Zavrieť

Porady

Problémy v zamestnaní

Hepi Hepi

Hepi je offline (nepripojený) Hepi

obyčajná vydatá žena
Asi mi zvoní umieráčik. Po dvanástich rokoch zamestnania sa začal môj šéf ku mne chovať tak, ako keby som bola nejaký odpad. Som mzdárka, personalistka, ale pomaly bez zamestnancov, takže musím robiť kdejaké iné práce, ale výsledok sa šéfovi nepáči. Napr. pri vyúčtovaní bytoviek /kde je naša firma správcom/ vyšli dosť vysoké preplatky a tak som musela včera /t.j. v nedeľu/ naklusať do práce a vysvetlovať každého jedného majiteľa bytov. Od rána 7.15 hod. do večera 19.30 hod. To musím ešte dodať, že ráno som dostala hneď vynadané,kde som tak dlho, mala som predsa prísť na siedmu. Najväčší problém je však v tom, že mi firma poskytla pôžičku, ktorú mesačne splácam a tak nemôžem dať sama výpoveď, lebo by som to musela vyplatiť, na čo samozrejme pri mojom 360 € hrubom príjme nemám. Takže musím držať "hubu a krok". Keď som sa pýtala, či si mám hľadať prácu, povedal, že dlžím peniaze a že on mňa vyhodí, keď bude chcieť on. Už rozmýšľam, že si ho nahrám na telefón, lebo začal používať aj vulgárne výrazy. Keď si spomeniem na ten včerajšok, tak ešte teraz mám slzy v očiach. Čo by som mala podľa Vás robiť?
Usporiadat
denkaTn denkaTn

denkaTn je offline (nepripojený) denkaTn

advokátka
vypoved dostala, ja len ze aby si nasla take zamestnanie, aby prefinancovala pozicku. aj v bankach a moyno aj inde davaju zamestnacom vyhodnejsie pozicky, je to v kolektovnych ymluvach danej firmy. Tomu tyranovi by pozicku vratila z pozicky v novom zamestnani a az potom by som uvazovala, ci ho dam na sud pre neplatnu vypoved a tak...
0 0
Hepi Hepi

Hepi je offline (nepripojený) Hepi

obyčajná vydatá žena
A už som tu zasa. Tých výstupov s mojim šéfom bolo doteraz dosť, ale predstavte si, že dnes ráno na mňa vyšiel s tým, že či končím tento mesiac. Keď som mu povedala, že až k 31.10.2010, lebo som dostala trojmesačnú výpoveď 28.07.2010, neišlo mu to do hlavy. A že, aby som mu tú výpoveď doniesla. Ja mu na to, že veď ju má aj on. Asi si ju niekde založil a začali vyhrážky typu, ak ju dnes nedonesiem, tak mi dá absenciu, a že ho stále provokujem atď. Zatiaľ som ju nedoniesla. Ešte mi dokonca povedal, že tú moju výpoveď som mala dať do mojej karty. Ja mu na to, že mi ju mal dať on na založenie. To bolo kriku. Čo mám teraz urobiť, mám zasa ustúpiť a doniesť mu tú moju? Je to normálne správanie? Trochu ma povzbuďte, lebo dnes mám náladu pod psa.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Hepi Pozri príspevok
A už som tu zasa. Tých výstupov s mojim šéfom bolo doteraz dosť, ale predstavte si, že dnes ráno na mňa vyšiel s tým, že či končím tento mesiac. Keď som mu povedala, že až k 31.10.2010, lebo som dostala trojmesačnú výpoveď 28.07.2010, neišlo mu to do hlavy. A že, aby som mu tú výpoveď doniesla. Ja mu na to, že veď ju má aj on. Asi si ju niekde založil a začali vyhrážky typu, ak ju dnes nedonesiem, tak mi dá absenciu, a že ho stále provokujem atď. Zatiaľ som ju nedoniesla. Ešte mi dokonca povedal, že tú moju výpoveď som mala dať do mojej karty. Ja mu na to, že mi ju mal dať on na založenie. To bolo kriku. Čo mám teraz urobiť, mám zasa ustúpiť a doniesť mu tú moju? Je to normálne správanie? Trochu ma povzbuďte, lebo dnes mám náladu pod psa.
Ak máš tu svoju , na ktorej máš potvrdené doručenie, ukáž mu, nech originál hľadá u seba.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Na Hepinom mieste by som z môjho originálu urobila kópiu. Originál by som mu neniesla, aby nejakou "nešťastnou" náhodou nedostal nohy, veď s jeho prístupom sa všeličo môže stať, keď na ňu vybafol, že či dnes končí.
0 0
Hepi Hepi

Hepi je offline (nepripojený) Hepi

obyčajná vydatá žena
A už som tu zase. Tri mesiace výpovednej doby prešli, posledný deň v zamestnaní ešte za mnou prišiel "veľký bos" s tým, že musím spracovať mzdy aj za mesiac október a nakoľko som si nechcela kaziť náladu, tak som mzdy spolu s výkazmi vypracovala. Prišiel však výplatný termín a hádajte, čo sa stalo? Nebola mi vyplatená mzda. Môj bývalý nadriadený si chce odstupné zadržať s tým, že nemá žiadnu záruku, že mu budem splácať to, čo mi požičal. Chcel po mne, aby som si napísala potvrdenie, že súhlasím s tým, že mi odstupné nebude vyplatené a to ma už tak nahnevalo, že som mu povedala, že s tým teda nemôžem súhlasiť a odišla som. Teraz nemám nič, ani odstupné ani mzdu. Ešte som mu stihla povedať, že neviem, kedy dostanem podporu v nezamestnanosti, lebo na Soc.poisť. mi povedali, že na rozhodnutie majú 60 dní, takže budem bez fin.prostriedkov dosť dlhý čas, či by sme sa nemohli dohodnúť inak. Nie, nesúhlasil. Chcem ho ešte raz písomne vyzvať na vyplatenie mzdy vrátane odstupného a potom chcem písať na Inšpektorát práce. Pomôže mi to? Alebo si myslíte, že to mám prehraté?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Hepi Pozri príspevok
A už som tu zase. Tri mesiace výpovednej doby prešli, posledný deň v zamestnaní ešte za mnou prišiel "veľký bos" s tým, že musím spracovať mzdy aj za mesiac október a nakoľko som si nechcela kaziť náladu, tak som mzdy spolu s výkazmi vypracovala. Prišiel však výplatný termín a hádajte, čo sa stalo? Nebola mi vyplatená mzda. Môj bývalý nadriadený si chce odstupné zadržať s tým, že nemá žiadnu záruku, že mu budem splácať to, čo mi požičal. Chcel po mne, aby som si napísala potvrdenie, že súhlasím s tým, že mi odstupné nebude vyplatené a to ma už tak nahnevalo, že som mu povedala, že s tým teda nemôžem súhlasiť a odišla som. Teraz nemám nič, ani odstupné ani mzdu. Ešte som mu stihla povedať, že neviem, kedy dostanem podporu v nezamestnanosti, lebo na Soc.poisť. mi povedali, že na rozhodnutie majú 60 dní, takže budem bez fin.prostriedkov dosť dlhý čas, či by sme sa nemohli dohodnúť inak. Nie, nesúhlasil. Chcem ho ešte raz písomne vyzvať na vyplatenie mzdy vrátane odstupného a potom chcem písať na Inšpektorát práce. Pomôže mi to? Alebo si myslíte, že to mám prehraté?
Tvoj dlh voči zamestnávatelovi je vyšší ako výška odstupného ? Mzdu (vrátane odstupného) ti nemôže svojvolne zadržať, môže však (s tvojim súhlasom) urobiť zápočet pohladávky.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Hepi Pozri príspevok
A už som tu zase. Tri mesiace výpovednej doby prešli, posledný deň v zamestnaní ešte za mnou prišiel "veľký bos" s tým, že musím spracovať mzdy aj za mesiac október a nakoľko som si nechcela kaziť náladu, tak som mzdy spolu s výkazmi vypracovala. Prišiel však výplatný termín a hádajte, čo sa stalo? Nebola mi vyplatená mzda. Môj bývalý nadriadený si chce odstupné zadržať s tým, že nemá žiadnu záruku, že mu budem splácať to, čo mi požičal. Chcel po mne, aby som si napísala potvrdenie, že súhlasím s tým, že mi odstupné nebude vyplatené a to ma už tak nahnevalo, že som mu povedala, že s tým teda nemôžem súhlasiť a odišla som. Teraz nemám nič, ani odstupné ani mzdu. Ešte som mu stihla povedať, že neviem, kedy dostanem podporu v nezamestnanosti, lebo na Soc.poisť. mi povedali, že na rozhodnutie majú 60 dní, takže budem bez fin.prostriedkov dosť dlhý čas, či by sme sa nemohli dohodnúť inak. Nie, nesúhlasil. Chcem ho ešte raz písomne vyzvať na vyplatenie mzdy vrátane odstupného a potom chcem písať na Inšpektorát práce. Pomôže mi to? Alebo si myslíte, že to mám prehraté?
Hepi, na tvojom mieste by som písala na inšpektorát práce. Určite ti to pomôže, v tomto nemôžeš prehrať. Zamestnávateľ ti v žiadnom prípade nemôže zadržiavať, či nevyplatiť mzdu, hlavne pri skončení PP.
Čo sa týka toho, že si mu niečo dlžná, je na ňom, či s tebou spíše dohodu, dokedy mu máš dlžnú sumu vrátiť, poprípade sa dohodnete na splátkovom kalendári.
Ja som mala podobný problém, bola som na IP, a v priebehu dvoch týždňov mi bývalý zamestnávateľ vyplatiť nielen mzdu, ale aj zaslal všetky doklady pri ukončení PP.
Drž sa, a hlavne bojuj! Držím ti palce.
4 0
Hepi Hepi

Hepi je offline (nepripojený) Hepi

obyčajná vydatá žena
Ďakujem za odpovede. Utvrdili ste ma v tom, že som urobila dobre, keď som nereagovala na jeho aroganciu. Viete, on totižto teraz potrebuje každý cent, lebo stavia svojim štyrom potomkom honosné vily. Sumu, ktorú mi požičal, si nechcem nechať, chcem mu ju vrátiť, ale toto, čo mi chcel urobiť, to presahuje medze. A pritom vie, ako som na tom po finančnej stránke. A ešte len budem, ak si nenájdem zamestnanie. Ale to je už iná kapitola.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Hepi Pozri príspevok
...Chcel po mne, aby som si napísala potvrdenie, že súhlasím s tým, že mi odstupné nebude vyplatené a to ma už tak nahnevalo, že som mu povedala, že s tým teda nemôžem súhlasiť a odišla som. Teraz nemám nič, ani odstupné ani mzdu. Ešte som mu stihla povedať, že neviem, kedy dostanem podporu v nezamestnanosti, lebo na Soc.poisť. mi povedali, že na rozhodnutie majú 60 dní, takže budem bez fin.prostriedkov dosť dlhý čas, či by sme sa nemohli dohodnúť inak. Nie, nesúhlasil. Chcem ho ešte raz písomne vyzvať na vyplatenie mzdy vrátane odstupného a potom chcem písať na Inšpektorát práce. Pomôže mi to? Alebo si myslíte, že to mám prehraté?
V Zákonníku práce nie je žiadne ustanovenie, podľa ktorého by si sa mohla vzdať nároku na odstupné, ak ti na jeho vyplatenie vznikol nárok.
Ak to ex-bos myslel tak, že to chce započítať s tvojím záväzkom voči nemu, nemôže to urobiť, ak k tomu nedáš súhlas (dohoda o zrážkach zo mzdy), príp. ak ste nemali podpísanú dohodu o zrážkach zo mzdy.
Neviem, ako rýchlo konajú teraz inšpektoráty práce, ale pred rokom, keď dával podnet môj ex-kolega, prišli do 2-3 týždňov od podnetu, urobili kontrolu, uložili zamestnávateľovi pokutu a nápravne opatrenia spolu s časom, dokedy to má splniť. Tiež sa jednalo aj o nevyplatenú mzdu - zamestnávateľovi dali termín na jej vyplatenie.
Držím palce, aby všetko dopadlo v tvoj prospech, a aby si sa už nemusela tým ex-... zaoberať.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Lívia, nie som právnik, napriek tomu si nemyslím, že je v právomoci IP nariadiť zamestnávatelovi výplatu mzdy zamestnancovi ...
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Veronikasad, kontrolu z IP som zažila len raz a neskúmala som, či to môžu nariadiť, alebo nie. Kontrolór vtedy spísal "zápisnicu" (nevidela som ju), kde bolo uvedené, dokedy má zamestnávateľ zistené nedostatky odstrániť - ale toto mám len z počutia (tlmočené od kolegyne, ktorá zápisnicu videla). Zamestnávateľ proti tomu nepodal žiadne námietky, lebo si bol vedomý porušenia zákona.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zažila som jednu kontrolu u klienta aj ja, nešlo o nevyplatenie mzdy. S pokutou za porušenie ZP súhlasím.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Pri tejto "mojej" kontrole bolo zistených 7 porušení zákona (všetko, na čo dal ex-zamestnanec podnet) a pokuta bola nejakých smiešnych 30-33 EUR (necelých 1.000 bývalých SKK).
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

V "mojej" firme bola kontrola na udanie - žiadne porušenie zákona zistené nebolo.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať