Zavrieť

Porady

Splatnosť preplatkov a nedoplatok z vyúčtovania a reklamácia

Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Prosím o posun vo veci splatnosti vyútovaných preplatkov a nedoplatkov v súvislosti s reklamačnou dobou - správca bytov totiž povedal, že preplatky bude nájmcom vracať až po uplynutí doby reklamácie, ktorá bola daná na dobu 30-tich dní. To znamená, že vyúčtovania nájomníkom bytov boli predložené teraz 28.5.2010. A až od 28.júna bude posielať preplatky - nájomníci sú tým pohoršení a nechápu, čo to má spoločné s prípadnými reklamáciami - veď bez ohľadu na to, že ak by sa to pri prípadnej uznanej reklamácii znova prepočítavalo ... uhradia sa potom len rozdiely. Mám otázku na poraďákov, ktorí sa venujú problematike SVB, má správca bytov právo z tohto dôvodu zadržiavať mesiac peniaze z vyúčtovania? Je dané nejakým predpisom alebo vyhláškou, do kedy sa majú vyrovnať rozdiely z vyúčtovaní? (myslím tak, ako je napr.stanovené, že vyúčtovania majú byť vykonané do 31.5.2010). Ďakujem.
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ale Jaroslav to tu už viackrát napísal, že je to vecou každého domu ako si zariadi.

Od začiatku. Dobré vypočítaná záloha podľa predošlého roku, jej pravidelná úhrada, primeraná spotreba k minulému roku, rovná sa preplatok.

Ale môžu sa zmeniť ceny v priebehu roka a ak sa nenavýšia zálohy, môže byť aj nedoplatok, prípadne sa zabudne splatiť jedna záloha.

Pri výplate preplatkov musí dom na to mať.

Je to jednoduché. V obchode si chcete kúpiť 10 rohlíkov. Ale peňazí máte len na 8 rohlíkov. Sú dve možnosti: kúpiť len 8 rohlíkov, alebo 2 rohlíky ukradnúť.

Ak si vlastníci nezabezpečili dostatok peňazí na výplatu preplatkov má isť štatutár, predseda, alebo správca vykradnúť banku, aby bolo na preplatky.

Kde nie je, tam ani čert nevydáva. Preplatok je vlastne výdavok za služby.
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

sito Pozri príspevok
Ale Jaroslav to tu už viackrát napísal, že je to vecou každého domu ako si zariadi.

Od začiatku. Dobré vypočítaná záloha podľa predošlého roku, jej pravidelná úhrada, primeraná spotreba k minulému roku, rovná sa preplatok.

Ale môžu sa zmeniť ceny v priebehu roka a ak sa nenavýšia zálohy, môže byť aj nedoplatok, prípadne sa zabudne splatiť jedna záloha.

Pri výplate preplatkov musí dom na to mať.

Je to jednoduché. V obchode si chcete kúpiť 10 rohlíkov. Ale peňazí máte len na 8 rohlíkov. Sú dve možnosti: kúpiť len 8 rohlíkov, alebo 2 rohlíky ukradnúť.

Ak si vlastníci nezabezpečili dostatok peňazí na výplatu preplatkov má isť štatutár, predseda, alebo správca vykradnúť banku, aby bolo na preplatky.

Kde nie je, tam ani čert nevydáva. Preplatok je vlastne výdavok za služby.
otazka:

ja, ako podnikatel, si kupim tovar za xy €, predpokladam, ze ho predam, a trzby z predaja tohto tovaru mi pokryju naklady vratane FA za kupu tohto tovaru a este aj nejaky zisk,
mam vsak smolu, tento tovar nepredam, lebo, lebo.., a co vtedy? Poviem vystavitelovi FA za tento tovar, ze mu ju nezaplatim?, lebo som ho nepredal? Alebo mu poviem, ze FA mu vyplatim az vtedy, ked predam vsetok jeho tovar?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ale v tomto prípade je všetok odobratý tovar už predaný a pri ročnom vyúčtovaní aj zaplatený. Je to vnútorná záležitosť domu, či je na účte, účtovníctve za služby dostatok peňazí na vrátenie preplatených záloh za služby. Na účte aj môže byť dostatok, ale môžu to byť peniaze, ktoré sú na FOaU. Tie nemožno použiť na výplatu preplatkov za služby.

Kde zobrať chýbajúce peniaze, ak sú v dome neplatiči, prípadne taký, ktorí aj napriek zaplateným zálohám majú nedoplatok???

Dalo by sa aj tak, že mesiac popredu dostanú vyúčtovanie tí, ktorí majú nedoplatok, ak ho uhradia, tak potom preplatky s vyplateným do 5 dní.

Ale videl som aj také vyúčtovanie kde správca určil reklamačnú dobu 15 dní.

A tu bol prípad, že na konci februára už mali ročné vyúčtovanie. Ale kedy mali vyplatené preplatky nebolo uvedené.

Takže každý dom za seba. Ak majú zmluvu o SVB. V prípade správcu sú tieto veci dohodnuté v zmluve o výkone správy.
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

ak je tovar predany, a podnikatel ma este neuhradene pohladavky, co myslis, povie vtedy, ze nebude platit svojim dodavatelom do casu, kym jemu neuhradia jeho pohladavky?
ano, boli hekticke casy, kde druhotna platobna neschopnost kvitla za kazdym obchodom,

no trochu sa casy pohli, a podnik, ktoreho hospodarenie je na pokraji krachu pri plneni svojich zavazkov, je na inu temu
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

mona091 Pozri príspevok
ak je tovar predany, a podnikatel ma este neuhradene pohladavky, co myslis, povie vtedy, ze nebude platit svojim dodavatelom do casu, kym jemu neuhradia jeho pohladavky?
ano, boli hekticke casy, kde druhotna platobna neschopnost kvitla za kazdym obchodom,

no trochu sa casy pohli, a podnik, ktoreho hospodarenie je na pokraji krachu pri plneni svojich zavazkov, je na inu temu
Práve preto, aby sa mohlo za ďalší tovar -. služby dodávateľom platiť, sa môžu použiť prostriedky z FPÚaO. Ale na vyplatenie preplatkov nie.
To je taktiež na inú tému.
My s tým problémy nemáme, peňazí máme dosť, ale bráním tých, ktorí majú problémy, ktoré si možno spôsobili sami nízkými zálohami , alebo majú neplatičov. Rozdiely sú aj v počte bytov.
Je iné mať 3,4,5 neplatičov v 18,24,32,40 alebo 100 bytovom dome.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Termín urobenia RZ by namal byť problém. Keby sa nepoužívali PRVN, ale bolo by tak ako v minulosti, alebo tam kde rátajú teplo podľa plochy,tak mám RZ na druhý deň po dodaní 13 tej, zúčtovacej fa za dodávku tepla, teda najpozdejšie 31.3.
Teda zasa hovorím o jednom dome - SVB.
1 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Sito, prepáč. V tej 44 to nemalo byť "zábavné", ale to vľavo od toto. Preklep - " chybička se vloudila".
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Jaroslav, to nič. Takých omylov tu na PORADE bolo. Mal by to Richard poistiť opýtaním, či je ohodnotenie správne. Teda na dva krát.
0 0
vierka541 vierka541

vierka541 je offline (nepripojený) vierka541

Svojár, Sito, hádam mi nechcete povedať že je počet neplatičov rovnaký ako platičov. Načo sa ohánať tým, že sú neplatiči. Čia je to vina? Predsa aj na neplatičov existujú nejaké pravidlá a páky, ktoré ich donútia zaplatiť alebo v najhoršom prípade výpovedou z bytu.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

vierka541 Pozri príspevok
Svojár, Sito, hádam mi nechcete povedať že je počet neplatičov rovnaký ako platičov. Načo sa ohánať tým, že sú neplatiči. Čia je to vina? Predsa aj na neplatičov existujú nejaké pravidlá a páky, ktoré ich donútia zaplatiť alebo v najhoršom prípade výpovedou z bytu.
V podstate je jedno koľko je v dome neplatičov a koľko platičov! Podstatné je to, že sú preplatky a je na účte domu, účtovníctve za služby dostatok peňazí na ich vyplatenie. Ak nie sú peniaze z čoho vrátiť preplatky.

Bol tu taký prípad, že nedoplatky na službách uhradiť z FOaU. Ale nebol oznámené ako to dopadlo.

Nie je to na hlavu. Niekto má nedoplatok 500 €, uhradia sa mu z FOaU. Ten čo mal preplatok 50 € mu budú vyplatené z FOaU. Pretože na službách niet peňazí.

Vždy je to na vlastníkoch konkrétneho domu!!!
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

vierka541 Pozri príspevok
Svojár, Sito, hádam mi nechcete povedať že je počet neplatičov rovnaký ako platičov. Načo sa ohánať tým, že sú neplatiči. Čia je to vina? Predsa aj na neplatičov existujú nejaké pravidlá a páky, ktoré ich donútia zaplatiť alebo v najhoršom prípade výpovedou z bytu.
Ja s tým problém nemám, už som to písal viacejkrát, ale môžu byť také domy, ktoré ty páky na neplatičov nevyužívajú, alebo nevedia uplatniť.
Ešte raz, snažím sa zastať "tých slabších" SVB a správcov, ktorí si objektívne alebo subjektívne nevedeli zabezpečiť dostatok finančných prostriedkov na výplatu preplatkov. Nech si vstúpia do budúcnosť do svedomia, zvýšia zálohy a neplatičov vysťahujú.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať