Zavrieť

Porady

Rozdelenie nehnutelnosti.

Ahoj!
Mam problem pred 4 rokmi som si zobral uver na dom ktory som z lasky k priatelke s ktorou mame aj 2 deti prepisal polovicku na nu. ja som vedeny oko dlznik a ona ako rucitel uveru na dom.Splátky sú strhávane z môjho účtu v celej sume každy mesiac.

A chcem poradit ako mam postupovat kedze nechce prepisat darovacou zmluvov svoju polovicku na malolete deti ale sa vyhraza ze si necha sudom vyplatit polovicu domu ale nezaplatila ani jednu splatku a kedze bola s toho 2 rok na materskej a 2 rok robila len 20 mesiacov a jej prijem nie je taký velky aby platila aj uver aj zabezpecila plnohodnotny zivot sebe aj detom ju mam prinutit 1 aby to prepisala na DETI alebo sa zacala podielat na splacani uveru alebo ako mam postupavat aby som ju dostal preč z listu vlasnictva kedze ja vsetko platim a ona iba vyuziva moju dvoveru ktora ma bude stat kopu nervov

dakujem
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

hena22 Pozri príspevok
Mária27, veď jasné, že sa zadávateľovi snažíš pomôcť, ja to nespochybňujem ani nechcem vyrývať.
Tak sa nehnevaj, mňa to zaujíma iba z dôvodu všeobecného prehľadu.
Zaujalo ma to, že splátky jeho úveru spadajú do výdavkov spoločnej domácnosti. Nevedela som, že by sa to takto dalo posudzovať, preto sa pýtam. Aby som neumrela sprostá.
A možno sa to aj niekomu inému zíde.
Je to ako v spolužití partnerov rovnakého pohlavia - spoločný majetok tvoria, môžu ho aj dediť, ale nemajú práva manželov.
4 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

Mária, zmenilo by sa niečo, keby ten byt ako aj úver bol iba na rr2022? Musel by priateľku vyplácať z polovice uhradených splátok?
Alebo by to bolo v poriadku, byt by mu ostal celý a aj spláty?
0 0
rr2022 rr2022

rr2022 je offline (nepripojený) rr2022

tak teraz som mimo!podla mojho nazoru zatial platim iba urok z pozicky a mozno male percento s domu takze s coho sa vypocita ciastka co mam teoreticky vyplatit a ako to mam riesit ten prevod penazi a nasledny prepis jej majetku na mna
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

hena22 Pozri príspevok
Mária, zmenilo by sa niečo, keby ten byt ako aj úver bol iba na rr2022? Musel by priateľku vyplácať z polovice uhradených splátok?
Alebo by to bolo v poriadku, byt by mu ostal celý a aj spláty?
no ak by bol celý dom a aj úver na zadávateľa témy, tak by priateľku vyplácať nemusel, resp. priateľka by musela dokázať, že žili v spoločnej domácnosti a že aj ona sa k nadobudnutiu domu nejakým spôsobom pričinila... čo je na dlhé lakte a dôkazné bremeno by bolo na nej (nie na zadávateľovi)...čo by prakticky mala veľký problém dokázať...
1 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

rr2022 Pozri príspevok
tak teraz som mimo!podla mojho nazoru zatial platim iba urok z pozicky a mozno male percento s domu takze s coho sa vypocita ciastka co mam teoreticky vyplatit a ako to mam riesit ten prevod penazi a nasledny prepis jej majetku na mna
záleží od výšky úveru, doby splácania a konkrétneho produktu... ale pri štandardných hypotékach sa v prvom rade splácajú úroky, následne istina a tento pomer sa z mesiaca na mesiac mení, nakoľko istina každým mesiacom klesá, klesajú aj úroky z úveru... a stúpa uhradená časť istiny...

Keďže nie je dohoda možná, ako píšeš... tak by bolo nutné spraviť si posudok na danú nehnuteľnosť a z tejto sumy budeš musieť uhradiť polovicu...
0 0
rr2022 rr2022

rr2022 je offline (nepripojený) rr2022

takže ak dom stal 1100000 SK co bola super cena pred 4 rokmi ja jej zaplatim 550 000SK len tak dalej budem splacat uver sam!!!!!!!!!!!!
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

skúsi tak, ako som problém pochopil ja. Pred 4 rokmi zadávateľ s priateľkou kúpili dom, uzatvorili kúpno-predajnú zmluvu, Zadávateľ uzatvoril zmluvu o úvere na bývanie (spotrebný úver bol zrejme použitý na iný účel). Následne kataster vklad povolil a podielovými spoluvlastníkmi sa stali zadávateľ a jeho priateľka v obaja s podielom 1/2. Medzi zadávateľom a jeho priateľkou zrejme došlo k dohode, že kupnu cenu zaplatí zadávateľ. Keďže v tom čase priateľku miloval, rozhodol sa jej de facto darovať polovicu kupnej ceny. Takáto dohoda nemusela byť písomná ale zrejme bola vyjadrená konkludentne.

Keďže po právnej, formálnej a faktickej stránke boli splnené zákonné podmienky vzniku vlastníckeho práva a následého vkladi do KN, domnievam sa, že žaloba o určenie vlastníckeho práva k nehnuteľnosti podľa §126 OZ je v tomto prípade bezpredmetná. Základnou podmienkou takejto žaloby je preukázanie vlastníckeho práva - tzv. aktívna legitimácia. Z listinných dôkazov bude jasné, že obaja sú podielovými spoluvlastníkmi. Súd pri takejto (zapieracej) žalobe nebude skúmať ako sa kupujúci ohľadom kúpnej ceny medzi sebou vyporiadali.

V prípade žaloby na vydanie bezdôvodného obohatenia získaného tým, za koho sa plnilo, čo podľa práva mal plniť sám (§454 OZ) by zadávateľ musel preukázať existenciu právnej povinnosti (zákonnej alebo z dohody), že jeho priateľka mala povinnosť vyplatiť polovicu kupnej ceny alebo polovicu splátok úveru. V neprospech zadávateľa je aj doba , nakoľko odporca (priateľka - ak by došlo k súdnemu sporu) by sa zrejme dovoloala premlčania (§100 a nasl. OZ). Navyše by pokázala na existenciu dohody (zrejme konkludentnej), že kúpnu cenu zaplatí zadávateľ.

Zadávateľovi odporúčam dohodnúť sa z bývalou priateľkou. Mal by vziať v úvahu aj fakt, ze je matka jeho dvoch detí, ako aj skutočnost, že v súdnom spore bude musieť uniesť dôkazné bremeno.
4 0
rr2022 rr2022

rr2022 je offline (nepripojený) rr2022

uver bol pouzity na ucel kúpi domu a druhy na rekonstrukciu uver este platim a budem platit este dost dlho a kedze ona chce odist tak hadam ja budem platit a ona si bude uzivat svoju polku aj ked do nej nebude investovat ani cent

ja som jej navrhol prepis jej polky na deti no ona ze nie ze mozno potom aby som nahodou nerobil problem co je podla mna nie ferove jednanie
0 0
rr2022 rr2022

rr2022 je offline (nepripojený) rr2022

no nas spor sa dostal do stadia ze chce vyplatit polovicu domu a chce mi znemoznit pristup do jej takzvanej polky domu a pristup k detom tak mi prosim pomozte ako mam postupovat uz mam dohodnute stretko s pravnikom len co s tym pristupom

nie je urcene co je polovica
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Podieloví spoluvlastníci majú len ideálny podiel - podľa toho si uplatňujú svoje práva a plnia svoje povinnosti. V zásade môžu využívať celúvec, ak sa nedohodnú inak. Právnik to všetko bude vedieť.
4 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

rr2022 Pozri príspevok
no nas spor sa dostal do stadia ze chce vyplatit polovicu domu a chce mi znemoznit pristup do jej takzvanej polky domu a pristup k detom tak mi prosim pomozte ako mam postupovat uz mam dohodnute stretko s pravnikom len co s tym pristupom

nie je urcene co je polovica
Povedz jej, že aj ty jej zabrániš používať svoju polovicu domu, neviem ako ti chce brániť ked jej patrí 1/2 každého cm2 v dome a tebe tiež.

S tým Ti pomôže len právnik, ale ked chce svoju polovičku tak asi by som na tvojom mieste prestala platiť úver, ak je dom založený tak banka si ho vezme, predá. Tebe vyplatí úver a zvyšok rozdelí medzi vás ak dom náhodou získal na hodnote, ak nezískal tak dostane toľko kolko jej patrí ... veľké gulové, síce ty tiež ale lepšie mať veľké kulové ako splácať úver na 1a pol doma ked budeš mať len jeden dom. Ale čo už ked si nepremýšlal hlavou v čase kúpy nehnuteľnosti a neoženil si sa. Bolo by to jednoduhšie keby si bol ženatý.
A navyše určite bude chcieť vyplácať z trhovej ceny nehnuteľnosti. Takže asi fakt by som nevidela iného východiska a prestala by som platiť úver.
2 0
rr2022 rr2022

rr2022 je offline (nepripojený) rr2022

napisem sem co povie pravnik aby sa aj iny poucili ked budu lietat v oblakoch a budu prepisovat majetok na frajerky
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať