenie ... Potreboval by som aj nejaké paragrafy a tak aby som stým mohol ísť za riaditeľom.
Vopred Ďakujem !
Naposledy upravil Dav : 06.05.10 at 09:38
Usporiadat
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Evina, do bodky s Tebou súhlasím !
Myslím že my ktorí máme deti práve vo veku +/- Kecalka sme pochopili o čo chlapcovi ide.

A nie je nič horšie, ako tínedžerom zapchávať ústa rečami typu :
,,počkaj, ešte ši užiješ, si ešte nezrelý, nemôžeš tomu rozumieť, si naivný, mudruješ a blá-blá-blá..."

A keďže my trošku starší máme pred nimi navrch skúsenosťami, mali by sme práve MY vedieť, ako na nich.

No a keď tu vidím, že tlupa - väčšina reaguje tak ako reaguje, vôbec ma neprekvapuje, že niektorí mladí to doma nemajú až tak jednoduché a svoje nepochopenie potom kompenzujú inde.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Dnešní mladí, ešte len uvidia o čom je život.

Plná hlava idealov a predstav vs. krutá realita života .
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Laco-monter Pozri príspevok
Dnešní mladí, ešte len uvidia o čom je život.

Plná hlava idealov a predstav vs. krutá realita života .
a možno aj nie ....
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Laco-monter Pozri príspevok
Dnešní mladí, ešte len uvidia o čom je život.

Plná hlava idealov a predstav vs. krutá realita života .
Naopak, dnešní mladí sú oveľa jazykovo zdatnejší a nemajú tak zväzované ruky ako smne ich mali my.
To, že menej čítajú a viac sedia pri PC ešte neznamená, že sú to prázdne hlavy tupcov.
Ty keď si mal 18, vedel si o čom je život?...Ja mám 40 a stále ma veľa vecí prekvapí.

Takže láskavo dajte pokoj mladým, mladí sú úplne v pohode.
Či zabudol vôl, že teľaťom bol?
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
Nie som ani tak mladý ako Kecalek, ani tak zrelý ako tí, čo sa mu snažili poradiť. Som tak v strede. Môj pohľad je takýto.

Kecalek sa oháňa len svojim právami, našiel pár §§ a neuvedomuje si, že nemá len práva ale povinnosti. Nechce si to uvedomiť. 99% radiacich mu napísalo, že nemá pravdu, že sa mýli a on si stále húdol svoje a vypisoval, ako vydr** so systémom. Neviem ako Vám, ale mne to prišlo smiešne.
A potom, keď mu povieme, tvrdo do očí, že sa len zosmiešňuje, tak zaútočí, akí sú tu všetci zadubecni.

Ja si myslím, že takto sa rozumný človek nespráva. Posudzujem človeka podľa jeho činov a pri Kecalkovi som sa utvrdil v tom, že to je rozmaznané decko, ktorému musí byť vyhovené.

Spýtam sa, prečo by ich mali púšťať von??? Prečo by im mali dať slobodu, keď s ňou nevedia narábať?? Pozrite správy, aká je mládež voľnomyšlienkárska. Robí si čo chce, lebo je demokracia. Ale to si mýli pojmy.

Mám 25, ale nikdy mi nenapadlo v škole vysmiať sa učiteľovi, či sa mu vyhrážať a to ani na ZŠ ani na VŠ. Nikdy.

Decká ako Kecalek nemajú úctu a zdravý rešpekt. Sú sebecké a myslia len na seba. "On má právo, on môže"

Určité pravidlá musia byť, musia sa dodržiavať a ak sa to nedá dosiahnuť pozitívnou motiváciu, či prirodzeným uznaním autority, tak áno, nastupuje represívny prístup. Súhlasím s tým.
1 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

danushka Pozri príspevok
Naopak, dnešní mladí sú oveľa jazykovo zdatnejší a nemajú tak zväzované ruky ako smne ich mali my.
To, že menej čítajú a viac sedia pri PC ešte neznamená, že sú to prázdne hlavy tupcov.
Ty keď si mal 18, vedel si o čom je život?...Ja mám 40 a stále ma veľa vecí prekvapí.

Takže láskavo dajte pokoj mladým, mladí sú úplne v pohode.
Či zabudol vôl, že teľaťom bol?
..kde som ja niekomu nadával do tupcov ???

, čo sa danushke chcelo, to sa jej aj prisnilo..
0 0
elpka elpka

elpka je offline (nepripojený) elpka

žena vo svete mužov
prečítala som si celú tému....niektoré reakcie poraďákov ma dosť zarazili....a hlavne tých ktorí majú deti približne vo veku kecálka....

viacerí ste tu rozoberali jeho pravopis...možno ma talent na niečo iné, možno je dobrý matematik..atď a tie chyby neboli také ako tie čo robia vysokoškolsky vzdelaní ľudia od ktorých dostávam maily, alebo právnici ktorí zostavujú zmluvy, niekedy sa fakt divím...nehaním ľudí za pravopisné chyby, veď môžu byť skvelí úplne v inej oblasti..uvediem príklad...mám neter, ktorá je v slovenčine talian, ale reprezentuje slovensko na rôznych majstrovstvách.....proste každý máme nadanie na niečo iné...

a kecálek trošku ma zarazilo, že si vôbec nespomenul svojich rodičov ....veď aj keď máš 18 rokov a si dospelý, stále sú to ľudia, ktorí by ti mali pomáhať a myslím, že aj riaditeľ bude skôr akceptovať tvoje dôvody na skorší odchod zo školy, keď sa do tejto veci zapoja aj oni a hlavne by bolo vidieť, že tvoje skoršie odchody zo školy nie sú len nejaký výmysel ako sa vyhýbať vyučovaniu...

bolo tu správne povedané, že každý študent by sa mal riadiť školským poriadkom, všade sa musia dodržiavať určité pravidlá, ale všetky pravidlá sa dajú upraviť podľa situácie, len záleží na ochote a kompromisoch oboch strán.....poviem ti príklad....dcéra mi chodí na ZŠ do štvrtej triedy....delia sa žiaci pri hodinách etiky a náboženstva....tie deti, ktoré chodia na náboženstvo mali mať hodinu hodinu potom, ako im končí vyučovanie...samozrejme tí žiaci, korí nechodili do družiny čakali na hodinu v chodbe školy.....upratovačka sa sťažovala riaditeľovi, že tam robia neporiadok, teda asi tak, ako všetky deti v tomto veku, tak riaditeľ nakázal, že deti sa nesmú do začiatku hodiny zdržiavať v škole, lenže to sa zase sťažovali rodičia, že nie vinou ich detí je hodina tak neskoro.... tak som to predniesla na rade školy a navrhla riešenie, aby na tú 1 hodiny v týždni, mohli byť s ostatnými deťmi v družine, s tým súhlasili, ale že si musia zaplatiť pobyt v družine ako deti, ktoré ju navštevujú každý deň.....nakoniec sa našlo riešenie, jedna vychovávateľka si ich zobrala na starosť na pokyn riaditeľa....týmto som ti len chcela povedať, že riešenie je vždy nejaké, aby bol vlk sýty a aj ovca ostala celá....
hlavne nič nerieš s horúcou hlavou....milým správaním a s úsmevom na tvári vždy toho v živote dosiahneš viac....
prajem ti, aby si to vyriešil k svojej spokojnosti....aj k spokojnosti tej milej vrátničky...
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Mňa by zaujímali dve veci :
1. odkedy má tých 18 rokov?
2. prečo nebýva na internáte, keď musí denne dochádzať 100 km?

Problém s odomknutím dverí skôr vyrieši "mierovou cestou" a vysvetľovaním, ako metódou "veľkého tresku".
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Laco-monter Pozri príspevok
..kde som ja niekomu nadával do tupcov ???

, čo sa danushke chcelo, to sa jej aj prisnilo..
Lacko - monterka, Ty si sa nebodaj kvôli mne rozplakal .
Neverím .
Neplačkaj, ja Ti ten noštek poutieram, Ty si už veľký chlapec.

A čo sa týka môjho snívania, pošepnem Ti, že z času na čas zabehnem do Tvojich príspevkov a Tvojmu rozprávkovu nech sa snažím ako chcem, konkurovať nemôžem .
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Mgr.Shrek Pozri príspevok
Nie som ani tak mladý ako Kecalek, ani tak zrelý ako tí, čo sa mu snažili poradiť. Som tak v strede. Môj pohľad je takýto.

Kecalek sa oháňa len svojim právami, našiel pár §§ a neuvedomuje si, že nemá len práva ale povinnosti. Nechce si to uvedomiť. 99% radiacich mu napísalo, že nemá pravdu, že sa mýli a on si stále húdol svoje a vypisoval, ako vydr** so systémom. Neviem ako Vám, ale mne to prišlo smiešne.
A potom, keď mu povieme, tvrdo do očí, že sa len zosmiešňuje, tak zaútočí, akí sú tu všetci zadubecni.

Ja si myslím, že takto sa rozumný človek nespráva. Posudzujem človeka podľa jeho činov a pri Kecalkovi som sa utvrdil v tom, že to je rozmaznané decko, ktorému musí byť vyhovené.

Spýtam sa, prečo by ich mali púšťať von??? Prečo by im mali dať slobodu, keď s ňou nevedia narábať?? Pozrite správy, aká je mládež voľnomyšlienkárska. Robí si čo chce, lebo je demokracia. Ale to si mýli pojmy.

Mám 25, ale nikdy mi nenapadlo v škole vysmiať sa učiteľovi, či sa mu vyhrážať a to ani na ZŠ ani na VŠ. Nikdy.

Decká ako Kecalek nemajú úctu a zdravý rešpekt. Sú sebecké a myslia len na seba. "On má právo, on môže"

Určité pravidlá musia byť, musia sa dodržiavať a ak sa to nedá dosiahnuť pozitívnou motiváciu, či prirodzeným uznaním autority, tak áno, nastupuje represívny prístup. Súhlasím s tým.
Určite máš v mnohom pravdu, ale o tom je práve tých 18 - samozrejme nie u všetkých a sú aj kľudnejší, ináč zmýšľajúci ako si bol asi aj Ty. Ja som aj vyššie o.i. napísala, že si uvedomujem, že sme tie deti nechtiac rozmaznali.... atď. atď. Treba len niektoré veci chápať - ja som napríklad rok dopredu počúvala - počkaj až budem mať 18 /dnes sa spolu na tom smejeme/ - vtedy si 90% mladých ľudí myslí, že nadobudne práve len tie práva. Ja verím, že v Tvojom veku sa nad niektorými vecami, ktoré tu napísal zasmeje i Kecálek...

No a učiteľov sme sa snažili "precikať" i za hlbokej totality....Prepáčte ale fakt mi nenapadol iný výraz ani neviem prečo a najmä poza ich chrbát sme ich tiež veľmi nevychvaľovali....Nechcem tým povedať, že st ým súhlasím, ale taký je jednoducho život a takéto reči mladého človeka bez skutkov zatiaľ nie sú také nebezpečné
P.s. Nechce sa mi vrátiť už dozadu ale myslím, že tých "zadubencov" sme si vyslúžili od iného ... Tvoje príspevky v téme som ja osobne pokladala za prínosné
Naposledy upravil evina : 06.05.10 at 10:35
0 0
finis finis

finis je offline (nepripojený) finis

je velmi tazke na takejto malej ploche a este pisomne riesit taketo rozdielne pohlady na svet. je jasne, ze ako rodicia podobne starych deti citime, ze stale detmi su a potrebuju nase skusenosti, ale oni a hlavne v tomto veku velmi bojuju za to, rozhodovat sam za seba a robit vlastne rozhodnutia. mam podobne stareho syna a nasim najvacsim sporovym bodom je prave to, kedy ho mozem riadit a kedy sa moze riadit sam.
toto vidim v kecalkovi.snahu byt uznavanou a hlavne respektovanou osobnostou. moze nam byt nepochopitelne a smiesne ked vytiahne par paragrafov (este listina prav a slobod chybala). jemu to ale smiesne nepride.
osemnastrocny clovek je naozaj dospely mozno fyzicky, ale este vela casu ubehne kym ho stretne dospelost dusevna. to ale neznamena, ze nema narok nato, aby bojoval za svoje nazory a diskutoval o nich a hlavne si z diskusie nieco pre seba zobral. no skutocne nic a nikoho neopravnuje k tomu, aby zabudol pritom na elementarnu slusnost.
1 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
evina Pozri príspevok
Určite máš v mnohom pravdu, ale o tom je práve tých 18 - samozrejme nie u všetkých a sú aj kľudnejší, ináč zmýšľajúci ako si bol asi aj Ty. Ja som aj vyššie o.i. napísala, že si uvedomujem, že sme tie deti nechtiac rozmaznali.... atď. atď. Treba len niektoré veci chápať - ja som napríklad rok dopredu počúvala - počkaj až budem mať 18 /dnes sa spolu na tom smejeme/ - vtedy si 90% mladých ľudí myslí, že nadobudne práve len tie práva. Ja verím, že v Tvojom veku sa nad niektorými vecami, ktoré tu napísal zasmeje i Kecálek...

No a učiteľov sme sa snažili "precikať" i za hlbokej totality....Prepáčte ale fakt mi nenapadol iný výraz ani neviem prečo a najmä poza ich chrbát sme ich tiež veľmi nevychvaľovali....Nechcem tým povedať, že st ým súhlasím, ale taký je jednoducho život a takéto reči mladého človeka bez skutkov zatiaľ nie sú také nebezpečné
P.s. Nechce sa mi vrátiť už dozadu ale myslím, že tých "zadubencov" sme si vyslúžili od iného ... Tvoje príspevky v téme som ja osobne pokladala za prínosné
ale mne sa nezdá, že by chcel učiteľov precikať (inak skutočne úžasný výraz )...ja mám z Kecálka pocit, akoby chcel aby všetci naokolo tancovali tak, ako in píska...
inak...ďakujem za uznanie

finis Pozri príspevok
je velmi tazke na takejto malej ploche a este pisomne riesit taketo rozdielne pohlady na svet. je jasne, ze ako rodicia podobne starych deti citime, ze stale detmi su a potrebuju nase skusenosti, ale oni a hlavne v tomto veku velmi bojuju za to, rozhodovat sam za seba a robit vlastne rozhodnutia. mam podobne stareho syna a nasim najvacsim sporovym bodom je prave to, kedy ho mozem riadit a kedy sa moze riadit sam.
toto vidim v kecalkovi.snahu byt uznavanou a hlavne respektovanou osobnostou. moze nam byt nepochopitelne a smiesne ked vytiahne par paragrafov (este listina prav a slobod chybala). jemu to ale smiesne nepride.
osemnastrocny clovek je naozaj dospely mozno fyzicky, ale este vela casu ubehne kym ho stretne dospelost dusevna. to ale neznamena, ze nema narok nato, aby bojoval za svoje nazory a diskutoval o nich a hlavne si z diskusie nieco pre seba zobral. no skutocne nic a nikoho neopravnuje k tomu, aby zabudol pritom na elementarnu slusnost.
toto nebola diskusia...diskusia je proces, vyvíja sa...pri diskusii sa argumentuje...kecálek si však stále húdol dookola to isté...snažil som sa mu skutočne rozumne vysvetliť, že to o čo sa snaží nie je jeho právom a to z čoho obviňuje školu nie je obhájiteľné...ale on nepočúval....a nie len mňa...nikoho....a zabudol aj na tú slušnosť...

ja skutočne nechápem, prečo obhajujete jeho správanie
0 0
finis finis

finis je offline (nepripojený) finis

v tomto veku je diskusia velmi tazka vec. to iba v americkych serialoch pride mladistvy domov a hned vyklopi rodicovi alebo inemu dospelemu svoje problemy...pocuva... zoberie si to k srdcu.
a slusnost by podla mna mala byt na oboch stranach mantinelu.
celkom tu ale vidiet rozdielny pristup muzskeho a zenskeho elementu. ako u nas doma. ja sa snazim na deti psychologicky posobit a manzel pride a je s tym hotovy raz-dva :-))
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Mgr.Shrek Pozri príspevok
ale mne sa nezdá, že by chcel učiteľov precikať (inak skutočne úžasný výraz )...ja mám z Kecálka pocit, akoby chcel aby všetci naokolo tancovali tak, ako in píska...
inak...ďakujem za uznanie



toto nebola diskusia...diskusia je proces, vyvíja sa...pri diskusii sa argumentuje...kecálek si však stále húdol dookola to isté...snažil som sa mu skutočne rozumne vysvetliť, že to o čo sa snaží nie je jeho právom a to z čoho obviňuje školu nie je obhájiteľné...ale on nepočúval....a nie len mňa...nikoho....a zabudol aj na tú slušnosť...

ja skutočne nechápem, prečo obhajujete jeho správanie
V podstate každý človek chce, aby všetci okolo neho skákali ako on píska, len vekom niektorí viac niektorí menej okresávame svoje túžby a správanie....

Nedá sa povedať, že ho obhajujeme, dá sa povedať, že ho chápeme /moje dieťa tiež húdlo dokola to isté a o mne mala ten istý pocit, že dokola hovorím to isté/. Vieš, keby som sa rozprávala s 55-ročným mužom a ten by dokola omieľal to isté, dobre by som mu vynadala otočila sa a buchla dverami
18-ročný človek bude húsť dokola to isté, lebo život ho našťastie tak ešte nenaučil, že je všetko ináč....Samozrejme musí to mať primeranú slušnosť a ja si myslím, že tú Kecálek mal do doby, kedy sa vyskytli v téme osobné invektívy na jeho adresu a on vyrovnával diskusiu. Opäť sa mi nechce ísť dopredu, ale myslím si, že si dobre pamätám ak poviem, že on nezačal v prudkom tóne...

Ja si napríklad aj od mnohých iných myslím, že táto téma je veľmi dobrá a v mnohom mnohom poučná pre mladých aj starých po každej stránke ....

P.s. a ruku na srdce v koľkých rokoch sa naozaj stávame dospelými?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

finis Pozri príspevok
v tomto veku je diskusia velmi tazka vec. to iba v americkych serialoch pride mladistvy domov a hned vyklopi rodicovi alebo inemu dospelemu svoje problemy...pocuva... zoberie si to k srdcu.
a slusnost by podla mna mala byt na oboch stranach mantinelu.
celkom tu ale vidiet rozdielny pristup muzskeho a zenskeho elementu. ako u nas doma. ja sa snazim na deti psychologicky posobit a manzel pride a je s tym hotovy raz-dva :-))
No neviem, ktoré americké seriály pozeráš, ale mňa práve neskutočne hnevá, že skoro vo všetkých am. filmoch je v človek v tomto veku hore na stupienku a rodič postavený do pozície obťažovača, pokorne klopkajúce a ospravedlňujúceho sa za dverami detskej izby, pričom spôsob vyjadrovania a jednania tých mladých ...no škoda hovoriť....preto mám aj pocit, že aj odtiaľ sa veľa opozerávava ...: bez toho Y love you na záver
Naposledy upravil evina : 06.05.10 at 12:54
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Táto téma je poučná až tak veľmi, že kecálek z nej zmizol už včera.

Neverím na 18 ročného študenta kecálka, v jeho veku by bojovník za slobodu ani z recesie nepoužil také meno pre seba. Neverím na školu s vrátničkou, nieto s viacerými vrátničkami, neverím na zamrežovanú školu bez dvora a jedálne. Jedine, že by išlo o školu pre ťažko prispôsobivých žiakov. Neverím kecálkovmu tvrdeniu, že má rád túto školu a rád do nej chodí, ak vzápätí sa vyjadruje o učiteľoch ako tých, čo nič nevedia, nič ho nenaučia, ktorých nie je dôvod rešpektovať. To samozrejme voľne parafrázujem jeho slová. Tiež neverím na triedneho, ktorý učí na dvoch školách. Preto túto tému radím do témy o ničom, krajšie povedané - do kaviarenských tém.

Ak by som však chcela prejaviť veľkú dávku empatie k zadávateľovi témy, potom by som jej rozumela tak, že si chcel pohovoriť o fenoméne slobody jednotlivca a východiskom k tejto debate je vzťah osemnásťročného študenta k autorite školy. Tú legendu, síce pritiahol za vlasy, ale veľmi presne vymedzil hranice tejto témy. Odcitoval rôzne § zo zákonov, týkajúcich sa slobody jednotlivca, a spýtal sa na celkom jednoduchú vec. Či je to v súlade s citovanými zákonmi, ak škola rôznymi obmedzeniami, príkazmi a zákazmi porušuje jeho právo na osobnú slobodu? Zrejme aj preto, aby bolo každému jasné o čo mu ide, vo svojom prvom príspevku položil otázky a žiadosť o radu:

1. Súrne potrebujem vedieť či mám právo odísť svojvoľne a hocikedy v priebehu vyučovania?
2. Plus sa chcem spýtať či je normálne, že od rána napr. od 07:00 do poobedia 14:20 sme zavretý v budove školy a nemôžme ísť von dokonca ani cez obednú 35min prestávku? Nemáme žiaden čerstvý vzduch ani na obed do reštaurácie nemôžem ísť. Cez okno sa nedá dostať von = máme tam mreže ...
3. Fakt neviem či je to škola alebo väzenie ... Potreboval by som aj nejaké paragrafy a tak aby som stým mohol ísť za riaditeľom.

Len v málo príspevkoch zaznelo pár viet k téme, teda k tomu, na čo sa imaginárny kecálek pýtal. Nezistila som, žeby tému komentoval niektorý z učiteľov na Porade. Nečítala som právne stanoviská ku vzťahu osobná sloboda žiaka verzus práva a povinnosti školy. Zato masívne príspevky sú tu od tých, ktorí popisujú len svoje vzťahy s 18 ročnými ratolesťami, aj keď zaujímavé, ale píšu o úplne inom, než kde kecálek smeroval svoju tému. K osobnej slobode, a tým aj k demokracii, keďže uplatňovanie práv jednotlivca naráža na mantinely demokracie. Takže by bolo dobre, keby tí, čo nestratili chuť ďalej diskutovať, skúsili niečo vecne povedať k tomu, na čo sa kecálek pýtal. Na Porade sa radí k individuálnym problémom jednotlivcov. Preto široká a ťažko filozofická debata nemá žiadny zmysel. To je zas môj názor na tému „Právo na osobnú slobodu“.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Žeby sa tu s nami opäť niekto poihral ?
Aj to je možné Peti, veru aj to je možné.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

danushka Pozri príspevok
Žeby sa tu s nami opäť niekto poihral ?
Aj to je možné Peti, veru aj to je možné.
Neviem, Danushka. A nechcem o tom špekulovať. Ale prečítala som si kecálkové príspevky a niektoré ďalšie, tak si myslím, že téma znesie aj ten môj.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Petra Nová Pozri príspevok
Táto téma je poučná až tak veľmi, že kecálek z nej zmizol už včera.

Neverím na 18 ročného študenta kecálka, v jeho veku by bojovník za slobodu ani z recesie nepoužil také meno pre seba. Neverím na školu s vrátničkou, nieto s viacerými vrátničkami, neverím na zamrežovanú školu bez dvora a jedálne. Jedine, že by išlo o školu pre ťažko prispôsobivých žiakov. Neverím kecálkovmu tvrdeniu, že má rád túto školu a rád do nej chodí, ak vzápätí sa vyjadruje o učiteľoch ako tých, čo nič nevedia, nič ho nenaučia, ktorých nie je dôvod rešpektovať. To samozrejme voľne parafrázujem jeho slová. Tiež neverím na triedneho, ktorý učí na dvoch školách. Preto túto tému radím do témy o ničom, krajšie povedané - do kaviarenských tém.

Ak by som však chcela prejaviť veľkú dávku empatie k zadávateľovi témy, potom by som jej rozumela tak, že si chcel pohovoriť o fenoméne slobody jednotlivca a východiskom k tejto debate je vzťah osemnásťročného študenta k autorite školy. Tú legendu, síce pritiahol za vlasy, ale veľmi presne vymedzil hranice tejto témy. Odcitoval rôzne § zo zákonov, týkajúcich sa slobody jednotlivca, a spýtal sa na celkom jednoduchú vec. Či je to v súlade s citovanými zákonmi, ak škola rôznymi obmedzeniami, príkazmi a zákazmi porušuje jeho právo na osobnú slobodu? Zrejme aj preto, aby bolo každému jasné o čo mu ide, vo svojom prvom príspevku položil otázky a žiadosť o radu:

1. Súrne potrebujem vedieť či mám právo odísť svojvoľne a hocikedy v priebehu vyučovania?
2. Plus sa chcem spýtať či je normálne, že od rána napr. od 07:00 do poobedia 14:20 sme zavretý v budove školy a nemôžme ísť von dokonca ani cez obednú 35min prestávku? Nemáme žiaden čerstvý vzduch ani na obed do reštaurácie nemôžem ísť. Cez okno sa nedá dostať von = máme tam mreže ...
3. Fakt neviem či je to škola alebo väzenie ... Potreboval by som aj nejaké paragrafy a tak aby som stým mohol ísť za riaditeľom.

Len v málo príspevkoch zaznelo pár viet k téme, teda k tomu, na čo sa imaginárny kecálek pýtal. Nezistila som, žeby tému komentoval niektorý z učiteľov na Porade. Nečítala som právne stanoviská ku vzťahu osobná sloboda žiaka verzus práva a povinnosti školy. Zato masívne príspevky sú tu od tých, ktorí popisujú len svoje vzťahy s 18 ročnými ratolesťami, aj keď zaujímavé, ale píšu o úplne inom, než kde kecálek smeroval svoju tému. K osobnej slobode, a tým aj k demokracii, keďže uplatňovanie práv jednotlivca naráža na mantinely demokracie. Takže by bolo dobre, keby tí, čo nestratili chuť ďalej diskutovať, skúsili niečo vecne povedať k tomu, na čo sa kecálek pýtal. Na Porade sa radí k individuálnym problémom jednotlivcov. Preto široká a ťažko filozofická debata nemá žiadny zmysel. To je zas môj názor na tému „Právo na osobnú slobodu“.
Petra, na ZDŠ, aj strednej škole /a boli to úplne normálne školy a demokratické v rámci nášho školstva/, kde chodila moja dcéra mala aj vrátničky, na prízemí mreže na oknách a počas vyučovacieho procesu sa zamykala - bolo to v Bratislave, to len na okraj, že neveríš. Väčšinou je to kvôli "milým okoloidúcim kradnúcim" a drogy ponúkajúcim spoluobčanom a pod.a nie kvôli ťažkoprispôsobivým žiakom. Osttané rešpektujem ako Tvoj názor
Čo sa týka hrubo vyznačeného začni-možno sa rozprúdi tá pravá diskusia na to, čo sa Kecálek pýtal a neprekáža ani to, že je imaginárny.
0 0
getfree getfree

getfree je offline (nepripojený) getfree

Hellou, plne s tebou suhlasim , sice je diskusia neaktualna pre ine pripady rad napisem. Som pravnik. Ano mas 18 a mas pravo opustit skolu , kedy sa ti zachce bez ohladu na skolsky poriadok. Citovane znenie zakonov a ustavy je spravne, ale do trestneho prava, by som uz nezachadzal. Zakony a ustava su samozrejme nadradene voci nejakym internym normam. Ak riaditel odmeita spolupracovat je na mieste sa informovat o jeho postupe u zriadovatela skoly ( ktora institucia to je ti povedia v skole), v podstate je to odvolaci organ voci riaditelovi. Chapem , ze v tomto pripade sa jedna o vytazenu skolu , a preto tito uradnici kaslu na individualny pristup, na ktory mas pravo a zabudaju na svoje poslanie ( a je jedno za kolko a za akych podmienok). Nezabudaj, ze skola je tu na to, aby z teba spravila uzitocnu jednotku spolocnosti, konformnym pracantom , pretoze je predpoklad tvojho zaradenia medzi pracujucich do zamestnania , kde platia pravidla a vobec aby si sa vedel spravat a prisposobovat inym. Preto su dnesne deti take zle , kaslu im uz nato, nedokazu byt ako dalsi vyrobok a navyse vidia , ze ucitelia su postihnuty vlastnymi problemami (zlost, zavist, pretvarka, egoizmus, ucelovost, strach, klamstvo) a skusenostou( od ktorej sa ich rozumne JA nedokaze odputat) , ktora je poznacena taktiez zlym pristupom...Navyse su viazany pravidlami a strachom z ich porusenia. Mne to tiez pripada ako vazenie a najma pristup k detom. Preto radim postavte sa za vase prava,lebo to takto nejde do nekonecna. Na zaver, ano mas pravo stanovovat vlastne pravidla, uz len preto ze ta moznost existuje a je len na tebe ako sa ti to podari.Vela stastia.. Nenechajte sa znechutit tymi nestastnikmi lebo skoncite jak oni.... bye bye
0 2
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať