Zavrieť

Porady

Okamžitá výpoveď

Dobrý deň, chcem skončiť PP so zamestnancom dohodou, s odstupným 2mesiace.Ak bude s tým zamestnanec súhlasiť, neporuším nejaký zákon, podľa akého paragrafu bude tá výpoveď.Môže to tak byť?
Usporiadat
linki linki

linki je offline (nepripojený) linki

Betina2 Pozri príspevok
Prečo nechce zamestnávateľ postupovať podla Zákonníka práce a chce jej vyplatiť 5-mesačné odstupné ?) pri ukončení dohodou? Čo sa jej bojí? Čo nie je dohodnuté v pracovnej zmluve a jej dodatkoch, prípadne v kolektívnej zmluve a nie je ani zakotvené v Zákonníku práce, tak na to nárok nemá. A pri jej spôsobe jednania by som jej určite dala NA, pokial nepredloží doklad o PN alebo nebude mať vypísaný a potvrdený dovolenkový lístok alebo sa inak neospravedlní z neprítomnosti......Pred okamžitým skončením PP by ste jej však mali doručiť Upozornenie na hrubé porušenie PD. A zožeňte si k tomu aj svedkov.
Spíšte si možnosti skončenia jej PP. Ak dáte výpoveď , čo všetko to obnáša a aké nároky jej z toho vznikajú. Ak budete okamžite ukončovať PP, tak takisto a čo v prípade ukončenia PP dohodou- dohoda je právnym úkonom, vyjadrením súhlasu oboch strán, takže môžete aj nemusíte odstupné dohodnúť. Dohodnite sa s ňou na ukončení k 31.12.2010 a ak bude chcieť ísť na PN, nech len ide. Dohodu by to ovplyniť nemalo. Ale určite by som nepristúpila na niečo, na čo nárok nemá, t.j. na 5-mesačné odstupné. Dokonca si myslím, že nemá na žiadne odstupné nárok, ak to nemá priznané v zmluve a vyššie spomínaných dokumentoch...
To čo tu opisuješ je drzosť švába a takých ludí netreba tolerovať. Fakt mám dojem, že šéf sa jej z nejakého dôvodu bojí. Už aj preto bude najlepšie ak sa jej elegantne zbavíte čo najskôr.
Môžete skončiť aj Vy PP pre nadbytočnosť, ale s tým už zase súvisia ďalšie veci. Doporučujem si podrobne naštudovať Zákonník práce a rozhodnúť sa čo najlepšie.
Veľa šťastia.
Ani tak nejde o to, že sa jej bojí, ale chce to s ňou ukončiť slušne. Na 5 - mesačné odstupné pristúpil preto, že keby jej dal normálnu výpoveď podľa § 68, tak by ju tu musel trpieť a platiť 2 mesiace a musel by jej aj tak vyplatiť 3 mesačné odstupné (odrobila viac ako 5 rokov), takže by ho to stálo 5 platov tak či tak, ale ak by odošla k 30.11..2010, aspoň by zavládol kľud. Nedá sa ani vylúčiť, že by počas tých dvoch mesiacov narobila škody. Má prístup k databáze klientov. Nečudovali by sme sa, keby miesto vybavenia objednávok dohadzovala zákazky konkurentom.
Napriek tomu, že ZĽ je veľkorysý a vždy sa správal slušne, nepodpísaním dohody mu jasne dáva najavo, že si myslí o ňom pravý opak. Preto sa chceme pripraviť na všetky alternatívy, ale nemienime zo seba robiť idiotov.
Normálny človek by za týchto podmienok (vidí, že je nežiadúci a ani sám tu už robiť nechce) dohodu podpísal. Či?
Ďakujem za odpoveď ešte sa v tom budem vrtať.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

linki Pozri príspevok
Ani tak nejde o to, že sa jej bojí, ale chce to s ňou ukončiť slušne. Na 5 - mesačné odstupné pristúpil preto, že keby jej dal normálnu výpoveď podľa § 68, tak by ju tu musel trpieť a platiť 2 mesiace a musel by jej aj tak vyplatiť 3 mesačné odstupné (odrobila viac ako 5 rokov), takže by ho to stálo 5 platov tak či tak, ale ak by odošla k 30.11..2010, aspoň by zavládol kľud. Nedá sa ani vylúčiť, že by počas tých dvoch mesiacov narobila škody. Má prístup k databáze klientov. Nečudovali by sme sa, keby miesto vybavenia objednávok dohadzovala zákazky konkurentom.
Napriek tomu, že ZĽ je veľkorysý a vždy sa správal slušne, nepodpísaním dohody mu jasne dáva najavo, že si myslí o ňom pravý opak. Preto sa chceme pripraviť na všetky alternatívy, ale nemienime zo seba robiť idiotov.
Normálny človek by za týchto podmienok (vidí, že je nežiadúci a ani sám tu už robiť nechce) dohodu podpísal. Či?
Ďakujem za odpoveď ešte sa v tom budem vrtať.
Ja proste k tomu jej konaniu nemám slov. Osobne by som ju kontrolovala všade a stále, ak sa dá a striehla, kedy spraví chybu, aby jej mohla byť vytknutá a zaprotokolovaná. Naložte jej mimoriadne úlohy, ktoré ale zapadajú do zmluvy a ak ich nesplní na základe písomného príkazu načas a riadne (nechajte si všetko písomne predkladať-napr. aj len obyčajnú štatistiku dochádzky alebo počtu spracovaných dokladov, striehnite, či nepreťahuje prestávku na obed a či neodchádza svojvolne z pracoviska predčasne-proste aj drobnosti, ktoré ale pri nesplnení môžete považovať za porušenie PD a písomne ju na to upozorňovať pokaždé...ak sa nezlepší, čo pochybujem, tak okamžité skončenie PP pre dlhodobé opakované a hrubé porušovanie PD a potom len šup ju preč. Bez odstupného a výpovednej doby. A máte nárok na krátenie jej nároku na dovolenku pre neospravedlnenú absenciu-takže na takéto veci striehnuť, čo nezdokladuje, to ani nebolo...... A bez odstupného a výpovednej doby.....Spravte jej peklo. Vrámci zákona. Ja tak ako sa iní správajú ku mne tak aj ja voči nim. Lebo "za dobrotu na žobrotu". A to fakt funguje, bohužial.
Boli ste na ňu moc mäkkí a ona to sproste zneužíva. Taký človek aj inde bude špekulovať a vyhýbať sa riadnej serióznosti. Takže nech si so sebou odnesie aj spomienku vo forme paragrafu v zápočtovom liste.
A prístup k databáze jej obmädzte alebo zneprístupnite, ak máte podozrenie, že je až toho schopná. Striehnite a Ak by aj niečo zneužila, zažalujte ju alebo podajte na ňu aj trestné oznámenei. Dokonca to by aj mohol byť dôvod na okamžité skončenie PP aj bez všelijakých upozornení a pod. Len dúfam, že až tak ďaleko to nedôjde....
0 0
linki linki

linki je offline (nepripojený) linki

Betina, ďakujem za rady. Som presvedčená o tom, že ZĽ nechce, aby to došlo tak ďaleko, ale keď sa inak nebude dať, budeme musieť urobiť také opatrenia ako vyššie popisuješ. Zákonník práce je v niektorých prípadoch veľmi ústretový k zamestnancom a úplne zväzuje ruky zamestnávateľom.
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Dobrý deň, prosím viete mi poradiť?
Priateľka je t.č. na rodič. dovolenke, ktorá jej končí 2.12.2010.Len "náhodou" sa jej dostalo do uší, že jej miesto počas jej rodič. dovolenky zrušili a jej chcú ponúknuť zrušenie PP dohodou s odstupným, alebo ponúknuť inú pracovnú pozíciu.
1. Konal ZĽ v zmysle Zákonníka práce, keď je vôbec zatiaľ neoznámil, že jej miesto je zrušené?
2. Na jej miesto počas MD bol prijatý človek na dobu určitú, kým sa ona vráti z RD. Keďže toto prac. miesto zrušili, osobe, ktorá bola na zastupovanie počas RD priateľky vytvorili nové pracovné miesto a dali jej pracovnú zmluvu na dobu neurčitú.
Pýtam sa: Nemal ZĽ POVINNOSŤ ponúknuť toto novovytvorené miesto najprv mojej priateľke, ktorá je na dobu neurčitú?
Prečo, keď vytvoril nové miesto, neponúkol toto miesto jej, ak je na dobu neurčitú a osoba, ktorá ju len zastupovala bola na dobu určitú? A teraz po návrate z RD chcú opäť vytvoriť akože nové miesto, ktoré absolútne nebude zodpovedať jej predchádzajúcemu zaradeniu, ale v skutočnosti im ide o to, aby sa jej /teda priateľky/ zbavili.
Prosím, neviem, či som to napísal zrozumiteľne, hádam niekto odpovie, je to dosť akútne.
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

dobrava Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím viete mi poradiť?
Priateľka je t.č. na rodič. dovolenke, ktorá jej končí 2.12.2010.Len "náhodou" sa jej dostalo do uší, že jej miesto počas jej rodič. dovolenky zrušili a jej chcú ponúknuť zrušenie PP dohodou s odstupným, alebo ponúknuť inú pracovnú pozíciu.
1. Konal ZĽ v zmysle Zákonníka práce, keď je vôbec zatiaľ neoznámil, že jej miesto je zrušené?
2. Na jej miesto počas MD bol prijatý človek na dobu určitú, kým sa ona vráti z RD. Keďže toto prac. miesto zrušili, osobe, ktorá bola na zastupovanie počas RD priateľky vytvorili nové pracovné miesto a dali jej pracovnú zmluvu na dobu neurčitú.
Pýtam sa: Nemal ZĽ POVINNOSŤ ponúknuť toto novovytvorené miesto najprv mojej priateľke, ktorá je na dobu neurčitú?
Prečo, keď vytvoril nové miesto, neponúkol toto miesto jej, ak je na dobu neurčitú a osoba, ktorá ju len zastupovala bola na dobu určitú? A teraz po návrate z RD chcú opäť vytvoriť akože nové miesto, ktoré absolútne nebude zodpovedať jej predchádzajúcemu zaradeniu, ale v skutočnosti im ide o to, aby sa jej /teda priateľky/ zbavili.
Prosím, neviem, či som to napísal zrozumiteľne, hádam niekto odpovie, je to dosť akútne.
Prosím, vie niekto odpovedať?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dobrava Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím viete mi poradiť?
Priateľka je t.č. na rodič. dovolenke, ktorá jej končí 2.12.2010.Len "náhodou" sa jej dostalo do uší, že jej miesto počas jej rodič. dovolenky zrušili a jej chcú ponúknuť zrušenie PP dohodou s odstupným, alebo ponúknuť inú pracovnú pozíciu.
Keďže je v súčasnosti na RD, tak nemá čo riešiť to, čo "počula". Kým nie je v práci, pre zamestnávateľa je stále na RD, teda mimo pracovného procesu a zamestnávateľ môže vo firme robiť také organizačné aj personálne zmeny, aké uzná za vhodné.

Až sa bude vracať do práce, uvidí, čo jej ponúkne zamestnávateľ. Keďže jej MD už skončila, nemôže si nárokovať na pôvodné pracovné miesto. Zamestnávateľ nie je povinný držať jej miesto napriek tomu, že organizačne ho potrebuje zrušiť.

dobrava Pozri príspevok
1. Konal ZĽ v zmysle Zákonníka práce, keď je vôbec zatiaľ neoznámil, že jej miesto je zrušené?
Opakujem, kým je ma RD, nemusí jej zamestnávateľ nič oznamovať. Ona nemá teraz žiadnu pracovnú pozíciu, ona má statu zamestnanca na RD.

Hádam len keby sa zrušila firma, tak by jej to oznámili a dali výpoveď.

dobrava Pozri príspevok
2. Na jej miesto počas MD bol prijatý človek na dobu určitú, kým sa ona vráti z RD. Keďže toto prac. miesto zrušili, osobe, ktorá bola na zastupovanie počas RD priateľky vytvorili nové pracovné miesto a dali jej pracovnú zmluvu na dobu neurčitú.
Pýtam sa: Nemal ZĽ POVINNOSŤ ponúknuť toto novovytvorené miesto najprv mojej priateľke, ktorá je na dobu neurčitú?
Ako jej to mohol ponúknuť, ak ona bola na RD? Zamestnávateľ potreboval na to novovytvorené miesto obsadiť človeka a najbližší voľný bola tá zastupujúca zamestnankyňa. A mohol jej dať zmluvu na neurčitý čas.

dobrava Pozri príspevok
Prečo, keď vytvoril nové miesto, neponúkol toto miesto jej, ak je na dobu neurčitú a osoba, ktorá ju len zastupovala bola na dobu určitú?
Lebo takéto rozhodnutia sú len a len v kompetencii zamestnávateľa. On môže rozhodnúť, komu dá zmluvu na neurčitý čas. Nikde je písané, že nemôže niekoho prijať na neurčitý čas, kým má iných zamestnancov na RD.

dobrava Pozri príspevok
A teraz po návrate z RD chcú opäť vytvoriť akože nové miesto, ktoré absolútne nebude zodpovedať jej predchádzajúcemu zaradeniu, ale v skutočnosti im ide o to, aby sa jej /teda priateľky/ zbavili.
Nové miesto nemusí byť také, ako bolo pôvodné. Len pracovné zaradenie musí zodpovedať jej kvalifikácii. Napr. ak predtým robila na fakturačnom oddelení, kľudne ju môžu dať do podateľne. Ak jej to nebude vyhovovať, tak dostane výpoveď z nadbytočnosti.

Treba si uvedomiť, že pracovný pomer nie je "status quo", teda trvalý stav. Zamestnávateľ má zákonné možnosti, ak je to potrebné, dať výpoveď zamestnancovi.

dobrava Pozri príspevok
Prosím, neviem, či som to napísal zrozumiteľne, hádam niekto odpovie, je to dosť akútne.
Je to zrozumiteľné, ale nepomôže si. Ak by ju zamestnávateľ chcel, tak si ju ponechá. Ak má na to dôvody, že ju nechce, môže byť rada, že dostane výpoveď s dvojmesačným odstupným. To, čo urobil zamestnávateľ, nie je protizákonné. Je len na ňom, ktorému zamestnancovi dá výpoveď, ak má nadbytočný počet ľudí.
3 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Plne súhlasím s Chobotom . Vo všetkých bodoch.
0 0
dada111 dada111

dada111 je offline (nepripojený) dada111

večná optimistka
Prosím o radu poradáci- mám okamžité skončenie pracovného pomeru §69 ZP nevzplácanie mzdy. Výpoved je podpísaná dňa 24.11.2010 bola doručená poštou dňa 25.11.2010 a na záver výpovede je napísané , že PP končím dňom doručenia oznámenia , ktorý dátum by ste brali ako skončenie PP. Je správny dátum 24.11.2010?
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

25.11.2010
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dada111 Pozri príspevok
Prosím o radu poradáci- mám okamžité skončenie pracovného pomeru §69 ZP nevzplácanie mzdy. Výpoved je podpísaná dňa 24.11.2010 bola doručená poštou dňa 25.11.2010 a na záver výpovede je napísané , že PP končím dňom doručenia oznámenia , ktorý dátum by ste brali ako skončenie PP. Je správny dátum 24.11.2010?
Podpísaná kým ? Dôvod na skončenie prac.pomeru nevznikne skôr, kým oznámenie neprevezme druhá strana. Nejde o výpoveď, ale okamžité zdrušenie pracovného pomeru.
0 0
dada111 dada111

dada111 je offline (nepripojený) dada111

večná optimistka
Pracovníkom podpísaná 24.11.2010
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dada111 Pozri príspevok
Pracovníkom podpísaná 24.11.2010
To nie je podstatné. Dôležitý je dátum doručenia druhej strane, skončenie prac.pomeru nemôže nastať skôr.
0 0
dada111 dada111

dada111 je offline (nepripojený) dada111

večná optimistka
Dakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať