Zavrieť

Porady

Hlásenie platieb fyzických osôb

Ahojte,prosím o radu,
-podnikateľ FO kúpil na základe kúpnej zmluvy z mesiaca 2/2010 osobné auto vo výške 5000 Eur od podnikateľa FO. Predávajúci auto nemal v majetku firmy.Kupujúci si ho zaradil do majetku firmy 4/2010-zaslané oznámenie na DÚ.
Otázka
1.Ak bol predavajúci vlastníkom auta viac ako 5 rokov -nebondzuje sa ?
2.Ak nebol predavajúci vlastníkom auta viac ako 5 rokov-bonzuje sa ?
3.Kupujúci nemá daňový doklad-len orig.zmluvu-má sa vôbec bonzovať ?

Vďaka
Usporiadat
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Hoďte si poznámky k par. 32 správy daní a poplatkov:

§ 1
Rozsah pôsobnosti

(1) Tento zákon upravuje správu daní.

(2) Podľa tohto zákona sa postupuje, ak osobitný zákon 1) neustanovuje inak.

(1) Zákon č. 286/1992 Zb. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov.
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 289/1995 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov.
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 229/1995 Z. z. o spotrebnej dani z liehu v znení neskorších predpisov.
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 309/1993 Z. z. o spotrebnej dani z vína v znení neskorších predpisov.
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 310/1993 Z. z. o spotrebnej dani z piva v znení neskorších predpisov.
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 312/1993 Z. z. o spotrebnej dani z tabaku a tabakových výrobkov v znení neskorších predpisov.
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 316/1993 Z. z. o spotrebnej dani z uhľovodíkových palív a mazív v znení neskorších predpisov.
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 87/1994 Z. z. o cestnej dani v znení neskorších predpisov.
Zákon Slovenskej národnej rady č. 317/1992 Zb. o dani z nehnuteľností v znení neskorších predpisov.
Zákon Slovenskej národnej rady č. 318/1992 Zb. o dani z dedičstva, dani z darovania a dani z prevodu a prechodu nehnuteľností v znení neskorších predpisov.
Zákon Slovenskej národnej rady č. 544/1990 Zb. o miestnych poplatkoch v znení neskorších predpisov.
1) Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov. Zákon č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu a o zmene a doplnení zákona č. 467/2002 Z. z. o výrobe a uvádzaní liehu na trh v znení zákona č. 211/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov. Zákon č. 104/2004 Z. z. o spotrebnej dani z vína v znení neskorších predpisov. Zákon č. 107/2004 Z. z. o spotrebnej dani z piva v znení neskorších predpisov. Zákon č. 106/2004 Z. z. o spotrebnej dani z tabakových výrobkov v znení neskorších predpisov. Zákon č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení zákona č. 667/2004 Z. z. Zákon č. 554/2003 Z. z. o dani z prevodu a prechodu nehnuteľností a o zmene a doplnení zákona č. 36/1967 Zb. o znalcoch a tlmočníkoch v znení zákona č. 238/2000 Z. z. Zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.)


§ 1a
Základné pojmy


Na účely tohto zákona sa rozumie

a) daňou daň podľa osobitných zákonov 1) vrátane sankčných úrokov a úrokov, ako aj pokuty a poplatky ustanovené zákonom, ktoré spravuje správca dane,

§ 32
Súčinnosť tretích osôb


(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.

35/(15) Ak daňový subjekt nesplní niektorú z povinností nepeňažnej povahy podľa tohto zákona alebo osobitného zákona11ab) alebo povinnosť uloženú rozhodnutím správcu dane, za ktorých porušenie sa neukladá pokuta podľa odsekov 1 až 7, môže mu správca dane uložiť pokutu do 33 190 eur. Pokutu možno uložiť opakovane, a to vo výške jej dvojnásobku, ak jej uloženie neviedlo k náprave a protiprávny stav trvá; maximálna výška pokuty ustanovená v prvej vete musí byť zachovaná. Rovnako môže správca dane uložiť pokutu za nesplnenie niektorej z povinností nepeňažnej povahy podľa tohto zákona aj tretej osobe.

ZDP:

§ 1
Predmet úpravy


(1) Tento zákon upravuje

a) daň z príjmov fyzickej osoby alebo právnickej osoby (ďalej len "daň"),
b) spôsob platenia a vyberania dane.

DRUHÁ ČASŤ
DAŇ FYZICKEJ OSOBY


§ 3
Predmet dane


(1) Predmetom dane sú


a) príjmy zo závislej činnosti (§ 5),
b) príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu (§ 6),
c) príjmy z kapitálového majetku (§ 7),
d) ostatné príjmy (§ 8).

(2) Predmetom dane nie je


a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len "nehnuteľnosť") alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,
b) úver a pôžička,
c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti, podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti; za obchodnú spoločnosť alebo družstvo sa považuje aj obdobná obchodná spoločnosť alebo družstvo so sídlom v zahraničí,
d) podiel člena pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou na výnosoch a na majetku určenom na rozdelenie medzi členov pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou,
e) daň z pridanej hodnoty6) uplatnená v cene tovaru alebo služby, ak ide o platiteľa tejto dane,
f) príjem plynúci z dôvodu nadobudnutia nových akcií7) a podielov7a) ako aj príjem plynúci z dôvodu ich výmeny pri zrušení daňovníka bez likvidácie, a to aj vtedy, ak súčasťou splynutia, zlúčenia alebo rozdelenia spoločnosti je aj majetok spoločnosti so sídlom v členských štátoch Európskej únie.
6 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
betka Pozri príspevok
ďakujem ženská za podporu, Vážim si to, .....ale vymažte si SS , chcela som vám napísať a vyzúriť sa.

Jani, zmazala som . Môžeš zúriť .
0 0
pefu pefu

pefu je offline (nepripojený) pefu

Toľko som na to myslel, že sa mi podarilo sa mi prespať termín
Nemá prosím niekto skúsenosti s podaním hlásenia po termíne? Resp. čo je horšie - podať o pár dní neskôr alebo nepodať vôbec?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
betka Pozri príspevok
Hoďte si poznámky k par. 32 správy daní a poplatkov:

§ 32
Súčinnosť tretích osôb


(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo z prenájmu, ktoré v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
Betka tu nie je uvedené presné znenie zákona. Síce to veľmi nezmení význam ale čiastočne áno.

Ja to čítam takto:
PO má príjmy z podnikateľskej činnosti, vyplácanie podielov spoločníkom patrí tiež do jej činnosti, daň nezráža(je to oslobodené a ak by aj nebolo tak by daň platila FO-spoločník). Teda je povinná oznámiť tieto platby na DÚ. Ako dôvod uvedie podiel na HV. Povinnosť splnená a zhasla fajka.
To že ten paragraf je dosť "šikanujúci" normálnych podniakteľov s tým samozrejme súhlasím. Dobrá vec je, že od 1.1.2012 to už z toho zákona vypadlo, ak to zase medzitým neznovelizujú.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
pefu Pozri príspevok
Toľko som na to myslel, že sa mi podarilo sa mi prespať termín
Nemá prosím niekto skúsenosti s podaním hlásenia po termíne? Resp. čo je horšie - podať o pár dní neskôr alebo nepodať vôbec?
...na prvý pohľad to vyzerá rovnako = nesplnil si si včas povinnosť (v oboch prípadoch)... v tejto rebuplike vyjde poctivec za blbca... v zmysle toho, by som ja v danej situácii hlásenie po termíne nepodávala... ak sa k nesplneniu povinnosti prepracuje kontrola, znenie § "môže uložiť pokutu" sa od ich nálady zmení na "ukladá"... a celý ten čas môžeš kľudne spávať... ...oneskoreným podaním zbytočne vyburcuješ ich horlivosť... (ja viem... sproste to vyzerá, ale bohužiaľ tak to funguje) ...sa rozhodni sám, ktorou cestou sa vydáš......
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
betka Pozri príspevok
(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.

Všetci dávajú na vyjadrenie drsr ohľadom dividend, že treba oznámiť, niektorí si myslia, že majú bonzovať cestovné.
Teraz vám dám ABSURDUM, čo je úplne totožné s týmto ponímaním, a je to detto príklad.

Príklad.
FO, kt. má príjmy z podnikania, poskytla v hotovosti platbu svojmu zamestnancovi vo výške 5 tis. € na nákup PHM, na nákup ......., preddavok na nákup nejakého auta. Podľa všetkých výkladov k uvedenému par. by táto PO alebo FO mala nabonzovať i tohto zamestnanca, lebo voči nemu uskutočnila platbu.

A povedzte mi, že sa mýlim. Je to detto ako dividendy, ako cesťáky. Tejto osobe môžem poskytnúť platby na nákup drobného majetku počas roka aj vo výške 100 tis. €. To mám bonzovať? Veď som voči nemu uskutočnila platbu v hotovosti, jemu som dala peniaze, od neho mám podpis, že prevzal.
A ešte by som na neho dal trestné oznámenie za spreneveru, lebo ich určite nepoužil na daný účel, nakoľko na doklade o zaplatení toho auta určite nebude figurovať jeho meno, ale názov firmy(FO).
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ahojte,
dostala som dnes "hubovú polievku" s odporúčaním naštudovať si zákon o správe daní. Poslala som bonzák na DU (s kopiou dodávatelovi), ktorý dodáva tovar na dobierku - platba v hotovosti, ale nie priamo dodávatelovi, ale prepravnej službe.
Hlásiť alebo nehlásiť na DU takéto platby ? Stanovená suma bola prekročená ...
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Islo o fyzicku osobu? Ak ano, ja by som hlasila. Ja som bonzak
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zk24 Pozri príspevok
Islo o fyzicku osobu? Ak ano, ja by som hlasila.
Ano, išlo o FO. Ale p. účtovníčka žiadala odomňa pokladničný doklad, že platbu prijala ...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
veronikasad Pozri príspevok
Ahojte,
dostala som dnes "hubovú polievku" s odporúčaním naštudovať si zákon o správe daní. Poslala som bonzák na DU (s kopiou dodávatelovi), ktorý dodáva tovar na dobierku - platba v hotovosti, ale nie priamo dodávatelovi, ale prepravnej službe.
Hlásiť alebo nehlásiť na DU takéto platby ? Stanovená suma bola prekročená ...
A čo sa stalo?
Žiaden zákon nezakazuje ak urobíš niečo naviac.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

veronikasad Pozri príspevok
Ano, išlo o FO. Ale p. účtovníčka žiadala odomňa pokladničný doklad, že platbu prijala ...
Ja by som ale hlasila toho, kto bol na PPD uvedeny ako prijimatel. Teda predpokladam, ze nejaky PPD od nich mas - a to bude bud prepravna sluzba alebo dodvatel.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
veronikasad Pozri príspevok
Ano, išlo o FO. Ale p. účtovníčka žiadala odomňa pokladničný doklad, že platbu prijala ...
A načo je to pani účtovníčke? Ty si peniaze vyplatila v hotovosti, tak si si splnila povinnosť(aj blbá povinnosť je povinnosť, ak je to podľa zákona).
Ona má peniaze a ty zase doklad. Nech sa neobáva, že by jej niekto neuznal príjmy.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marjankaj Pozri príspevok
A čo sa stalo?
Žiaden zákon nezakazuje ak urobíš niečo naviac.
s tým súhlasím, neriešim môj vzťah s DU. P. účtovníčka firmy dodávatela sa zrejme bojí daňovej kontroly.

Potrebujem argumenty, ak mi táto povinnosť vyplýva zo zákona. Slúbila som jej odpoveď z DR SR (nechce sa mi písať).
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

marjankaj Pozri príspevok
A načo je to pani účtovníčke? Ty si peniaze vyplatila v hotovosti, tak si si splnila povinnosť(aj blbá povinnosť je povinnosť, ak je to podľa zákona).
Ona má peniaze a ty zase doklad. Nech sa neobáva, že by jej niekto neuznal príjmy.
Len si mylsim ze problem je ten, ze ako prijimatel je na PPD uvedena dopravna spolocnost, a nie dodavatel tovaru. tipujem ze Veronikasad nahlasovala dodavatela tovaru. Mozno prepravna spolocnost prevezme hotovost a vlozi dodavatelovi tovaru na bankovy ucet, a preto tohto dodavatela tovaru nenahlasovat.

Moj skromny, praxou nepodlozeny nazor
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zk24 Pozri príspevok
Ja by som ale hlasila toho, kto bol na PPD uvedeny ako prijimatel. Teda predpokladam, ze nejaky PPD od nich mas - a to bude bud prepravna sluzba alebo dodvatel.
príjm.doklad mám, ale od prepravnej služby, ktorá prijala peniaze v mene dodávatela a zrejme mu to posiela na účet.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ak platím dobierku na pošte, na šeku mám uvedeného ako príjemcu toho konkrétneho dodávateľa. Poštu nenahlasujem, ale jeho. To isté by som robila aj v tomto prípade. Podľa mojej skúsenosti na doklade od kuríéra ako príjemcu síce mám uvedenú prepravnú spoločnosť, ale ja som ich vyplatila v prospech dodávateľa. Aj pri likvidácií záväzku sa mi do pokladničného dokladu preklopí ako príjemca daný dodávateľ, nie ten kuriér. Ten tie peniaze predsa odovzdá tomu dodávateľovi, neviem aký majú systém, či to mesačne zúčtujú a pošlú na účet alebo ako...ale pre mňa je dôležité, že ja som platila v prospech dodávateľa v hotovosti. A daná pani účtovníčka nech nič od Teba nežiada. Ak to má ona podchytené v účtovníctve, tak nemusí sa ničoho obávať ani v prípade kontroly.
1 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ja by som nahlasila toho kto je uvedeny na PPD. Ak dodavatel tovaru vystavil PPD a iba ho dopravnou spolocnostou poslal aj s tovarom, tak potom je na PPD uvedeny dodavatel a podla mna nahlasenie bolo spravne.

Ak je na PPD uvedene meno prepravcu (a sucasne je FO), tak nahlasit prepravcu.

A p.uctovnicke z firmy dodavatela by to malo byt aj tak uplne jedno. Ak jej to nie je, tak nieco skryva
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
veronikasad Pozri príspevok
s tým súhlasím, neriešim môj vzťah s DU. P. účtovníčka firmy dodávatela sa zrejme bojí daňovej kontroly.

Potrebujem argumenty, ak mi táto povinnosť vyplýva zo zákona. Slúbila som jej odpoveď z DR SR (nechce sa mi písať).
Už s tým neurobíš nič. Je to podané. Ak by si jej ten doklad dala, tak by im tá kontrola neprišla? Veď nech prejdú na štandartný spôsob úhrady bankovým prevodom.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marjankaj Pozri príspevok
Už s tým neurobíš nič. Je to podané. Ak by si jej ten doklad dala, tak by im tá kontrola neprišla? Veď nech prejdú na štandartný spôsob úhrady bankovým prevodom.
Janko, to isté som jej povedala. Ide o klienta, ktorý nemá žiadne neuhradené záväzky, naozaj nie je problém v platení.
Volala som správkyňu dane dodávateľa a dohodla som sa s ňou, že pošlem na DU "dodatok", že ide o tovar na dobierku a euráčiky boli vyplatené prepravnej službe.
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

SZČO kúpila osobné auto od predajcu značky, zaplatila v hotovosti Euro 60 000,-- /20 000,-- vlastné eura + 40 000,-- úver/, cez PPD, musí to hlásiť na DÚ? Až teraz som to zistila a ohlásené to nie je. Ale predajca je PO, tak asi nie, či???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať