Zavrieť

Porady

Podpora v nezamestnanosti po MD

žena
Dobrý večer,

prosím poraďte. Mám nárok na podporu v nezamestnanosti po 3 rokoch materskej dovolenky? Pred materskou som bola 6 rokov zamestnaná.

Ďakujem.

Janka
Usporiadat
budu budu

budu je offline (nepripojený) budu

takže je to jasné, máme smolu, na podporu v nezamestnanosti môže zabudnúť. Je to Vôbec možné že štát kašle na mamičky po materskej??????!!!!

Už ostáva iba zabojovať o soc.dávky.Tie sa rátajú z čoho? ja som SZČO,mal základ dane za r.2006 34000 Sk (príjem bol 641000Sk), manželka na materskej a dve deti, jedno 9 rokov, druhé 3 roky. Myslýte že výdu nejaké soc.dávky?

Tento štát sa fakt dokáže postarať o občanov, ktorý budujú základ štátu (deti-demografia).
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Sociálne dávky neovládam, treba si zistť podmienky na ÚPSVaR alebo na sociálnom odbore na mestskom úrade (asi, neviem).
0 0
budu budu

budu je offline (nepripojený) budu

OK....ďakujem pekne za ochotu.....

PS: som rád že takáto poradňa existuje a že sa nájdu ochotný ľudia, čo dakážu nezištne poradiť.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
budu Pozri príspevok
takže je to jasné, máme smolu, na podporu v nezamestnanosti môže zabudnúť. Je to Vôbec možné že štát kašle na mamičky po materskej??????!!!!

Už ostáva iba zabojovať o soc.dávky.Tie sa rátajú z čoho? ja som SZČO,mal základ dane za r.2006 34000 Sk (príjem bol 641000Sk), manželka na materskej a dve deti, jedno 9 rokov, druhé 3 roky. Myslýte že výdu nejaké soc.dávky?

Tento štát sa fakt dokáže postarať o občanov, ktorý budujú základ štátu (deti-demografia).
Na pomoc v hmotnej núdzi nemá nárok, pretože tam sa posudzuje príjem celej rodiny. Ale odporúčam začať si platiť dobrovoľné nemocenské poistenie a po 270 dňoch môže byť nemocenské (manželka) a ošetrovné (deti). Dokonca ošetrovné môže byť ihneď od začiatku platenia poistného. Takže ak sa od 1.7.2007 prihlási na DNP z 28.142 Sk, môže už od 2.7.2007 čerpať ošetrovné 10 dní v sume takmer 5.000 Sk. A potom opäť a opäť. Len musí byť jedno ukončené a druhé ošetrovanie začaté.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

budu Pozri príspevok
takže je to jasné, máme smolu, na podporu v nezamestnanosti môže zabudnúť. Je to Vôbec možné že štát kašle na mamičky po materskej??????!!!!

Už ostáva iba zabojovať o soc.dávky.Tie sa rátajú z čoho? ja som SZČO,mal základ dane za r.2006 34000 Sk (príjem bol 641000Sk), manželka na materskej a dve deti, jedno 9 rokov, druhé 3 roky. Myslýte že výdu nejaké soc.dávky?

Tento štát sa fakt dokáže postarať o občanov, ktorý budujú základ štátu (deti-demografia).
Skús sa napriek tomu informovať v soc. poisťovni, ktorá vypláca dávky v nezamestnanosti. Asi pred 4 rokmi som presviedčala jednu mamičku po návrate z MD, že na podporu nemá nárok, nakoniec prišla s tlačivami z ÚP, že ma na ňu nárok, lebo jej započítali dobu MD. Možno sa odvtedy niečo zmenilo, za pokus to ale stojí.

--------
Veronika
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

veronikasad Pozri príspevok
Skús sa napriek tomu informovať v soc. poisťovni, ktorá vypláca dávky v nezamestnanosti. Asi pred 4 rokmi som presviedčala jednu mamičku po návrate z MD, že na podporu nemá nárok, nakoniec prišla s tlačivami z ÚP, že ma na ňu nárok, lebo jej započítali dobu MD. Možno sa odvtedy niečo zmenilo, za pokus to ale stojí.

--------
Veronika
Práveže sa zmenilo, od 1.7.2005 už žena na MD nie je poistená v nezametsnanosti. Ale za opýtanie nič nedá - to isté platí aj pre tú dávku v hmotnej núdzi.
0 0
budu budu

budu je offline (nepripojený) budu

tak sme boli na Up aj SP.
Na úrade práce nás vypoklonkovali, že pokiaľ je manžel SZČO, tak nemame narok na nič,

Na SP to isté.

Je to možné, že by nemohla manželka dostať nič ani z Nemocenského? Šak keď bola na materskej, štát za ňu platil nemocenské.


*****popis problému, aby ste nemuseli pozerať príspevky späť******
- manželka zamestnaná od 15.7.2002 do 11.6.2007 /11.6.2007 výpoveď/
- koniec rodičovskej dovolenky 11.6.2007 /dieťa má 3 roky/
(MD od 25.4.2004)
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Štát nepatí nemocenské poistenie počas materkej a rodičovskej dovolenky- to pre poriadok. Počas materskej dovolenky trvá nemocenské poistenie (materská je 28 týždňov), pri rodičovskej dovolenke sa nemocenské poistenie prerušuje - zaniká - to platí od 1.7.2005. T.j. nebola nemocensky poistená od 1.7.2005.
0 0
budu budu

budu je offline (nepripojený) budu

potreboval by som ešte vysvetliť toto:

Ale odporúčam začať si platiť dobrovoľné nemocenské poistenie a po 270 dňoch môže byť nemocenské (manželka) a ošetrovné (deti). Dokonca ošetrovné môže byť ihneď od začiatku platenia poistného. Takže ak sa od 1.7.2007 prihlási na DNP z 28.142 Sk, môže už od 2.7.2007 čerpať ošetrovné 10 dní v sume takmer 5.000 Sk. A potom opäť a opäť. Len musí byť jedno ukončené a druhé ošetrovanie začaté.

Ak tomu rozumiem, tak teraz sa musí zaregistrovať na UP, zároveň sa na SP prihlási ako dobrovolný platca nemocenského. Dajme tomu po týždni príde na SP a požiada o výplatu ošetrovného? alebo ako to je.

Vopred ďakujem za odpovede
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Manželka sa okrem UP prihlasi aj v SP ako dobrovoľný platitel nem. poistenia, môže si určiť max. VZ 28 142sk, bude platiť 4.4 % - do 8. dňa po skončení mesiaca.
Nárok na ošetrovné má ak bude dieťa choré, potvrdenie o tom vystavuje ošetrujúci lekár dieťaťa. Žiadosť o dávku odnesie po skončení OČR do SP.

-------
Veronika
0 0
budu budu

budu je offline (nepripojený) budu

aha....takze bude platit 1239 Sk mesačne, treba ist k doktorovi vypisat dieta na PN (aka je max. dlzka pn), po skonceni pn tlacivo zaniest na SP, poistovna vyplati ocetrovne (aka vyska?), potom znovu k doktorovi .... znovu tlacivo o ocr na sp.....znovu doktor.....atd? ...tak nejako by to malo byt?

To bolo osetrovne dietata, a manzelka si moze nemocenske na seba uplatnit kedy? Az po 270 dnoch? musi ju potom tiez vypisat doktor? Kolko by to mohlo byt?

PS: prepacte ze tu otravujem stale do okola, ide mi totiz o to, ze manzelka si planuje otvorit zivnost, za cca 4 mesiace evidencie na UP by sme ju chceli otvorit a poziadat o dotaciu na vytvorenie prec.miesta, preto hladam moznosti, ako na tieto 4 mesiace ziskat od statu nejake peniaze...

PS2: ked si otvori zivnost a dostane dotaciu, musi 2 roky mat vytvorene to prac.miesto, neviete ci sa popritom moze pocas tych 2.rokov aj zamestnat? Alebo by sa zamestnanie povazovoalo za porusenie podmienok a UP by pozadoval vratenie prispevku....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ošetrovné sa poskytuje najdlhšie 10 kal. dní /teda vrátane SO,NE/ pri jednom prípade nemoci dieťaťa vo výške 55 % denného vymer.základu ´- t.j. cca 500 sk/deň pri platením NP z maxima.
/Presný výpočet : 28 142/počet KD v mes.*0,55 %/.

Na vlastnú PN má nárok až po 270 kal. dňoch poistenia.

O podmienkach získania dotácie na živnosť sa informuj na Úrade práce.

--------
Veronika
Naposledy upravil veronikasad : 18.06.07 at 20:47
0 0
budu budu

budu je offline (nepripojený) budu

Rozumiem. Zvazim ci sa nam oplati pocas tych 4.mesiacov vyuzit PN aspon 2x.
Vsetkym dakujem velmi pekne za rady.

Keby niekto potreboval na oplatku poradit ohladom financii, rad pomozem.
(komplet nezivotne poistenie, zivotne poistenie, investicie...)

Ešte raz vdaka, poradaci
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
veronikasad Pozri príspevok
Ošetrovné sa poskytuje najdlhšie 10 kal. dní /teda vrátane SO,NE/ pri jednom prípade nemoci dieťaťa vo výške 55 % denného vymer.základu ´- t.j. cca 200 sk/deň pri platením NP z maxima.
/Presný výpočet : 28 142/počet KD v mes.*0,55 %/.

Na vlastnú PN má nárok až po 270 kal. dňoch poistenia.

O podmienkach získania dotácie na živnosť sa informuj na Úrade práce.

--------
Veronika
Musím Veroniku poopraviť, od 1.7.2007 bude maximum ošetrovného pri začiatku platenia DNP aj jeho čerpania v júli 2007 takmer 500 Sk na deň. Takže za 10 dní=5000 Sk. Je to možné opakovať aj niekoľkokrát za mesiac, len jedno oštrovanie treba ukončiť a druhé začať po 10.dňoch. Počas ošetrovania dieťaťa sa poistné neplatí.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ajobs Pozri príspevok
Musím Veroniku poopraviť, od 1.7.2007 bude maximum ošetrovného pri začiatku platenia DNP aj jeho čerpania v júli 2007 takmer 500 Sk na deň. Takže za 10 dní=5000 Sk. Je to možné opakovať aj niekoľkokrát za mesiac, len jedno oštrovanie treba ukončiť a druhé začať po 10.dňoch. Počas ošetrovania dieťaťa sa poistné neplatí.
Ďakujem za upozornenie,už som to opravila. To bol preklep.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
veronikasad Pozri príspevok
Ďakujem za upozornenie,už som to opravila. To bol preklep.

OK, Veronika, dnes ja opravím teba, zajtra ty mňa.
0 0
HenrietaS. HenrietaS.

HenrietaS. je offline (nepripojený) HenrietaS.

Dobrý večer.
Aj ja mám podobný problém a prosím o radu.
Pracovný pomer som ukončila 30.6.2004, nakoľko mi uplynula doba určitá. Od 6.8.2004 som nastúpila na materskú dovolenku, ktorú mi zamestnávateľ vyplácal do 17.2.2005. Po uplynutí tejto doby som poberala rodičovský príspevok, ktorý mi ukončí 6.9.2007 keď synček dovŕši 3roky.
Medzi tým som znovu otehotnela, teraz som v 8.týždni.
Neviem ako mám ďalej postupovať. Nárok na podporu v nezamestnanosti zrejme nemám, ale mám nárok na nejaké sociálne dávky? A čo so zdravotným poistením, tiež si ho mám odvádzať sama, alebo ho bude za mňa odvádzať štát?
Vopred ďakujem všetkým,ktorí mi zodpovedia na otázky a poradia v mojej situácii. Pekný večer.
Henrieta
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
HenrietaS. Pozri príspevok
Dobrý večer.
Aj ja mám podobný problém a prosím o radu.
Pracovný pomer som ukončila 30.6.2004, nakoľko mi uplynula doba určitá. Od 6.8.2004 som nastúpila na materskú dovolenku, ktorú mi zamestnávateľ vyplácal do 17.2.2005. Po uplynutí tejto doby som poberala rodičovský príspevok, ktorý mi ukončí 6.9.2007 keď synček dovŕši 3roky.
Medzi tým som znovu otehotnela, teraz som v 8.týždni.
Neviem ako mám ďalej postupovať. Nárok na podporu v nezamestnanosti zrejme nemám, ale mám nárok na nejaké sociálne dávky? A čo so zdravotným poistením, tiež si ho mám odvádzať sama, alebo ho bude za mňa odvádzať štát?
Vopred ďakujem všetkým,ktorí mi zodpovedia na otázky a poradia v mojej situácii. Pekný večer.
Henrieta

Je to všeobecná odpoveď, pretože nemám k dispozícii čísla o príjmoch tvojej rodiny - to pokiaľ ide o sociálne dávky (teda dávku v hmotnej núdzi), viac si vieš vypočítať aj sama - návody sú tu http://www.employment.gov.sk/DIS/dis...p?SMC=1&id=160
Na podpru nárok nemáš, a pokiaľ ide o ZP - ak nepracuješ - štát ho za teba platí, pokiaľ sa riadne a celodenne staráš o dieťa do 6 rokov.
A keďže si opäť tehotná, prečo si si neplatila DNP aspoň z minima ? - začni si ho platiť, na svoje materské ho už nevyužiješ (nesplníš podmienku 270 dní DNP v posledných 2 rokoch), avšak po ukončení MD ho vieš použiť na vlastné nemocenské a ošetrovné. Treba sa prihlásiť už zajtra z minima 7600 Sk, budeš platiť mesačne 335 Sk - od októbra (asi) 357 Sk.
0 0
HenrietaS. HenrietaS.

HenrietaS. je offline (nepripojený) HenrietaS.

Dobrý deň Tono.
Ďakujem Ti za skorú odpoveď. Malého som dala do škôlky, takže ZP si platím sama predpokladám, jedine že sa zaevidujem na UP a platia oni?
Keby som predtým vedela o DNP, tak si odvádzam. Čo už doplácam na svoju neinformovanosť. Ináč ohľadom DNP mám ísť na sociálnu poisťovňu alebo zdravotnú? Vôbec v tom nemám prehľad, tak dík za radu. Stránku o sociálnom si preštudujem. Teraz mám už na to čas. Tak ešte raz vďaka a pekný deň. Henrieta
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
HenrietaS. Pozri príspevok
Dobrý deň Tono.
Ďakujem Ti za skorú odpoveď. Malého som dala do škôlky, takže ZP si platím sama predpokladám, jedine že sa zaevidujem na UP a platia oni?
Keby som predtým vedela o DNP, tak si odvádzam. Čo už doplácam na svoju neinformovanosť. Ináč ohľadom DNP mám ísť na sociálnu poisťovňu alebo zdravotnú? Vôbec v tom nemám prehľad, tak dík za radu. Stránku o sociálnom si preštudujem. Teraz mám už na to čas. Tak ešte raz vďaka a pekný deň. Henrieta

Áno, prihlásiť sa na DNP musíš na Sociálnej poisťovni na tomto tlačive
http://www.socpoist.sk/ext_files/fil...cument_260.pdf.
Ak sa zaeviduješ na ÚP, potom ZP bude za teba platiť štát.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať