Zavrieť

Porady

Nedanove naklady

Ahojte skuseni poradaci.

Kedze som zaciatocnik v urcitych veciach, chcem vas poprosit o radu suvisiacu s nedanovymi nakladmi.

Vie mi prosim niekto strucne napisat, ake nedanove naklady existuju? Ja viem, ze je su to napr.:
  • naklady na reprezentaciu
  • nadspotreba
  • ...
Tieto nedanove naklady sa v priebehu roka nijako neriesia, az koncom roka pri zostanovani rocnej uzavierky?
Ked uctujem nedanovy naklad a sme firma, ktora je platcom DPH, tak si z daneho nakladu nemozem uplatnit DPH, ze? V uctovnom SW to potom zakliknem, ako neoplyvnujuce DPH (ak sa jedna o FA, blocek a pod.).

Dakujem vam za akekolvek rady.
Naposledy upravil Dav : 27.01.12 at 09:22
Usporiadat
Téma je uzavretá.
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

[QUOTE=zk24;1411661]Ak reagujes na Kejkinu otazku, tak si naozaj nemyslim, ze je v tej otazke nieco viac. Mne Kejka poradila vo vela ovela "primitivnejsich" veciach...

musím sa pridať a len súhlasiť s odpovedou zk24 - Kejka je vždy ochotná poradiť a pomôcť ...
0 0
alusa783 alusa783

alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

Zdravím

rozmýšlala som prečo každý hovorí že káva, čaj nieje daňovým nákladom, prečítala som si tuto temu a 2x zákon o dani z prijmov § 20, 21
kedže to tvrdíte všetci že to nieje danový naklad tak sa nechcem hádať len by som chcela vedieť prečo a podla ktorého zákona § a odseku

§ 21 písemno f

výdavky prevyšujúce príjmy v zariadeniach na uspokojovanie potrieb zamestnancov alebo iných osôb s výnimkou § 17 ods. 3 písm.
(neviem či to správne chápem ale pokial v prevádzke pracujú zamestnanci a po odčítaní všetkých nákladov mi prevádzka produkuje zisk môžem im kupit kavu a dat to do nakladou nie?)

alebo písmeno H

výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety v hodnote neprevyšujúcej 16, 60 eura za jeden predmet,
(ak rozumiem dobre môžem kupiť kávu za 10 euro lebo je to reprezentačný vydavok ktorý nestojí viac ako 16,6 za kus alebo nie?)

podla ktorého písmenka v tých zákonoch káva nieje danový naklad?

dakujem
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

alusa783 Pozri príspevok
Zdravím

rozmýšlala som prečo každý hovorí že káva, čaj nieje daňovým nákladom, prečítala som si tuto temu a 2x zákon o dani z prijmov § 20, 21
kedže to tvrdíte všetci že to nieje danový naklad tak sa nechcem hádať len by som chcela vedieť prečo a podla ktorého zákona § a odseku

§ 21 písemno f

výdavky prevyšujúce príjmy v zariadeniach na uspokojovanie potrieb zamestnancov alebo iných osôb s výnimkou § 17 ods. 3 písm.
(neviem či to správne chápem ale pokial v prevádzke pracujú zamestnanci a po odčítaní všetkých nákladov mi prevádzka produkuje zisk môžem im kupit kavu a dat to do nakladou nie?)

alebo písmeno H

výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety v hodnote neprevyšujúcej 16, 60 eura za jeden predmet,
(ak rozumiem dobre môžem kupiť kávu za 10 euro lebo je to reprezentačný vydavok ktorý nestojí viac ako 16,6 za kus alebo nie?)

podla ktorého písmenka v tých zákonoch káva nieje danový naklad?

dakujem
Sú to nedaňové výdavky podľa §21 písm.h.
0 0
alusa783 alusa783

alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

písemeno h je toto- čiže nedanové naklady su:
výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety v hodnote neprevyšujúcej 16, 60 eura za jeden predmet,

ale ved káva nestojí viac ako 16,6 eura za kus??? tak prečo niesú?

aha ako tak čítam čiže káva je považovaná za reprezentačné a nie reklamné ja som si to v hlave dako spojila spolu
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

alusa783 Pozri príspevok
písemeno h je toto- čiže nedanové naklady su:
výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety v hodnote neprevyšujúcej 16, 60 eura za jeden predmet,

ale ved káva nestojí viac ako 16,6 eura za kus??? tak prečo niesú?
Zle to čítaš.
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

jjprosím vás predaj majetku , ktorý nie je danovo doodpisovaný - 541 bude odpočítateľná položka? Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Aldan Pozri príspevok
jjprosím vás predaj majetku , ktorý nie je danovo doodpisovaný - 541 bude odpočítateľná položka? Ďakujem
Je to daňovo uznaný výdavok.
0 0
zuzach zuzach

zuzach je offline (nepripojený) zuzach

v zmluve o spolupráci máme bod, kde ked sa v istom hoteli urobí inventúra bielizne a uterákov a tak, a ked sa zistí že nejaké veci chýbajú, tak sa na tom budeme spodielať.. predpokladám, že sa jedná o veci čo pokladli hoteloví hostia, prípadne personál.ale prišla mi faktúra.. teraz ma zaujímajú 2 veci,, je to pre mňa nedaňový náklad ako klasická škoda? aj ked sa to netýka mojej prevádzky, ale vyplýva to zo zmluvy že sa na tom budem podieľať a druhá, či si môžem uplatiť dph z tejto faktúry.
vdaka
0 0
MartinaO. MartinaO.

MartinaO. je offline (nepripojený) MartinaO.

Prosim Vás chcela by som sa uistiť - ak sme kúpili reklamné predmety za 11€/kus aj s DPH môžem to dať do daňových nákladov? K tomu zrejme este musím pripočítať náklady na označenie predmetov logom - to davam tiež na 513? DPH si odpočítať zrejme nemôžem...
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

MartinaO. Pozri príspevok
Prosim Vás chcela by som sa uistiť - ak sme kúpili reklamné predmety za 11€/kus aj s DPH môžem to dať do daňových nákladov? K tomu zrejme este musím pripočítať náklady na označenie predmetov logom - to davam tiež na 513? DPH si odpočítať zrejme nemôžem...
Podľa § 21 ods. 1 písm. h) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovými výdavkami sú výdavky na reklamné predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa v hodnote neprevyšujúcej 16,60€ za jeden predmet. V tejto hodnote musia byť zahrnuté všetky náklady spojené s obstaraním reklamného predmetu. Keďže sa predmet stáva reklamným predmetom až po jeho označení obchodným menom alebo obchodnou značkou poskytovateľa, do sumy 16,60€ za kus sa zahrnú aj náklady na jeho označenie.
Ak náklady prekročia stanovenú hranicu - 16,60€ za jeden kus, nie je daňovo uznaným výdavkom - nejde o reklamné predmety na účely dane z príjmov. Celková suma vynaložená na takéto reklamné predmety je potom pripočítateľnou položkou k výsledku hospodárenia.
2 0
MartinaO. MartinaO.

MartinaO. je offline (nepripojený) MartinaO.

Ďakujme za odpoveď. Ešte som sa chcela opýtať na tú DPH. V tomto prípade je myslené 16,60€ vrátane DPH?
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Čiastka 16,60 EUR je bez DPH.
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
veronikasad Pozri príspevok
Pokial nie sú to výdavky, ktoré použil na osobnú spotrebu konatel alebo spoločník, vytvor si k jednotlivým nákladovým položkám analytický účet (ja používam 900) a tieto budú pripočitatelnými položkami v daňovom priznaní. Nárok na odpočet DPH nevzniká.
Ja tieto ,,výdavky,, vidím iba na účte, keď ich platil kartou, nemám k tomu žiaden iný doklad...tak som dala 355AÚ/221- vie konateľ túto sumu, ktorá mi vyšla vrátiť do pokladne? samozrejme s tým, že ich zadám k pripočítateľným položkám
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

mirhu Pozri príspevok
Ja tieto ,,výdavky,, vidím iba na účte, keď ich platil kartou, nemám k tomu žiaden iný doklad...tak som dala 355AÚ/221- vie konateľ túto sumu, ktorá mi vyšla vrátiť do pokladne? samozrejme s tým, že ich zadám k pripočítateľným položkám
Aj ja to tak riešim, že tie peniaze konateľ vloží do pokladne, ale prečo to chceš dávať ako pripočítateľnú položku? veď 355 Ti neovplyvňuje HV
0 0
betka1111111 betka1111111

betka1111111 je offline (nepripojený) betka1111111

truch Pozri príspevok
Podľa § 21 ods. 1 písm. h) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovými výdavkami sú výdavky na reklamné predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa v hodnote neprevyšujúcej 16,60€ za jeden predmet. V tejto hodnote musia byť zahrnuté všetky náklady spojené s obstaraním reklamného predmetu. Keďže sa predmet stáva reklamným predmetom až po jeho označení obchodným menom alebo obchodnou značkou poskytovateľa, do sumy 16,60€ za kus sa zahrnú aj náklady na jeho označenie.
Ak náklady prekročia stanovenú hranicu - 16,60€ za jeden kus, nie je daňovo uznaným výdavkom - nejde o reklamné predmety na účely dane z príjmov. Celková suma vynaložená na takéto reklamné predmety je potom pripočítateľnou položkou k výsledku hospodárenia.
Podotýkam, že od 01.01.2010 reklamné predmety do sumy 16,60 za kus nemusia byť označené obchodným menom alebo ochr.známkou aj tak sú daňovými výdavkami.
0 0
*agatha* *agatha*

*agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

ahojte,
vedel by mi, prosim, niekto poradit?
sro ma robotnikov (zivnostnikov) v rakusku. sro fakturuje stavebne prace rakuskej firme a zivnostnici fakturuju stavebne prace sro.

sro plati za zivnostnikov ubytovanie. je to podla mna nedanovy naklad, lebo ubytovanie by mali mat vo vydavkoch zivnostnici a ti by ho mali pripadne prefakturovat sro.

faktury za ubytovanie v rakusku vystavene pre sro, uctujem teda na pripocitalne polozky (512/900).

je to takto spravne?

dakujem.

pekny den.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

*agatha* Pozri príspevok
ahojte,
vedel by mi, prosim, niekto poradit?
sro ma robotnikov (zivnostnikov) v rakusku. sro fakturuje stavebne prace rakuskej firme a zivnostnici fakturuju stavebne prace sro.

sro plati za zivnostnikov ubytovanie. je to podla mna nedanovy naklad, lebo ubytovanie by mali mat vo vydavkoch zivnostnici a ti by ho mali pripadne prefakturovat sro.

faktury za ubytovanie v rakusku vystavene pre sro, uctujem teda na pripocitalne polozky (512/900).

je to takto spravne?

dakujem.

pekny den.
Záleží aj od zmluvy medzi sro a živnostníkmi. Ak to ubytovanie je už zahrnuté v cene faktúry za práce, tak ubytovanie by v tomto prípade bolo daň. uznaným výdavkom. Alebo ak by ho sro fakturovala živnostníkom, tak rovnako by bolo daň. uznaným výdavkom. AK nič z toho, faktúra je nedaňovým nákladom, pripočít. položkou k ZD.
0 0
*agatha* *agatha*

*agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

zivnostnici fakturuju sro len stavebne prace. a sro zase nefakturuje ubytko zivnostnikom, takze v mojom pripade pripocitatelne polozky :-)
dik.
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Mám otázku, pripočítateľné položky sa riešia len v DP? V súvahe a výkaze sa to nezohľadňuje? Mám urobenú analytiku na nedaňové náklady, ale tie sú vo výkaze, takže HV je potom bez toho výpočtu (pripočítateľných). Alebo je potrebné, aby mi tieto sumy do výkazov nebralo?
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Prosím o nasmerovanie???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať