Zavrieť

Porady

Ako správne podnikať nielen v čase krizy

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Pred nejakym casom bola zalozena tema o tom ako podnikat a neutopit sa v krize. Ta sa ale vdaka desiatkam invektiv a slor sukromnej komunikacie stala neprehladnou. Dovolil som si preto vytvorit obdobnu temu znova a uviest svoj nazor. A dufam ze sa pridate dalsi so svojimi podnikatelskymi zasadami a radami.

Ako teda podnikat v case krizy a nie len vtedy?

Je tu jedna zakladna otazka a ta je: Co prinasa kriza podnikatelovi?

1. Prinasa mu znizeny dopyt koli nedovere trhu v schopnost buduceho rastu.

2. Prinasa mu zhorseny pristup ku kapitalu, ktory by mohol investovat.

Ako sa vysporiadat s prvym problemom?

Dopyt sa znizuje najvyraznejsie tam, kde je na trhu najvacsia konkuencia (s vynimkou zivotne dolezitych komodit ako su potraviny a pod..) Takze z toho vyplyva

RADA c. 1:

NEBOJUJTE S KONKURENCIOU. AK POSOBITE NA TRHU KDE JE KONKURENCIA, ODIDTE Z TRHU A ZACNITE NIECO NOVE. VYTVORTE SI VLASTNY TRH S NIECIM ALEBO VO VARIACII, CO NA TRHU ESTE NIE JE. AK NEBUDETE MAT KONKURENCIU, NEBUDETE MAT PROBLEMY S NIZKYM DOPYTOM.

Uz pocujem tie nazory, ze ale co este na trhu nie je? Mnoho ludi tvrdi ze na trhu uz existuje uplne vsetko. Viete, presne toto iste tvrdili neuspesni podnikatelia uz pred 100 rokmi, a kolko novych produktov od vtedy existuje? To je ako s tvrdenim pred par sto rokmi ze zem je plocha doska a ze nic ine a lepsie uz vymyslene byt nemoze. Casom sa na kazdom trhu vytvara cosi ako konkurencia. Dolezite je ale aby ste si vzdy vytvarali vlastny trh. Naskok kroty ziskate tym ze si vytvorite uplne novy trh je treba vyuzit tym, ze treba inovovat. Ked pride na trh konkurencia a zacnu Vas napodobovat, Vy musite vyjst na trh zrazu opat s niecim, co ste cely cas pripravovali a opat konkuencii ujdete a budete mat opat vlastny trh.

Ak sa pytate ako na to, tak odpoved je:

VYTVARAJTE CO NAJVIAC ODLISNOSTI od konkurencie. Nesnazte sa robit veci ako konkurencia. AK budete sustavne vytvarat odlisnosti, nie len v produkte, ale aj v distribucii, marketingu, tak coskoro dospejete k tomu, ze vlastne predavate nieco uplne ina a uplne inak ako Vasa povodna konkurencia, ze ste si vytvorili vlastny trh a ze uz nemate konkurenciu. Vela podnikatelov si mysli ze je skvele napodobnovat konkurenciu. Napodobnovanie konkurencie je cesta do zahuby. A teda

RADA c. 2:

VYTVARAJTE ODLISNOSTI OD KONKURENCIE. VO VSETKOM. NIE LEN V PRODUKTE. ALE HLAVNE V SLUZBACH KTORE POSKYTUJETE K HLAVNEMU PRODUKTU ALEBO SLUZBE.
A TIEZ V MARKETINGU, VO FORME DISTRIBUCIE, V MOZNOSTIACH FINANCOVANIA A INE. NIKDY NEKOPIRUJTE KONKURENCIU.

Druhy spobob ktoremu sa treba venovat su inovacie. Viem, toto slovo mnohych strasi a vidia za tym v podvedomi tisice hodin vo vyskume a miliony Eur na vyskum ktore nemaju. Lenze inovacia nie je o vyskume. Inovacia spociva v zdokonalovani produktu a toho co s nim suvisi. Inovaciou nie je iba zmena produktu. Ale aj napr. zmena moznosti financovania nakupu, zmena casov dodavky atd. Snazte sa neustale zlepsovat v prospech zakaznika. Zakaznik to oceni. A rad si priplati.

RADA c. 3:

NESETRITE TAM KDE NEVYHNUTNE NEMUSITE. NEZNIZUJTE NAKLADY NA REKLAMU. NIKDY.

a z toho vyplyvajuca

RADA c. 4:

STALE SA SNAZTE ZLEPSOVAT. NIE LEN PRODUKT. V PRVOM RADE ZLEPSUJTE STALE SKUZBY KTORE POSKYTUJERE. HLADAJTE MOZNOST DOPLNENIA NOVYCH SLUZIEB K PRODUKTU.

Vela firiem ma pocit ze zlepsovanie spociva v znizovani nakladov. To je hlupost. V prevaznej vacsine pripadov firmy venuju setreniu tolko casu, ze keby tento cas venovali radsej tomu ako zvysit obrat alebo ako viac zarobit, tak by zarobili 2 az 3 krat tolko ako usetria a teda takto sa mnoho firiem dobrovolne pripravuje o zisk. Sustredenie sa na setrenie a znizovanie nakladov vedie do zahuby.

A podme k druhemu problemu, ktory sa tyka nedostatku kapitalu resp. stazenemu pristupu.

Najlepsi sposob ako ziskavat kapital na dalsie investicie nie je formou uverov. Ale formou vlastneho kapitalu. Na to aby ste mali vlastny kapital je nutne uplatnit niekolko zakladnych zasad:

Tak ako je to v hospodareni cloveka, tak to musi byt aj v hosporadeni firmy. Ked sa dari, cast penazi musi firma odlozit na bok pre buducnost, na investicie, alebo na horsie casy. Nemie vsetko vyplatit na dividendach alebo v podieloch zo zisku. Z toho vyplyva

RADA c. 5:

ZNIZTE VYPLACANIE DIVIDEND A PODIELOV NA ZISKU. ODLOZTE CAST ZISKU Z KAZDEHO OBDOBIA NA BOK. V BUDUCNOSTI BUDETE MAT VDAKA TOMU CO INVESTOVAT.

Drviva vacsina neuspesnych podnikatelov trpi jednym obrovskym preludom. A to ze je nutne predavat za co najnizsie ceny, lebo inak ludia nebudu kupovat. A teda ze je dolezite predavat lacno, drzat ceny nizko. A samozrejme namiesto odlisovania sa sa snazia podliezat cenami konkurenciu. Ale otazka znie:

Co sa stane ak budete sustavne podliezat cenami konkurenciu?
Stane sa to, ze sa navzajom firmy v konkurencnom boji sustavne podliezaju. Raz prvy druheho, raz druhy prveho. To znamena zefirmy s takymto pristupom sustavne ZNIZUJU SVOJU MARZU. Lenze ked pride kriza, tak zrazu sa zhorsi platobna disciplina casti odberatelov a z nizkych marzi nebude mozne priebezne financovat docasne vypadky hotoveho kapitalu. A firma sa dostava do druhotnej platobnej neschopnosti a pada a pada a pada.. Je to taka spirala, do ktorej ak sa raz firma dostane, tak uz je tazko s tym nieco robit. Z toho vyplyva

RADA c. 6:

NEZNIZUJTE CENY A NEPOSKYTUJTE ZLAVY. SNAZTE SA NARABAT S CO NAJVACSIMI MARZAMI.

Ak poskytnete zlavy, tak zakaznik nabuduce ked pride, bude ocakavat minimalne taku zlavu aku mal do teraz len aby ste si ho udrzali a nesiel ku konkurencii. Ak mu dovolite zvyknut si na zlavy, bude ziadat a ocakavat stale vacsie a vacsie zlavy a casom aj tak odide ku konkurencii. Zlavy su zle. Velmi zle.

Toto su len niektore zakladne principy, ktore platia nie len v krize, ale stale. Ale v krize dvojnasobne. To co tu pisem nie je ziadna cira teoria. To co tu pisem je z vlastnej skusenosti a verte, ze som si preskakal toho uz mnoho.

CO SI MYSLITE VY O PODNIKANI A O TOM AKE ZASADY BY MAL CLOVEK V PODNIKANI DODRZIAVAT ABY USPEL?
Naposledy upravil Dav : 28.05.10 at 11:55
Usporiadat
zubro85 zubro85

zubro85 je offline (nepripojený) zubro85

profesional Pozri príspevok
Lenze prave ta cast klientely ktora ide po kvalite, nejde po cenach. Takze zlavami proste taku klientelu nenalakas. Nechapes to? Zlavami sa da nalakat klientela ktorej nezalezi na kvalite, ale idu po zlavach. Naopak, ti co idu po kvalite, nereaguju na zlavy vobec. Takze ak si myslis ze rozsirovanim zlavy ziskas klientov, ktori neodidu ked zdvyhnes ceny, si na omyle. A ak mas klientov, ktorym nevadi dvyhanie cien, tak je zjavne ze ide o ludi ktorych by si bol ziskal a bez zliav a preto si im dal zlavu zbytocne a prisiel si tym o peniaze.
myslim ze masaze su ta cast pri ktorej ludom zalezi viac na kvalite ako na cene, naco je komu nekvalitna masaz, radsej si priplati aby sa citil dobre...nik nejde na masaz preto aby si mohol povedat ok bol som na masazi teraz sa musim citit dobre ale preto aby sa naozaj citil dobre

myslim ze tvoje rady sa vztahuju viac na obchod ako na sluzby tohto druhu
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Správne podnikať neznamená dosiahnúť stav 100% úspešnosti a 0 riziko.
Správne podnikať znamená UDRŽAŤ SA na trhu.
Myšlienka, že podnikanie sa da rozvíjať bez limitu je scestná.
V skutočnosti každé podnikanie ma svoje limity a určite bude stále niečím limitované, a je to aj dobré v tom, že trh vždy musí byť rozdelený,získať 100 % podiel na trhu v nejakej oblasti je nerealne a aj škodlivé
Eliminovať konkurenciu je myšlienka, ktorej autorom je Al-Capone.
Jednoducho každý nezačne podnikať, a v tom je tajomstvo uspechu v podnikaní, že sa ho zúčastňuje len určitá charakteristická skupina ľudí,nechcem povedať, že elita,
ale určite su to ľudia,ktorí majú nadpriemerné schopnosti a húževnatosť.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
To profesionál:
Ja môžem súhlasiť s tým, čo adresuješ dantesovi v oblasti služieb a je to správna rada. Žiadne zľavy ako v marketoch nebudú produktívnou zbraňou proti konkurencii v jeho oblasti podnikania.
A po pozornom prečítaní Tvojho zadania, v ktorom sú všeobecné formulácie o tom, ako asi podnikať mám pocit, že si odporuješ. Podľa môjho názoru je pre podnikanie hnacou silou aj konkurencia. Tak rada, že od nej odísť a začať pracovať v novom odbore je kontraproduktívna a minimálne finančne náročná. A zároveň píšeš, ako byť lepším od konkurencie, aby som bol úspešnejší. Tak čo radíš? Ryba? Rak?
Osobne si myslím, že len okrajovo, alebo vôbec sa nedotýkaš znižovania vstupov, viac sa zaoberáš tým jednoduchším v podnikaní, manipuláciou výstupov - najmä ceny. Ak teda hovoríme o kríze, ktorá vlastne ešte neukázala celú svoju parádu, tak potom treba asi hovoriť o probléme efektívneho šetrenia na vstupoch, čo je tiež jedným z východísk pre rozhodovanie v podnikaní. Kríza je skúškou správnosti podnikania, nie strašiakom.
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Danila Pozri príspevok
To profesionál:
Ja môžem súhlasiť s tým, čo adresuješ dantesovi v oblasti služieb a je to správna rada. Žiadne zľavy ako v marketoch nebudú produktívnou zbraňou proti konkurencii v jeho oblasti podnikania.
A po pozornom prečítaní Tvojho zadania, v ktorom sú všeobecné formulácie o tom, ako asi podnikať mám pocit, že si odporuješ. Podľa môjho názoru je pre podnikanie hnacou silou aj konkurencia. Tak rada, že od nej odísť a začať pracovať v novom odbore je kontraproduktívna a minimálne finančne náročná. A zároveň píšeš, ako byť lepším od konkurencie, aby som bol úspešnejší. Tak čo radíš? Ryba? Rak?
Osobne si myslím, že len okrajovo, alebo vôbec sa nedotýkaš znižovania vstupov, viac sa zaoberáš tým jednoduchším v podnikaní, manipuláciou výstupov - najmä ceny. Ak teda hovoríme o kríze, ktorá vlastne ešte neukázala celú svoju parádu, tak potom treba asi hovoriť o probléme efektívneho šetrenia na vstupoch, čo je tiež jedným z východísk pre rozhodovanie v podnikaní. Kríza je skúškou správnosti podnikania, nie strašiakom.
Konkurencia zabija podnikanie. Konkurencia je dobra pre zakaznika, lebo tlaci na znizovanie cien. Avsak je zla pre podnikatela.

Ja som nenapisal ze mas zacat pracovat v novom odbore. Ja som napisal ze mas ujst z trhu a vytvorit si vlastny. A kludne aj v tom istom odbore. Novy trh sa nevytvara tym ze zavries firmu a otvoris novu co bude robit nieco uplne ine.

Vytvaranie vlastneho trhu funguje takto:

Zisti si presne ako to robi vsetka vyznamna konkurencia.

Zacni hladat sposob ako sa vies vo vsetkom co robis odlisovat.

Stale sa odlisuj viac a viac.

Az nakoniec zistis ze vlastne ty mas svoj vlastny trh, lebo robis veci uplne inak a aj tvoj produkt je vnimany uplne inak ako vsetko co robi a predava tvoja uz byvala konkurencia.

Uz chapes? Tj. nie zakladat nove firmy, rozbiehat novy biznis. Ale utekat konkurencii, stale viac a viac zmenami, inovacami, az nakoniec zistis ze uz nemas konkurenciu. Casom sa ti na trhu ista konkurencia vzdy objavi. Zacnu ta napodobnovat. To este nie je cas na vytvaranie noveho trhu. Vtedy mas este stale privelky podiel. Az ked sa ti zacne konkurencia priblizovat a hlavne ked uz ejj bude privela, treba odist z trhu vdaka rychlym a dobrym inovaciam.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Nuz celkom nemozem suhlasit s tym, ze konkurencia je dobra iba pre zakaznika, tak to nefunguje, keby nebola konkurencia, nebude ani vyvoj, co by tlacilo na zlepsovanie obchodu alebo sluzieb? No a aj tie ceny, ja, v mojom okoli, mam asi sest predajni potravin a cenova konkurencia vyzera asi tak, ze obchodnik sa ide pozriet na cenu ku konkurencii a da o 1 cent viac, vsak to sa este znesie a tak si mozem vybrat, ci si kupim drahe potraviny alebo este drahsie.
0 0
vmsux vmsux

vmsux je offline (nepripojený) vmsux

Dovolil by som si poznamku ohladom zliav.
Nesuhlasim s tym, ze zlavy vyhladava len urcity typ zakaznikov, ktory pri zdrazeni odide. Mnohych a aj solventnych zakaznikov vie zlava potesit. Pracujem v oblasti sluzieb z vacsej casti so zahranicnymi klientami a napriklad, taki Taliani sa radi zjednavaju a su radi hocijakej zlave a to nemusia byt ani chudobni. Takze niekedy je lepsie dat vyssiu cenu a z nej zlavu :-)

0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
To co som pisal plati pre Slovensky trh. samozrejme ze ak by som mal robit biznis napr. s arabmi tak tam to budem riesit uplne inak. Takze neviem ci ma zmysel sem pliest talianov. To je o mentalite. slovenska je ina ako Talianska.

Ale namiesto toho aby sme tu pomelizovali len o zlavach, co keby ste tu niekto dalsi napisali nieco o Vasich skusenostiach a zasadach?
0 0
Dantess Dantess

Dantess je offline (nepripojený) Dantess

Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac
No ja radšej dám zľavu 10% a spravím 10 klientov, než by som bez zľavy spravil 5tich. Ale nechajme už tému zľavy.

Mal by som otázku. Ak by som chcel expandovať do iného mesta aká forma by premňa bola najlepšia ? ide o to, že tu v BA som sám sebe pánom, ale trebárs v Košiciach by som musel najať maséra, ktorý by nebol pod dohľadom nikoho... Mohol by ma oberať o slušný obnos peňazí. A ak by som na to aj došiel nejakou námatkovou kontrolou, čo by sa proti nemu dalo spraviť ? Poznám Slovenskú mentalitu a preto viem, že by som zamestnancom bol na 100% okrádaný. Dá sa to zazmluvniť ? Alebo akú cestu by ste zvolili ?

Dakujem
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
No to slovenskeho sikovneho zamestnanca bez dozoru asi neustrazis. Musel by si tam mat nejakeho zodpovedneho "dozorcu". Ale ak tam mas miesto, mozes ho prenajat tomu sikovnemu a prijem mas isty.
0 0
Dantess Dantess

Dantess je offline (nepripojený) Dantess

Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac
tetrisss Pozri príspevok
No to slovenskeho sikovneho zamestnanca bez dozoru asi neustrazis. Musel by si tam mat nejakeho zodpovedneho "dozorcu". Ale ak tam mas miesto, mozes ho prenajat tomu sikovnemu a prijem mas isty.
No práveže miesto nemám, ale vidím to tak, že o rok v lete sa bude dať "expandovať" aj do iných miest. Len neviem ako so zamestnancami...
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
1. Kadze maser prijima platby v hotovosti, musi mat registracnu pokladnicu. Tu neoklame a na jeho tringelty nemas aj tak narok.
Nad vychod kde by bola registracna pokladnica by som osadil priemyselnu kameru, teda aby bolo viditelne ci zamestnanec klienta zkasiroval alebo nie. A nie je problem nastavit aj zobrazovanie datumu a casu na zazname aby bolo jasne ako dlho tam klient bol.
0 0
Dantess Dantess

Dantess je offline (nepripojený) Dantess

Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac
Ok a čo v prípade, ak niekto príde 1x. Páči sa mu, zaplatí cez erp a s masérom sa dohodne, že uňho doma mu masáž spraví trebárs za 8eur, kým umna to je za 10. Zarobí klient, zarobí masér, len ja budem odrbaný. Na toto sa už nedá dať pozor, či ?
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Staci mu dat podpisat vhodnu dohodu o zdrzani sa takehoto konania. A dat tam riadne mastnu zmluvunu pokutu. Uplnu istotu mat nebudes. Avsak urcite to tych co sa boja odradi. Lebo zivot je svnia a taketo konanie by sa skor alebo neskor prevalilo a on by prisiel nie ln o vsetko co zarobil ale aj o ovela viac..
0 0
Dantess Dantess

Dantess je offline (nepripojený) Dantess

Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac
profesional Pozri príspevok
Staci mu dat podpisat vhodnu dohodu o zdrzani sa takehoto konania. A dat tam riadne mastnu zmluvunu pokutu. Uplnu istotu mat nebudes. Avsak urcite to tych co sa boja odradi. Lebo zivot je svnia a taketo konanie by sa skor alebo neskor prevalilo a on by prisiel nie ln o vsetko co zarobil ale aj o ovela viac..
No práve toto ma zaujímalo, či je zákonom možné potom vymáhať od neho niečo ak to aj podpísal. Lebo sa môže zdekovať niekam, alebo jendoducho nechcieť zaplatiť. Jedna vec je mať to podpísané a druhá niečo potom vymáhať.
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Ak sa zdekuje, o to lepsie pre teba. sud mu doruci platobny rozkaz a ak nepoda dovodny odpor, budes mat v ruke priamy exekucny titul. Exekucia moze trvat hoc aj neobmedzene dlho. Takze plateniu sa nevyhne a pride o vsetko.
takze da sa to.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
No, Dantess, mozes mat zmluvy ake chces, to je len bububu, ked sa maser dohodne, zakaznik ti tazko pozaluje, ze ho urobi doma, neviem, ako by si mu to dokazal. Tieto profesie vzdy nesu taketo riziko, ty by si oddolal?
0 0
Dantess Dantess

Dantess je offline (nepripojený) Dantess

Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac
tetrisss Pozri príspevok
No, Dantess, mozes mat zmluvy ake chces, to je len bububu, ked sa maser dohodne, zakaznik ti tazko pozaluje, ze ho urobi doma, neviem, ako by si mu to dokazal. Tieto profesie vzdy nesu taketo riziko, ty by si oddolal?
Práve preto sa pýtam na rôzne zmluvy, pretože tu na porade neraz vyplakáva niekto, že ho okradli aj napriek zmluve. Na Slovensku je to len zdrap papiera.

Keď som pracoval u súkromníka popri škole, tak som mohol chodiť masírovať k "niekomu" za plnú sumu, ale odmietol som. V hoteli to bolo iné a bral som aj "bokovky" Ale viem, že ten hotel generoval obrovské zisky, kým súkromník nie.

Takže založiť salón mimo svojho pôsobiska je trošku hlúpe. Už ma napadá len možnosť mať salón - kamery a slepého maséra, ktorý je možno ťažšie nalákateľný, keďže sa mu nebude chcieť behať hore dole po meste a taktiež nemôže šoférovať.
0 0
msviki msviki

msviki je offline (nepripojený) msviki

Spolupracujem s ľuďmi, ktorí si založili firmu a sú už úspešní. Avšak vedia, že teraz nie sú schopní sa prekonať. V zmysle, stratégie a taktiky vďaka ktorým dosiahli úspech ich neposunú ďalej ...viac
Dantes, ci je to maser, alebo stolar, alebo kuchar... stale ta osoba spekuluje ako sa odtrhnut od svojho zamestnavatela. (skor ci neskor)
V principe je to to iste. Preto ak niekto z tvojich znamich ma viac prevadzok rovnakeho druhu, alebo je len majitel a ma manazera vo svojom obchode, tak to uz mozno riesili. treba sa spytat tam.

Ja by som sa skor zameral na podchytenie maserov s tym istym "oborom" typom sluzieb v mieste kde chces expandovat.
Pretoze mas web silny aj SEO je kvalitne, tak si myslim ze dostavas dopyty aj z inych miest. (neviem, typujem).
To iste by sa mohlo stat u masera z ineho mesta s taktiez kvalitnym systemom ziskavania klientov v jeho regione.

Poznas niekoho, kto ma znamych, priatelov, rodinu v inom meste ako sami byvaju? Tak preco si navzajom neposuvat klientov? Samozrejme za prislusnych provizii. (tu to moze byt urobene roznou formou)

a ak nebude maser spolupracovat a odrbavat tak sa najde iny. (ale to sa naslovensku nemoze stat )
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Este ma napadla jedna alternativa, kde vlk bude sity a ovca cela.
Co keby si spisal franchisingovy manual a prevadzky v dalsich mestach by si nezakladal ty, ale maseri, ktorym by si poskytoval franchizu? Ty by si z poskytnutia franchizy, mena a know how kazdy mesiac inkasoval to co ty chces a to kolko realne ten maser odrobi je jeho vec.
Co na to hovoris? Ved franchiza nemusi byt len na megabiznis ako je McDonalds a pod. V USA sa prave rozmaha biznis z malinkymi franchizami.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

profesional Pozri príspevok
To co som pisal plati pre Slovensky trh. samozrejme ze ak by som mal robit biznis napr. s arabmi tak tam to budem riesit uplne inak. Takze neviem ci ma zmysel sem pliest talianov. To je o mentalite. slovenska je ina ako Talianska.

Ale namiesto toho aby sme tu pomelizovali len o zlavach, co keby ste tu niekto dalsi napisali nieco o Vasich skusenostiach a zasadach?
Zaujímavé čítanie profesionál.
Prečítal som si tých šesť bodov a aj ten siedmy, ale akosi nič nové pod slnkom. Naviac, rád by som vedel, pre aký druh podnikania to má platiť.
Alebo, ak to považuješ za svoje nóvum, tak v čom ? Máš v niečom vlastnú skúsenosť ? Skúsenosť na vlastný účet ? Na vlastné triko ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať