Zavrieť

Porady

Dni, dní

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Kto mi prosím pomôže? Prečo a v ktorých prípadoch v množnom čísle slova "deň" píšeme "i" a kedy a prečo " í ".
Usporiadat
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
1 až 4 dnI
5 a viac dnÍ

prečo neviem
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Dosť sme o tom diskutovali v robote a výsledok je ten, že 2,3,4 - sú jediné číslovky končiace samohláskou, ale napr. čo v slove 22 dní/dni...
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Mgr.Shrek Pozri príspevok
1 až 4 dnI
5 a viac dnÍ

prečo neviem
ale aj - po uplynutí štyroch dnííí
takže od skloňovania to závisí... teoreticky je to vzor stroj, (ale od skloňovacieho vzoru sú odchýlky, žiaľ, nemám pri sebe príručku, snád podľa nej to niekto doplní...)

ešte ma napadlo, že aj pri skloňovaní čísloviek je to rozdelené na:
1
2,3,4
5 až 99
Naposledy upravil Heni : 14.05.10 at 20:24 Dôvod: doplnenie
3 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

My mame kolegynu cudzinku, a dosla za nami so zaujimavou otazkou, ktora bezneho Slovaka nikdy nenapadne... Prečo "e" v slove "deň" zmakčuje a v niektorych slovach nie... Ze ako sa ma učiť, či ma čitat slovo makko alebo tvrdo...

A vycitali sme v Slovenskom pravopise ze zmakcovanie spoluhlasok sa neriadi nijakym pravidlom a vyplynulo iba z toho co je zauživane.

Takze myslim ze aj vas "problem" je ciste bez pravidla.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Nemusi byť na všetko pravidlo, zákon, či smernica .

Čitanie porady Vám trochu zdeformovalo myslenie ...
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
e- zmäkčuje :de,te.ne.le, i-zmäkčuje: di,ti,ni,li
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

Slovenčina má veľké zákutia
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

ondrejvla Pozri príspevok
e- zmäkčuje :de,te.ne.le, i-zmäkčuje: di,ti,ni,li
ale nie vo vsetkych slovach, o to ide

Denisa sa cita tvrdo... aj Derick
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

V tom je slovenčina úžasná...ale ten Martin, je predsa hovorovo Martyn, na rozdiel od Čechov, kde je Martin.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Heni Pozri príspevok
ale aj - po uplynutí štyroch dnííí
takže od skloňovania to závisí... teoreticky je to vzor stroj, (ale od skloňovacieho vzoru sú odchýlky, žiaľ, nemám pri sebe príručku, snád podľa nej to niekto doplní...)

ešte ma napadlo, že aj pri skloňovaní čísloviek je to rozdelené na:
1
2,3,4
5 až 99
Súhlasím 2,3,4-dni, 5 a viac dní, neskloňujeme podľa vzoru stroj - tam sú stroje, čo keby podľa kosť - ale to je ženského rodu... No mám nad čím rozmýšľať do rána
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

jozka56 Pozri príspevok
V tom je slovenčina úžasná...ale ten Martin, je predsa hovorovo Martyn, na rozdiel od Čechov, kde je Martin.
Ved to. ze je pravidlo zmakcovania, ale uz neni pravidlo ze kedy to plati je to tak 50:50.

Cudzincovi uciacemu sa slovencinu nevysvetlis

Aj tak je slovencina krasna
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

Laco 1:1
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

jozka56 Pozri príspevok
Laco 1:1
Čo "1:1" ?

My hráme spolu o niečo ?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
zk24 Pozri príspevok
ale nie vo vsetkych slovach, o to ide

Denisa sa cita tvrdo... aj Derick
No pri menách a mestách

Určite... síce aj debil sa číta tvrdo, tak ja už neviem... A prišla som na to, že slovo deň sa neskloňuje podľa žiadneho vzoru
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

Laco-monter Pozri príspevok
Čo "1:1" ?

My hráme spolu o niečo ?
Poznáš rýchlo aké dáš, také vráť ale nerozlišuješ....len zas svojeeeeeee si hudieš
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

ondrejvla Pozri príspevok
No pri menách a mestách

Určite... síce aj debil sa číta tvrdo, tak ja už neviem... A prišla som na to, že slovo deň sa neskloňuje podľa žiadneho vzoru
Tak treba urýchlene dať podnet na SAV jezykovedný ustav !

Aby pracovnici, čo tam sedia , nebrali svoje výplaty , len za dochadzku do zamestnania.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

ondrejvla Pozri príspevok
No pri menách a mestách

Určite... síce aj debil sa číta tvrdo, tak ja už neviem... A prišla som na to, že slovo deň sa neskloňuje podľa žiadneho vzoru
neni to obmedzene na mena a mesta... napriklad to nemusi byt na zaciatku slova... ani "matematika" sa necita s makkymi "T".

Deň je vzor stroj, ale v niektorych padoch su odlisnosti a dvojtvary. To su vynimky.
0 0
kokolačík kokolačík

kokolačík je offline (nepripojený) kokolačík

zk24 Pozri príspevok
ale nie vo vsetkych slovach, o to ide

Denisa sa cita tvrdo... aj Derick
Aj Martin
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Našla som toto, ale neživotné, mužského rodu slovo DEŇ, veru neviem...
Podstatné mená sú slovné druhy, ktoré pomenúvajú osoby, zvieratá, veci, vlastnosti, deje a stavy.

Rozdelenie:

A. Konkrétne, hmotné.Sú to názvy osôb, zvierat a vecí ( matka, Eva, programátor, pes,
kružnica, strom, vzduch, Slnko, tabuľa ).
Abstraktné, nehmotné. Sú to názvy vlastností, dejov a stavov ( čestnosť, zloba, láska,
beh, uvažovanie, zdravie ).

B. Všeobecné. Sú to podstatné mená, ktoré pomenúvajú predmet toho istého druhu ( úľ,
futbalista, speváčka, časopis, milosť, stroj, mačka, štát, pokoj ).
Vlastné. Sú to podstatné mená, ktoré pomenúvajú určitý a jedinečný predmet. Píšu sa
s veľkým začiatočným písmenom ( Ronaldo, Shakira, Anna, Váh,
Slovensko, Madunice, Bravo, Mica, Zem, Compaq ).

C. Podstatné mená mužského rodu sa delia na životné a neživotné.

Gramatické kategórie:

Rod ( mužský, ženský, stredný )


Číslo ( jednotné – singulár,Sg., množné – plurál, Pl. )


Pád ( nominatív, genitív, datív, akuzatív, lokál, inštrumentál )


Vzory:

Pozor! Vzor nie je gramatická kategória. Je pomôckou na to, aby sme vedeli všetky podstatné mená správne ohýbať a písať.
Podstatné mená majú 12 vzorov. Pre mužský rod chlap, hrdina, dub, stroj. Pre ženský rod žena, ulica, dlaň, kosť. Pre stredný rok mesto, srdce, dievča, vysvedčenie.

Podľa vzoru chlap sa skloňujú životné podstatné mená mužského rodu:
a) zakončené v nominatíve singuláru na spoluhlásku ( brat, stolár, Štúr, vedec, Jozef, Slovák, poslucháč )
b) zakončené na samohlásku –o vo všeobecných podstatných menách a na –o vo vlastných rodných menách ( dedo, ujo, Jano, Fero, Paľko )
c) zvieracie podstatné mená mužského rodu, ale len v singulári ( sokol, medveď, pes, vrabec )

Podľa vzoru hrdina sa skloňujú životné podstatné mená mužského rodu:
a) zakončené na –a ( vládca, starosta, kolega, bača, Chalupka, Neruda, Gejza )
b) priezviská Slovákov zakončené na –o ( Krasko, Botto, Vančo, Stanko )
Pozor! Prevzaté cudzie slová zakončené na –ta, -ista, -ita sa skloňujú podľa vzoru hrdina, ale v nominatíve plurálu sú zakončené na –i ( poeta-poeti, futbalista-futbalisti, klavirista-klaviristi ).

Podľa vzoru dub sa skloňujú neživotné podstatné mená mužského rodu:
a) zakončené na tvrdú alebo obojakú spoluhlásku ( potok, život, hrad, strom, motúz, Zvolen, utorok )
b) zvieracie podstatné mená zakončené na tvrdú alebo obojakú spoluhlásku, ale len v pluráli ( slony, sokoly, hady, kamzíky, supy )
Pozor! Tie psy, vlky, vtáky, býky skloňujeme podľa vzoru dub. Tí psi, vlci, vtáci, býci podľa vzoru chlap.

Podľa vzoru stroj sa skloňujú neživotné podstatné mená mužského rodu:
a) zakončené na mäkkú spoluhlásku ( dážď, kôš, máj, kameň )
b) zvieracie podstatné mená zakončené na mäkkú spoluhlásku, ale len v pluráli ( medvede, kone, mravce, komáre )
Pozor! Neživotné podstatné mená mužského rodu zakončené na –r, -l sa skloňujú buď podľa vzoru dub, buď podľa vzoru stroj.
Podľa vzoru žena sa skloňujú podstatné mená ženského rodu zakončené na –a, pred ktorým je tvrdá alebo obojaká spoluhláska ( sloboda, ryba, sestra, lipa, slama Anna, Európa, ale aj Kórea, Lea ).

Podľa vzoru ulica sa skloňujú podstatné mená ženského rodu: a) zakončené na –a, pred ktorým je mäkká spoluhláska ( ríša, lavica, baňa, Naďa, Prievidza, Venuša, knižnica )
b) prevzaté mená zakončené na –ia, -ya ( demokracia, akcia, Mária, Líbya )

Podľa voru dlaň sa skloňujú podstatné mená ženského rodu zakončené na spoluhlásku a v nominatíve plurálu majú koncovku –e ( pec, báseň, nádej, zem, haluz, diaľ, oceľ, hruď, päsť, niť, tvár, myseľ, Viedeň )

Podľa vzoru kosť sa skloňujú podstatné mená ženského rodu zakončené na spoluhlásku a v nominatíve plurálu majú koncovku –i ( moc, cirkev, krv, hus, zver, vlasť, povesť, vec, zmes, step, obuv, Budapešť, meď, myš, voš )

Podľa vzoru mesto sa skloňujú podstatné mená stredného rodu: a) zakončené na –o ( divadlo, nekonečno, zrno, zrnko, blato, mlieko, Slovensko, Rusko, Štúrovo )
b) prevzaté slová zakončené na –um, -ium, -eum, - io, -eo, -ao ( múzeum, gymnázium, Borneo, kakao )

Podľa vzoru srdce sa skloňujú podstatné mená stredného rodu zakončené na –e ( more, plece, pole, oje, líce )

Podľa vzoru dievča sa skloňujú podstatné mená stredného rodu zakončené na –a, -ä ( dieťa, chlapča, žieňa, teľa, pánča, vtáča, mača, medvieďa, chlápä, bábä, holúbä, žriebä )

Podľa vzoru vysvedčenie sa skloňujú podstatné mená stredného rodu zakončené na –ie ( prútie, lístie, obilie, písanie, hnutie, skákanie, behanie, myslenie, výročie, súhvezdie, Záhorie, Pohronie, úpätie, podhradie )
chlap, hrdina, dub, stroj, žena, ulica, dlaň, kosť, mesto, srdce, vysvedčenie, dievča, kuli, gazdiná
1 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

kokolačík Pozri príspevok
Aj Martin
V tom je slovenčina úžasná...ale ten Martin, je predsa hovorovo Martyn, na rozdiel od Čechov, kde je Martin./prisp.10/
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať