Zavrieť

Porady

Onkologicke ochorenia

Na istý podnet sa pokusim zalozit temu s tymto nazvom,nie vsetci chceme verejne o nasich dg. pisat, alebo hovorit, ale je to ochorenie o ktorom treba pisat aj hovorit, my co sme si uz nieco prezili by sme mohli poradit tým, ktorý sú teraz na pochybách pri svojom zdravotnom stave a zvazuju ci ist k lekárovi, alebo neíst, mozno sa hanbia, mozno sa nemaju s kym poradit.
Niektorí ma mozno odsúdia, ze je to cisto sukromna vec, ale ja osobne nesuhlasim, je to vec verejná a moze len malickost zachránit ludský zivot.
Mozno len jedina otázka, ktorú tu niekto položí a my, ktorí nieco o tom vieme by sme mali poradit.
Kto chce nech sa pridá, kto chce nech ma odsúdi, ale pokúsam sa pomôct.
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Keďže sa dnes "fotečky" vydarili , tak teraz tú našu...


6 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Tak Juri,

pekne si to trafil, máš pravdu sľubila som sa tu občas ukazať, ďakujem za upozornenie, dajte mi ešte chvíľku času, mám momentálne ako zdravotné problémy o ktorých budem informovať, tak ešte i pracovné, no od januára budem už po pracovnej stránke voľná a rozhodla som sa venovať onkologickej téme tu na porade i na fc.......Jarka1 a Ty momentálne odpovedáte pacientom, prípadne rodinným príslušníkom v intenciách dostupnej liečby, viete to tu ukorigovať, ako som si všimla i ostatní skalní, na ktorých tiež nezabúdam, vedia odpovedať a pomáhať.i keď sa to nezdá sledujem Vás......prajem všetkým pekný deň.....
1 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

No mne chvíľu trvalo, aby som rozlúštila buchynove myšlienkové pochody. Teda, aby som pochopila, koho chce zase podžubnúť, ale bingo, uhádla som skôr, ako sa Vierka ozvala.

Buchy, Ty neustále stymuluješ moju mozgovú kôru. Čím ďalej, tým viac inotajov vo všetkých Tvojich príspevkoch. No, niekedy ba som Ťa ...
1 0
maja maja

maja je offline (nepripojený) maja

Gratulujem ku krásnym fotkám Dúfam, že som inotaj (to som už dávno nepočula) pochopila
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Ježíííš, Majka až teraz mi docvaklo, čo myslel s fotečkami. Ja som si len okamžite po tej pesničke spomenula na Vierku. A tak môžem gratulovať k vydareným fotečkám a k tomu, že už o pol desiatej aj sedel pri PC. To bolo ale šikovný.
2 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Dobrý deň, viem, že tu neexistuje univerzálna odpoveď, ale hľadám nejakú radu, ako pomôcť blízkemu po 5 dávke chemo, čo sa týka stravy a chuti do jedla. Nechce vôbec nič jesť, za deň zje pár lyžíc polievky a to je všetko, rapídne schudol. Prípadne aj nejaké neškodné výživové doplnky /ak ste mali konkrétne skúsenosti s nimi - nepotrebujem reklamné linky/. Niekto mi vravel, že trošku pomôže, ak nalačno vypije štamperlík ďobrého gruziňáku /nevieme aký/, aj keď sa bojíme, či mu tým neuškodíme na taký žalúdok. Potrebujem radu onko pacientov, ktorí mali sami takýto problém so stravovaním a nie rady "nutričných odborníkov", ktorí potrebujú predať svoje výrobky ľuďom, ktorí sa chytajú aj posledného ..., ďakujem za každú serióznu radu.
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

Dobrava, neviem poradiť, ale určite sa ozve Buchač, Vierka Popluhárová alebo Jarka1 a iní, ktorí majú skúsenosti... Držím päste !!!
0 0
Anika61 Anika61

Anika61 je offline (nepripojený) Anika61

Som
Poziadaj lekara o predpisanie kompletnej tekutej vyzivy/napr.Fresubin energy fibre,Nutridrink multi fibre atd/ uziva to moja rodina,nepropagujem znacku,lekar zvazi a doporuci...prajem skore uzdravenie.
Naposledy upravil terezamaria : 10.11.14 at 17:52
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Ďakujem, budem konzultovať s lekárom
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

@dobrava, to nechutenstvo je väčšinou sprievodným javom. Požiadajte lekára tak, ako píše Anika61 a nedajte sa odbiť. Nie vždy je lekár ochotný to predpísať, ale ak vieš na čo máš nárok, tak sa nedaj.
Už sme tu písali, niektorým trošku pomohlo napr. deci kvalitného piva, vína, alebo trošku kvalitného alkoholu. Záleží na chuti pacienta. Treba skúšať, čo by mu chutilo. Mňa v tom zlom období vôbec nezaujímalo, či je to zdravé, alebo nie. Hlavne, že som do seba niečo dostala. Po piatej chemo som bola skoro na jednej mafine denne.
Čo sa týka nejakých výživových doplnkov, tak počas chema som tuším ani žiadne nebrala, lebo mi z nich bolo zle od žalúdka.
Jednoducho skúšajte, aj čo sa príjmu tekutín týka. Ak nechutí čistá voda, tak skúste niečo iné, však toho nevypije na litre. Možno cola, alebo džús riedené vodou. Pomer si nájdete sami.

Ten štamperlík na lačno by som hneď neriskovala, ale 1/2 štamperlíka by som skúsila najprv po jedle. Ak " prežije", tak možno aj na lačno.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Poznámky zvýraznené v texte :

dobrava
Dobrý deň, viem, že tu neexistuje univerzálna odpoveď, ale hľadám nejakú radu, ako pomôcť blízkemu
Vek ?
po 5 dávke chemo, čo sa týka stravy a chuti do jedla. Nechce vôbec nič jesť, za deň zje pár lyžíc polievky a to je všetko, rapídne schudol.
Normálna reakcia organizmu.
Prípadne aj nejaké neškodné výživové doplnky /ak ste mali konkrétne skúsenosti s nimi - nepotrebujem reklamné linky/.
Ako spomína Jarka1 nižšie Nutridrink...existuje viacero príchutí, viď vlastnosti http://www.vyzivavchorobe.sk/vyziva-...h-ochoreniach/
Niekto mi vravel, že trošku pomôže, ak nalačno vypije štamperlík ďobrého gruziňáku /nevieme aký/
Gruziňák je len jeden, ostatné sú (Bolek Polívka by povedal) patoky....
, aj keď sa bojíme, či mu tým neuškodíme na taký žalúdok. Potrebujem radu onko pacientov, ktorí mali sami takýto problém so stravovaním a nie rady "nutričných odborníkov", ktorí potrebujú predať svoje výrobky ľuďom, ktorí sa chytajú aj posledného ..., ďakujem za každú serióznu radu.
Jarka 1
@dobrava, to nechutenstvo je väčšinou sprievodným javom. Požiadajte lekára tak, ako píše Anika61 a nedajte sa odbiť. Nie vždy je lekár ochotný to predpísať, ale ak vieš na čo máš nárok, tak sa nedaj.
Už sme tu písali, niektorým trošku pomohlo napr. deci kvalitného piva, vína, alebo trošku kvalitného alkoholu. Záleží na chuti pacienta. Treba skúšať, čo by mu chutilo. Mňa v tom zlom období vôbec nezaujímalo, či je to zdravé, alebo nie. Hlavne, že som do seba niečo dostala. Po piatej chemo som bola skoro na jednej mafine denne.
Čo sa týka nejakých výživových doplnkov, tak počas chema som tuším ani žiadne nebrala, lebo mi z nich bolo zle od žalúdka.
Jednoducho skúšajte, aj čo sa príjmu tekutín týka. Ak nechutí čistá voda, tak skúste niečo iné, však toho nevypije na litre. Možno cola, alebo džús riedené vodou. Pomer si nájdete sami.

Ten štamperlík na lačno by som hneď neriskovala, ale 1/2 štamperlíka by som skúsila najprv po jedle. Ak " prežije", tak možno aj na lačno.
Fakt záleží na chuti dotyčného.
Mne teda nechutilo tiež nejak valne, no manželka sa postavila nado mňa a doslova ma prinútila niečo z taniera zjesť. Koľko-toľko, ale aspoň 1/3 až 1/2 z porcie.
1 2
Gabhus Gabhus

Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

Presne ako píše Juraj. Dávať chorému jesť to, na čo má akú takú chuť. U mňa to bolo tak: schudla som a veľmi - kto ma vidí teraz, neuverí. Ale vtedy pred rokmi mi sestrička v ordinácii povedala na rovinu, že ak chcem žiť, musím jesť. Že aj keď väčšina za chvíľu z tela vyjde, čosi zostane. Som tu 13 rokov, takže asi to ozaj pomáha. Skrátka jesť, jesť a jesť. Inak tie výživové doplnky - neviem, ale mne to pripadalo hnusné, také umelé - mala som predpísaných rôznych za tašku a viac som nechcela. Viac mi chutila čistá zeleninová šťava - vtedy to predávali v krabiciach ako džúsy. Ale najviac mi pomohlo to, že ak bola chuť na hrozno, tak mi dali hrozno, ak na grilované kurča tak dali kurča, ak na slaninu, tak dali slaniny. Ale jesť jesť a jesť s tým, že život za trošku toho žrádla - aj keď nechceného - predsa len stojí...
7 0
demeter demeter

demeter je offline (nepripojený) demeter

Chcem sa spýtať, začali mi rásť vlasy,len ich mám šedivé za koľko si ich môžem odfarbiť začali rásť v auguste.Ďakujem.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
demeter
Chcem sa spýtať, začali mi rásť vlasy,len ich mám šedivé za koľko si ich môžem odfarbiť začali rásť v auguste.Ďakujem.
Dlab na farbenie...daj si upraviť si vlasy do nejakej vhodnej frizúry a budeš čááááája...
Naposledy upravil buchač : 11.11.14 at 19:10
7 0
demeter demeter

demeter je offline (nepripojený) demeter

Ďakujem za inšpiráciu .
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Rozhodla som sa sem pridať moju odpoveď zo súkromej komunikácie. Takže tu je skopírovaná:

Ja som mala 5x chemo a 1x som odmietla. Spolu som mala mať 6x a vždy jednu každý tretí týždeň. Potom boli výsledky dobré a už som nepotrebovala ďalšie chemo. Pri každej kontrole pred chemo robí lekár aj kontrolu krvi, ale aj keď sa výsledky zlepšujú, tak ten cyklus 6x chemo vždy dodržujú. Lekári to neskracujú, to je asi taká dávka, aby to malo účinok. Ak už lekár dá chemo, tak nie že 2 - 3x, ale vždy sa ide 6x. Chemo mi tieko 5 - 6 hodín. Toto platí pre tento konkrétny cyklus, lebo sú aj rôzne iné podľa prípadu.


To, že sa cíti veľmi zle neznamená, že chemo nezaberá. Väčšinou sa ľudia pri chemo cítia pod psa, ale v rôznych príznakoch. Poznám aj takého, ktorý bral 30x chemo a 28 x išiel z chemo do práce, až posledné 2 razy nevládal a to robil čašníka v krčme! Ale sú rôzne kokteily chemo a v rôznych intervaloch.


Niekedy tak klesnú biele krvinky, že treba chemo prerušiť, kým nedosiahnu nejakú minimálnu hodnotu a potom sa pokračuje.


Ak budú výsledky po 6 chemo dobré, bude chodiť naďalej na pravidelné kontroly. Ak sa neskôr niečo zhorší, tak lekár určí ďalší spôsob liečby. Ak sú výsledky dlhodobo dobré, tak sa predlžuje čas medzi jednotlivými kontrola na onkológii.


Áno, je úplne normálne, že po chemo sa stav výrazne zhorší a postupne sa môže trochu polepšiť. Je to ako na kolotoči, stále dokolečka.


Túto odpoveď skopírujem aj do témy, možno pomôže aj niekomu inému. Ostatné sa už pýtaj v téme. Včera som sa o tom rozprávala s manželom. Že ľudia majú problém pýtať sa pod anonymným nickom a mi pacienti v snahe pomôcť ostatným už takmer neanonymne odhaľujeme detaily o našej chorobe. Stále rozmýšľam, prečo je to tak. Možno ten, kto prejde týmto peklom má už iné hodnoty v živote
4 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Jarka 1
Že ľudia majú problém pýtať sa pod anonymným nickom a mi pacienti v snahe pomôcť ostatným už takmer neanonymne odhaľujeme detaily o našej chorobe. Stále rozmýšľam, prečo je to tak. Možno ten, kto prejde týmto peklom má už iné hodnoty v živote
...a možno ten anonym nevie ani o čo ide, nezažil, no je múdry v tejto oblasti až tak, že anonymne a pokrytecky zadrbe neužitočné...

Ak by chytil hentú pliagu...nevedel by, či sa má modliť, nadávať, či plakať...
Skončil by niekde v kúte a striedal by varianty.
====================================
Majster Hrušínsky najst. raz v jednom filme povedal:

Víš co, projdi se po cintoríně, očíhni si to tam.A aspoň budeš vědet, do čeho jdeš.
Naposledy upravil buchač : 15.11.14 at 13:48
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Ach jáj, pozrela som posledné príspevky a vidím, že už aj sem dorazili "poraďáci", ktorí nemajú záujem o rady, ale robí im radosť označovať príspevky za neužitočné. Buchy, ja si myslím, že to rozdávajú stále rovnakým poraďákom, ktorí zrejme niekomu stúpili na otlak. Prosím Ťa zachovaj úroveň, buď nad vecou a nijako nereaguj. Predsa si tu nepokazíme tému. Ľudí, ktorí potrebujú poradiť, takéto prízemné veci ani nezaujímajú.

A tím, ktorí toto robia, želám, aby mal ten hore, nazvime ho boh, vesmír, nekonečno, alebo ako len chcete, dostatok netrpezlivosti a nepotrestal ich skôr, ako sa nazdajú. Ja by som veru nepokúšala v takejto téme.

Žiadam, prosím všetkých, aby už nijako nereagovali. Ďakujem.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

buchač
demeter
Chcem sa spýtať, začali mi rásť vlasy,len ich mám šedivé za koľko si ich môžem odfarbiť začali rásť v auguste.Ďakujem.
Dlab na farbenie...daj si upraviť si vlasy do nejakej vhodnej frizúry a budeš čááááája...
som takýto strih nosila dobrovoľne....cca. 10rokov.....velmi praktický....polka farby stačí....
0 0
demeter demeter

demeter je offline (nepripojený) demeter

Ďakujem za radu,bola som na onkologii na kontrole tam som sa pýtala a povedali mi,že si môžem dať šampón.Ja to má celkom šedivé,ale som rada, že mi rastú a dúfam ,že aj výsledky budú dobre.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať