Zavrieť

Porady

Krvna transfuzia a Svedkovia Jehovovi

Dobrý deň.
Vedel by niekto poradiť (aj s odvolanim na konkretne paragrafy) ako postupovať, keď pacientovi by som chcel podať krv, lebo je ohrozeny na živote, ale pacient dopredu krv omietol (notárom overený podpis), plus aj prehlásenie, že ak sú v bezvedomí prevádzaju právo o rozhodovaní na niekoho iného a priložený kontakt na dotyčnú osobu.
Niekedy sa hovorilo o predpokladanom súhlase, vsetky vyhlásenia sú platné iba k dátumu a času podpisu, ale ak je v bezvedomí, možem predpokladať, že by s danou transfúziou súhlasil. U deti nie je problem, tam sa da podať krv (a podľa mňa, aj u dospelych by to mohlo tak byť)
Ďakujem.
Usporiadat
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
bikam Pozri príspevok
Prepáč, nechápem, to akože tým zatváraním dverí, alebo ako?

... nie zatváraním dverí.. ich vôbec netrápi,že Ty zatvoríš dvere a oni prídu zas a zas.. a kolem dokola.. oni Ťa budú otravovať, kým jasne nepovieš, že si nepraješ aby k Tebe chodili..resp. ako píše vyššie buchač..
1 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

calawen Pozri príspevok
Budem reagovať len na prvú vetu. Aj ku nám pár ráz zavítali, keď som sa s nimi pustila do reči, tak chodili jak na klavír, ale potom mi svokra poradila, slušne im povedať, že "ďakujem, nemám záujem sa s Vami rozprávať" a toto mi akceptujú, a už máme minimálne 3 mesiace pokoj...
Prepáč, ale nedokážem byť slušná k ľuďom, ktorí vedome nechajú zabiť svoje dieťa.. Ba naopak, prajem im, nech im to tie detičky chodia vyčítať každú noc.. je to hnusné, oni nech si robia báraj tie ich sexuálne orgie, je mi to jedno.. ale chúďatká detičky.. keby som bola lekár, nikdy by som nenechala len tak umrieť dieťa, aj keby mi rodič doniesol sto notárskych overení.. svedomie by mi to nedovolilo.. a o opaku ma nepresvedčí ani sám Jehov, či čo to je..
0 0
Klimentová Viera Klimentová Viera

Klimentová Viera je offline (nepripojený) Klimentová Viera

bikam Pozri príspevok
Z logického hľadiska, mi prosím vysvetlite niekto, aký má význam to chodenie z domu do domu.
K nám prevažne chodia v sobotu doobedu prevažne tí istí SJ, z videnia ich poznáme, takže predpokladám, že aj oni z videnia poznajú nás, a poznajú aj naše reakcie. Tiež som slušný človek, pri prvej vete ich zastavím, poviem ďakujem a zavriem dvere. A o týždeň v sobotu sú pred dverami zase, zase čosi začnú, ja im poviem ďakujem, a zavriem dvere, atď.
Takže keď sú takí múdri a vzdelaní, nech mi niekto vysvetlí význam tohto večne sa opakujúceho kolotoča. Proste nechápem.
Úplne logicky ti odpoviem takto:
Podľa ich "poriadku" je to úloha, ktorú musia plniť tým, že každý mesiac takto naplnia 120 hodín. Je to služba "z domu do domu". Majú presne v popise ako sa majú ľuďom prihovárať - celé vetné spojenia, naviazanosť na prírodu, počasie...., ako nadviazať kontakt. K ľuďom, ktorí ich jednoznačne odmietnu už nechodia, ale ako náhle vidia váhavosť - sú vytrvalí. Okrem toho sa sústreďujú hlavne na ľudí, ktorých postihlo nejaké nešťastie, trápia sa, vidia, že sú osamelí... Takí sú najskôr manipulovateľní.
3 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Klimentová Viera Pozri príspevok
Úplne logicky ti odpoviem takto:
Podľa ich "poriadku" je to úloha, ktorú musia plniť tým, že každý mesiac takto naplnia 120 hodín. Je to služba "z domu do domu". Majú presne v popise ako sa majú ľuďom prihovárať - celé vetné spojenia, naviazanosť na prírodu, počasie...., ako nadviazať kontakt. K ľuďom, ktorí ich jednoznačne odmietnu už nechodia, ale ako náhle vidia váhavosť - sú vytrvalí. Okrem toho sa sústreďujú hlavne na ľudí, ktorých postihlo nejaké nešťastie, trápia sa, vidia, že sú osamelí... Takí sú najskôr manipulovateľní.
Netáraj ....

120 hodín , to je 4 hodiny denne .

Nevrím, žeby boli až takí aktívní.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Laco-monter Pozri príspevok
Netáraj ....

120 hodín , to je 4 hodiny denne .

Nevrím, žeby boli až takí aktívní.
... ja by som povedala,že poniektorí sú aktívnejší ešte viac..
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Laco-monter Pozri príspevok
Netáraj ....

120 hodín , to je 4 hodiny denne .

Nevrím, žeby boli až takí aktívní.
Jeden , dvaja aktívni b.... sú horší ako družstvo záškodníkov ...

He , jedného - fest aktívneho - máme aj inde ....aktívne futbalové ihriská otvára ...aj tie , ktoré už fungujú od minulého roka ...

Žeby aj on svedok Jehovu bol ...

Už teraz sa modlíme ...aby po voľbách bolo a nevyhral ...a keby ešte aj ten svedok bol ...

Boh s nami...
0 0
Klimentová Viera Klimentová Viera

Klimentová Viera je offline (nepripojený) Klimentová Viera

Prepáč. Netáram, len tlmočím, čo o nich viem. Never. Nedovolím si napísať nič, čo by som nemala podložené priamo z ich materiálov. Prijatie do ich sekty nie je také jednoduché - prihlásim sa, vyplním prihlášku, alebo jednoducho prídem.
0 0
astensova astensova

astensova je offline (nepripojený) astensova

Jedno z božích prikázaní je ,, nezabiješ! Pozrime sa na to z pohľadu kresťanského lekára. Aký postoj má on ak dodržiava 10 božích prikázaní. Neposkytne transfúziu tak ho v podstate zabije. Pred súdom sa obháji, že mu to viera nedovoľuje tak čo tu potom nastane? Chaos. SJ žijú v nejakom spoločenstve a musia ho rešpektovať tak ako spoločenstvo rešpektuje ich. Biblia je len jedna. No skúste si prečítať bibliu sobotistou, mormonou, jehovistou atď. sú tam malé odchylky. Nikoho nezavrhujem nech si každý verí v čo chce ale spoločenstvo/štát/ má svoje zákony a tie treba dodržiavať.
0 0
bikam bikam

bikam je offline (nepripojený) bikam

Klimentová Viera Pozri príspevok
Úplne logicky ti odpoviem takto:
Podľa ich "poriadku" je to úloha, ktorú musia plniť tým, že každý mesiac takto naplnia 120 hodín. Je to služba "z domu do domu". Majú presne v popise ako sa majú ľuďom prihovárať - celé vetné spojenia, naviazanosť na prírodu, počasie...., ako nadviazať kontakt. K ľuďom, ktorí ich jednoznačne odmietnu už nechodia, ale ako náhle vidia váhavosť - sú vytrvalí. Okrem toho sa sústreďujú hlavne na ľudí, ktorých postihlo nejaké nešťastie, trápia sa, vidia, že sú osamelí... Takí sú najskôr manipulovateľní.
Ďakujem za odpoveď, toto som vôbec nevedela. Ešte by som rada vedela, čo by ich odradilo, aby už viac neprišli. Myslím okrem hrubých slov a násila. Už som im snáď tisíc krát povedala, aby ma neotravovali, že nemám záujem. Aké to je to jednoznačné odmietnutie?
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

bikam Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, toto som vôbec nevedela. Ešte by som rada vedela, čo by ich odradilo, aby už viac neprišli. Myslím okrem hrubých slov a násila. Už som im snáď tisíc krát povedala, aby ma neotravovali, že nemám záujem. Aké to je to jednoznačné odmietnutie?
Niekedy zaberie, keď im povieš , že Tvoj spolupracovnik /-čka/ je svedok a že sa s nim sem tam rozprávaš a tiež si sem-tam berieš časopisy...

Pravda , nemožeš to povedať tým istým, ktorých si vypoklonkovala.

A prečo násilie ?

Stačí jasne a dorazne povedať, že si ich návštevy nepraješ.
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Clovek ktory sa chce slobodne zabit, alebo urobit ukony veduce k jeho smrti povazuje nas pravny poriadok logicky za psychicky chorych v takom rozsahu, ze je mozne ich dokonca zbavit svojpravnosti.

Proste na tom ze chce niekto dobrovolne zomriet nie je nic slobodne. Clovek je tvor s pudom sebazachovy. A ak chce niekto zomriet len preto se nedostane transfuziu tak bol zjavne zmanilupovany a bola u neho navodena zavazna psychicka porucha.
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Pacient nemoze na zaklade slobodneho rozhodnutia odmietnut akykolvek liecebny ukon. Toto je nazor rozsireny medzi laikmi ci uz z odboru mediciny ale aj prava. Je to totalny blud. Pacient ma pravo odmietnut len taky liecebny ukon, ktoreho nevykonanie nemoze privodit smrt alebo vznik ci take zhorsenei zdravotneho stavu pri ktorom je dovodna obava z moznosti smrti alebo zavazneho zhorsenia stavu pacienta ktore by neskor mohlo viest ku smrti.

PROSIM LAIKOV, ABY SA NESNAZILI PRESVIEDCAT O TOM CO NEMA ZIADNU OPORU V PRAVNOM PORIADKU. CLOVEK NEMA TOTALNY, UPLNU A BEZHRANICNU SLOBODU.
3 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
milláčikk Pozri príspevok
Divné .

1, Súhlasíš, že v prípade ohrozenia treba brániť vlasť ? Aj za cenu života ?DOBRE - choď a polož život - je to tvoje rozhodnutie.
2, Nezdá sa ti, že pre niekoho môže byť niečo ešte dôležitejšie ako vlasť ??????????
Adrian v tomto prohlášení řekl: . . . Nebudu souhlasit s krví ani nedovolím, aby byla použita; rozhodně ne. Vím, že mohu zemřít, když nedostanu krev. Je to však moje rozhodnutí.
. . . Pokud bych dostal nějakou krev, měl bych stejný pocit, jako kdybych byl znásilněn, jako by někdo nemravně zacházel s mým tělem. Jestli k tomu dojde, já své tělo nechci. Není možné, abych žil za takovou cenu.
Adrianovo přísežné prohlášení končilo naléhavou prosbou: "Prosím, berte ohled na mne a na má přání."
Víra je všechno, co mám,
3, Ja s nimi NESÚHLASÍM (okrem slušnosti a mravnosti) asi v ničom
PS
Čo takto poštudovať empatiu (slobodu / osobnosť ).
Takemu cloveky by som dal transfuziu a odoslal ho na psychiatricku kliniku kde by ho z tej fobie znasilnenia krvou vyliecili. Moderna medicina dokaze divy.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

astensova Pozri príspevok
Jedno z božích prikázaní je ,, nezabiješ! Pozrime sa na to z pohľadu kresťanského lekára. Aký postoj má on ak dodržiava 10 božích prikázaní. Neposkytne transfúziu tak ho v podstate zabije. Pred súdom sa obháji, že mu to viera nedovoľuje tak čo tu potom nastane? Chaos. SJ žijú v nejakom spoločenstve a musia ho rešpektovať tak ako spoločenstvo rešpektuje ich. Biblia je len jedna. No skúste si prečítať bibliu sobotistou, mormonou, jehovistou atď. sú tam malé odchylky. Nikoho nezavrhujem nech si každý verí v čo chce ale spoločenstvo/štát/ má svoje zákony a tie treba dodržiavať.
astensova nemáš prvadu. Pri vedomom neposkytnutí transfúzie sa pred súdom neobháji. Už som písal, že v život ohrozujúcich prípadoch nie sú rozhodujúce notárske overenia alebo rozhodnutie lekára. Neposkytnutie resp. odmietnutie a neposkytnutie zdravotnej starostlivosti sa hodnotí ako trestný čin. Absolútne nie je rozhodujúca viera ani pacienta a ani lekára. Určité úkony môže odmietnuť na základe svedomia (napr. interrupcia), ale
to nie je život a zdravie ohrozujúci prípad. Lekár je povinný urobiť maximum pre záchranu života a zdravia, k tomu sa zaviazal. V opačnom prípade riskuje odobratie licencie. Síce tvrdíš, že Biblia je jedna, ale výklad Biblie a cirkevné dogmy a sú rozdielne.
3 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Neprijat krv zo strany SJ a nepodat transfuziu zo strany doktorov je pre mna forma eutanazie...
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
sarasara Pozri príspevok
Odmietajú krv, lebo je to v biblii zakázané.
odmietajú vziať do ruky zbraň, lebo je v biblii zakázané zabíjať. (desať božích prikázaní)
Ale oni uznávajú svetskú moc Ale ak sa rozchádza táto moc s božími zákonmi, nepodporujú ju.
Nuž čakajú na posledný súd. píše sa o ňom v biblii, kde je napísané, že môže prísť hocikedy, preto má človek žiť tak, ako keby mal prísť čoskoro.
No nemyslím si, že je to fanatizmus, je to prísne dodržiavanie božích zákonov. Sú to veriaci ľudia.
Poznám človeka, ktorý od nich odišiel. No majetok mu zostal a ani inak sa mu nič nestalo. Tak neviem.
Jehova je meno Boha, v ktorého veria všetci kresťania ba i Židia.
No fasa.

Na jednej strane ma 10 bozich prikazani na zaklade ktorych nesie zabit ani ublizit na zdravi inemu ani sebe.

A na druhej strane si ma uskodit na tele i na zivote odmietnutim transfuzie?

To je co za nezmysel? Kde v biblii je prosim ta napisane ze niekto nema prijat krv? Ako spravny "ateista" som ju cital viac krat a nic take som tam nenasiel.
1 0
Klimentová Viera Klimentová Viera

Klimentová Viera je offline (nepripojený) Klimentová Viera

Poviem zo skúsenosti:
1) Keď zaklopali na bráničku pri chalupe a zbadali, že som to ja, boli prekvapení a hneď skonštatovali - prepáčte. (Boli to známi, ktorých som poznala, ale nevedela som, že sú SJ. Až do ich oficiálneho povolenia sa nedalo zistiť príslušnosť k sekte, jedine pri voľbách, alebo v podobných prípadoch, ako tu diskutujeme - pri transfúzii, alebo pri nástupe na povinnú základnú vojenskú službu. Oni však moje presvedčenie poznali)
2) Keď mi zaklopali doma v bytovke a na prvý pohľad bolo jasné, že sú to SJ slušne som ich odmietla so slovami. U mňa ste úplne zbytočne, neplytvajte energiou ani slovami. Som iného presvedčenia a tiež si za ním pevne stojím.
3) Mala som to "šťastie" nastúpiť do vlaku s pani SJ, ktorá si ku mne prisadla do prázdneho kupé. Naviazala rozhovor presne podľa predpisu. Nemala som kde ujsť, sedela som mĺkvo a počúvala som ju. Ona ani nedbala, či reagujem - rozprávala viac ako hodinu (netáram). Sama si kládla otázky a sama odpovedala. Po tejto prednáške vytiahla svoje "materiály" a ponúkla mi ich na preštudovanie. Odmietla som ich aj s konštatovaním a argumentovaním prečo.
Odvtedy som cestovala už viac krát tým istým vlakom a milá pani sa sama "odpratala" na druhý koniec. Bolo jasné, že cestuje za svojmi povinnosťami SJ. Oslovovala hlavne bezdomovcov. Bola to vzdelaná pani - profesorka.
Vyplýva z toho teda jasne - jednoznačne odmietnuť. Vždy a za každých okolností.
Naposledy upravil Klimentová Viera : 01.06.10 at 11:48 Dôvod: PS: odpoveď pre bikam - jednoznačne = bez možnosti a prejavenia záujmu
1 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Clovek ktory odmietne aby bola podana transfuzia krvi jeho dietatu patri nie pred bozi sud jehovov (ci ako tomu hovoria), ale pred senat okresneho sudu v trestnom konani pre zlocin zabitia z vedomej nedbanlivosti vo faze pripravy a pokusu.

Rovnako si myslim ze tu by sa mal ombudsman realizovat a mal by mat hotline, kde by vo chvili takehoto pripadu mu volali z nemocnice. A on by sa aktivne zastal ludskych a obcianskych prav maloleteho obcana SR (Tak ako mu to vyplyva z Ustavy SR). Okamzite by poziadal sud o zverenie maloleteho do starostlivosti predbeznym opatrenim a odsuhlasil by podanie krvnej transfuzie. A zaroven by podal na rodicov trestne oznamenie. Tu by sa mohol realizovat.

A nie vypisovanim listov po svete o tom ako diskriminujeme tmavsich lenivych obcanov.
3 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

astensova Pozri príspevok
Jedno z božích prikázaní je ,, nezabiješ! Pozrime sa na to z pohľadu kresťanského lekára. Aký postoj má on ak dodržiava 10 božích prikázaní. Neposkytne transfúziu tak ho v podstate zabije. Pred súdom sa obháji, že mu to viera nedovoľuje tak čo tu potom nastane? Chaos. SJ žijú v nejakom spoločenstve a musia ho rešpektovať tak ako spoločenstvo rešpektuje ich. Biblia je len jedna. No skúste si prečítať bibliu sobotistou, mormonou, jehovistou atď. sú tam malé odchylky. Nikoho nezavrhujem nech si každý verí v čo chce ale spoločenstvo/štát/ má svoje zákony a tie treba dodržiavať.
Ako som sa dozvedela z predchádzajúcich príspevkov, povinnosť lekára podať transfúziu je nad rozhodnutím SJ transfúziu odmietnuť. Vo vete Pred súdom ... je nesúlad, kresťanský lekár je morálne aj právne povinný transfúziu poskytnúť a pred súdom sa nebude obhajovať. Viera mu to prikazuje dodržiavaním desatora. Áno, biblia je len jedna, starý zákon a nový zákon. SJ citujú len starý zákon. Nie sú vyznavačmi nového zákona s ideami kresťanstva, ktoré prináša. Mnohí ich za kresťanov považujú a to oni nie sú! Do slobody jednotlivca zasahujú manipulatívnymi praktikami (viď získavanie nových členov) Obhajoba slobodného rozhodovania jednotlivca pri vstupe do SJ je viac než diskutabilná. A zákaz prijať krv pri ohrození života je tiež na míle vzdialená od lásky k blížnemu.
Naposledy upravil gilda : 01.06.10 at 12:09
0 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

profesional Pozri príspevok
No fasa.

Na jednej strane ma 10 bozich prikazani na zaklade ktorych nesie zabit ani ublizit na zdravi inemu ani sebe.

A na druhej strane si ma uskodit na tele i na zivote odmietnutim transfuzie?

To je co za nezmysel? Kde v biblii je prosim ta napisane ze niekto nema prijat krv? Ako spravny "ateista" som ju cital viac krat a nic take som tam nenasiel.
SJ operujú so starým zákonom. Nový zákon neprijali. Nový zákon napĺňa slová desatora: nezabiješ, miluj blížneho svojho ... Tam je ten rozdiel.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať