Zavrieť

Porady

Ukončenie prac. pomeru - odvody

som začiatočník
Dobré ránko prajem!
Chcem Vás poprosiť - súrne potrebujem poradiť!
Keď zamestnanec ukončil prac. pomer 30.04.2010 a zabudli sme mu preplatiť dovolenku - ktorú preplatíme v 05/2010 + prémie - musí z toho príjmu platiť všetky odvody, alebo iba zdravot. poist. a daň?
Ďakujem - veľmi mi pomôžete!
Naposledy upravil Dav : 03.07.10 at 11:27
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sybila3 Pozri príspevok
máš pravdu.
takže priemer má 1,8946-na II.Q.x21,74x6,33x2mesiace??(pracovala rok)=521,45???
Koeficient 21,74 platí pri 5-dňovom prac. týždni. Ty máš hodiny prepočítané na 6-dňový. Neviem ako si jej doteraz robila výplaty, ja zvyknem v takomto prípade fond prac. času 35 hod, týždenne a sobotu platím ako nadčas.

potom by si mala výpočet odstupného 1,8946 x 21.74 x 7 x 2
2 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

No poradili mi tu na porade, že mám vyrátať: 7x5+3=38/6=6,33. Takže denne pracovala 6,33 aj v sobotu. Tak ako vyrátam ten koeficient?
Mala by som napísať aj tú výpoveď z organizačných dôvodov a ako by to malo vyzerať, díky moc.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sybila3 Pozri príspevok
No poradili mi tu na porade, že mám vyrátať: 7x5+3=38/6=6,33. Takže denne pracovala 6,33 aj v sobotu. Tak ako vyrátam ten koeficient?
Mala by som napísať aj tú výpoveď z organizačných dôvodov a ako by to malo vyzerať, díky moc.
Dovolenku si jej ako počítala ? Jej kal. týždeň má 6 prac. dní (podľa tvojho výpočtu) a má to vplyv aj na počet dní dovolenky, ak ju nečerpala v celých týždňoch.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

dni dovolenky x 6,33. Keď som to zisťovala nikto mi to inak nevedel poradiť, len na tých 6,33 h.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sybila3 Pozri príspevok
dni dovolenky x 6,33. Keď som to zisťovala nikto mi to inak nevedel poradiť, len na tých 6,33 h.
počet dní D bolo kolko ?
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

myslíš celkovo na rok ? 20 dní. Mala mať menej?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sybila3 Pozri príspevok
myslíš celkovo na rok ? 20 dní. Mala mať menej?
pri základnej výmere 4 kal. týždne a prac. pomere ukončenom k 30.6.2010

(4 x 6) : 12 x 6 = 12 dní.
1 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Takže 12 dní by mala mať nárok na pol roka? Nie 10?
No ale najskôr potrebujem napísať tú výpoveď z organizačných dôvodov. čo tam napíšem, že firma dáva pracovníčke ....k 30.6. výpoveď z organizačných dôvodov? stačí tak.
Ale presne čo som predpokladala, zavolala som szčo, že pracovníčka má nárok na odstupné a prvá reakcia, že keby predavačka dala výpoveď sama, tak som povedala, že síce môže dať výpoveď sama ale prevádzka sa ruší, takže by mala mať nárok na odstupné. no tak neviem, ako by ste to riešili?
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

už hodinu sa hrabem a hľadám vzor výpovede z organizačných d. respektíve, zrušenia prevádzky, nevie niekto poradiť? díky
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Predavačka nemá dôvod, aby sama dala výpoveď (ona chce pracovať. SZČO ruší prevádzku, takže na odstupné zamestnankyňa má nárok a ukončenie PP musí riešiť zamestnávateľ)
Zbožňujem tieto geniálne nápady zamestnávateľov (keby dala predavačka výpoved...)!!

Vzor dohody o skončení PP z organiz. dôvodov tu : http://www.porada.sk/1037074-post18.html
2 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Ja som jej to tiež tak vysvetlila, ale špekuluje. Všetci špekulujú, keď musia niečo navyše zaplatiť.
takže idem pozrieť tú žiadosť a napísať. zatiaľ dík
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

v zákonníku je písane, že :
§ 76
Odstupné a odchodné
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c).

(2) Zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu. Ak zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru, je zamestnávateľ povinný tejto žiadosti vyhovieť.
Ako mám chápať ten bod 1, že môže poskytnúť odstupné?? A v bode 2 je písané, že mu patrí odstupné. ?????
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Môže mi prosím niekto vysvetliť ako to je keď v jednom bode je písané, že môže dať odstupné a v druho, že mu patrí???? Aby som vedela szčo vysvetliť, keď bude moc špekulovať.
Takže napísala som výpoveď z organizačných dôvodov, predložím im to, uvidím čo? Teraz potrebujem vyrátať výplatu s odstupným, ak jej ho vyplatia. Takže predavačka síce pracovala 6 dní ale 6,33 hodiny, čo je vlastne 38 hodín nie 40, podľa mňa dovolenku som jej dala 20 dní na rok, čiže, keď končí k 30.6., tak by mala mať nárok na 10 dní, vyčerpala 3,5, takže preplatiť 6,5 dňa.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Sybila, to si citovala za akého ZP ?


§ 76
Odstupné a odchodné
Na začiatok

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

(2) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
1 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

zo zákonníka práce, čo sú nižšie tuto na porade zákony. To som len skopírovala, lebo som nerozumela tomu, či môže a potom že zamestnancovi prináleží. Takže každopádne jej patrí odstupné? ? No a teraz potrebujem dať dohromady tú dovolenku, môžem je preplatiť ako som uviedla v príspevku 34. ďakujem
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

prosím poradíte mi, či to tak môže byť, potrebujem ukončiť výplatu, síce medzitým môžem urobiť odhlášku do SP, ZP, aj odhlášky zamestnávateľa.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

no tak odhlášku zo SP zamestnanca aj zamestnávateľa som poslala tak isto aj zo ZP.
Objednala som stravné lístky, lebo stále chýbajú a potom doúčtovávam, môžem jej ich vyúčtovať vo výplate aj keď prídu dnes?
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

prosim vas ak zamestnanec je odhlaseny k 30.06.2010 v júnovej váplate sa mu preplatila dovolenku +odstupné.

lenže teraz v júni prisiel list z kšu ze sa mu má vyplatiť polročná odmena...čo teraz musím z toho riadne odviest odvody alebo iba zrazím dan? je odlásený v ZP aj sP..
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

v júli prišiel list nie v júni...
0 0
Ingrid G. Ingrid G.

Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

Timejka, keďže neviem či už máš hotové výplaty za jún, máš dve možnosti:

1/ Ak ešte nemáš ukončené výplaty za jún a polročnú odmenu vyplatíš v podstate v poslednej výplate zamestnanca - v tomto prípade z odmeny platíš odvody a daň.

2/ Ak už máš ukončené výplaty za jún a odmenu vyplatíš až vo výplate za júl - v tomto prípade zrazíš a odvedieš len daň, odvody sa neplatia.
Plnenia poskytnuté zamestnancom po skončení PP nevstupujú do vymeriavacieho základu pre zdravotné poistenie (§ 13 odst. 4/ písm. h/ Zákona o zdravotnom poistení). Taktiež z toho istého dôvodu nevstupujú ani do VZ pre sociálne poistenie (§ 138 odst. 2/ Zákona o sociálnom poistení).
Naposledy upravil Ingrid G. : 03.07.10 at 09:48
4 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať