Zavrieť

Porady

Kvôli - pre

Sú tieto dva výrazy plne zameniteľné? V médiách som si všimla takmer úplnú absenciu slovíčka "kvôli". Namiesto toho vznikajú perly typu: "Pre islandskú sopku bolo letisko pre lietadlá uzavreté", alebo "Lietadlá nelietajú pre sopku". (Prvýkrát počujem o prevážaní sopky.) Je to podľa vás v poriadku, alebo mám nesprávne vyladené uši?
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
U nás v NR sa chodí "pri tabuľu" a nie k tabuli (deti doniesli zo školy, súdružka učiteľka tak povedala = písmo sväté).

Nesmierne ma vytáča, ak NIEKOHO napadnú myšlienky.

So slovom ZÁVIERKA nie som vnútorne vysporiadaná (asi nie celkom spisovné slovo), nikdy som nebola.

V zákone o účtovníctve je "závierka" charakterizovaná takto:

Účtovná závierka v sústave podvojného účtovníctva okrem všeobecných náležitostí podľa odseku 2 obsahuje tieto súčasti:

a) súvahu,
b) výkaz ziskov a strát,
c) poznámky.


V čase mojich školských čias sme toto volali "výkazníctvo".

Raz som sa obrátila aj na jazykovedný ústav, aby zabezpečili náhradu za tento čechizmus, odpovedali mi, že "Slovo závierka je spisovné, pretože sa nachádza v zákone"

Úžasná logika!

Oponovala som, že v zákone je preto, že sa doslova a otrocky odpísal federálny zákon. Na toto mi už neodpovedali, asi nemali ďalší argument.
Takže takto je to s našou spisovnou slovenčinou.
3 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Rozalka Pozri príspevok
U nás v NR sa chodí "pri tabuľu" a nie k tabuli (deti doniesli zo školy, súdružka učiteľka tak povedala = písmo sväté).

Aj pri Bánovciach nad Bebravou sa tak isto hovorí. A to odtiaľ pochádza sám Ľudovít Štúr.

Nesmierne ma vytáča, ak NIEKOHO napadnú myšlienky.

So slovom ZÁVIERKA nie som vnútorne vysporiadaná (asi nie celkom spisovné slovo), nikdy som nebola.

V zákone o účtovníctve je "závierka" charakterizovaná takto:

Účtovná závierka v sústave podvojného účtovníctva okrem všeobecných náležitostí podľa odseku 2 obsahuje tieto súčasti:

a) súvahu,
b) výkaz ziskov a strát,
c) poznámky.

V čase mojich školských čias sme toto volali "výkazníctvo".

Raz som sa obrátila aj na jazykovedný ústav, aby zabezpečili náhradu za tento čechizmus, odpovedali mi, že "Slovo závierka je spisovné, pretože sa nachádza v zákone"

Úžasná logika!

Oponovala som, že v zákone je preto, že sa doslova a otrocky odpísal federálny zákon. Na toto mi už neodpovedali, asi nemali ďalší argument.
Takže takto je to s našou spisovnou slovenčinou.
A ja som sa chcel obrátiť na ten jazykovedný ústav, aby mi preložili zo zákona o dani z príjmov §2 písm (i) do slovenčiny. To by som asi dopadol. Ale budem to musieť urobiť, aby som mal niečo od "relevantnej" inštitúcie, keď sa s tým obrátim na drsr.

A ešte sa mi "páči" výraz "plátca DPH".
Naposledy upravil marjankaj : 15.05.10 at 23:16
1 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

Rozalka U nás v NR sa chodí "pri tabuľu" a nie k tabuli (deti doniesli zo školy, súdružka učiteľka tak povedala = písmo sväté).

Súdruška asi vyznáva ortodoxnú nitránčinu
5 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Myšlienkové pochody a vytváranie vzájomných súvislosti v syntaxe jazyka slovenského su jednoducho obdivuhodné a nám bežným smrteĺníkom nepochopiteĺné však, "Rozalka" ???
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Nechápem tie úvodzovky. Ja nie som "akože" Rozalka, ale naozaj!!!
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Rozalka Pozri príspevok
Nechápem tie úvodzovky. Ja nie som "akože" Rozalka, ale naozaj!!!
Najviac sa mi páči ten medvedík ako tvoj symbol !
0 0
kokolačík kokolačík

kokolačík je offline (nepripojený) kokolačík

Laco-monter Pozri príspevok
Najviac sa mi páči ten medvedík ako tvoj symbol !
Možno nebudeš veriť , ale Rozalka je oveľa krajšia (ako macko).
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Laco-monter Pozri príspevok
Najviac sa mi páči ten medvedík ako tvoj symbol !
Nejaký symbol lepší, ako žiadny.
Môžem ho vymeniť, medvedíkov mám zo 120, mám z čoho vyberať.

kokolačík Pozri príspevok
Možno nebudeš veriť , ale Rozalka je oveľa krajšia (ako macko).
Ďakujem kokolačik, že si sa ma zastal, ale časy, keď som bola "mladá a krásna" už pominuli, teraz som už len "a".
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Nitrančina v priloženej prílohe od Silvernola ma prekvapila. Doteraz som nikoho čo pochádza z Nitry, nepočula tak rozprávať.
Ale mám otázku: "sanny si lebo panneš" (vyslov tvrdo) - to je po nitrianky ? ja to totiž poznám z inej oblasti zo západného Slovenska a nie je to TT.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Libuška, tvrdo nie, ale s tými zdvojenými "n" to platí.
No a to, že si nepočula nikoho tak rozprávať je len tým, že brali ohľad na Teba, ortodoxní Nitrania (teraz by mi dali, že Nitran je "salám") medzi sebou rozprávajú presne tak, ako si si to mohla prečítať.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
liba2 Pozri príspevok
Nitrančina v priloženej prílohe od Silvernola ma prekvapila. Doteraz som nikoho čo pochádza z Nitry, nepočula tak rozprávať.
Ale mám otázku: "sanny si lebo panneš" (vyslov tvrdo) - to je po nitrianky ? ja to totiž poznám z inej oblasti zo západného Slovenska a nie je to TT.
To asi bude Radošiná.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Moje prvé stretnutie s ortodoxnou nitrančinou

Kolegyňa v práci povedala druhej: Išla som dnes do práce vella dríku.
No keďže toto pre mňa nemalo ani hlavu ani pätu, ja som si to uložila inak a večer som sa pýtala krstnej mamy (bývala som u nej):
Krstná mama, moja kolegyňa dnes do práce šla veladríkom, čo je to - nejaký čudný bicykel?
Tá sa smiala do popukania, potom mi to vysvetlila. Rieka Nitra preteká mestom, pričom ho pretína akoby v drieku, takže "drík". A vella dríku = vedľa rieky.
0 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

liba2 Pozri príspevok
Nitrančina v priloženej prílohe od Silvernola ma prekvapila. Doteraz som nikoho čo pochádza z Nitry, nepočula tak rozprávať.
Ale mám otázku: "sanny si lebo panneš" (vyslov tvrdo) - to je po nitrianky ? ja to totiž poznám z inej oblasti zo západného Slovenska a nie je to TT.
v Nitre sa hovorí mäkko "sanni si "....tvrdo "sanny si" hovoria v okolí Serede, Šintava, Šoporňa/to môj sb vraví/
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

marjankaj Pozri príspevok
To asi bude Radošiná.
Janko, nie je, ale si blízko.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Rozalka Pozri príspevok
Libuška, tvrdo nie, ale s tými zdvojenými "n" to platí.
No a to, že si nepočula nikoho tak rozprávať je len tým, že brali ohľad na Teba, ortodoxní Nitrania (teraz by mi dali, že Nitran je "salám") medzi sebou rozprávajú presne tak, ako si si to mohla prečítať.
Ale to vôbec nemuseli naopak, mňa to obohacuje , rada by som si ich vypočula... a veď človek sa celý život učí...
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

adi11 Pozri príspevok
v Nitre sa hovorí mäkko "sanni si "....tvrdo "sanny si" hovoria v okolí Serede, Šintava, Šoporňa/to môj sb vraví/
Zabudla si napísať aj v Pate, to je dôležitá obec!
2 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

Mária27 Pozri príspevok
Zabudla si napísať aj v Pate, to je dôležitá obec!
..a ozaj, z Paty nam boli robit tvrdi to chlapici..spominam si ako som sa na nich nasmiala
0 0
Vebi34 Vebi34

Vebi34 je offline (nepripojený) Vebi34

Danila Pozri príspevok
Vidíš, toto ma nikdy nenapadlo skúmať. Kvôli skúmaniu príčiny, je pre mňa zložité pochopiť, aký to má pre mňa účel, a čo je príčinou, že to musím skúmať. Uf, bola to drina.
Slovenčina je krásna v jej zložitosti? Asi? Asi celkom určite.
Pekne napísané. Až na slovíčko "nenapadlo." Napadnúť ťa môže niekto napr.palicou. ;-)
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

Vebi34 Pozri príspevok
Pekne napísané. Až na slovíčko "nenapadlo." Napadnúť ťa môže niekto napr.palicou. ;-)
Napadnúť ma môže pes, ale myšlienka mi napadne. Či nie?
2 0
kokolačík kokolačík

kokolačík je offline (nepripojený) kokolačík

Silvernola Pozri príspevok
Napadnúť ma môže pes, ale myšlienka mi napadne. Či nie?
Takéto starosti mať .
A že kríza .

PS1
Teraz to napíš v minulom čase !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
(mne sa z takých VÝMYSLOV jazykovedcov láme jazyk (napadla mi myšlienka)

PS2
Že sme si / kedysi
nekodifikuvali raččej tú bernoláčtinu .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať