Zavrieť

Porady

Získanie podielu na nehnuteľnom majetku "podvodom"

S kamarátkou som nadobudla nehnuteľnosť (dom) kúpno-predajnou zmluvou.Ona mala hotovosť na kúpu, ja som čerpala hypotekárny úver, pričom som založila dom rodičov. S kamarátkou sme mali nezhody, ja som sa z domu odsťahovala a chcela som od nej, aby mi vyplatila môj podiel. Ona mi povedala, že v poriadku, ale musí si vybaviť hypotéku. Účelom hypotéky malo byť odkúpenie mojej polovice domu, pričom údajne potrebovala kúpno-predajnú zmluvu,aby mala čím zdokladovať účel hypotéky. Na základe mojej dôvery voči nej som jej zmluvu podpísala, ale na zmluve bola iba 1/10 hodnoty môjho podielu. Netušila som, že pôjde na kataster a môj podiel na seba prepíše na základe tej zmluvy. Keď som to zistila, iba sa mi vysmiala, že to má poistené tým, že dom bude aj tak o chvíľu prepísaný na niekoho iného.(pravdepodobne ho chce predať).Mám šancu uspieť na súde??
Usporiadat
kokolačík kokolačík

kokolačík je offline (nepripojený) kokolačík

majkii Pozri príspevok
Ak bývalá kamarátka verejne dekladuje, že chce peniaze vyplatiť, de jure uznáva záväzok podľa §558 OZ. Bolo by však dobré, aby podpísala prehlásenie o uznaní dlhu, alebo aby ste uzatvorili dohodu o uznaní dlhu zo skutočne dohodnutej kúpnej ceny.
Presne toto som myslel :
ústne de jure uznáva
ale bez nejakého papiera de fakto nedoplatí dohodnutú sumu

majkii Pozri príspevok
Littera scripta manet - co je psáno je i dáno alebo napísané písmeno platí, má význam od čias vzniku Rímskeho práva, kedy prestávalo platiť občajové právo, v súčasnosti sa zaužívava výraz ako klišé, a často krát sa ľudia mylne domievajú, že čo nie je napísané, neplatí.

V prípade zadávateľky co je psáno, je možné, že nebude dáno, pretože písomá zmluva neodráža vôľu zmluvných stán v otázke kúpnej ceny. V súdnom konaní sa neprihliada len na listinné (písomné) dôkazy, ale aj výpovede svedkov sú veľmi dôležitou a často krát jedinnou formou dokazovania. Ak je to tak, ako zadávateľka píše, že jej bývalá kamarátka verjne uznala pred niekoľkými svedkami dlh, je veľmi pravdepodobné, že súd tieto svedectvá bude brať do úvahy
Možno písmo (ako hmotný - papierový doklad)

Zatiaľ akosik viem iba o "verzii " jednej strany sporu.
0 0
svetlik svetlik

svetlik je offline (nepripojený) svetlik

Petra Nová Pozri príspevok
Oceňujem, že sa jeden z poraďákov podujal na napísanie žaloby. Lenže v prípade pýtajúcej domáhať sa určenia neplatnosti (absolútnej) kúpnej zmluvy je úplne od veci. Ak by súd aj vyslovil, že kúpna zmluva je neplatná, tento rozsudok by nič neriešil vo vzťahu ku katastru. Žiadny zápis na LV by kataster základe takého rozsudku nemohol vykonať. To by sa musela domáhať toho, aby súd určil, že je vlastníčkou polovice nehnuteľnosti. Otázku absolútnej neplatnosti kúpnej zmluvy by si súd vyriešil ako predbežnú otázku. Podľa mňa to však simulovaný právny úkon nebol, pretože v zmluve obidve vážne prejavili svoju vôľu. Jedna kúpiť a druhá predať.

Lenže nie vždy snaha a ochota pomôcť je to najlepšie riešenie pre pýtajúceho sa. Ešteže nemusíme znášať dôsledky našich rád.
No, vážnosť chýbala v otázke ceny a tam dôkazné bremeno sa dá uniesť (a možno aj jednoduchšie ako si mozno mysliet, vzhladom nato co sa tu uz popisalo. Pokiaľ ide o prevod, tam tá vážnosť bola. No a samozrejme, treba dobre zvazit, co zalovat
Naposledy upravil svetlik : 23.05.10 at 05:25
0 0