Zavrieť

Porady

Onkologicke ochorenia

Na istý podnet sa pokusim zalozit temu s tymto nazvom,nie vsetci chceme verejne o nasich dg. pisat, alebo hovorit, ale je to ochorenie o ktorom treba pisat aj hovorit, my co sme si uz nieco prezili by sme mohli poradit tým, ktorý sú teraz na pochybách pri svojom zdravotnom stave a zvazuju ci ist k lekárovi, alebo neíst, mozno sa hanbia, mozno sa nemaju s kym poradit.
Niektorí ma mozno odsúdia, ze je to cisto sukromna vec, ale ja osobne nesuhlasim, je to vec verejná a moze len malickost zachránit ludský zivot.
Mozno len jedina otázka, ktorú tu niekto položí a my, ktorí nieco o tom vieme by sme mali poradit.
Kto chce nech sa pridá, kto chce nech ma odsúdi, ale pokúsam sa pomôct.
eri ka eri ka

eri ka je offline (nepripojený) eri ka

Jarka, chirurg má hneď vedieť na základe príslušných výsledkov a stavu pacienta, akú operáciu (pečene) má zvoliť (presne preto budúci lekár študuje medicínu)...sú dva spôsoby - laparotomia a laparoskopia....pri veku 63 by mala byť zvolená laparoskopia, ale čo ja ako LAIK mám mudrovať v NOÚ, však? (aj tak si svoje poviem, nech si každý myslí, čo len chce) ..
0 1
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Pri veku 63rokov možno,ale ked si chce poriadne prezrieť brušnú dutinu tak ani nie.Nechaj ho robiť si svoju prácu.
3 0
eri ka eri ka

eri ka je offline (nepripojený) eri ka

BXL, nie je CT hrudníka, brucha a malej panvy (nedávno vykonané) dostatočné vyšetrenie na prezretie?
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Nechaj ich robiť svoju prácu,robia to dobre.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Doteraz som takpovediac mlčal .
Ale už sa nejak nedá , lebo jeden tu číta sprostosti od výmyslu sveta , takže sa laicky pokúsiť vysvetliť a priblížim ten svoj názor .

eri ka
ahojte všetci, dnes som bola pre výsledky z CT, ihneď som ich vzala ku chirurgovi (deň predtým ma kontaktoval, či už maminka absolvovala CT a že s výsledkami mám ísť za ním), chirurg si výsledky pozrel, zhodnotil CT ako negatívne, tým pádom by sa mohlo podľa neho pristúpiť k reoperácii, čo však ešte chce konzultovať s onkologičkou a neurochirurgom, či je táto operácia možná vzhľadom na vek maminky (63)..taktiež mi dnes povedal, že počas laparoskopii žlčníka odstránil aj jednu uzlinu (o čom som doteraz netušila), uzlinu asi tiež poslali na histológiu - bola negatívna...reoperovať by vlastne teraz chceli tkanivo pri pečeni, ale nevedia sa rozhodnúť...síce tomu už prestávam rozumieť, ale veľmi ma potešilo a upokojilo, že aspoň krv a CT je negatívne (bodaj by to tak bolo vždy a pravdaže aj u každého z vás) prajem Vám všetkým veľa zdravia a o tom, čo bude ďalej, určite dám vedieť ...
eri ka
... prichádza týždňové čakanie na rozhodnutie chirurga z BA NOÚ, či maminku operovať, alebo nie...ak áno, tak odoberie maminke pečeňové tkanivo 2cm do hĺbky, kde bol predtým umiestnený žlčník...síce sme tam nečakali dlho a ani tam neboli plné chodby onkáčov (ako spomínala Jarka - asi sme mali "šťastie"), ale predsa nemám dobrý pocit z tejto onkológie...nepáči sa mi ani samotný chirurg, ledva nám povedal jednu kompletnú vetu a keď som sa ho spýtala, akú operáciu chce zvoliť pri maminke (či klasickú), tak sa len usmieval ako taký šašo a vôbec mi to nevysvetlil....jedno čo si o tomto myslím je: či je to pacient, alebo rodinný príslušník, tak každý z nich má právo pýtať sa lekára na všetko čo ho ohľadom ochorenia zaujíma, vrátane samotnej operácie, a lekár by mal byť TEN, kto vypočuje, poradí, pochopí a úprimne odpovie............namiesto toho som sa dočkala z jeho strany "veľkého ticha" ))
eri ka
BXL, nie je CT hrudníka, brucha a malej panvy (nedávno vykonané) dostatočné vyšetrenie na prezretie?
NIE , NIE JE !!!!!!!!!

Viď vyššie Tvoje príspevky , tu ide o to , že chirurg mlčí ( pre dobro pacienta a rodiny ) , lebo možno aj sám nevie , čo ho čaká na stole a aký postup zvolí .
Chirurg možno mlčí aj preto , lebo usúdil , že pacient a rodina by proste nezvládli tú holú pravdu .
Mne primár povedal na rovinu , že nález je pozitívny . Manželke zasa dal info , že mám 5 % nádeje .
Pýtam sa , zvládla/ li by ste všetci naokolo takúto infošku ?
Ja si myslím , že ( ako Ťa tak čítam ) asi nie ... položila by si sa na totál .
Tkanivo pri pečeni ???
Nuž tie prístroje veľa ukážu , no oko nič nenahradí . Chirurg vyberie z dutiny a pozrie a prezrie ...následne usúdi , či z pečene odreže 1/10 alebo trebárs 1/2 ...
P.S.:
Za toho šaša mi v poslednej dobe pripadáš Ty .
8 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
eri ka
Jarka, chirurg má hneď vedieť na základe príslušných výsledkov a stavu pacienta, akú operáciu (pečene) má zvoliť (presne preto budúci lekár študuje medicínu)...sú dva spôsoby - laparotomia a laparoskopia....pri veku 63 by mala byť zvolená laparoskopia, ale čo ja ako LAIK mám mudrovať v NOÚ, však? (aj tak si svoje poviem, nech si každý myslí, čo len chce) ..
Fakt mudruješ ...
Ja si nemyslím ...ja som Ti ( ešte ) slušne napísal , čo si myslím .
BXLmiami
Pri veku 63rokov možno,ale ked si chce poriadne prezrieť brušnú dutinu tak ani nie.Nechaj ho robiť si svoju prácu.
...a just nenechá ... a just bude mudrovať ...
Aj keby maminka mala umrieť ...
P.S.:
Pííííííííp.....
3 0
eri ka eri ka

eri ka je offline (nepripojený) eri ka

BUCHAČ - neboj sa, už som "domudrovala" a "došaškovala"...(raz ti napíšem, prečo som sa teraz takto vyjadrila)....nech sa Vám všetkým darí v zdraví a šťastí...
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
eri ka
BUCHAČ - neboj sa, už som "domudrovala" a "došaškovala"...(raz ti napíšem, prečo som sa teraz takto vyjadrila)....nech sa Vám všetkým darí v zdraví a šťastí...
Ale veď sa neurážaj ... mne nešlo o to .
Ide o niečo úplne a úplné niečo iné .
Ale ako sledujem , pozorujem a čítam zároveň ...asi ( skôr určite ) si nepochopila obsah mojich pár myšlienok .
Holt , čo už ... vedomosti sa dajú naučiť , no skúsenosti nadobudneš jedine prežitím určitých situácií ... a jeden aj prežije .
0 1
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

NO, začínam mať toho už dosť aj ja. Neviem načo sem vôbec píše, keď tak dobre všetko vie z netu. Kurňa, vôbec tá baba netuší o súvislostiach, ale zrazu ako všetko dobre vie.

Nemá ani páru o tom, aký význam bude mať vzorka tkaniva, či čo to ešte potrebujú. Veď tá veľa napovie k tomu, či stačí to laparo, alebo treba otvoriť a zrevidovať celú brušnú dutinu. Nemá ani páru o tom, že čo sa tvári nevinne, môže byť metastáza a nemá ani páru o tom, že tam môže byť ešte aj iná rakovina napr. rakovina na žalúdku môže metastázovať na vaječník a pritom to môže vyzerať, že treba len vybrať ten vaječník. Ak by sa lekári rozhodli len tak, môžu pacienta začať rezať dolu a až potom by zistili, že mali rezať hore. Takže ho potom musia rezať "durch".

Ak Erika reaguje pred lekárom tak, ako sa tu prezentuje od začiatku, ani sa mu nečudujem, že radšej mlčí. Vedia veľmi dobre, ako ťažko sa znášajú zlé informácie a ešte horšie plané nádeje.

Erika sklapni a ozvi sa , keď budeš naozaj potrebovať poradiť. A sorry, ale tvoja mama má len 63 rokov a píšeš o nej, ako by mala 90. Keby si ona sama začala čítať túto tému, tak jej to pomôže viac, ako tie tvoje kecy.
7 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

A keď som sa už tak rozparádila, tak to dotiahnem až do konca.Tuším, že Erika je ten typ, ako žena s ktorou som sa rozprávala nedávno. Má onkologicky chorú dcéru, ktorá berie už 5 rokov liečbu a nádor jej doteraz nevyoperovali. Sťažovala sa, že :
na ňu kašlú a ani netušila, že nádor je neoperovateľný
že dcéra už smrdí, lebo ten nádor v nej musí už hniť, a ani netušila, že to už organizmus smrdí od toľkej toxickej chemoterapie
že dcéra je nervózna, niekedy na ňu /na mamu/ kričí, alebo len leží a pozerá do plafóna a ani len netušila, ako strašne pôsobí taká dlhoročná liečba na psychiku

Nakoniec to vyzeralo tak, že ona je asi väčšia chudera, ako ten pacient. A toto je bežná realita, s ktorou musia onkáči bojovať. Píšem to sem pre to, aby si to prečítali aj takí, ako je Erika, aby pochopili, že sú veci, ktoré si môžu nájsť na nete, ale pokiaľ im to niekto takto po lopate nevyklopí, tak tomu nebudú rozumieť!

Táto téma je o tom, aby sme sa onkologickí pacienti podržali navzájom a poradili si svojimi vlastnými, prežitými skúsenosťami. Držať nad vodou rodinných príslušníkov je až druhoradé. No, myslím, že už stačilo,
4 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Jarka 1
A keď som sa už tak rozparádila, tak to dotiahnem až do konca.Tuším, že Erika je ten typ, ako žena s ktorou som sa rozprávala nedávno. Má onkologicky chorú dcéru, ktorá berie už 5 rokov liečbu a nádor jej doteraz nevyoperovali. Sťažovala sa, že :
na ňu kašlú a ani netušila, že nádor je neoperovateľný
že dcéra už smrdí, lebo ten nádor v nej musí už hniť, a ani netušila, že to už organizmus smrdí od toľkej toxickej chemoterapie
že dcéra je nervózna, niekedy na ňu /na mamu/ kričí, alebo len leží a pozerá do plafóna a ani len netušila, ako strašne pôsobí taká dlhoročná liečba na psychiku

Nakoniec to vyzeralo tak, že ona je asi väčšia chudera, ako ten pacient. A toto je bežná realita, s ktorou musia onkáči bojovať. Píšem to sem pre to, aby si to prečítali aj takí, ako je Erika, aby pochopili, že sú veci, ktoré si môžu nájsť na nete, ale pokiaľ im to niekto takto po lopate nevyklopí, tak tomu nebudú rozumieť!

Táto téma je o tom, aby sme sa onkologickí pacienti podržali navzájom a poradili si svojimi vlastnými, prežitými skúsenosťami. Držať nad vodou rodinných príslušníkov je až druhoradé. No, myslím, že už stačilo,
Súhlasím a doplním :

Erika si proste pomýlila hentú tému s Pokecom ...
Alebo by sa dalo aj povedať , že každodenné vylievanie boliestok , respektíve informovanie o zdravotnom stave nepatrí na net ...už mi pomaly chýbala farba moču a konzistencia niečoho iného .
Takéto niečo sa skôr hodí do denníka ...

Aby som ale nebol za grobiana alebo sviniara ... ja v tej samotnej podstate chápem jej rozpoloženie , no moje dievky boli ( mali vtedy 20 a 14 rokov ) o veľa statočnejšie v tom pohnutom roku .
Podržali mňa , manželku a sami seba navzájom .
2 1
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

preto som tu spomenula moju "iba"89 ročnú babku..., že čo to je 63 rokov....že mladica.
mrzí ma to, že babka dala do operácie asi všetkú energiu a teraz je taká nijaká...alebo sa niekde niečo "pohlo"....ale tým, že dalšie vyšetrenia a liečbu odmietla nevieme.....či je niekde ešte niečo.....
0 0
maja maja

maja je offline (nepripojený) maja

Dievčatá moje zlaté a chlapec nerozčuľujte sa, uberá to energiu a Vy ju potrebujete pre seba a rodinu.
Trochu chápem aj Eriku, je vyplašená a chce riešenie hneď.
Na sme má blog táto pani, píše o tejto chorobe z pohľadu pacientov a niekedy aj ich rodín. Mne jej príbehy spolu s touto poradou pomohli.
http://shemesh.blog.sme.sk/c/359274/dafna.html?ref=wid
Prajem veľa síl všetkým, lebo táto choroba je bez pravidiel.
6 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Majka, ďakujem. Už mi je aj ľúto, že som sa nechala tak uniesť. Na druhej strane sa tu takto napísalo aj to, čo sa roky jemne obchádzalo, aby sme chránili svojich blízkych. Možno mala Erika v tejto téme nejaké "poslanie" a vďaka nej sme tu napísali aj to, s čím by sme inak otáľali. Nakoniec, všetko to, čo sa tu zomlelo patrí k diagnóze z názvu témy.
Viem, že väčšinou je to tak, že pacient povzbudzuje a drží nad vodou svojich blízkych, ktorí to všetko z pochopiteľných príčin znášajú oveľa ťažšie. Pacient sa so všetkým vyrovná a zmieri, príjme svoj osud, len aby chránil svojich milovaných. Teda, v drvivej väčšine to tak je.
4 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

Príbehy od pani Janky Shemesh sú skutočne dobré a poučné. Čítam ich pravidelne každú sobotu v prílohe SME.
1 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
Je ťažké posúdiť konanie človeka, ktorý sa bojí o svojho príbuzného...pozeráme sa na vec z tej našej stránky, zo stránky človeka, ktorý to prežil alebo práve prežíva a bojuje....ale nevidíme do mysle našich blízkych a nášho okolia...často krát mám pocit a myslím si, že to aj tak je, že naši blízki to všetko prežívajú horšie ako my sami...boja sa o nás, chcú nám pomôcť a nevedia ako...cítia sa bezmocní a tak sa snažia ako najlepšie vedia...možno aj tak ako Erika.
V tom istom roku ako ja, ochorel aj môj otec a verte mi, že naozaj som sa o neho viac bála ako o seba...
Z môjho pohľadu môj manžel bral moje ochorenie v pohode...mne to veľmi pomáhalo, pretože som si tak v kútiku duše hovorila, no asi to nie je až také zle, veď sa ku mne správa tak ako vždy....asi po roku som to spomenula medzi rečou sestre a tá mi vtedy povedala, že myslíš? v živote som ešte nevidela chlapa tak plakať ako tvojho muža...mňa to zaskočilo a uvedomila som si, koľko síl ho to muselo všetko stať...za to som mu neskutočne vďačná a prajem každému, aby dokázal svojim blízkym pomôcť aj takto...ak by môj muž behal za doktorkou s tým, že chce vedieť ako som na tom, na čo by to bolo dobre? aby sa ešte viac trápil, pretože mám pred sebou rok života? odpočítaval by mi dni? ...no to nehrozí pokiaľ som ešte svojprávna a viem otvoriť ústa...a napokon, koľkí z nás už tu nemali podľa lekárov byť a stále sú? a koľkí z nás mali dobre vyhliadky na vyliečenie a už tu nie sú?
Niekedy držať niekoho za ruku a len tak tíško pri ňom sedieť je viac ako čokoľvek iné.....

Natrafila som tiež na Janu Shemesh a kúpila som si od nej knihu Smrť si neškrtne. Pre mňa to bolo veľmi poučné čítanie....pohľad ženy, ktorá prežíva svoje ochorenie, všetky pády, vzostupy, depresie...a pohľad na tu istú situáciu ako ju vníma a posudzuje jej manžel a blízke okolie...odporúčam.
13 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
http://slunecnyzivot.cz/2013/07/rako...rirodni-lecba/
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

ahojte....chcem sa spýtať...moj tatko chodí raz ra pol roka na odbery kvôli prostate...stále ok v norme...teraz mi volala mama, že onkomarkery zvýšené.....musí ísť na biopsiu....je to zle?dakujem...
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
je to zle?
Ja teda určite neviem a pochybujem o ostatných .
Skús prečítať ...
http://www.slovenskypacient.sk/clano...-musite-vediet
Alebo aj
https://www.google.sk/search?client=...est&gws_rd=ssl

Ale nenechaj sa ovplyvniť subjektívnymi názormi ...
1 1
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Lujza, snaž sa byť zatiaľ veľký optimista. Tie zvýšené markery môžu naozaj súvisieť len so zápalom. Už tu bolo viac takých prípadov, keď nakoniec všetko dobre dopadlo. Aj môj známy bol na tom rovnako, zatiaľ je pod kontrolu a všetko v poriadku. Držím palce, aby to bol aj Váš prípad.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať