Zavrieť

Porady

komunalny odpad na chate:platenie a povinnosti obce

Dobrý deň, mám chatu a som slobodná, lenže každý rok pri platení daní z nehnuteľností platím aj za komunálny odpad, ale až za dve osoby. No ako som uviedla na začiatku som slobodná, tak prečo platím za dve osoby, pričom toho odpadu na chate až toľko nevytvoríme a chodievam tam iba na víkendy a aj to nie každý. A ako často by obec mala vynášať kontajner, lebo ho niekedy nevynesú veľmi dlho, až sa odpadky hromadia aj okolo kontajneru a tým sa znehodnocuje tá krásna príroda kvôli ktorej tam vlastne chodím.
Dopredu ďakujem za rady
Usporiadat
angela85 angela85

angela85 je offline (nepripojený) angela85

tak to by som brala aj ja, bolo by to jednoduchsie, zaplatis za to co naozaj vyuzivas. Ale mi sme na lazoch pri lese, kde je tazke sa dostat aj autom a mi to vynasame do velkeho kontajnera, ktory mame spolocny s dalsou chatovou osadou, kde je tiez zopar chat. ale ja mam pocit akoby do toho kontajnera vynasala cela dedina. lebo po vyneseni je kontajner plny a odpadky sa povaloju na kopach okolo a je to strasne, a este paradoxom je aj to ze kusok od kontajnera je tabula s napisom chranena oblast
0 0
mamka Danka mamka Danka

mamka Danka je offline (nepripojený) mamka Danka

angela85 Pozri príspevok
tak to by som brala aj ja, bolo by to jednoduchsie, zaplatis za to co naozaj vyuzivas. Ale mi sme na lazoch pri lese, kde je tazke sa dostat aj autom a mi to vynasame do velkeho kontajnera, ktory mame spolocny s dalsou chatovou osadou, kde je tiez zopar chat. ale ja mam pocit akoby do toho kontajnera vynasala cela dedina. lebo po vyneseni je kontajner plny a odpadky sa povaloju na kopach okolo a je to strasne, a este paradoxom je aj to ze kusok od kontajnera je tabula s napisom chranena oblast
Možno vy pomohlo kontajner zamknúť, alebo ho oplotiť do klietky a kľúče by mali len tí, ktorý platia. V mestách je to už bežná vec.
0 0
mamka Danka mamka Danka

mamka Danka je offline (nepripojený) mamka Danka

Mária27 Pozri príspevok
Súhlasím, pokiaľ sa nekradnú žetóny alebo nehádžu smeti do cudzích smetiakov
žetóny sa nemôžu kradnúť, lebo sa na každý píše meno a číslo domu.
Smeti sa do cudzích smetiakov nehádžu, lebo ho má každý vo dvore a na ulicu ho dá v deň vývozu a dá ho tam, len keď ho má kopcom, tak že nie je kam dosypať.
0 0
angela85 angela85

angela85 je offline (nepripojený) angela85

ozaj a este k tej dani, to akoze platime len tak, pretoze musime? alebo ma obec aj nejake povinnosti? lebo minuly rok sa skoro v celej dedine opravovala cesta, ale ta nasa co vedie k lazom ostala nedotknuta, a je v strasnom stave, boky asfaltu su uplne vymyte, len v strede je trochu a to mam co robit aby som nedonicila cele auto.
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

ano platíte len tak, ako obec schváli tak platíte
0 0
sviatok sviatok

sviatok je offline (nepripojený) sviatok

Ľudia musím vás zastaviť...
Platí sa len tam kde produkujete odpad. Je pekné, že je tu uvedená časť zákona 582/2004 o miestnych daniach a miestnom poplatku
za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, ktorý hovorí o povinnosti platiť miestny poplatok za odpad. Ale zákon si treba vždy prečítať celý a v súvislostiach. Doplňujem ďalej:
§80 - Ohlásenie.
ods.
(2) Poplatník je oprávnený podať obci ohlásenie aj v prípade, ak zistí, že jeho povinnosť platiť poplatok má byť nižšia, ako mu bola vyrubená, alebo ak žiada o zníženie poplatku z dôvodu, že neužíva nehnuteľnosť, ktorú je oprávnený užívať.
Je potrebné poslať obci písomné ohlásenie, v ktorom uvediete že vaša poplatková povinnosť má byť nižšia ako bola vyrubená v platobnom výmere (najlepšie formou odvolania voči platobnému výmeru v zákonom stanovenej lehote -15 dní) z dôvodu, že neužívate nehnuteľnosť, ktorú ste oprávnení užívať v celom období, t.j. po celý rok (365 dní) ale užívate ju len XX dní (uvediete skutočnosť v dňoch). Obec vám musí následne upraviť platobný výmer, ak bolo odvolanie podané v lehote odvolania proti platobnému výmeru.
Ak bolo ohlásenie (pozor tu už nie odvolanie) podané po lehote odvolania voči platobnému výmeru, tak obec postupuje v zmysle §81 ods.3) a následne v zmysle §82 ods.2) zákona 582/2004 o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady .

Dúfam že som trochu pomohol...
1 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Otočme to z pohľadu obce. Každá obec samozrejme platí firmu, ktorá odpad odváža a spracováva.
Pochybujem, že je niekde na Slovensku obec, ktorej vyinkasované poplatky za smeti pokryjú náklady na vývoz odpadu. Ak sa mýlim, tak im gratulujem.
Obec prostredníctvom firmy odváža odpad bez rozdielu, či má uhradené všetky poplatky alebo nie.
Tým pádom odvoz smetí dotuje z peňazí, ktoré by mohla využiť inak, napríklad na to, aby opravili dolu spomenutú cestu.

Poznám prípad, kedy majiteľ nehnuteľnosti má trvalý pobyt inde, napriek tomu chodí na "chatu" každý víkend, pokosí záhradu, ostrihá stromy, pohrabe lístie, vyhodí smeti z kuchyne - a šup so všetkým do kontajnera pred cintorínom, ktorý slúži výlučne na odpad z cintorína. Napriek tomu, že je okolo neho 2metrový plot. No a to všetko bez toho, aby čo i len korunu obci za odvoz odpadu zaplatil....
0 0
angela85 angela85

angela85 je offline (nepripojený) angela85

a este sa treba pozriet na to aj zo strany obcanov, ktory tam ten odpad nahadzali. mozno keby obec robila pravidelny zber roznych nadrozmernych, stavebnych ci zelenych odpadov, tak by to nemuseli ludia nosit kade tade
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať