Zavrieť

Porady

Onkologicke ochorenia

Na istý podnet sa pokusim zalozit temu s tymto nazvom,nie vsetci chceme verejne o nasich dg. pisat, alebo hovorit, ale je to ochorenie o ktorom treba pisat aj hovorit, my co sme si uz nieco prezili by sme mohli poradit tým, ktorý sú teraz na pochybách pri svojom zdravotnom stave a zvazuju ci ist k lekárovi, alebo neíst, mozno sa hanbia, mozno sa nemaju s kym poradit.
Niektorí ma mozno odsúdia, ze je to cisto sukromna vec, ale ja osobne nesuhlasim, je to vec verejná a moze len malickost zachránit ludský zivot.
Mozno len jedina otázka, ktorú tu niekto položí a my, ktorí nieco o tom vieme by sme mali poradit.
Kto chce nech sa pridá, kto chce nech ma odsúdi, ale pokúsam sa pomôct.
Usporiadat
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Veľmi pekne ti ďakujem za tak rýchlu reakciu. Si úžasná!
0 0
magno magno

magno je offline (nepripojený) magno

ludmilla Pozri príspevok

Dúfam, že na tej druhej ruke to ešte nebude karcinóm, pretože samotný spinalióm vzniká zriedkavo primárne na zdravej koži, ale naopak častejšie sa vyvíja na koži chronicky poškodenej, dlhodobým pôsobením slnečného žiarenia. Predchádza mu aktinická keratóza, to je vlastne predstupeň spinaliómu. Veľmi držím palce a daj vedieť ako ste so starkou dopadli. Zajtra, keď budem zapaľovať tú štvrtú sviečku na adventnom venci budem na vás myslieť, aj na všetkých v tejto téme.
ludmila - dakujem na kontrolu ideme uz dnes,lebo starka sa cely vikend stazovala,ze ju to boli a svrbi a stale to ma dost skarede,tak som dnes volala do ambulancie a ukecala som sestricku aby nas zobrala uz dnes.Takze o 11,20 sme objednane na kontrolu,hoci starka sa branila,ze naco s nou pojdem aj ja,ze ona si to na tej druhej ruke aj tak vybrat neda a uplne ma dorazilo skonstatovanie,ze ak prezije vianoce,tak si to da vybrat po novom roku .Po jednej strane ju chapem,lebo potom uz bude mat bolave obidve ruky,ale na druhej strane sa mi uplne prieci nic s tym nerobit,tak dufam,ze sa mi ju podari presvedcit aby necakala -ak je to to iste co mala aj na pravej. Uvidime .......potom napisem ako sme dopadli......
2 0
magno magno

magno je offline (nepripojený) magno

Tak sme boli na tej kontrole a doktorka mi povedala zhruba to iste co ste mi napisali,ze to bolo pekne ohranicene a vybrali to cele,takze by to malo byt v poriadku.Na tej druhej ruke to pozerala a povedala,ze si nie je celkom ista ci je to to iste,takze to bude kontrolovat a po sviatkoch mame prist,aby videla ako sa to vyvija.Starka sa celkom ukludnila,tak som velmi rada.Vsetkym vam este raz velmi pekne dakujem za podporu a prajem vam vsetkym krasne a pohodove sviatky.
2 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Držím palce!
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

magno Pozri príspevok
Tak sme boli na tej kontrole a doktorka mi povedala zhruba to iste co ste mi napisali,ze to bolo pekne ohranicene a vybrali to cele,takze by to malo byt v poriadku.Na tej druhej ruke to pozerala a povedala,ze si nie je celkom ista ci je to to iste,takze to bude kontrolovat a po sviatkoch mame prist,aby videla ako sa to vyvija.Starka sa celkom ukludnila,tak som velmi rada.Vsetkym vam este raz velmi pekne dakujem za podporu a prajem vam vsetkym krasne a pohodove sviatky.
Magno, teším sa ! Pozdravuj starkú, povedz, že i rok, dva, tri...chcem počuť Tvoje chvály na jej čerstvo napečený bryndzovník ! Verím, že si ešte dlho požije, môj starý otec sa dožil bez mesiaca 99. Krásne, milostiplné Vianoce želám Tebe, starkej, Vierke Popluhárovej /zakladateľke tejto témy/, a všetkým poraďákom, ktorí napriek všetkému, zostávajú predsa len ľudmi !!!
7 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

, ale zo srdca :
Teplo a vôňa domova,
láskavé slová,
spoločné spomienky,
neha a pochopenie,
to sú Vianoce...


Pokojné prežitie vianočných sviatkov a nový rok 2011 štedrý k našim potrebám i prianiam ... želám všetkým prispievateľom i priaznivcom tejto témičky! Zimama
4 0
magno magno

magno je offline (nepripojený) magno

evuš Pozri príspevok
Magno, teším sa ! Pozdravuj starkú, povedz, že i rok, dva, tri...chcem počuť Tvoje chvály na jej čerstvo napečený bryndzovník ! Verím, že si ešte dlho požije, môj starý otec sa dožil bez mesiaca 99. Krásne, milostiplné Vianoce želám Tebe, starkej, Vierke Popluhárovej /zakladateľke tejto témy/, a všetkým poraďákom, ktorí napriek všetkému, zostávajú predsa len ľudmi !!!
Dakujem a pozdravim presne to je na Porade uzasne........hoci sa tu osobne pozna malokto,napriek tomu si tu ludia dokazu pomahat a poradit ci uz v mensich alebo vacsich problemoch a clovek na to hlavne nie je sam este raz vsetkym dakujem prajem krasne sviatky

to ZIMAMA : dakujem
1 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Zimama Pozri príspevok
, ale zo srdca :
Teplo a vôňa domova,
láskavé slová,
spoločné spomienky,
neha a pochopenie,
to sú Vianoce...


Pokojné prežitie vianočných sviatkov a nový rok 2011 štedrý k našim potrebám i prianiam ... želám všetkým prispievateľom i priaznivcom tejto témičky! Zimama
Prajem všetkým krásny vianočný večer,

dovoľte, aby som sa v mene všetkých, ktorí do tejto témy prispievajú, alebo i len ak prebehnú očami poďakovala "Zimame" za krásne blahoželanie , ale hlavne zato, že si spomenula i na nás , ktorí tieto sviatky pokoja a šťastia vnímame trošku inak, možno smutnejšie, možno zatrpknutejšie, ale vďaka takýmto ľuďom sa nám darí bojovať.
Ak dovolíte teraz by som sa ešte poďakovala všetkým poraďačkam a poraďakom, ktorí si taktiež na nás spomenuli, či už formou osobnej ss, alebo cez verejnu komunikáciu, nakoľko mňa osobne Ste všetci veľmi potešili.
V čase , keď som patrila medzi tzv. zdravých mi prichádzalo množstvo sms, alebo meilov, no v tomto roku si spomenula na mňa len moja rodina a moja druhá rodina porada - jej členovia.
Všetkým Vám patrí moja vďaka a uznanie, za ľudskosť a pochopenie.

Vaša V.
9 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama


Pomaly sa rozlúčime s rokom 2010 – čokoľvek nám dal, nás v konečnom dôsledku môže obohatiť a posilniť, pretože nezáleží ani tak na tom, čo sa nám stane, ale ako to prijmeme a „spracujeme“...
Do nového roku 2011 nám všetkým želám, aby sme si zachovali úsmev na tvári i v duši a ľahký a pevný krok do práce i do zábavy...!
Zimama
4 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zimama Pozri príspevok

Pomaly sa rozlúčime s rokom 2010 – čokoľvek nám dal, nás v konečnom dôsledku môže obohatiť a posilniť, pretože nezáleží ani tak na tom, čo sa nám stane, ale ako to prijmeme a „spracujeme“...
Do nového roku 2011 nám všetkým želám, aby sme si zachovali úsmev na tvári i v duši a ľahký a pevný krok do práce i do zábavy...!
Zimama
Všetkým onko pacientom prajem veľa, veľa zdravia, veľa síl a optimizmu v neľahkej situácii, nech všetko zlé rýchlo oddíe, ešte má na to čas do 24,00 hod. tohto dňa, aby ste mohli v novom roku radostne zvolať, hurá,som na tom lepšie, ako v minulom roku a budem stále len lepšie, a lepšie. Veľa zdravia, síl a optimizmu. Zo srdca želá Maja
8 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Lásku od milovaných, priatelstvo od priateľov, úctu od tých, ktorých si vážíme a more zdravia v roku 2011 Vám všetkým praje Viera

7 0
viki2 viki2

viki2 je offline (nepripojený) viki2

ahojte, prajem všetkým v novom roku hlavne vela-vela zdravia a chcem Vás poprosiť o radu.....
Na jeseň som písala mojej príbuznej, mladej žene, ktorej zistli onkologické ochorenie 3.stupňa (sú zasiahnuté aj lymf.uzliny). Doteraz zobrala 6 cyklov chemoterapie, nádor sa zmenšil, CRP kleslo. Všetci sme sa tešili spolu s ňou. Teraz sa však pridružili bolesti jednej končatiny, CRP znovu stúplo a v jednom mieste nádor začal rásť. Som z toho velmi znepokojená.....
Chcela by som Vás, čo ste s úspechom zvládli stretnutie s týmto zákerným ochorením, spýtať, či cesta za vaším zlepšením zdravotného stavu bola priama, alebo sa tiež striedali fázy lepších výsledkov s horšími alebo zlými výsledkami. Či je takéto striedanie "lepších a horších" správ normálne alebo......Všetkým Vám vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
viki2 Pozri príspevok
ahojte, prajem všetkým v novom roku hlavne vela-vela zdravia a chcem Vás poprosiť o radu.....
Na jeseň som písala mojej príbuznej, mladej žene, ktorej zistli onkologické ochorenie 3.stupňa (sú zasiahnuté aj lymf.uzliny). Doteraz zobrala 6 cyklov chemoterapie, nádor sa zmenšil, CRP kleslo. Všetci sme sa tešili spolu s ňou. Teraz sa však pridružili bolesti jednej končatiny, CRP znovu stúplo a v jednom mieste nádor začal rásť. Som z toho velmi znepokojená.....
Chcela by som Vás, čo ste s úspechom zvládli stretnutie s týmto zákerným ochorením, spýtať, či cesta za vaším zlepšením zdravotného stavu bola priama, alebo sa tiež striedali fázy lepších výsledkov s horšími alebo zlými výsledkami. Či je takéto striedanie "lepších a horších" správ normálne alebo......Všetkým Vám vopred ďakujem za odpoveď.
CRP klesá a stúpa , pretože jeho hladiny sa zdvihnú dramaticky počas zápalových procesov odohrávajúcich sa v tele ...
To znamená , že chemoterapia mala dobrý účinok na liečebný proces .
Píšeš o bolesti jednej končatiny , no neuvádzaš o aké ochorenie ide .

Skúsim predpokladať , že sa jedná asi o onkologické ochorenie prsníka ...dosť časté u žien .
Ak som trafil , tak sa potom by mohlo jednať o následné dôsledky operácie / ak ovšem bola - podotýkam / a to je lymfedém postihnutej končatiny v blízkosti operovaného miesta ...čiže pravý prsník - pravá ruka ...atď .

Lymfedém
Môže sa a nemusí vyskytnúť po operácii prsníka / hrubé črevo / , rana je zahojená a cítite sa dobre. Jedného dňa si všimnete opuch končatity na operovanej strane hrudníka, ktorý môže byť sprevádzaný pocitom napätia a tlaku.
Lymfa, nazvime tekutina , je bohatá na bielkoviny, táto sa zahusťuje, jej odtok sa sťažuje a opuch končatiny sa zhoršuje.

Lymfatický systém
Čo sa týka postihnutia lymfatických uzlín , tak to je už iná otázka , téma ...
Na obrázku je vidno , ako je všetko prepojené , to je práve ten kameň úrazu , že na jednom mieste sa nádor odstráni , no práve cez lymfy sa zlé bunky môžu / väčšinou aj / premiestniť na iné miesta , orgány tela a začínajú problémy odznova ..



Lymfatický systém tvorí komplexná sieť lymfatických orgánov, vrátane kostnej drene, týmusu a sleziny. Cez lymfatický systém prúdi tekutina, ktorá sa nazýva lymfa - obsahuje živiny, odpadové látky a biele krvinky (lymfocyty).

Cervical nodes, axilliary node, inguinal nodes – Lymfatické uzliny
Lymph vessels – lymfatické cievy
Thymus – Týmusová žľaza
Diaphgram Spleen - Slezina
Lymfatické uzliny

Uzliny sú rozmiestnené po celom tele na anatomicky presne určených miestach. Ich časť je skrytá vo vnútri tela medzi jednotlivými orgánmi. Iné sú umiestené tak tesne pod povrchom kože, že keď sa zväčšia, sú hmatateľné.

Lekár nachádza zväčšené uzliny pomerne často, stanoviť ale príčinu týchto zmien nemusí byť vôbec jednoduché. Môže sa jednať o banálnu infekciu, ale tiež o závažné ochorenie. Tolerovať sa snáď ešte dajú uzliny do veľkosti hrášku v trieslach a podpaží.

Určitým problémom je aj subjektívne zhodnotenie nálezu. Je totiž potrebné posúdiť veľkosť, pohyblivosť alebo pružnosť danej uzliny, a to naviac u ľudí rôznych konštitúcií. Na chudom to ide prirodzene ľahšie než na tučnejšom. Isté ozrejmenie nálezu môže priniesť ultrazvuk.

Už z tohoto vyšetrenia sa dá čiastočne rozhodnúť, či ide o zhubný proces. Ďalším rozpoznávacím znakom je aj citlivosť uzlín. Bolestivé zväčšenie uzliny je skôr infekčného pôvodu a u nebolestivého sa musí uvažovať aj o nádorovom pôvode. Väčšiu istotu do celého problému môže vniesť vyoperovanie postihnutej uzliny a jej zhodnotenie pod mikroskopom.

Kostná dreň
je tkanivo, ktoré sa nachádza vo vnútri niektorých veľkých kostí. V kostnej dreni sa vytvárajú lymfocyty (tzv. B-lymfocyty alebo B bunky). V kostnej dreni sa tvoria aj iné krvné bunky, napríklad monocyty a leukocyty.

Slezina
je jedným z hlavných filtrov krvi. Nachádza sa pod rebrami na ľavej strane tela. Za normálnych okolností sa nedá nahmatať, pri ochorení sa však zväčšuje. Slezina zneškodňuje nielen červené krvinky, ale i rôzne abnormálne telieska plávajúce v krvnom prúde. Hrá dôležitú úlohu pri zbavovaní sa tela od škodlivých baktérií. Napomáha tiež pri tvorbe protilátok. Keď je kostná dreň chorá, slezina sa spolu s pečeňou podieľa aj na tvorbe červených krviniek. Ľudia s poškodenou alebo odstránenou slezinou bývajú náchylnejší na infekcie.

Týmusová žľaza/detská žľaza
sa nachádza v prednej časti hrudníka na v úrovni krku. V tkanive týmusu dozrievajú T lymfocyty (alebo tiež T bunky)

Hltanové a krčné mandle
sú lymfatické uzliny v zadnej časti krku. Tvoria prvú obrannú líniu proti baktériám, ktoré vdychujeme alebo prehĺtame.

Lymfocyty
Lymfocyty hrajú majú v imunitnom systéme dôležitú úlohu. Chránia telo pred infekciami a rastom tumorov. Lymfocyty sa koncentrujú v lymfactických uzlinách, ktoré sú veľké ako hrášok a v celom tele ich máme okolo 600. Lymfatické uzliny sa nachádzajú pozdĺž lymfatických ciev, ale najmä pod pazuchami, v slabinách a v oblasti krku.

B – lymfocyty / nazývané tiež B bunky / vytváraním protilátok ničia baktérie. Protilátky sa viažu na baktérie a priťahujú bunky, ktoré baktérie požierajú. Na zabitie baktérií môžu protilátky získavať aj proteíny z krvi.

T – lymfocyty / nazývané tiež T bunky / ochraňujú telo pred plesňami, vírusmi a niektorými baktériami. Sú schopné rozpoznať vírusové proteíny a infikované bunky zlikvidovať. Okrem toho uvoľňujú špeciálne proteíny cytokíny, ktoré privádzajú krvné bunky do miesta infekcie. T-lymfocyty dokážu ničiť aj nádorové bunky.

Normálne B a T lymfocyty sa dajú rozlíšiť pomocou laboratórnych vyšetrení. Každý typ bunky má totiž iné vlastnosti. Existuje viacero štádií rastu T a B buniek, ktoré je takisto možné rozlíšiť v laboratórnych podmienkach. pozorovať v laboratóriu.

spýtať, či cesta za vaším zlepšením zdravotného stavu bola priama, alebo sa tiež striedali fázy lepších výsledkov s horšími alebo zlými výsledkami. Či je takéto striedanie "lepších a horších" správ normálne alebo......
Je to u každého jednotlivca osobité ...to je jasné ...
Hm , čo je to priamosť v tomto ohľade ???
Vždy je to beh na dlhé trate a NIKDY , nikdy nemáš vyhraté ...a aj keď výsledky sú vynikajúce / môj prípad /, onkológ nedá 100 % názor .
Proste ...." prognózy sú neisté "....hm ...
Striedanie tých správ ???...vždy ide pacient s malou dušičkou a stiahnutými "polkami" na kontrolu ...
Raz je to fajn , druhý krát už nie ...žiaľ ...
9 0
viki2 viki2

viki2 je offline (nepripojený) viki2

buchač, vďaka za odpoveď.....
napriek tomu, že som niekolko rokov prichádzala v práci do styku s onko-pacientami, tu sa nejako nespolieham na mozog a logiku, ale stále dúfam.....primárne ochorenie je nádor na pohrudnici, dosť neskoro zistený, preto aj ten nález je taký aký je a prognózy zlé.....keďže je to však blízka osoba, stále všetci dúfame, že dokáže ochorenie poraziť....aj to tak chvílku vyzeralo, ale objavili sa nové komplikácie z nohou a s tou aortou a to ju oberá o silu...o komunikácii s lekármi radšej pomlčím,nevedia absolútne pochopiť, čo takýto človek potrebuje!!!!!určite nie zatajovanie info a nezáujem ale s tým sa asi stretla väčšina z vás
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
viki2 Pozri príspevok
buchač, vďaka za odpoveď.....
napriek tomu, že som niekolko rokov prichádzala v práci do styku s onko-pacientami, tu sa nejako nespolieham na mozog a logiku, ale stále dúfam.....primárne ochorenie je nádor na pohrudnici, dosť neskoro zistený, preto aj ten nález je taký aký je a prognózy zlé.....keďže je to však blízka osoba, stále všetci dúfame, že dokáže ochorenie poraziť....aj to tak chvílku vyzeralo, ale objavili sa nové komplikácie z nohou a s tou aortou a to ju oberá o silu...o komunikácii s lekármi radšej pomlčím,nevedia absolútne pochopiť, čo takýto človek potrebuje!!!!!určite nie zatajovanie info a nezáujem ale s tým sa asi stretla väčšina z vás
...nikdy nie je neskoro ...mne len 5 % dávali ..."smrťákovi" som zdupkal ...

...noha ???...to zo mňa už len ten oheň alebo zem vytiahne ...respektíve ten lymfedém ...kotník - nárt , tak ten občas bolí jak fras ...
1 0
viki2 viki2

viki2 je offline (nepripojený) viki2

jáj buchač, srdečná vďaka,
na tebe vidím, že vždy je šanca, netreba sa vzdávať
3 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Ahojte! (Dúfam, že nový rok sa "ujal" dobre...)
Chcem len posunúť informáciu - z katalógu Media klubu som sa dozvedela, že vychádza knižka "Aktívne proti rakovine" - Nový pohľad na výživu (Ako zastaviť rakovinový gén), tak ak sa niekto o takúto tému zaujímate, možno príde vhod... Pekný večer všetkým! Zimama
3 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
viki2 Pozri príspevok
jáj buchač, srdečná vďaka,
na tebe vidím, že vždy je šanca, netreba sa vzdávať
Dnes som bol s rôznymi výsledkami / USG , rentgen , krv..../ na onkológii ...síce už staršieho dáta ,nemohol som skôr isť , objektívne príčiny ...

No MUDR. X.Y bola zo mňa happy ...a vo dverách ...

Naposledy upravil buchač : 13.01.11 at 20:44
6 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

buchač Pozri príspevok
Dnes som bol s rôznymi výsledkami / USG , rentgen , krv..../ na okológii ...síce už staršieho dáta ,nemohol som skôr isť , objektívne príčiny ...

No MUDR. X.Y bola zo mňa happy ...a vo dverách ...

Tak sa vytešuj aj Ty, je to skvelé.
3 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
...šak sa aj ...
4 1
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať