Zavrieť

Porady

Podnikateľský alebo bežný účet - živnostník?

Dobrý deň,
chcem poprosiť o radu, či je nutné, aby mal živnostník vedený v banke "podnikateľský účet", či mu nestačí klasický "bežný" účet, ktorý by využíval výhradne na podnikateľské účely a účtoval by o ňom v jednoduchom účtovníctve? A či je možné použiť elektronický výpis z účtu zaslaný bankou ako dôveryhodný účtovný doklad? Vopred ďakujem za odpoveď.
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Marcelka V Pozri príspevok
Ešte by som potrebovala poradit. Ak určitá osoba má na OF svoje meno a bratove číslo účtu,ako to má zaučtovať,keď nemá nijaký doklad o príjme. Ďakujem.
Prečo určitá osoba by mala účtovať o OF ? Kto je určitá osoba vo Vašom ponímaní ?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
VieraPopluharova Pozri príspevok
Zitka,
ja som tento tyzden vybavovala zivnost pre dceru - tlmocnik, prekladatel /tu vraj nie je potrebny podnikatelsky ucet/ , ale u ostatnych zivnosti co som vybavovala, volne zivnosti tak nas ZU pytal zalozeny podnikatelsky ucet, zdovodnil to, ze to tak vyzaduje DU.Vzdy odo mna chcu ak zivnostnikom zakladam zivnost , najskor z banky ucet tzv. predbezny, potom banke dolozim ZL a banka ho vedie ako podnikatelsky ucet uz aj s nazvom firmy a ICOM.
Vierka , ja si myslím, že daňový úrad a ani zákon o správe daní a poplatkov nežiada mať podnikateľský účet .....ale účet , ktorý živnostník používa v súvislosti s podnikateľskou činnosťou a teda na tento účet zhromažďuje podnikateľský príjem .Bežné účty či už budú niesť názov ako podnikateľský účet, alebo osobný účet je potrebné aj oznámiť DU.To len ako poznámka .

Či podnikateľský účet alebo bežný účet , to je už záležitosťou banky .
Na podnikateľskom viac banka zarobí Postup ,ktorý opisuješ, s tým som sa už aj ja stretla.Avšak nikde nie je v živnostenskom zákone uvedené , že by takáto povinnosť bola uzákonená predložiť zriadený účet , alebo nejaký predbežný účet .

Jedine ........ ak by si pracovníci živnostenského úradu nesprávne vykladali zákon a pri Ohlásení živnosti v ktorej je zaškrtnuté , že budúci živnostník žiada zároveň zariadiť aj registráciu na DU, spájali tento úkon s § 31 Zákona o správe daní a poplatkov , kde v bode 5 sa uvádza


(5) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt, ktorým je

a) fyzická osoba, povinný oznámiť meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, miesto podnikania, rodné číslo, identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,

Ale z môjho pohľadu , to však ešte neznamená , že daný živnostník ten účet je povinný mať zriadený už pri vybavovaní živnosti .
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Zitka
Ano, suhlasim, mas pravdu presne ide o §31Zákona o správe daní a poplatkov bod 5, pozrela som si to na kopii ziadosti, nakolko si ich pre istotu robim a davam od nich potvrdit, nakolko som tam uz mala viac rozporov.
0 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

Ahojte, ja mam takú dilemu. Robím učtovníctvo živnostníkovi, má bežný účet v banke. Má na ňom 10 pohybov, polovica je súkromných platieb. Ako to bude s poplatkami na účte? Môžem mu ich dať do nákladov? Ďakujem.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Ak má poplatky v rámci balíka, dal by som to do nákladov, ak nie, rozpočítal by som to pomerom.
0 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

To nie, poplatky ma rozpísané. Asi by bolo najrozumnejsie tie poplatky nedávať. Škoda, že na toto neexistuje predpis, alebo niečo také. Je to tak 50 na 50.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať