Zavrieť

Porady

Odvodový bonus

sprievodca CR Rakúsko,
Aký máte názor na zavedenie odvodového bonusu ?
Najmä z hľadiska zvyšovania štátneho rozpočtu a znižovania odvodovej zaťaženosti zamestnávateľa,
Naposledy upravil hanelie : 14.06.10 at 10:48
Usporiadat
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Kvaka Pozri príspevok
No toto by som aj ja rada vedela, lebo poberatelia dôchodkov to budú mať riešené vyrovnávacou dávkou až do výšky dôchodku, ktorý už majú. Ale čo tí, čo dôchodok nemajú, nie sú ani v II. pilieri a majú viac ako 35 rokov??? Teda už si nenašetria. Budú mať len to minimum? Veď to by sa Fico vrátil do roka a nemal by 35%.
To je presne môj prípad, dôchodok ešte nemám, ani druhý pilier, vyšlo mi, že dostanem 116,67€ Tí, ktorým bol priznaný dôchodok v tých rokoch, čo sa rozdávalo, to budú mať dobre, im to vyrovnajú, ale čo my?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mne to tiež nie je jasné , čo s dôchodcami terajšími aj s budúcimi .Ako to bude s dôchodkovým vekom a odchodom do dôchodku .A neposlednom rade s II.pilierom a tými , čo sa odhlásili z tohto piliera.

Niečo som zahliadla na v Sulík-blog , že do dôchodku by sa malo ísť podľa rozhodnutia ,kedy bude treba resp. kedy dôchodca bude chcieť .

Nechcem niečo popliesť , viete ma dostať do obrazu ? Ďakujem .
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

truch Pozri príspevok
To je presne môj prípad, dôchodok ešte nemám, ani druhý pilier, vyšlo mi, že dostanem 116,67€ Tí, ktorým bol priznaný dôchodok v tých rokoch, čo sa rozdávalo, to budú mať dobre, im to vyrovnajú, ale čo my?
Posúvam citát z http://120napadov.sk/dane-a-odvody/4 uvedený v príspevku 76:
Zavedením Odvodového bonusu do praxe 13 rôznych odvodov nahradíme dvoma, 70 sociálnych platieb nahradíme šiestimi, 291 parametrov nahradíme devätnástimi. Zjednotíme základ dane, základ pre výpočet odvodov a základ pre výpočet sociálnych dávok. Zjednotíme miesto výberu a 23 príslušných právnych noriem nahradíme ôsmimi. Ľudia nebudú mať motiváciu nepracovať, systém bude solidárny a spravodlivý zároveň. Pojmy „dôchodkový vek“ či „minimálna mzda“ sa stanú bezpredmetnými, keďže nárok na pokrytie životného minima bude mať každý občan a do dôchodku bude môcť odísť, keď sám uzná za vhodné. Dôchodok mu bude vyplácaný z jeho vlastných úspor v druhom pilieri.

Vie niekto vymenovať tých 6 sociálnych platieb?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Xanti Pozri príspevok
1. Bude sa brať za príjem aj odvodový bonus? Či ten sa nepracujúcim ( počerným ) krátiť nebude na tú sumu čo mi ukazuje kalkulačka 116,67 eur?
2. takže od štátu už nikto po prechodnom období nedostane dôchodok? Takže ak to vezmem, že Tie odvody čo sa navrhujú vo výške
9% solidárny odvod
9% zdravotný odvod
nebude v ňom zahrnutý odvod ako je teraz do I. piliera? Takže vlastne sa tu prezentuje zníženie odvodového zaťaženia na 18% ale ked si k tomu prirátame %% 6,6 či koľko je do druhého piliera a vynechaných 9% do prvého piliera, tak dokopy nám dá odvodové zaťaženie 33,6%. čo je v podstate skoro to isté ako teraz. Tam je pes zakopaný.

1.Nezarábajúci z akéhokoľvek dôvodu, bez rodiny dostane 185,19-37% (19+9+9) = 116,67€.
2. V tom čo ti vyšlo 33,6%, je súčasných cca 47,8% (aj pôvodné zamestnancove odvody). Ale aj to zavádzam z dvoch dôvodov :
- 33,6% z 1,35 násobku pôvodnej mzdy je cca 45% z pôvodnej mzdy
- odvody aj daň bez nezdaniteľnej časti sa znížia o odvodový bonus.
Takže pri vyššie uvedenom príklade, aby mal niekto čistú mzdu 303,10€, mzdové náklady zamestnávateľa sú pri súčasnom systéme 473,10€. V novom systéme pre túto čistú mzdu potrebuje zamestnávateľ náklad cca 342€.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Zita5 Pozri príspevok
Mne to tiež nie je jasné , čo s dôchodcami terajšími aj s budúcimi .Ako to bude s dôchodkovým vekom a odchodom do dôchodku .A neposlednom rade s II.pilierom a tými , čo sa odhlásili z tohto piliera.

Niečo som zahliadla na v Sulík-blog , že do dôchodku by sa malo ísť podľa rozhodnutia ,kedy bude treba resp. kedy dôchodca bude chcieť .

Nechcem niečo popliesť , viete ma dostať do obrazu ? Ďakujem .
Sulík tvrdí, že každý od 35 rokov povinne v II. pilieri, aby si stihol našetriť. Terajší dôchodcovia to budú mať vyrovnávacou dávkou dorovnané na dôchodok, ktorý už majú. Dôchodkový vek nebude, kto už bude mať našetrené potrebné peniažky, môže ísť kedy chce.
Ako je to s tými, čo nie sú v II. pilieri a majú viac ako 35, neviem. T
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

truch Pozri príspevok
Čítam to tu dookola a stále som mimo. Chápem superhrubú mzdu, aj to, že zamestnávateľ bude mať menej roboty. Som už vo veku, kedy II.pilier pre mňa nemá význam, a choroby sa tiež dajú očakávať / dúfam, že nebudem chorá, doteraz som nebola/. To nedostanem dôchodok, ani PN?
Ak už si v takom veku, zrejme dôchodok budeš mať ešte po starom.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Jana Motyčková Pozri príspevok
[/I]
1.Nezarábajúci z akéhokoľvek dôvodu, bez rodiny dostane 185,19-37% (19+9+9) = 116,67€.
2. V tom čo ti vyšlo 33,6%, je súčasných cca 47,8% (aj pôvodné zamestnancove odvody). Ale aj to zavádzam z dvoch dôvodov :
- 33,6% z 1,35 násobku pôvodnej mzdy je cca 45% z pôvodnej mzdy
- odvody aj daň bez nezdaniteľnej časti sa znížia o odvodový bonus.
Takže pri vyššie uvedenom príklade, aby mal niekto čistú mzdu 303,10€, mzdové náklady zamestnávateľa sú pri súčasnom systéme 473,10€. V novom systéme pre túto čistú mzdu potrebuje zamestnávateľ náklad cca 342€.
A čo s tým prvým pilierom?
Z čoho sa budú doplácať terajšie dôchodky čo sú už? Zo solidárneho odvodu? Ten nebude dostatočne vysoký kedže v nom bude len 9% odvod a teraz , terajšie dôchodky neni z čoho vyplácať a to mnoho ludí platí 18% do dôchodkového sporenia v SP.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Ak nebude stanovená minimálna mzda, tak sa môže stať, že zamestnávateľ dá zamestnancovi kľudne 200 € za osem hodín a ten, keď nemá kde ísť, musí to zobrať a nikto sa ho nezastane.
4 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Kvaka Pozri príspevok
Sulík tvrdí, že každý od 35 rokov povinne v II. pilieri, aby si stihol našetriť. Terajší dôchodcovia to budú mať vyrovnávacou dávkou dorovnané na dôchodok, ktorý už majú. Dôchodkový vek nebude, kto už bude mať našetrené potrebné peniažky, môže ísť kedy chce.
Ako je to s tými, čo nie sú v II. pilieri a majú viac ako 35, neviem. T
A ja som minulý rok z II.piliera vystúpila Teraz čo spravili sme dobre,alebo zle.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

hanelie Pozri príspevok
Zuzka ja si myslím, že to nebude len aktuálizácia, ale komplet nový program
Z môjho pohľadu programátora mzdového softvéru - myslím si, že asi polovica klientov nám odíde, lebo majú jednoduchý výpočet hrubej mzdy a do 20,30 zamestnancov a začnú si to robiť jednoducho a lacnejšie v exceli.
0 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

truch Pozri príspevok
To je presne môj prípad, dôchodok ešte nemám, ani druhý pilier, vyšlo mi, že dostanem 116,67€ Tí, ktorým bol priznaný dôchodok v tých rokoch, čo sa rozdávalo, to budú mať dobre, im to vyrovnajú, ale čo my?
nam to vyrovnaju tiez

http://www.sulik.sk/index.php?sectio...ection=1&pg=11

V závislosti od počtu rokov odpracovaných v starom systéme a výšky odvodu im Sociálna poisťovňa stanoví ku dňu zavedenia odvodového bonusu sumu, na ktorú budú mať nárok, až dosiahnu dôchodkový vek.Táto vyrovnávacia dávka sa zafixuje a každý rok sa bude zvyšovať o infláciu, až dokým dnešný pracujúci nedosiahne vek 65 rokov. Vtedy nemusí prestať pracovať ani sa nič iné nemení, iba to, že Sociálna poisťovňa mu začne vyplácať jeho v deň zavedenia odvodového bonusu zafixovanú a odvtedy valorizovanú vyrovnávaciu dávku (tá nebude súčasťou vymeriavacieho základu).
T.j. cisty OB sa ohladom dochodkov bude dotykat len tych, ktory ku dnu jeho zavedenia neodpracovali vobec nic.
4 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Jana Motyčková Pozri príspevok
Ak už si v takom veku, zrejme dôchodok budeš mať ešte po starom.
Ale v prognózach sa počíta s vyrovnávacou dávkou cca 30 rokov, kým vymrieme my, čo by sme ju dostali. Aká je hranica, komu by ešte dali takýto dôchodok? Ak počítam,že už 36 ročný nenašetrí, tak mi taký nepasuje na prechodné obdobie 30 rokov. 35+30=65
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Tamila Pozri príspevok
Ak nebude stanovená minimálna mzda, tak sa môže stať, že zamestnávateľ dá zamestnancovi kľudne 200 € za osem hodín a ten, keď nemá kde ísť, musí to zobrať a nikto sa ho nezastane.
Áno môže sa stať. Buď to zamestnancovi za to stojí a nie je schopný si nájsť lepšiu prácu, alebo mu to za to nestojí.
Teraz k číslam - predpokladám, že si mala na mysli 200€ súčasnú hrubú mzdu, jeho superhrubá by bola cca 270€ a čistá tiež 270€ (ak je sám). 270 v čistom dostane aj pri súčasnej minimálnej mzde.
Viem, že sú na Slovensku miesta, kde to určite tak bude, možno to ale dopomôže nejakej fabrike k tomu, aby neskrachovala a aby aspoň nejaká práca bola a možno sa to aj tam časom zlepší. Ale zase sú aj miesta na Slovensku, kde bol problém zohnať zamestnanca nealkoholika a neabsentéra aj za oveľa vyššiu sumu.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Jana Motyčková Pozri príspevok
Áno môže sa stať. Buď to zamestnancovi za to stojí a nie je schopný si nájsť lepšiu prácu, alebo mu to za to nestojí.
Teraz k číslam - predpokladám, že si mala na mysli 200€ súčasnú hrubú mzdu, jeho superhrubá by bola cca 270€ a čistá tiež 270€ (ak je sám). 270 v čistom dostane aj pri súčasnej minimálnej mzde.
Ale kto zaručí, že mu do pracovnej zmluvy nedá iba tých 200 ako superhrubú mzdu, alebo aj menej. Sú oblasti, kde zamestnanec nemá na výber.
Naposledy upravil Tamila : 16.06.10 at 07:49 Dôvod: doplnenie
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Jana Motyčková Pozri príspevok
Vek odchodu do dôchodku nebude - načo, keď bude jedno z akej príčiny nezarábaš a vždy dostaneš od štátu rovnako.
Pokiaľ ide o tých, čo už dosť dlho platili do SP - presne neviem a určite to jeden z najviac diskutovaných problémov, ale hovorilo sa o niekoľkých možnostiach - napr. dosť dlhú dobu by ešte I.pilier fungoval, zrejme podiel z I. piliera by sa postupne znižoval, variant bol aj taký, že týmto ľuďom sa na nejaký účet (niečo ako II.pilier) presunú prostriedky, ktoré by tam mali nasporené, keby si šetrili a z nich potom popri štátnej dávke budú dostávať dôchodok.
Ale počkajme si aspoň na programové vyhlásenie, či to tam vôbec bude.
Samozrejme ,že si počkáme .
Čaká nás dosť ťažká doba . Vlastne všetci v našej profesii to budeme mať ťažké , nové zákony,nové programy/upgrade/ nové postupy ,no daňové priznania,hlásenia a pod..A to nás tak často nevedia naši klienti doceniť resp. oceniť našu prácu .
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

hanelie Pozri príspevok
Zuzka ja si myslím, že to nebude len aktuálizácia, ale komplet nový program
No veď hej, program bude nový, len bude dlho trvať kým tie novinky strávi. Hofmanské kvapky mu určite nepomôžu, preto bude treba aktualizovať aktualizované až kým nám neuróny nezačnú pracovať len jedným smerom. Nádherná predstava, cvok a minimálny OB. Kuuuurňa, však ale ja budem hladná aj keď budem blbeček. Vraj budem míňať čo si teraz odložím. Hmmm, to si mám odkladať stravné lístky keď peniaze mi ešte idú to ho priebežného dôchodkového fondu?
2 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Kvaka Pozri príspevok
Ale v prognózach sa počíta s vyrovnávacou dávkou cca 30 rokov, kým vymrieme my, čo by sme ju dostali. Aká je hranica, komu by ešte dali takýto dôchodok? Ak počítam,že už 36 ročný nenašetrí, tak mi taký nepasuje na prechodné obdobie 30 rokov. 35+30=65
V uvedenom odkaze sa počíta s vyrovnávacou dávkou pre všetkých, ktorí už v čase pred zavedením OB si platili dôchodkové poistenie do SP. Vyrovnávacia dávka je ale závislá od doby a zrejme aj výšky platenia.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zita5 Pozri príspevok
Samozrejme ,že si počkáme .
Čaká nás dosť ťažká doba . Vlastne všetci v našej profesii to budeme mať ťažké , nové zákony,nové programy/upgrade/ nové postupy ,no daňové priznania,hlásenia a pod..A to nás tak často nevedia naši klienti doceniť resp. oceniť našu prácu .
Ten prípsevok som vymazala, lebo presnejšie uviedla link mlisa.
Fakt je to dávno, čo som to študovala a viaceré "detaily" sú už dopracované.
0 0
svetluška svetluška

svetluška je offline (nepripojený) svetluška

A kedy konečne prepočítajú starodôchodky,ktoré sú pomaly na úrovni sociálných dávok našich tmavších obyvateľov,po odpracovaní 41 rokov nepretržite som do sociálnej poisťovne odviedla dosť peńazí a je mi do plaču,keď mi dôchodok stačí pomaly len na inkaso.Alebo počkajú až pomrieme?Nech dajú dôchodky na správnu úroveň podľa rovnakého prepočtu a nemusia valorizovať.Tí čo nikdy nerobili majú taký dôchodok ako ja.Aj odchod do dôchodku by mal byť pre všetkých rovnako,nech nedržia miesto mladým,to len starí si myslia,že sú nenahraditeľní. Dnes je už svet iný a mladí sú šikovní.Aj p.Mihál by na to nemal zabudnúť keď už sa tam dostane.Prepáčte mi ten pesimismus.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Tamila Pozri príspevok
Ale kto zaručí, že mu do pracovnej zmluvy nedá iba tých 200 ako superhrubú mzdu, alebo aj menej. Sú oblasti, kde zamestnanec nemá na výber.
Ak superhrubá mzda bude 200€, čistá je 231 ak je sám. Nikto to nezaručí, môže dať aj 100, aj 10, len či za tú sumu niekoho nájde.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať