Zavrieť

Porady

Onkologicke ochorenia

Na istý podnet sa pokusim zalozit temu s tymto nazvom,nie vsetci chceme verejne o nasich dg. pisat, alebo hovorit, ale je to ochorenie o ktorom treba pisat aj hovorit, my co sme si uz nieco prezili by sme mohli poradit tým, ktorý sú teraz na pochybách pri svojom zdravotnom stave a zvazuju ci ist k lekárovi, alebo neíst, mozno sa hanbia, mozno sa nemaju s kym poradit.
Niektorí ma mozno odsúdia, ze je to cisto sukromna vec, ale ja osobne nesuhlasim, je to vec verejná a moze len malickost zachránit ludský zivot.
Mozno len jedina otázka, ktorú tu niekto položí a my, ktorí nieco o tom vieme by sme mali poradit.
Kto chce nech sa pridá, kto chce nech ma odsúdi, ale pokúsam sa pomôct.
Usporiadat
Rika Rika

Rika je offline (nepripojený) Rika

Ahojte všetci, dlho som tu nebola, tak prajem vsetkym, ktorí to potrebujú všetko dobré, hlavne veľa síl na zdolanie všetkých prekážok.
0 0
Rika Rika

Rika je offline (nepripojený) Rika

ivantt Pozri príspevok
dlhsie som tu nebol, tak vam zelam vsetkym do noveho roku vsetko najlepsie, vela zdravia a lasky.

Pred 5-timi rokmi bola za mnou kamaratkyna mama, mala nador na prsniku. Uspesne vsetko zvladla, operaciu, chemoterapiu, ozarovanie,.. zila plnym a radostnym zivotom. Zrazu sa vsetko zvrtlo.. 23.12. si este robila plany ako dalej, potom umely spanok a 26-teho decembra vydychla naposledy... lekari nic nezistili a rodine povedali ze behom 24 hodin sa jej spravili metazstazy na plucach a preto zomrela. Je to vobec mozne aby to nabralo tak rychlo spad ?? Vedeli ze nieco ma, bolo to v hlave ale neohrozovalo to zivot a potom zrazu... par hodin...
Mám podobú skúsenosť. Sú to 3 mesiace či mi zomrel svokor. Človek plný energie, veselý a milý a v podstate zdravý. Chýbalo mu len kúsok do sedemdesiatky. Mal nejaké problémy s okom, 3 mesiace čakal, že ho budú operovať, tesne predtým zistili, že tie problémy mu spôsobuje nádor v hlave. Síce neoperovateľný, ale našťastie nezhubný. Ale ... stav sa začal meniť, nevidel už ani na druhé oko, nádor sa rozšíril na pľúca aj pankreas, metastázy v chrbtici ... len 3 týždne a bol koniec
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Rika Pozri príspevok
Mám podobú skúsenosť. Sú to 3 mesiace či mi zomrel svokor. Človek plný energie, veselý a milý a v podstate zdravý. Chýbalo mu len kúsok do sedemdesiatky. Mal nejaké problémy s okom, 3 mesiace čakal, že ho budú operovať, tesne predtým zistili, že tie problémy mu spôsobuje nádor v hlave. Síce neoperovateľný, ale našťastie nezhubný. Ale ... stav sa začal meniť, nevidel už ani na druhé oko, nádor sa rozšíril na pľúca aj pankreas, metastázy v chrbtici ... len 3 týždne a bol koniec
Bohužiaľ, ale nádory sú vždy len nádormi, a vždy predstavujú ohrozenie zdravia,(vlastná skúsenosť). Keď som sa lekárky opýtala na to, či musím ísť ihneď na operáciu, keďže nádor je nezhubný, ale patológ odporučil operáciu, milo mi odpovedala, viete, ak patológ odporučil, tak to nemyslel zo srandy, aj nezhubný sa môže zvrhúť, a potom je to už o inom. Na tieto slová nikdy nezabudnem. Môžem si povedať, že ma zachránil aj on, aj tá milá lekárka, ktorá ma nakoniec aj operovala.
Naposledy upravil Tweety : 03.02.11 at 11:58
0 0
Rika Rika

Rika je offline (nepripojený) Rika

Jarka 1 Pozri príspevok
Prosím Vás, máte skúsenosti s periférnou neuropatiou v dôsledku podávania Taxolu pri chemo? U mňa sa po štvrtej CHT prejavila veľmi intenzívna forma s často až neznesiteľnými bolesťami. Lekár však na to vôbec nereagoval, povedal, že to už vydržím a mám si dávať Ibalgin. Ten mi zaberal asi ako Lentilka. Po piatej CHT som asi tri týždne doma kričala od bolesti, kým to prešlo zo stavu neznesiteľný na stav intenzívny. Šiestu CHT som odmietla, ale bez prestania vo dne v noci mám už 2 mesiace bolesti. Neberie to konca. Môj onkológ s pacientom takmer nerozpráva. Včera som chcela, aby mi povedal aspoň názov toho, čo spôsobuje tie moje bolesti, že si o tom nájdem niečo na internete. Povedal len, že Paclitaxel a utrúsil, že nič nepomôže.
...nevolá sa ten onkológ náhodou Minárik?
Jarka1, nemám skúsenosť s bolesťami, ale keď brala moja mama chemoterapiu veľmi ju oziabali nohy (nemala ich studené, iba ona to cítila), jej onkológ stále vravel, že sa s tým nedá nič robiť ... Doma sme skúšali všetko možné - nahrievanie, masáže hrejivým gélom ...Raz v lete mal dovolenku a ošetroval ju iný lekár, poslal ju s tým na neurológiu. Tam jej predpísali nejaké injekcie, ktoré jej pomohli, veľmi sa jej uľavilo, občas mala pocit studených nôh, ale len trošku. Ak Ti môžem poradiť, nenechaj sa odbiť, pýtaj sa na neurológiu alebo inému odoborníkovi, veď v dnešnej dobe už majú veľa možností ako ľudom pomôcť alebo aspoň uľaviť od bolesti.
Držím palce!
3 0
Rika Rika

Rika je offline (nepripojený) Rika

Tweety Pozri príspevok
Bohužiaľ, ale nádory sú vždy len nádormi, a vždy predstavujú ohrozenie zdravia,(vlastná skúsenosť). Keď som sa lekárky opýtala na to, či musím ísť ihneď na operáciu, keďže nádor je nezhubný, ale patológ odporučil operáciu, milo mi odpovedala, viete, ak patológ odporučil, tak to nemyslel zo srandy, aj nezhubný sa môže zvrhúť, a potom je to už o inom. Na tieto slová nikdy nezabudnem. Môžem si povedať, že ma zachránil aj on, aj tá milá lekárka, ktorá ma nakoniec aj operovala.
Tak to si mala šťastie na lekárku. Nechcem sa opakovať, ja som tu o mojej mame už písala, ale ona mala nález na prsníku a lekár z onkológie na Heydukovej jej vtedy povedal, že nie jej zhubný, aby prišla na kontrolu o rok, ale o pár mesiacov už mala nádory tri a prišla o celý prsník aj lymfatické uzliny v ruke.
Tiež som za to, že ak človeku niečo rastie v tele, čo tam byť nemá, má to ísť von. Môj svokor však mal ten nádor na hlavnej tepne, takže sa to operovať nedalo.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

evuš Pozri príspevok
Jarka, je mi ľúto, že tak trpíš, ale poradiť Ti neviem. Inak - neuvažovala si o zmene onkológa ??! Veď mať túto pliagu, nie je obyčajná nádcha z prechladnutia , prečo niektorí lekári s pacientom nekomunikujú ?
Nateraz sme s CHT skončili. Kontrolu mám o dva mesiace. Ak by som nedajbože musela zase brať CHT, tak vážne uvažujem nad zmenou. Len neviem, ku komu by išli všetci tí pacienti, ktorí na neho po chodbách nadávajú.

Včera mi urobil napr. takúto koninu. Pri kontrole na gynde sa zistilo, že mám cystu v mieste vyoperovaného tumoru. Gynekológ mi vysvetlil, že s tým nič robiť nebudú, pokiaľ to nebude spôsobovať problémy. Prišla som na kontrolu k onkológovi po kontrolnom CT, nakukol do papierov od gynekológa a ako prvú vetu mi povedal: Takže tumor, budú vás operovať. Ja jemu, že nestrašte. Znovu nakukol a že: AHA, cysta. Viac nič nepovedal.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

[QUOTE=Rika;1642872]...nevolá sa ten onkológ náhodou Minárik?

Tak presne tak sa volá. Nevedela som, či môžem napísať meno.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

[QUOTE=Jarka 1;1642892]
Rika Pozri príspevok
...nevolá sa ten onkológ náhodou Minárik?

Tak presne tak sa volá. Nevedela som, či môžem napísať meno.
Jarka, tak rýchlo utekaj od neho preč, veď máme možnosť slobodnej voľby lekára. Ide predsa o tvoje zdravie a život, nie o jeho.
Naposledy upravil Tweety : 03.02.11 at 12:32
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

Jarka 1 Pozri príspevok
Nateraz sme s CHT skončili. Kontrolu mám o dva mesiace. Ak by som nedajbože musela zase brať CHT, tak vážne uvažujem nad zmenou. Len neviem, ku komu by išli všetci tí pacienti, ktorí na neho po chodbách nadávajú.

Včera mi urobil napr. takúto koninu. Pri kontrole na gynde sa zistilo, že mám cystu v mieste vyoperovaného tumoru. Gynekológ mi vysvetlil, že s tým nič robiť nebudú, pokiaľ to nebude spôsobovať problémy. Prišla som na kontrolu k onkológovi po kontrolnom CT, nakukol do papierov od gynekológa a ako prvú vetu mi povedal: Takže tumor, budú vás operovať. Ja jemu, že nestrašte. Znovu nakukol a že: AHA, cysta. Viac nič nepovedal.
Prepáčte mi za výraz, ale toho treba kopnúť poriadne do g..lí, a ísť k lekárovi a nie "hrobárovi"
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ja tomu hovorím, za gule do prievanu, ale taký by si zaslúžil možno aj viac.
0 0
Rika Rika

Rika je offline (nepripojený) Rika

[QUOTE=Jarka 1;1642892]
Rika Pozri príspevok
...nevolá sa ten onkológ náhodou Minárik?

Tak presne tak sa volá. Nevedela som, či môžem napísať meno.
Ja si myslím, že treba pomáhať a chrániť ľudí, ktorí to potrebujú a nie chrániť meno lekára, ktorý nechá ľudí trpieť.
1 0
Rika Rika

Rika je offline (nepripojený) Rika

Moja mama, bola na tom už dosť zle, mala hrozné bolesti brucha. Poslal ju síce na CT, ale výsledok si poriadne neprečital. Povedal, že tam má len vodu. Na oddelení jej vodu vybrali a poslali nás domov. Na druhý deň som musela volať pohotovosť, v nemocnici nám povedali, že má nadmerne naplnený močový mechúr, pretože jej metastáza tlačí na nejaký nerv. Aj on to mal v tom CT výsledku napísané, ale neprečítal si to poriadne.
Naposledy upravil Rika : 03.02.11 at 13:11
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

Tak takýmto lekárom by som zakázala vykonávať činnosť. Viem, že v zdravotníctve to nie je jednoduché, majú veľa pacientov, veľa odpracovaných hodín, ale oni sa rozhodli byť lekármi, tak nech nimi aj sú. Lekár, sestrička a pod. nie je len povolanie ale najmä poslanie !!! Lekár nielenže musí byť študovaný, ale musí byť najmä človekom, ktorý chápe i bolesť duše, keď sme chorí...
4 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jarka 1 Pozri príspevok
Nateraz sme s CHT skončili. Kontrolu mám o dva mesiace. Ak by som nedajbože musela zase brať CHT, tak vážne uvažujem nad zmenou. Len neviem, ku komu by išli všetci tí pacienti, ktorí na neho po chodbách nadávajú.

Včera mi urobil napr. takúto koninu. Pri kontrole na gynde sa zistilo, že mám cystu v mieste vyoperovaného tumoru. Gynekológ mi vysvetlil, že s tým nič robiť nebudú, pokiaľ to nebude spôsobovať problémy. Prišla som na kontrolu k onkológovi po kontrolnom CT, nakukol do papierov od gynekológa a ako prvú vetu mi povedal: Takže tumor, budú vás operovať. Ja jemu, že nestrašte. Znovu nakukol a že: AHA, cysta. Viac nič nepovedal.
Ten je akýsi srandista, neodskočil si na onko z nejakej šou? Smiešnosmutné. ALe viac to smutné.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

Jarka 1 Pozri príspevok
Prosím Vás, máte skúsenosti s periférnou neuropatiou v dôsledku podávania Taxolu pri chemo? U mňa sa po štvrtej CHT prejavila veľmi intenzívna forma s často až neznesiteľnými bolesťami. Lekár však na to vôbec nereagoval, povedal, že to už vydržím a mám si dávať Ibalgin. Ten mi zaberal asi ako Lentilka. Po piatej CHT som asi tri týždne doma kričala od bolesti, kým to prešlo zo stavu neznesiteľný na stav intenzívny. Šiestu CHT som odmietla, ale bez prestania vo dne v noci mám už 2 mesiace bolesti. Neberie to konca. Môj onkológ s pacientom takmer nerozpráva. Včera som chcela, aby mi povedal aspoň názov toho, čo spôsobuje tie moje bolesti, že si o tom nájdem niečo na internete. Povedal len, že Paclitaxel a utrúsil, že nič nepomôže.
Jarka nemám slov.
Tvoj pán doktor ťa okráda o pokojný spánok, o radosť zo života. Pán doktor nemusí vedieť liečiť tvoje bolesti, ale musí predsa vedieť, že existujú aj iní odborníci, ktorí si s tvojimi bolesťami budú vedieť poradiť - nurológ alebo algeziológ. Okrem toho by mal vedieť, že tieto bolesti treba tlmiť, zabrániť ich zhoršeniu, že ich treba utíšiť a zabrániť chronickým bolestiam.
Aby k tomuto prišlo musí nastať skorá a hlavne dostatočná liečba vhodnými liekmi.
Pri takýchto bolestiach sú vhodné antikonvulzíva, antidepresíva, opoidy a keď nezaberá toto, sú ďlšie možnosti - lokálne a v ťažkých prípadoch (tumory) sú blokády nervov.
Celkovo pri neuropatických bolestiach platí: majú sa liečiť čím najskôr ako je len možné, pretože je liečba efektívnejšia. Neuropatické bolesti majú jednu zvláštnosť, lieky, bežné analgetiká na ne nezaberajú. Je dokázané, že na ne zaberajú lieky, ktorými sa liečia epileptické záchvaty a depresívne ochorenia. Epileptické záchvaty a neuropatické bolesti majú jednu vec spoločnú: pri oboch dochádza k zvýšenej dráždivosti nervových buniek s nadmerným vysielaním nervových impulzov. Práve antiepileptiká stabilizujú nervové bunky a zábránia tomu, aby stále vysielali nervové impulzy. Antikonvulzíva sú veľmi dobrou voľbou v liečbe neuropatických bolestí, zvlášť u pálivýc a vystreľujúcich bolestiach a citlivosti na dotyk - dokážu ich krásne potlačiť. Veľmi dobrou voľbou je liek Lyrica (ak by to malo znieť ako reklama, prosím admina o vymazanie)
Už pri tej štvrtej CHEMO to mal byť zvihnutý prst, pri podávaní chemoterapie taxolu a pod. sa dá predsa konsekventne podať infúzia s vysokou dávkou vitamínu B a viem že sme mali po chemo pacientku, ktorá brala novalgin a popritom používala TENS prístroj a bolesti sa podarilo dostať pod kontrolu.

Jarka neváhaj a nečakaj už, čím skôr vyhľadaj neurológa.
13 0
Rika Rika

Rika je offline (nepripojený) Rika

ludmilla Pozri príspevok
Jarka nemám slov.
Veľmi dobrou voľbou je liek Lyrica (ak by to malo znieť ako reklama, prosím admina o vymazanie)
Jarka neváhaj a nečakaj už, čím skôr vyhľadaj neurológa.
Jarka vážne, neváhaj, na onkologii na Klenovej je veľmi milá neurlogička, veľmi sa snažila mame pomôcť, užívala aj tú Lyricu, čo tu spomína ludmila. Tiež mala diagnózu periférna neuropatia.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Ďakujem Vám všetkým za odpovede a za podporu. Už som to začala riešiť.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jarka 1 Pozri príspevok
Ďakujem Vám všetkým za odpovede a za podporu. Už som to začala riešiť.
Veľa zdravíčka a šťastia na nového lekára.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Jarka, ja sa tiež liečim na Klenovej a v r.2010 som mala nesmierne bolesti od januára až do septembra, v noci som nespala aj do štvrtej, cez deň som si tiež od bolesti neoddýchla ani na pol hodiny, p. Dr. Šálek ma poslal k neurologičke, naozaj je veľmi milá a ona sa postupne snažila mi nájsť zodpovedajúci liek na bolesť, ktorý by mi pomohol. Nakoniec som skončila vo vedľajšom pavilóne - určite vieš, kde je odd. paliatívnej starostlivosti a tam sú mimoriadne p. doktorky - algeziologičky, nakoniec mi nastavili liečbu tak, že už to bolo znesiteľnjšie. A nová onk. liečba od septembra mi pomohla a bolesti ustúpili skoro úplne. Bohužiaľ stále beriem opiáty, takže už nemôžem ani šoférovať a mám problém s dopravou každý týždeň na liečbu, ale to je vedľajšie. Naozaj netreba byť hrdinkou a trápiť sa v bolestiach, my potrebujeme svoje sily na boj s chorobou a nesmieme vyčerpávať svoje telo ešte aj bojom s bolesťou..

Okrem toho spomínané p. doktorky majú aj veľké srdiečka a potešia Ťa aj dobrým slovom a pochopením, oni si urobia čas aj na rozhovor s pacientom. Nedá mi to, musím ich menovať: Škripeková, Križanová, Sadovská, Ivančová. Patrí im veľké ĎAKUJEM.

P.S.: Zajtra idem na Klenovu, nebudeš tam?
3 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Rika Pozri príspevok
Jarka vážne, neváhaj, na onkologii na Klenovej je veľmi milá neurlogička, veľmi sa snažila mame pomôcť, užívala aj tú Lyricu, čo tu spomína ludmila. Tiež mala diagnózu periférna neuropatia.
Gabapentin Actavis 400 mg
http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky...pil-50289.html

Toto je ale " fajn " liečik ....
Normálne dumem , či ho aj načať ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať