Zavrieť

Porady

PODPORA V NEZAMESTNANOSTI

Dobrý deň,
hádam som v správnej téme
Chcem sa opýtať na jednu otázku, ktorá ma dosť zaujíma.
Po odpracovaní 3 rokov som dostala výpoveď v práci, idem sa prihlásiť na ÚP a včera mi bolo povedané, ževraj ak si nájdem napr. po 2 mesiacoch novú prácu, mám nárok na vyplatenie podpory do toho polroka čo mi ostáva, čiže napr. tých 4 meciacov - je to pravda???
Za odpoveď vopred ďakujem.
Martina
Usporiadat
Téma je uzavretá.
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Ďakujem za odpoveď, ale nevie niekto konkrétne, ako postupovať, keďže niekde som čítal, že sa pripravujú zmeny v tejto oblasti a už to bude od nového roku posudzované inak.
Jej sa končí rodičovská dovolenka 30.11.2010- to je deň nástupu do TPP, aj keď od tohto dňa si čerpá zostatok dovolenky 35 dní, takže do zamestnania sa v skutočnosti vráti až v januári 2011.
Takže kedy sa prihlásiť na platenie a podľa akého vzorca?
Ďakujem.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

dobrava Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, ale nevie niekto konkrétne, ako postupovať, keďže niekde som čítal, že sa pripravujú zmeny v tejto oblasti a už to bude od nového roku posudzované inak.
Jej sa končí rodičovská dovolenka 30.11.2010- to je deň nástupu do TPP, aj keď od tohto dňa si čerpá zostatok dovolenky 35 dní, takže do zamestnania sa v skutočnosti vráti až v januári 2011.
Takže kedy sa prihlásiť na platenie a podľa akého vzorca?
Ďakujem.
na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti sa môže prihlásiť už aj dnes, keď chce. Vždy sa dá prihlásiť len aktuálnym dňom, spätne nie. Určí si VZ, teraz aktuálny maximálny VZ je 2978 eur, čo predstavuje platbu 59,50 eur a minimálne z VZ 319,58 čo je 6,30 eur.
Prihlasuje sa na registračnom liste FO na sociálke.
Naposledy upravil janaGT : 26.10.10 at 11:32
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

môže si nahodiť údaje do tejto kalkulačky na stráne SP, tu máš link:
http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na...la-2010/34634s
2 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

ešte možno pomôže aj nasledovné:
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

A ak sa SZČO zaeviduje na DpvN napr. od 1.2.2011a v tom istom období, tzn. od 1.2.2011 sa zaregistruje aj na ÚP ako nezamestnaný, platí mu poistenie v nezamestnanosti aj za toto obdobie, tzn. keď je zaevidovaný na ÚP ako nezamestnaný a má povinnosť platiť DpvN? Nikde nemôžem nájsť takýto problém, prosím poraďte.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Áno, dobrovoľne poist.osoba poistenie v nezamestnanosti musí platiť aj počas evidencie v registri uchádzačov o zamestnanie.
Len ja nevidím logiku, že na čo chce platiť od 1.2. ?
Alebo počítaš, že o 2-3 roky znovu pôjde na úrad práce?
Naposledy upravil Andyke : 28.01.11 at 21:35
1 0
amdd amdd

amdd je offline (nepripojený) amdd

Dobry den,
chcela by som sa spytat, od 27.12.2010 som registrovana na Urade prace, kde mi bolo poradene, aby som sa zaroven dobrovolne nemocensky pripoistila pre pripad PN. Dnes som bola na socialke s vyplnenou prihlaskou a tam mi povedali, ze narok na vyplatenie PN, alebo OCR mi vznika az po 270 dnoch platenia nemocenskeho poistneho. Aky ma pre mna vyznam sa pocas nezamestnanosti pripoistit, ked predpokladam, ze sa v priebehu 2-3 mesiacov zamestnam a az by som bola chora, pripadne chcela ist so synom na OCR, nemam na to narok skor ako po 9 mesiacoch platenia?
Dakujem za odpovede.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
amdd Pozri príspevok
Dobry den,
chcela by som sa spytat, od 27.12.2010 som registrovana na Urade prace, kde mi bolo poradene, aby som sa zaroven dobrovolne nemocensky pripoistila pre pripad PN. Dnes som bola na socialke s vyplnenou prihlaskou a tam mi povedali, ze narok na vyplatenie PN, alebo OCR mi vznika az po 270 dnoch platenia nemocenskeho poistneho. Aky ma pre mna vyznam sa pocas nezamestnanosti pripoistit, ked predpokladam, ze sa v priebehu 2-3 mesiacov zamestnam a az by som bola chora, pripadne chcela ist so synom na OCR, nemam na to narok skor ako po 9 mesiacoch platenia?
Dakujem za odpovede.
Neviem, či si do 26.12.2010 bola zamestnaná. Ak áno, tak si sa mala DNP hneď po skončení PP a v tom prípade by sa ti doba zamestnania počítala do počtu 270 dní pre podmienku platenia nemocenského poistného. V tom prípade by si mala nárok na dávky v nemoci z min. vymeriavacieho základu a po uplynutí 26 týždňov z max. VZ (ak by si si platila odvod na nemocenské poistenie z maximálneho VZ).
Ak si sa teda neprihlásila na DNP, musíš teraz splniť podmienku platenia nemocenského poistenia min. 270 dní (v tom majú na SP pravdu).
2 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Andyke Pozri príspevok
Áno, dobrovoľne poist.osoba poistenie v nezamestnanosti musí platiť aj počas evidencie v registri uchádzačov o zamestnanie.
Len ja nevidím logiku, že na čo chce platiť od 1.2. ?
Alebo počítaš, že o 2-3 roky znovu pôjde na úrad práce?
Áno, presne o toto môjmu klientovi ide ... o prípadné zrušenie živnosti po roku, príp. dvoch - totiž pracuje na živnosť pre jedného zahr. partnera, ktorý hodlá svoju fy otvoriť práve v zahraničí a tým pádom môj klient stratí prácu ... Takže sa chce poistiť pre prípad straty zamestnania, a preto sa chce dobrovoľne poistiť v nezamestnanosti - takže v tomto tá "logika". Ďakujem za odpoveď.
0 0
amdd amdd

amdd je offline (nepripojený) amdd

rodina1 Pozri príspevok
Neviem, či si do 26.12.2010 bola zamestnaná. Ak áno, tak si sa mala DNP hneď po skončení PP a v tom prípade by sa ti doba zamestnania počítala do počtu 270 dní pre podmienku platenia nemocenského poistného. V tom prípade by si mala nárok na dávky v nemoci z min. vymeriavacieho základu a po uplynutí 26 týždňov z max. VZ (ak by si si platila odvod na nemocenské poistenie z maximálneho VZ).
Ak si sa teda neprihlásila na DNP, musíš teraz splniť podmienku platenia nemocenského poistenia min. 270 dní (v tom majú na SP pravdu).
Dakujem za odpoved, to som si neuvedomila, myslela som, ze kym som v ochrannej lehote, staci sa az v priebehu prihlasit, nie hned po skonceni PP. Nevedomost neospravedlnuje
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Dobrý deň, chcem sa opýtať, stále platí, že na podporu v nezamestnanosti treba mať odpracovaných dva roky za posledné tri? Ďakujem
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

jana32 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať, stále platí, že na podporu v nezamestnanosti treba mať odpracovaných dva roky za posledné tri? Ďakujem
Ano, stale to plati.
0 0
mima66@post.sk mima66@post.sk

mima66@post.sk je offline (nepripojený) mima66@post.sk

Ahojte. Som zamestnana od 9/1999 - 7/2002, od 7/2002 - 9/2005 na MD+ RD, od 9/2005 - 4/2008 znova zamestnana a od 4/2011 - 6/2011 na MD + RD.
Bola som sa dohodnut so zamestnavatelom na ukonceni PP, nakolko v juni bude mimo SR a na firme uz nebude zamestnany jediny zamestnanec. Takze koncim a musim na podporu.

Docitala som sa, ze ak po ukonceni RD este odpracujem resp. vycerpam par dni dovolenky a budem mat na paske VZ 75 eur na den, mam narok na max. podporu. Rozmyslam spravne? Mam narok na max. podporu?
Musim totiz vydrzat doma do sept., potom mi pojdu deti do skoly a skolky. Docerpam podporu a budem hladat novu pracu.

Este 2 otazky: Co ked v juni na firme nikoho nenajdem? Mam ist na dobrovolnu matersku a platit si DPvN z maxima, kym sa sef nevrati a nedostanem pasku na 75 eur na den?
Co mam robit aby som neprisla o podporu?

A ked skonci firma skor ako sa vratim z RD, uz plati novela zakona, ze podpora sa bude pocitat ako 50% z priem. vyplaty pred MD?

Prosím napíšte mi, moc ďakujem.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Posúvam ti príspevok.
0 0
mima66@post.sk mima66@post.sk

mima66@post.sk je offline (nepripojený) mima66@post.sk

Dakujem, takze uvazujem spravne?

Este mi nie je celkom jasne, ako funguje DPvN. Na strankach soc. poistovne som sa docitala, musis si platit 26 tyzdnov, kamaratka mi povedala, ze musis mat ukonceny pp vypovedou zo strany zamestnavatela, nie dohodou.
v niektorych prispevkoch sa pise ze staci platit DPvN NIEKOLKO DNI po ukonceni RD a potom sa prihlasit na urad prace. Ako je to s tou podmienkou 26 tyzdnov a ukoncenie pp vypovedou zamestnavatelom? Nemoze byt dohoda?

Dakujem.
0 0
Katyschka Katyschka

Katyschka je offline (nepripojený) Katyschka

Dobry den,

zivnost som prerusila k 1. maju 2010 z dovodu studia v zahranici. V maji 2011 som sa vratila spat a som bez prace. Od 1. maja 2010 dodnes je to uz 13 mesiacov co som neplatila ziadne odvody, ani poistenie v nezamestnanosti. Mam narok na podporu v nezamestnanosti? Dakujem,

Katkyschka
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Katyschka Pozri príspevok
Dobry den,

zivnost som prerusila k 1. maju 2010 z dovodu studia v zahranici. V maji 2011 som sa vratila spat a som bez prace. Od 1. maja 2010 dodnes je to uz 13 mesiacov co som neplatila ziadne odvody, ani poistenie v nezamestnanosti. Mam narok na podporu v nezamestnanosti? Dakujem,

Katkyschka
Nárok na podporu v nezamestnanosti vzniká vtedy, ak uchádzač o zamestnanie (evidovaný na úrade práce) platil odvody na poistenie v nezamestnanosti v posledných troch rokoch aspoň dva roky.
Myslím si, že ako živnostníčka si si dobrovoľne neplatila poistenie v nezamestnanosti a nespĺňaš podmienku platenia poistenia dva roky. Takže, podľa môjho názoru, nárok na podporu v nezamestnanosti ti nevznikne.
2 0
babulka8 babulka8

babulka8 je offline (nepripojený) babulka8

Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať momentálne som nezamestnaná asi 2 týždne a som na úrade práce,mala by som poberať podporu v nezamestnanosti. ak by som sa teraz zamestnala na TPP a a po troch mesiacoch skúšobnej doby by som náhodou skončila mala by som nárok spätne na poberanie podpory v nezamestnanosti? Ďakujem všetkým
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

babulka8 Pozri príspevok
Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať momentálne som nezamestnaná asi 2 týždne a som na úrade práce,mala by som poberať podporu v nezamestnanosti. ak by som sa teraz zamestnala na TPP a a po troch mesiacoch skúšobnej doby by som náhodou skončila mala by som nárok spätne na poberanie podpory v nezamestnanosti? Ďakujem všetkým
áno, mala by si nárok a to v takej istej výške v akej si dávku poberala
0 0
babulka8 babulka8

babulka8 je offline (nepripojený) babulka8

Chcem sa opýtať ak som ešte nepoberala podporu, ale mám začať asi budúci mesiac, ale medzitým by som sa zamestnala a v skúšobnej dobe by ma prepustili dostanem alebo nedostanem podporu v tej istej výške ako som mala poberať predtým, alebo dostanem len tých 50% ?Ďakujem vopred za odpovede potrebujem to rýchlo vedieť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať