Zavrieť

Porady

Podpora v nezamestnanosti po MD

žena
Dobrý večer,

prosím poraďte. Mám nárok na podporu v nezamestnanosti po 3 rokoch materskej dovolenky? Pred materskou som bola 6 rokov zamestnaná.

Ďakujem.

Janka
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

chudaska
Ďakujem pekne za odpoveď.
Vďačne, aj inokedy poradím.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

A ešte sa chcem spýtať, podpora by sa mi počítala z min. mzdy to znamená že 50% zo 6900 Sk? Nepomohlo by keby som si este teraz platila (3 mesiace) ako samoplatiteľ poistenie v nezamestnanosti? Nebolo by to pre mňa vyhodne, lebo tých 3450 Sk nie je ani suma, čo dostávam na materskej dovolenke.To by som len tak pre zaujímavosť chcela vedieť.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
chudaska
A ešte sa chcem spýtať, podpora by sa mi počítala z min. mzdy to znamená že 50% zo 6900 Sk? Nepomohlo by keby som si este teraz platila (3 mesiace) ako samoplatiteľ poistenie v nezamestnanosti? Nebolo by to pre mňa vyhodne, lebo tých 3450 Sk nie je ani suma, čo dostávam na materskej dovolenke.To by som len tak pre zaujímavosť chcela vedieť.
Musíš si to zvážiť sama, presná obdoba tvojho prípadu je v príspevku č.35 od Jozefa Mihála. Čiže ak budeš platiť istý počet mesiacov, rozpočíta sa ti to na posledné 3 roky poistenia v nezamestnanosti. Iný prípad by bol, keby si mala podľa novely zákona o soc. poistení pracovný pomer na dobu URČITÚ.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Potreboval by som poradiť vo výklade, resp. v názore na § 104, ods. 3 zákona o soc. poistení, kde po novele zákona od 1.8.2006 patrí podpora v nezamestnanosti v dĺžke 4 mesiacov aj poistencovi, ktorý mal pracovný pomer na dobu určitú, alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch 2 roky. Ja sa domnievam, že je jedno, kedy ten pracovný pomer v uvedenom období vznikne - teda či na začiatku uvedeného obdobia, alebo na konci, alebo viackrát v priebehu obdobia
- zvyšok obdobia musí samozrejme byť poistenec dobrovoľne poistený v nezamestnanosti tak, aby získal aspoň 2 roky PvN.
Napr. poistenec si platí napr. 1 rok DPvN a 1 rok je zamestnaný na dobu určitú, teda má nárok na dávku v nezamestnanosti v dĺžke 4 mesiacov.
Uvítam čo najviac názorov na tento problém.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Tak čo Poraďáci, nikto nič ????
Neobjavili ste ešte túto otázku, alebo nemáte na to žiadny názor ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ajobs
Potreboval by som poradiť vo výklade, resp. v názore na § 104, ods. 3 zákona o soc. poistení, kde po novele zákona od 1.8.2006 patrí podpora v nezamestnanosti v dĺžke 4 mesiacov aj poistencovi, ktorý mal pracovný pomer na dobu určitú, alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch 2 roky. Ja sa domnievam, že je jedno, kedy ten pracovný pomer v uvedenom období vznikne - teda či na začiatku uvedeného obdobia, alebo na konci, alebo viackrát v priebehu obdobia
- zvyšok obdobia musí samozrejme byť poistenec dobrovoľne poistený v nezamestnanosti tak, aby získal aspoň 2 roky PvN.
Napr. poistenec si platí napr. 1 rok DPvN a 1 rok je zamestnaný na dobu určitú, teda má nárok na dávku v nezamestnanosti v dĺžke 4 mesiacov.
Uvítam čo najviac názorov na tento problém.
Neviem, či som otázku dobre pochopila, ale myslím si asi takto :
1. Ak 1 rok platí dobrovoľne PvN, potom je 1 rok zamestnaný na dobu určitú, má nárok na dávku v nezamestnanosti 4 mesiace.
2. Ak najskôr 1 rok je zamestnaný na dobu určitú, potom 1 rok platí dobrovoľne PvN, nemá po tých 2 rokoch nárok na podporu v nezamestnanosti.
3. Ak najskôr 1/2 roka je zamestaný na dobu určitú, potom 1 rok platí DPvN, potom 1/2 roka je zamestnaný na dobu určitú, má nárok na dávku v nezamestnanosti 4 mesiace.
Medzi tými obdobiami môžu byť "medzery", ale musia spadať do 4 rokov pred zaradením do evidencie nezamestnaných.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 14.08.06 at 11:04
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
somij
Neviem, či som otázku dobre pochopila, ale myslím si asi takto :
1. Ak 1 rok platí dobrovoľne PvN, potom je 1 rok zamestnaný na dobu určitú, má nárok na dávku v nezamestnanosti 4 mesiace.
2. Ak najskôr 1 rok je zamestnaný na dobu určitú, potom 1 rok platí dobrovoľne PvN, nemá po tých 2 rokoch nárok na podporu v nezamestnanosti.
3. Ak najskôr 1/2 roka je zamestaný na dobu určitú, potom 1 rok platí DPvN, potom 1/2 roka je zamestnaný na dobu určitú, má nárok na dávku v nezamestnanosti 4 mesiace.
Medzi tými obdobiami môžu byť "medzery", ale musia spadať do 4 rokov pred zaradením do evidencie nezamestnaných.
Ďakujem Janka za názor, aj ja si myslím, že podmienkou zaradenia do evidencie a poberanie podpory v nezamestnanosti je skutočnosť, že poistenec bezprostredne pred zaradením do evidencie pracoval v PP na dobu určitú. Nie je to však nikde explicitne uvedené, dá sa to iba vyčítať z formulácie § 104, ods.2 (poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v PP na dobu určitú bol zaradený do evidencie ......).
To je rozdiel oproti "klasickej podpore" v dĺžke 6 mesiacov, na ktorú má nárok či už zamestnanec alebo dobrovoľne PvN, ak odplatil v posledných 4 rokoch najmenej 3 roky. Teda môže to úplne teoreticky odplatiť aj ako DPvN bez akéhokoľvek zamestnania.
0 0
Silvi Silvi

Silvi je offline (nepripojený) Silvi

Má podobnú otázku. Neviem či mám nárok na podporu v nezamestnanosti, ak som bola v čase od 1.10.2002 na MD potom následne na RD do 14.10.2004, od toho času som sústavne zamestnaná bola som zamestnaná aj 2 roky pred nástupom do MD / ale na to obdobie sa asi neberie ohľad/.Teraz by som chcela dať výpoveď, ale nechcem zostať bez peniažkov.:-)
Ďakujem za odpovede.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nárok na podporu je . V roku 2004 a predtým si bola poistená v nezamestnanosti aj počas materskej a rodičovskej dovolenky. T.j. spĺňaš podmienku poistenia v dĺžke 3 rokov v posledných 4 rokoch.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
somij
Nárok na podporu je . V roku 2004 a predtým si bola poistená v nezamestnanosti aj počas materskej a rodičovskej dovolenky. T.j. spĺňaš podmienku poistenia v dĺžke 3 rokov v posledných 4 rokoch.
Súhlasím s Jankou a dodávam, že podpora v nezamestnanosti sa vypočíta z posledných 3 rokov pred zaradením do evidenie ÚP. Konkrétne: pri zaradení do evidencie 1.1.2007 sa bude posudovať obdobie 1.1.2004 až 31.12.2006. Ak počas RD nebol vymeriavací základ, bude sa podpora počítať z minimálnej mzdy, teda 7600 Sk.
0 0
Pralinka Pralinka

Pralinka je offline (nepripojený) Pralinka

Ahojte,
viem, že táto a podobné témy tu už boli rozoberané, ale...
Chcela by som vediet, či mám nárok na podporu v nezam. ak som pracovala od 1.2.1999, v auguste 2003 som išla na MD, vo februari 2004 som prešla na RD, späť do práce som nastúpila v septembri 2006. z práce odchádzam k 1. aprílu 2007 na základe výpovede z mojej strany. Viem, že mám byť za posl. 4 roky 3 roky prihlásená na UP ako platiteľ, ale od 1.7.2005 plati novela,podľa kt. je poistenie v nezamestananosti počas RD prerušené, takže, ako počítam, tak počítam, asi mi to s tou podporou nevychádza.Pravdepodobne mi tam chýbajú 2 mesiace. Alebo nechýbajú ? Ak áno, poradíte mi, či sa dá urobiť niečo také, ako byť dobrovoľne nezamestnaná, zaplatiť si dobrovoľne poistenie za 2 mesiace, potom by som nárok na podporu mala?
Vďaka za odpoveď.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Pralinka
Ahojte,
viem, že táto a podobné témy tu už boli rozoberané, ale...
Chcela by som vediet, či mám nárok na podporu v nezam. ak som pracovala od 1.2.1999, v auguste 2003 som išla na MD, vo februari 2004 som prešla na RD, späť do práce som nastúpila v septembri 2006. z práce odchádzam k 1. aprílu 2007 na základe výpovede z mojej strany. Viem, že mám byť za posl. 4 roky 3 roky prihlásená na UP ako platiteľ, ale od 1.7.2005 plati novela,podľa kt. je poistenie v nezamestananosti počas RD prerušené, takže, ako počítam, tak počítam, asi mi to s tou podporou nevychádza.Pravdepodobne mi tam chýbajú 2 mesiace. Alebo nechýbajú ? Ak áno, poradíte mi, či sa dá urobiť niečo také, ako byť dobrovoľne nezamestnaná, zaplatiť si dobrovoľne poistenie za 2 mesiace, potom by som nárok na podporu mala?
Vďaka za odpoveď.
Áno, počas RD si môžeš platiť poistenie v nezamestnanosti ako dobrovoľne poistená osoba - vymeriavací základ si stanovuješ ty sama. Minimum je 7600 Sk a maximum 51822 Sk, poistenie je 2% z VZ.
0 0
Pralinka Pralinka

Pralinka je offline (nepripojený) Pralinka

Ajobs,
vďaka za odp., ale asi sme sa nepochopili. Viem, že počas RD si môžem dobr. platiť poistenie, ale ja už od septembra 2006 nie som na RD, som zamestnaná, PP trvá do 31.3.2007. Otázka znie, pravdepodobne mi budú chýbať 2 mesiace, aby som splňala podmienku dostávať podporu v nezam. - byť za posledné 4 roky 3 roky poistená ( od 1.7.2005 platí novela, podľa kt. osobe počas RD sa prerušuje platenie poistného) - či je možné po skončení PP, teda 1.4.2007 prihlásiť sa ako dobrovoľne nezamestnaný a dobrovoľne si platiť poistenie v nezamestnanosti a potom sa po 2 mesiacoch prihlásiť na ÚP a požiadať o podporu?

Ešte raz pre presnosť uvediem dátumy :

PP od 1.2.1999
MD + RD od 8.8.2003 - 23.9.2006
nástup do práce 24.9.2006
koniec PP 31.3.2007

Dík za skorú odpoveď
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Pralinka
Ajobs,
vďaka za odp., ale asi sme sa nepochopili. Viem, že počas RD si môžem dobr. platiť poistenie, ale ja už od septembra 2006 nie som na RD, som zamestnaná, PP trvá do 31.3.2007. Otázka znie, pravdepodobne mi budú chýbať 2 mesiace, aby som splňala podmienku dostávať podporu v nezam. - byť za posledné 4 roky 3 roky poistená ( od 1.7.2005 platí novela, podľa kt. osobe počas RD sa prerušuje platenie poistného) - či je možné po skončení PP, teda 1.4.2007 prihlásiť sa ako dobrovoľne nezamestnaný a dobrovoľne si platiť poistenie v nezamestnanosti a potom sa po 2 mesiacoch prihlásiť na ÚP a požiadať o podporu?

Ešte raz pre presnosť uvediem dátumy :

PP od 1.2.1999
MD + RD od 8.8.2003 - 23.9.2006
nástup do práce 24.9.2006
koniec PP 31.3.2007

Dík za skorú odpoveď
Takže takto, trocha počtov. Ak by si sa prihlásila do evidencie nezamestnaných na ÚP od 1.4.2007, bude sa u teba posudzovať obdobie od 1.4.2003 do 31.3.2007. V tomto období ti skutočne chýba obdobie 1.7.2005 až 23.9.2006, čo je viac ako rok, takže nárok na podporu by si nemala.
Ak sa prihlásiš na dobrovoľné platenie poistenia v nezamestnanosti od 1.4.2007 a budeš ho platiť do 31.5.2007, a prihlásiš sa do evidencie nezamestnaných od 1.6.2007, potom sa bude u teba posudzovať obdobie od 1.6.2003 do 31.5.2007, takže chýbajúce obdobie 1.7.2005 až 23.9.2006 tam bude opäť, a poistenie na 2 mesiace by ti nepomohlo (stále chýbajú rok a 2,5 mesiaca). Takže tadiaľ cesta nevedie.
Možné východisko - neviem v akých pracovných pomeroch si bola zamestnaná, ale ak by to boli PP na dobu určitú, stačí získať v posledných 4 rokoch 2 roky PP na dobu určitú, kombinovanú s obdobím dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti. Potom by si mala nárok na podporu v dĺžke 4 mesiacov.
0 0
budu budu

budu je offline (nepripojený) budu

Dobrý deň,

chcel by som Vás poprosiť o radu.

Manželke skončila 11.6.2007 MD (dieť má 3 roky). Na soc.poist. sme chceli získať podporu na 4 mesiace, problem je v tom, že manželka mala pracovnu zmluvu na dobu neurčitú, výpoveď dostala dohodou.(čiže nesplna podmienku zmluva na dobu urcitu.)

Otazka1: je mozne aby zamestnavatel nejakym dodatkom zmenil dobu neurcitu na dobu urcitu do 11.6.2007? /zamest.by bol ochotny ale boji sa aby to nebol podvod/

Otazka 2: aku zvolit inu cestu aby dostala nejaku pdporu alebo davku?

Tu je postupnost datumov:

Manželka, má dve deti, jedno 9 ročné, druhé 3 ročné, ja som živnostník

manželka zamestnaná na zmluvu od 3-9-2001 do 30.11.2001
potom na dohodu 11.12.2001 do 31.12.2001
potom od 15.7.2002 ... doba určitá, 15.1.2003 za zmenila dodatkom doba na dobu neurčitú ... /výpoveď dohodou 11.6.2007/

od 25.4.2004 - 30.4.2007 Materská dovolenka
od 7.11.2004-11.6.2007 rodičovský príspevok

11.2.2007 koniec materskej, dieťa ma 3 roky, výpoveď dohodou ...

prosim poradte, ako sa vymotat z tejto spleti.....vopred ďakujem

Dušan
Naposledy upravil budu : 14.06.07 at 07:31
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pre nárok na podporu v nezmestnanosti už nie je dôležité akým spôsobom bol skončený pracovný pomer. T.j. aj pri skončení PP dohodou je nárok na dávku v nezamestnanosti.
0 0
budu budu

budu je offline (nepripojený) budu

ano, suhlasim ... ale kedze nebolo platene poistenie nezamestnanosti, pretoze bola na materskej dovolenke, skumaju sa posledne 4 roky, kde aspon 3 musia byt platene, neplatila si ani dobrovolne, ...cize nema narok na podporu

Preto to chceme zahrad na podporu 4 mesiace( nie kalsicku 6m), jediny problem je to, ze tam musi byt zmluva na dobu urcitu, PRETO SA PYTAM, CI JE MOZNE DODATKOM ZMENIT PRACOVNU ZMLUVU Z DOBY NEURCITEJ NA DOBU URCITU, a potom napr. o mesiac dat vypoved .....
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Hm, to som si neuvedomila, že od 1.7.2005 (zmenou zákona) nebola poistená v nezamestnanosti. Problém je že zmluva na dobu určitú nesmie byť uzavretá na viac ako 3 roky, a nad túto dobu nemôže byť ani predlžovaná. Takže ani nejaké antidatovanie zmluvy (protizákonné) by nepomohlo.

Takže asi nepomôžem. Dostať môže iba sociálne dávky, ale tie závisia aj od príjmu manžela. Ale evidovať na ÚP sa aj tak treba, aby nemusela platiť ZP.
0 0
budu budu

budu je offline (nepripojený) budu

A keby sa skusila zamestnant na mesiac-dva? .... alebo tam je tusim ta podmienka 270 dni - platenie poistneho v nezamestnanosti ???

čo by sa dalo ešte vymysliet??
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

budu Pozri príspevok
A keby sa skusila zamestnant na mesiac-dva? .... alebo tam je tusim ta podmienka 270 dni - platenie poistneho v nezamestnanosti ???

čo by sa dalo ešte vymysliet??
Pre dávku v nezamestnanosti musí byť poistená v nezmestnanosti 3 roky v posledných 4 rokoch alebo ak mala iba zmluvy na dobu určitú alebo dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, tak jej stačia 2 roky v posledných 4 rokoch.

Tých 270 dní je pre nárok na materské a do tých 270dní sa jej počíta aj doba rodičovskej dovolenky, napriek tomu, že poistená nebola.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať