Zavrieť

Porady

Neplatné odvolanie výpovede

Muž...zatiaľ :-)
Zdravím Vás poraďáci

riešim jednu záležitosť a rád by som sa uistil, že konám a myslím správne , takže budem rád a vďačný za vyjadrenie Vašich názorov
Konkrétne :

Zamestnankyňa Miška zamestnaná od júla 2003 v PP na dobu neurčitú...v apríli 2007 nástup na materskú dovolenku (končí 20.5.2010).
Zamestnávateľ jej v marci 2009 poslal poštou domov výpoveď v zmysle §63, odst.1, písmeno a) Zákonníka práce.
Čo je aj pravda-zamestnávateľ prevádzku zrušil (premiestnil).
Výpovedná doba jej podľa výpovede plynula od 1.4.2009 do 30.6.2009.
A teraz pozor---v júni 2009 jej poštou prišlo od zamestnávateľa ZRUŠENIE VÝPOVEDE, kde sa zamestnávateľ odvoláva, že pôvodná výpoveď je neplatná, nakoľko sa na zamestnankyňu vzťahuje §64, odst.1 Zákonníka práce.
Ja osobne si myslím, že odstavec 3 v §64 hovorí jasne a mám za to, že výpoveď je platná, hm ?

K tomuto zrušeniu sa zamestnankyňa-Miška nikdy nevyjadrila. Bola na materskej a doteraz to neriešila...čo je mimochodom podľa mňa aj škoda...ale neva
Keďže Miške končí vo štvrtok materská, v piatok by mala nastúpiť do práce...ale nie je kde (prevádzka zrušená) a nie je pracovné miesto (v sídle firmy je iná výrobná činnosť), tak ju zamestnávateľ tlačí do dohody v zmysle §60 Zákonníka práce, ale ona samozrejme nechce prísť o svoj zákonný nárok na odstupné (3-mesačné).

Stačí písomne vyjadriť, že ona ako zamestnankyňa pokladá výpoveď z marca 2009 za platnú ?
...a že samozrejme žiada okamžite v najbližšom výplatnom termíne firmy o vyplatenie odstupného ?
...v prípade nevyplatenia má podať trestné oznámenie, alebo rovno žalobu na súd ?
...ako si má uplatniť úroky z omeškania ?

Ešte by som uvítal Vaše rady v súvislosti s tým, že ako a čo je od 1.7.2009 vo vzťahu k Sociálke a Zdravotnej poistovni...toto neovládam

Prosím rýchlo, lebo vyzerá to tak, že firma krachuje a chce naťahovať čas...vopred velikánske DÍKES
Naposledy upravil Dav : 08.12.10 at 09:20
Usporiadat
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Chobot Pozri príspevok
No však práve to. Môže sa stať, že to poženú na kraj, ktorý rozhodne, že výpoveď bola neplatná, lebo neexistoval výpovedný dôvod. Potom by Miškin pracovný pomer trval naďalej a zamestnávateľ by mohol požadovať, aby nastúpila do práce.

Resp. keby sa odvolala na ten § 79, mohol by súd prehlásiť, že aj keď bola daná neplatná výpoveď, keďže zamestnanec netrvá za zotrvaní v pracovnom pomere, PP skončil posledným dňom výpovednej doby. A bolo by aj po odstupnom.
A sme zase niekde na začiatku - môže zamestnávateľ požiadať súd o vyhlásenie neplatnosti výpovede, ktorú dal on sám? Podľa mňa je to blbosť, veď potom by nastali také absurdné sitiuácie, ako napr.:
Zamestnávateľ zruší prevádzku, dá mi výpoveď. Nájdem si 3x lepšie platenú prácu, ale zamestnávateľ si zmyslí, že prevádzku nezruší, a že ma potrebuje. Bude trvať na tom, že výpoveď je neplatná, a aby som naďalej chodila do práce. Podá návrh na súd o vyhlásenie neplatnosti výpovede, súd rozhodne v prospech zamestnávateľa a ja čo? Nechám si ujsť lepšie platené miesto, lebo ma súd svojím rozhodnutím bude nútiť pracovať u pôvodného zamestnávateľa? Môj pracovný pomer tým pádom nebude ukončený a ak nenastúpim späť do práce, mám neospravedlnenú absenciu s dôsledkom krátenia dovolenky a prípadne aj žiadosťou (žalobou) o náhradu škody zo strany zamestnávateľa?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

dobrava Pozri príspevok
Dobrý deň, "zaoberám" sa podobným prípadom, ako je horeuvedený. Priateľka A ukončila rodičovskú dovolenku po 3rokoch veku dieťaťa. Mala PP na dobu neurčitú. Na jej miesto bol na dobu určitú do jej návratu z MD a RD prijatý zamestnanec B. Keďže to bol blízky priateľ majiteľa fy, je samozrejmé, že priateľku A chceli dostať z firmy. Takže počas RD A zrušili jej pracovné miesto a vytvorili nové pracovné miesto a zamestnancovi B ho ponúkli a zároveň mu zmenili PZ z doby určitej na dobu neurčitú. Ešte podotýkam, že priateľke A nebolo absolútne nič oznámené, ani že sa jej zrušilo miesto, ani že jej chcú dať výpoveď. Bolo jej to oznámené posledný deň, keď sa prišla opýtať, kedy má nastúpiť do zamestnania "medzi dverami".
1. Nemal zamestnávateľ ponúknuť toto nové miesto najskôr priateľke A - keďže je vo firme dlhšie a má PP na dobu neurčitú?
2. Pokiaľ viem, so zrušením pracovného miesta musia súhlasiť aj zástupcovia odborov, čo ak napíšu, že nesúhlasia?
Priateľka nakoniec musela podpísať ukončenie PP dohodou s odstupným, ale bola viacmenej k tomu donútená.
Obstál by nejaký pádny argument na súde v tomto prípade, tzn. oplatí sa s tým zapodievať, alebo to nechať tak? Pracovných miest v našom regióne je veľmi málo /hladová dolina/, takže neviem, či sa oplatí bojovať ...Ďakujem za odpoveď.
Myslím si, že nemá zmysel sa tým zapodievať. To, že bola "donútená" podpísať výpoveď ťažko preukáže. A zamestnávateľ jej nemusel ponúknuť žiadne voľné pracovné miesto, pokiaľ bola na RD, takže to, že ho ponúkol druhému zamestnancovi, bolo správne.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Chobot Pozri príspevok
No však práve to. Môže sa stať, že to poženú na kraj, ktorý rozhodne, že výpoveď bola neplatná, lebo neexistoval výpovedný dôvod. Potom by Miškin pracovný pomer trval naďalej a zamestnávateľ by mohol požadovať, aby nastúpila do práce.

Resp. keby sa odvolala na ten § 79, mohol by súd prehlásiť, že aj keď bola daná neplatná výpoveď, keďže zamestnanec netrvá za zotrvaní v pracovnom pomere, PP skončil posledným dňom výpovednej doby. A bolo by aj po odstupnom.
Súd teraz spätne už nemôže rozhodnúť o neplatnosti skončenia pracovného pomeru, pretože uplynula doba, dokedy to bolo možné napadnúť na súde:

Nároky z neplatného skončenia pracovného pomeru § 77
Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť.


A tento aktuálny súd, čo sa zaoberá odstupným, nemôže rozhodovať, či bola výpoveď platná alebo neplatná. Či môže?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Infarkt Pozri príspevok
...Zamestnávateľ jej v marci 2009 poslal poštou domov výpoveď v zmysle §63, odst.1, písmeno a) Zákonníka práce.
Čo je aj pravda-zamestnávateľ prevádzku zrušil (premiestnil).

Výpovedná doba jej podľa výpovede plynula od 1.4.2009 do 30.6.2009.
A teraz pozor---v júni 2009 jej poštou prišlo od zamestnávateľa ZRUŠENIE VÝPOVEDE, kde sa zamestnávateľ odvoláva, že pôvodná výpoveď je neplatná, nakoľko sa na zamestnankyňu vzťahuje §64, odst.1 Zákonníka práce...
Ako je to s tou prevádzkou? Bola premiestnená? Nebola premiestnená? V tej dobe, kedy dostala Miška výpoveď + k tomu 2, resp. 3 mesiace (výpovedná doba).
Tento list ste na súde predložili?
Naposledy upravil Llívia : 08.12.10 at 11:58 Dôvod: Zmenená modrá farba písma na čitateľnú modrú.
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
Llívia Pozri príspevok
Ako je to s tou prevádzkou? Bola premiestnená? Nebola premiestnená? V tej dobe, kedy dostala Miška výpoveď + k tomu 2, resp. 3 mesiace (výpovedná doba).
Tento list ste na súde predložili?
Sorry, že až teraz, ale mal som veľa práce

Takže to trošku zhrniem :
12/2008 - oznámenie firmy, že premiestňuje prevádzku z A na B, doručené všetkým ZC (vysvetlenie : A=stará prevádzka, B=nová)
Pozor ! Firma ma sídlo v úplne inom meste a s inou činnosťou !!! Takže sa nebavíme o sídle firmy, ale len o prevádzke...
Prakticky už tu vznikali určité problémy, lebo niektorým zamestnancom nevyhovovalo z dôvodov dostupnosti presťahovanie prevádzky...ale to je len taká poznámka, aby ste boli v obraze
03/2009 - doručenie výpovede z dôvodu zrušenia prevádzky B...samo, že Miška nebola jedinou, ktorej doručili túto výpoveď.
05/2009 - pisomné zrušenie výpovede zo strany ZĽ jednostranným listom, ale len Miške...ostatným ZC normálne skončil PP v zmysle lehôt a podmienok výpovede.
Miške skončila MD v 05/2010...
Viem, že niektorí pracovníci firmy prešli od 07/2009 pod nového zamestnávateľa na adrese prevádzky B...
Takže aj na novom mieste presťahovaná prevádzka v podstate od 07/2009 nefunguje...ale čo je dôležité, tak ZĽ ani v registri ani uvedenú zmenu prevádzky z A na B a ani zrušenie ani A, ani B...
Asi to fakt posunieme šikovnému právnikovi, lebo aj ako písal Chobot (za čo som mu moc vďačný), tak si myslím, že právo je jednoznačne na strane Mišky...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať