Zavrieť

Porady

PREVENTIVNE PREHLIADKY

Zdravím vsetkých poraďákov,

keďže som založila tému onkologické ochorenia a trosku sa mi to tam zvrhlo na kritiku zdravotníctva a co vsetko má byt a nemá byt v prevetívnych prehliadkach, tak dávam v tejto téme priestor vsetkým , ktorí sa chcú k tejto téme vyjadriť, tu sú na mieste kritiky zdravotníctva, co by malo byť a co nie, ale v teme onkologické ochorenia nie.
Nech sa páči diskutovať.
Usporiadat
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

lujza.j Pozri príspevok
ja by som do preventívnej prehliadky zaradila aj RTG chrbtice, len neviem aký interval, by bol vhodný. je to z vlastnej skúsenosti, keď mi pri inej príležitosti robili RTG krčnej chrbtice a hrudnej chrbtice, tak bolo zistené že mám skoliozu, opotrebované stavce na chrbtici a na krčnej chrbtici narušené medzistavcové platničky /5,6 stavec/ môj praktický lekár povedal, že sa to neudialo ani za rok ani za dva a ja si fakt nepamätám kedy mi bol RTG chrbtice robený
Tento návrh považujem za velmi podnetný, nakolko naozaj nielen na uctovníčky, ale celkovo naozaj pracujucich za počítačom je dost a tu sa najviac vyskytuju problemy s ochorením krcnej,krizovej chrbtice a očí.
Velmi pekne dakujem, za podnet.

PS: nedotahujte sa s "buchacom" ako male deti ,lebo Vas budem hresit , no,no,no
1 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Nedávno som sa aj ja bola u obvodnej na preventívnej prehliadke. Zobrala mi krv a asi by to aj bol koniec, ale som sa domáhala na sono DB (mala som v minulosti problémy).
Žiadne EKG, RTG pľúc, moč, .... či si to zle pamätám?

Ešte šťastie, že na gyndu netreba výmenný lístok.

Na margo chrbtice:
môj masér mi pri prvej návšteve povedal, ako sedím a kde mám monitor - on cítil, kde mám nedostatky, ani lekárom nemusí byť.
2 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
VieraPopluharova Pozri príspevok

PS: nedotahujte sa s "buchacom" ako male deti ,lebo Vas budem hresit , no,no,no


....pokojne , v kľude ...

Kto sa s ohňom zahráva , popáli sa ....
1 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

lujza.j Pozri príspevok
ja by som do preventívnej prehliadky zaradila aj RTG chrbtice, len neviem aký interval, by bol vhodný. je to z vlastnej skúsenosti, keď mi pri inej príležitosti robili RTG krčnej chrbtice a hrudnej chrbtice, tak bolo zistené že mám skoliozu, opotrebované stavce na chrbtici a na krčnej chrbtici narušené medzistavcové platničky /5,6 stavec/ môj praktický lekár povedal, že sa to neudialo ani za rok ani za dva a ja si fakt nepamätám kedy mi bol RTG chrbtice robený
Inými slovami povedané :

"Mládí v p.deli, a dúchod v nedohĺadne."
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Laco-monter Pozri príspevok
Inými slovami povedané :

"Mládí v p.deli, a dúchod v nedohĺadne."
Dala som Ti zábavné, aj ked s tebou plne súhlasím.
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Musím sa s Vami podeliť o skúsenosť s mojou preventívnou prehliadkou. Dnes som išla k lekárovi,lebo som mala mať výsledky krvi,čo potrebuje neurologička,tak aby som nemusela ísť 2x hovorím mu,že keď su tie výsledky krvi, potrebovala by som aj preventívku.Spýtal sa ma čo robím,ja že účtovníčku a on- tak načo Vám je preventívka,nemáte žiadne rizikové zamestnanie.Hovorím mu, že preventívne prehliadky by mali mať všetci zamestnanci,takže dal razítko,že som schopná práce,trochu dal komentár k výsledku krvi a ešte dodal,aby som zaplatila u sestričky.Trvalo to všetko asi 5-8 minút,neodmeral mi ani tlak a zaplatila som 16,60 €.Máme zamestnancov čo doniesli doklad za preventívku od 6,- do 16,60,-€.Dokonca máme aj takého lekára,ktorý za preventívne prehliadky nevyberá poplatky, lebo hovorí,že mu to prepláca poisťovňa.Je to fakt hrozné.
2 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Laco-monter Pozri príspevok
Inými slovami povedané :

"Mládí v p.deli, a dúchod v nedohĺadne."
kto povedal, že mládi v p.deli
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Laco-monter Pozri príspevok
Inými slovami povedané :

"Mládí v p.deli, a dúchod v nedohĺadne."
lujza.j Pozri príspevok
kto povedal, že mládi v p.deli

A kto tu tvrdí niečo aj o tom dôchodku ???

Proste ...mladý , zachovalý dôchodca ...čistý čávo ...
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

buchač Pozri príspevok

A kto tu tvrdí niečo aj o tom dôchodku ???

Proste ...mladý , zachovalý dôchodca ...čistý čávo ...

Pocuvajte Vy uz traja, robite mi z vaznej temy sou ,nevadí Vám to?
A co tak pekna, zachovala, mlada dôchodkyna tá by Vám nestacila?
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Takze moja nova skusenost k tejto teme, bola som vcera na jednom vysetreni a kedze som dlho cakala mala som moznost sledovat co sa deje v cakarni, konkretne :
Ultrazvuk a MMG.
Nuz nemozeme chciet castejsie prehliadky mi obycajne zeny, ak nemame samozrejme nejaku RA /rodinna anamneza/, a pracovníci na MMG nestíhaju z jedného dvôvodu, a to ze :
denne je objednaných na tomto pracovisku cca 20 zien nuz a dalsich 20 pride po známosti, takze nam obycajnym smrtelníčkam neostáva nic iné len sa spolahnut na take termíny ake dostaneme , niekde sa v Bratislave sa caka aj polroka co v niektorych pripadoch môze byt rozhodujuci cas pre zenu ci sa pride vcas na ochorenie, alebo nie.
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

VieraPopluharova Pozri príspevok
Takze moja nova skusenost k tejto teme, bola som vcera na jednom vysetreni a kedze som dlho cakala mala som moznost sledovat co sa deje v cakarni, konkretne :
Ultrazvuk a MMG.
Nuz nemozeme chciet castejsie prehliadky mi obycajne zeny, ak nemame samozrejme nejaku RA /rodinna anamneza/, a pracovníci na MMG nestíhaju z jedného dvôvodu, a to ze :
denne je objednaných na tomto pracovisku cca 20 zien nuz a dalsich 20 pride po známosti, takze nam obycajnym smrtelníčkam neostáva nic iné len sa spolahnut na take termíny ake dostaneme , niekde sa v Bratislave sa caka aj polroka co v niektorych pripadoch môze byt rozhodujuci cas pre zenu ci sa pride vcas na ochorenie, alebo nie.
Vierka, ja som toto vyšetrenie absolvovala minulý rok v BA, vo februári mi dal gyndáš lístok, že nech sa idem obj.prišla som do zdr. pracoviska kde to vykonávajú, pani na mňa za okienkom vyštekla, že mám nárok až po 40-tke, ale ešte bol február a ja som mala "len"39, 40 až v septembri potom si to uvedomila a vyštekla na mňa nejaký dátum v októbri 2009 no proste toto je na hlavu, tých pár mesiacov by im asi niečo spravilo to, že od februára do októbra mi mohol narásť nádor ako "futbalová lopta" nevadí, ale ešte som nemala 40r. a potom, že včasná diagnostika je dôležitá.MMG som nemala v poriadku, musela som isť na sono, samozrejme kým som mala termín tak som mala infarktové stavy, ale im to tam je jedno, robia to ako na páse.nakoniec sono dopadlo ok. bola som tam niekedy v decembri, hovorím si, žed už som tu tak sa obj. o rok teda som myslela že 2010, omyl sestrička mi zahlásila, že to by ma musela obj. na rok 2011 a nato nemá kalendár
1 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Správny postup pri takejto situácii z Tvojej strany bol zvrtnuť sa a dať žiadost na Tvoju zdravotnu poistovnu,aby písomne sa zaviazali,že Tvoje vyšetrenie uhradia aj pred Tvojou štyridsiatkou.Vtedy pracovisko nemá problém.
1 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

BXLmiami Pozri príspevok
Správny postup pri takejto situácii z Tvojej strany bol zvrtnuť sa a dať žiadost na Tvoju zdravotnu poistovnu,aby písomne sa zaviazali,že Tvoje vyšetrenie uhradia aj pred Tvojou štyridsiatkou.Vtedy pracovisko nemá problém.
Nuz hej, suhlasim, i ked mam k tomu jednu poznamku, kym by sa dostavila na pobocku svojej zdravotnej poistovne a kym dostala od nich suhlas, mozno by sa tej 40 aj v skutocnosti dockala, pri ochote niektorych poistovní, myslím ze lekar bezdôvodne ak je to pred 40-kou pacientku na vysetrenie neposle a toto by mali mat poistovne s diagnostickými pracoviskami nejako ostrene, i ked nevylucujem, ze tiez by sa to nezneuzivalo, ale dnes vidite i ovela mladsie pacientky ako idu na MMG v doprovode zdr.personalu a tu je dôvod rozmyslat nad tym, ci tam ide odôvodnene, ci ma uznane od poistovne , ze jej to preplatia, alebo ci ide po tzv. znamosti. Ja by som si typla : po znam.
0 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

Rozumiem tomu tak, že ak žena nemá nijaké problémy - má najskôr nárok na pravidelné sono prsníkov, neskôr od určitého veku na MMG. Ak si však povedzme nahmatá nejaký útvar, je to úplne iná situácia - samozrejme lekár je povinný okamžite diagnostikovať problém. Tu sa spájajú dve nesúvisiace témy - prevencia a konkrétna diagnostika a liečba. Spomínané čakacie doby sú zase tretia téma - o praxi, keď odborné pracovisko nestíha.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

ErinErin Pozri príspevok
Rozumiem tomu tak, že ak žena nemá nijaké problémy - má najskôr nárok na pravidelné sono prsníkov, neskôr od určitého veku na MMG. Ak si však povedzme nahmatá nejaký útvar, je to úplne iná situácia - samozrejme lekár je povinný okamžite diagnostikovať problém. Tu sa spájajú dve nesúvisiace témy - prevencia a konkrétna diagnostika a liečba. Spomínané čakacie doby sú zase tretia téma - o praxi, keď odborné pracovisko nestíha.

Ano, mas pravdu, mozno sme sa nechali uniest a pri teme preventivne prehliadky sme zabocili i trosku do iných tém, ale tie témy tak úzko navzájom súviasia, ze sa niekedy nedá dodržať len konkrétna, tá ktorá bola zadaná.
Ale tu sú konkrétne na , ktoré máme zatial nárok bezplatne:

Vo všeobecnosti platí, že ľahostajnosť a ignorovanie preventívnych prehliadok sú dôvodom vysokej úmrtnosti na onkologické a srdcovo-cievne ochorenia. Na vysokej úmrtnosti sa podieľajú aj neurologické a metabolické ochorenia vrátane diabetes mellitus.
Každoročne pribúda niekoľko desiatok tisíc nových pacientov s problémami srdca, ciev, vysokého krvného tlaku, vysokej hladiny cholesterolu, cukru a mnohými onkologickými problémami, ktorým možno predísť včasným diagnostikovaním v rámci preventívnej prehliadky.
Preventívne prehliadky sú bezplatné Preventívnej prehliadke by sa mal podrobiť každý občan, bez ohľadu na zdravotné problémy. Lekár nemá povinnosť predvolávať pacienta na prevenciu. Termín preventívnej prehliadky si treba vopred dohodnúť s lekárom.
U VŠEOBECNÉHO LEKÁRA
1x za dva roky -poistenci vo veku od 15 rokov
1x ročne -evidovaní darcovia krvi a zdravotne postihnutí
Priebeh prehliadky:vyšetrenie by malo trvať dlhšie ako 30 minút. Lekár začne prehliadku pohovorom, v ktorom sa sústredí na riziká vyplývajúce z rodinnej anamnézy, pracovnej záťaže a životného štýlu, skontroluje stav očkovania (napr. tetanus a pod.), nasleduje komplexné vyšetrenie celého tela od hlavy po päty, a to pohľadom, pohmatom, poklopom, posluchom, skontroluje pulz a tlak krvi V rámci prevencie je aj prehliadka zameraná na kardiovaskulárne choroby. V prípade potreby sú súčasťou prehliadky aj odbery na hematologické a biochemické vyšetrenia, v 17. a 40. roku veku aj vyšetrenie cholesterolu, triacylglycerolov a hladiny cukru v krvi. Pacientom nad 50 rokov alebo s pozitívnou rodinnou anamnézou karcinómu hrubého čreva a konečníka sa vyšetruje aj prítomnosť krvi v stolici
U GYNEKOLÓGA
1x ročne -ženy nad 20 rokov (od 18 rokov alebo od prvého tehotenstva)
1x mesačne -v tehotenstve (pri rizikovom alebo patologickom priebehu tehotenstva - podľa potreby)
1x za dva roky -nárok na ultrasonografické vyšetrenie prsníkov
1x za dva roky -od 40 rokov veku nárok na mamografické vyšetrenie
Priebeh prehliadky:vyšetrenie by malo trvať dlhšie ako 20 minút. Lekár začne prehliadku rozhovorom, nasleduje komplexné gynekologické vyšetrenie pohľadom, pohmatom a pomocou zrkadiel - inšpekcia a palpácia prsníkov, inšpekcia genitálií, vyšetrenie konečníka, komplexné gynekologické vyšetrenie pomocou kolposkopu, odber výteru na cytologické vyšetrenie a podľa potreby sú súčasťou prehliadky aj odbery na hematologické a biochemické vyšetrenia.
U UROLÓGA
1x za tri roky -muži od 50 rokov. Ide o novinku v programe prevencie hradenej z verejného zdravotného poistenia.
U STOMATOLÓGA (ZUBÁRA)
1x polročne -do 18 rokov veku
1x ročne -nad 18 rokov veku
2xv tehotenstve - raz na začiatku a raz pred koncom tehotenstva
Prehliadka zahŕňa: vyšetrenie stavu chrupu, slizníc, mäkkých tkanív čeľustí a ústnej dutiny, kontrolu zubných náhrad, kontrolu zubnej hygieny, hygienických návykov, určenie indexov KPE a PBI. V prípade potreby súčasne odstráni: povlak, zubný kameň, ošetrí zubný kaz. Ak má poistenec absolvované preventívne prehliadky, odstránenie zubného kazu mu hradí zdravotná poisťovňa.
2 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Prikladám konkrétne podmienky ohladne preventívnych prehliadok u Všeobecnej zdravotnej poisťovni
Preventívne prehliadky
Na základe verejného zdravotného poistenia sa plne uhrádzajú preventívne prehliadky, a to:

-deväť preventívnych prehliadok poistenca verejného zdravotného poistenia do jedného roku veku u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore pediatria, z toho najmenej tri preventívne prehliadky do troch mesiacov veku
podrobný obsah prehliadky podľa zákona
-jedna preventívna prehliadka poistenca vo veku 18 mesiacov u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore pediatria
podrobný obsah prehliadky podľa zákona
-jedna preventívna prehliadka poistenca od troch rokov veku do 18 rokov veku raz za dva roky u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore pediatria
podrobný obsah prehliadky podľa zákona
- jedna preventívna prehliadka poistenca od 18 rokov veku raz za dva roky u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo alebo u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecná starostlivosť o deti a dorast
podrobný obsah prehliadky podľa zákona
-jedna preventívna prehliadka poistenca do 18 rokov veku dva razy v kalendárnom roku u zubného lekára
podrobný obsah prehliadky podľa zákona
-jedna preventívna prehliadka poistenca od 18 rokov veku raz za rok u zubného lekára
podrobný obsah prehliadky podľa zákona
- dve preventívne prehliadky tehotnej poistenkyne u zubného lekára
podrobný obsah prehliadky podľa zákona
-jedna preventívna prehliadka poistenkyne od 18 rokov veku alebo od prvého tehotenstva raz za rok u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo
podrobný obsah prehliadky podľa zákona
-jedna preventívna prehliadka tehotnej poistenkyne raz za mesiac a jedna preventívna prehliadka šesť týždňov po pôrode u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo
podrobný obsah prehliadky podľa zákona
-jedna preventívna prehliadka poistenca vo veku od 50 rokov veku raz za tri roky u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore urológia
podrobný obsah prehliadky podľa zákona
-jedna preventívna prehliadka poistenca, ktorý je evidovaným darcom krvi, darcom orgánov alebo tkanív, raz za rok u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo alebo u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecná starostlivosť o deti a dorast
podrobný obsah prehliadky podľa zákona
-jedna preventívna prehliadka poistenca od 19 do 20 rokov veku s vykonaním dychového testu na Helicobacter pylori u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore gastroenterológia, detská gastroenterológia alebo u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo
podľa zákona uhrádzame preventívnu prehliadku konečníka a hrubého čreva u poistencov vo veku nad 50 rokov jedenkrát za 10 rokov a u poistencov so zvýšeným rizikom ochorenia na rakovinu hrubého čreva a konečníka
-jedenkrát za 5 rokov. Preventívnu prehliadku vykonáva gastroenterológ alebo lekár s certifikátom v certifikovanej pracovnej činnosti – diagnostická a intervenčná kolonoskopia.
1 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

VieraPopluharova Pozri príspevok
Nuz hej, suhlasim, i ked mam k tomu jednu poznamku, kym by sa dostavila na pobocku svojej zdravotnej poistovne a kym dostala od nich suhlas, mozno by sa tej 40 aj v skutocnosti dockala, pri ochote niektorych poistovní, myslím ze lekar bezdôvodne ak je to pred 40-kou pacientku na vysetrenie neposle a toto by mali mat poistovne s diagnostickými pracoviskami nejako ostrene, i ked nevylucujem, ze tiez by sa to nezneuzivalo, ale dnes vidite i ovela mladsie pacientky ako idu na MMG v doprovode zdr.personalu a tu je dôvod rozmyslat nad tym, ci tam ide odôvodnene, ci ma uznane od poistovne , ze jej to preplatia, alebo ci ide po tzv. znamosti. Ja by som si typla : po znam.
Poistovna má lehoty ako každý iný urad,musíš požiadať písomne a písomná odpoved musí byť do istého času.Pokiaľ ustne,oni to odškriepia a zdravotníckemu zariadeniu nezaplatia,čiže darmo budeš tvrdiť,že Ti sľubili preplatiť,potrebuju to na papieri.Je tu právny aspekt-tomu pacientovi to síce nepomôže,ale ak Ti odmietnu vyšetrenie a dôjde následkom toho k rozbehnutiu napr.CA,su právne zodpovední.A tak väčšinou sa boja dať na papier že nie a nechávaju,aby sa ľudia vyzurili na zdravotníckych zariadeniach.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Dôvera+Apollo po zlúčení

Pre poistencov vo veku 0 – 18 rokov
Poistenec do 12 mesiacov veku - 9 preventívnych prehliadok u lekára v špecializačnom odbore pediatria, z toho najmenej 3 preventívne prehliadky do 3 mesiacov veku

Poistenec vo veku 15 mesiacov - 1 preventívna prehliadka u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore pediatria

Poistenec od 3 rokov do 18 rokov – 1 preventívna prehliadka za dva roky u lekára so špecializáciou v odbore pediatria

Obsah preventívnej prehliadky
Komplexné pediatrické vyšetrenie zahŕňajúce aj poradenstvo rodičom a očkovanie dieťaťa. V prípade pravidelného povinného očkovania je možné ho vykonať aj mimo preventívnej prehliadky.

Poistenec do 18 rokov – 1 preventívna prehliadka za 6 mesiacov u zubného lekára
Obsah preventívnej prehliadky

podrobná prehliadka chrupu
mäkkých tkanív ústnej dutiny
paradontu
kontrola medzičeľustných vzťahov a vzájomného postavenia zubov
dentálnej hygieny a hygienických návykov
určenie indexov KPE a CPITN
Pre poistencov nad 18 rokov
Poistenec od 18 rokov – 1 preventívna prehliadka za 2 roky u všeobecného lekára

Poistenec, ktorý je evidovaným darcom krvi – 1 preventívna prehliadka za rok u lekára so špecializáciou v odbore všeobecné lekárstvo
Obsah preventívnej prehliadky:
Základná preventívna prehliadka:

komplexné vyšetrenie všetkých orgánových systémov
vyšetrenie tlaku krvi a pulzu
kontrola hmotnosti
kontrola stavu očkovania (napr. tetanus)
určené laboratórne vyšetrenia
poradenstvo a zápis do dokumentácie
Poistenci, ktorí dovŕšili 40 rokov a viac majú rozšírenú preventívnu prehliadku o:
základná preventívna prehliadka
EKG vyšetrenie
Poistenci starší ako 50 rokov a poistenci s pozitívnou rodinnou anamnézou „karcinóm hrubého čreva alebo konečníka“ majú rozšírenú preventívnu prehliadku o:
základná preventívna prehliadka
vyšetrenie prítomnosti krvi v stolici
EKG vyšetrenie
Poistenec od 18 rokov - 1 preventívna prehliadka za rok u zubného lekára

Tehotná poistenka – 2 preventívne prehliadky za rok u zubného lekára

Obsah preventívnej prehliadky

podrobná prehliadka chrupu
paradontu
mäkkých tkanív ústnej dutiny
kontrola medzičeľustných vzťahov a vzájomného postavenia zubov
zubných náhrad
dentálnej hygieny a hygienických návykov
určenie indexov KPE a CPITN
Tehotná poistenka - 1 preventívna prehliadka za mesiac a jedna preventívna prehliadka šesť týždňov po pôrode u lekára so špecializáciou v odbore gynekológia a pôrodníctvo

Obsah preventívnej prehliadky

základné fyzikálne vyšetrenie: výška, hmotnosť, krvný tlak, celkové fyzikálne vyšetrenie, vyšetrenie brucha a panvy: stanovenie veľkosti maternice, vyšetrenie kostenej panvy na symetriu a primeranosť, vyšetrenie krčka maternice a od 6. týždňa vyšetrenie oziev plodu
anamnéza: termín ostatnej menštruácie, možný termín koncepcie, anamnéza predchádzajúcich chorôb, počet a priebeh predchádzajúcich tehotenstiev, užívanie liekov, fajčenie, požívanie alkoholu
ultrazvukové sledovanie tehotenstva vrátane biometrie a posúdenie vývoja orgánov vrátane obrazovej dokumentácie – najviac tri razy počas fyziologického tehotenstva
určené laboratórne vyšetrenia moču, krvi, krvnej skupiny a RH-faktora
vyhodnotenie nálezov so zreteľom na riziká tehotenstva
určené špeciálne vyšetrenia podľa potreby vzhľadom na zdravotný stav tehotnej ženy alebo plodu
poradenstvo, vystavenie materského preukazu a zápis do dokumentácie
Poistenka od 18 rokov veku alebo od prvého tehotenstva – 1 preventívna prehliadka za rok u lekára so špecializáciou v odbore gynekológia a pôrodníctvo

Obsah preventívnej prehliadky
Základná preventívna prehliadka (zameraná na včasnú diagnostiku onkologického ochorenia ženy):
základné gynekologické vyšetrenie vrátane palpačného vyšetrenia prsníkov
ultrasonografické vyšetrenie malej panvy intravaginálne alebo transrektálne
ultrasonografické vyšetrenie oboch prsníkov vrátane regionálnych lymfatických uzlín raz za 2 roky
vyšetrenie mikrobiálneho obrazu pošvového
vaginoskopia, kolposkopia
cytológia krčka maternice
poradenstvo a zápis do dokumentácie
Poistenky od 30 rokov veku majú rozšírenú preventívnu gynekologickú prehliadku:
vyšetrenie základných patologických súčastí moču
vyšetrenie močového sedimentu
odber krvi na určené laboratórne vyšetrenia
odber biologického materiálu na mikroskopické vyšetrenie
natívnu mamografiu oboch prsníkov raz za 2 roky od 40. roku veku, v prípade pozitívnej rodinnej diagnózy raz za rok, v prípade patologického nálezu podľa potreby
Poistenec vo veku od 50 rokov veku – 1 preventívna prehliadka za tri roky u lekára so špecializáciou v odbore urológia

Obsah preventívnej prehliadky

sedimentácia erytrocytov a odber krvi na určené laboratórne vyšetrenia
palpačné vyšetrenie semenníkov a prostaty per rectum
vyšetrenie moču a močového sedimentu
ultrazvukové vyšetrenie prostaty
ultrasonografické vyšetrenie malej panvy
fyzikálne vyšetrenie
Preventívne prehliadky nariadené orgánmi na ochranu zdravia na predchádzanie prenosným ochoreniam.

Na základe verejného zdravotného poistenia sa čiastočne uhrádza 1 preventívna prehliadka poistenca aktívneho v organizovanom športe do 18 rokov veku raz za rok v špecializačnom odbore telovýchovné lekárstvo. Poistenec v takom prípade uhradí poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, u ktorého absolvoval preventívnu prehliadku, plnú úhradu za poskytnuté zdravotné výkony. Na základe potvrdenia o úhrade mu zdravotná poisťovňa následne preplatí zodpovedajúcu výšku úhrady na základe verejného zdravotného poistenia.

Obsah preventívnej prehliadky

komplexné fyzikálne vyšetrenie všetkých orgánových systémov
vyšetrenie pulzu, tlaku krvi
základné antropometrické vyšetrenia (výška, hmotnosť, percento podielu tuku)
EKG vyšetrenie v pokoji najmenej s 12 zvodmi, ako aj počas definovanej a reprodukovateľnej záťaži najmenej s 3 zvodmi
spirografické vyšetrenie vrátane grafickej registrácie a dokumentácie
poradenstvo a zápis do dokumentácie
1 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Ešte jedna vec-na onkologii som videla nápis-nezávidte tým,čo idú prví ,možno to nabuduce budete vy a nebude sa Vám to páčiť.Ono totižto tie najťažšie stavy /aj ked tak často nevyzeraju/maju prednosť.
1 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

BXLmiami Pozri príspevok
Ešte jedna vec-na onkologii som videla nápis-nezávidte tým,čo idú prví ,možno to nabuduce budete vy a nebude sa Vám to páčiť.Ono totižto tie najťažšie stavy /aj ked tak často nevyzeraju/maju prednosť.
Máš pravdu, ja som onkologicky pacient od roku 2002, tiež tak nevyzeram a mam odvtedy 8 operácii za sebou a dalsia ma čaká /to len na okraj, lebo na toto je téma onkologické ochorenia/
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať