Zavrieť

Porady

Miesto zdaniteľného plnenia

vilm vilm

vilm je offline (nepripojený) vilm

Ahojte, vie mi niekto poradiť, kde je miesto zdaniteľného plnenia v nasledovnom prípade? Objednávateľ z Nemecka si objedná tovar od nás v SR ale tovar chce dopraviť priamo na stavbu do Rakúska. My vystavíme fa bez dph do Nemecka a v súhrnnom výkaze uvedieme, že ide o trojstranný obchod?
Usporiadat
Gabhus Gabhus

Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

Prosím o radu, nie som si istá, či paragrafu rozumiem dobre. Situácia: Architekt urobí projekt pre stavbu na Slovensku, ale fakturuje ju Rakúskej firme. Ako je to v tomto prípade s DPH? Podľa mňa platí tu § 16 odst. 1 zákona o DPH a miestom zdaniteľného plnenia je Slovensko. Slovenská firma vystaví faktúru s DPH? Asi áno, ale prosím múdrejších.......
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Pri službách vzťahujúcich sa na nehnuteľný majetok sa miesto dodania určí podľa umiestnenia nehnuteľntosti - toto pravidlo platí aj v prípade, že služba je dodaná zdaniteľnej osobe.

Slovenská firma vystaví faktúru za služby poskytnuté podľa § 16 ods. 1 (služba poskytnutá architektom viažúca sa k nehnuteľnosti umiestnenej v SR) so slovenskou DPH bez ohľadu na to, či odberateľ z Rakúska je alebo nie je zdaniteľnou osobou.
0 0
Gabhus Gabhus

Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

Ďakujem, odľahlo mi
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

Mám faktúru z Rakúska - ohľadom výstavy v Rakúsku, fakturovali nám poplatok za miesto, registráciu a onlinegebűhr. Podľa zmeny v posudzovaní miesta zdaniteľného plnenia podľa zákona o DPH od 1.1.2011, ak to správne chápem, by sme mali my ako platcovia DPH zaplatiť DPH tu u nás na Slovensku. Rozumiem tomu dobre?
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
ingak Pozri príspevok
Mám faktúru z Rakúska - ohľadom výstavy v Rakúsku, fakturovali nám poplatok za miesto, registráciu a onlinegebűhr. Podľa zmeny v posudzovaní miesta zdaniteľného plnenia podľa zákona o DPH od 1.1.2011, ak to správne chápem, by sme mali my ako platcovia DPH zaplatiť DPH tu u nás na Slovensku. Rozumiem tomu dobre?
Rozumiete tomu správne. Pôvodný § 16 ods. 3. bol od 1.1.2011 zmenený. Miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, vzdelávacích, zábavných a podobných služieb, ako napríklad služieb na výstavách a veľtrhoch, vrátane ich organizovania a s nimi súvisiacich doplnkových služieb a vstupu na tieto podujatia je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú v prípade, že sú dodané inej ako zdaniteľnej osobe. U zdaniteľnej osoby sa použije § 16 ods. 3 (t.j. miestom dodania je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú) len v prípade dodania služieb v súvislosti so vstupom na tieto podujatia a dodania služieb v súvislosti so vstupom.

Z toho vyplýva, že služby súvisiace s organizáciou výstavy a doplnkové služby s tým súvisace, ktoré Vám zahraničný partner fakturuje ako, zdaniteľnej osobe, sa posúdia podľa § 15 ods. 1. Predmetné dodanie samozdaníte v zmysle § 69 ods. 3 a v DP DPH uvediete v riadku 11,12 a 21.
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

Ďakujem za odpoveď, tak som aj postupovala. Ale v daňovom priznaní to uvádzam len na riadku 11,12. Keď by som to uviedla aj na riadku 21, tak by som žiadnu daň neodviedla. Nie je to omyl ten riadok 21
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

nie , nie je to omyl
petra napísala správne - predmetné dodanie samozdaníte v zmysle § 69 ods. 3 a v DP DPH uvediete v riadku 11,12 a 21 -
ide tu o samozdanenie - výsledok v DP = 0
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

Tak som to zle pochopila, lebo som sa pytala, či DPH odvediem tu na Slovensku, keďže mi dodávateľ fakturoval bez DPH. V roku 2010 som platila takéto faktúry aj s daňou dodávateľovi. Tento rok mám faktúry bez DPH a CZ dodávateľ má na faktúre poznámku, že som povinná z fakturovanej čiastky priznať DPH. Preto si myslím, že mám odviesť daň z danej sumy.
Keď to je tak, ako píšete. Uvediem daň aj na vstupe aj výstupe, čiže daňová povinnosť = 0.
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Odpočítanie dane uplatníte v zmysle § 49 ods. 1, ods.2 písm. b, po splnení podmienky podľa § 51 ods. 1 písm. b

§49
(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,

§51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

Dakujem za pomoc, veľmi ste mi pomohli.
Este mám jednu faktúru - doviezli sme tovar z Číny, prepravu robila firma registrovaná vo Švajčiarsku loďou z Číny do Hamburgu a na faktúre majú poznámku, že v zmysle § 15 zák. 222/04 o dph je osobou povinnou platiť daň odberateľ služby. Túto faktúru ale si myslim, ze uz zohľadnili pri výpočte dph - colnica, kedže tovar z Číny sa preclieval v SR. Ako mám postupovať?
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Faktúra za prepravu sa predkladá colnici, nakoľko v zmysle § 24 (Základ dane pri dovoze tovaru) sa hodnota prepravy zahŕňa do základu dane. To znamená, že faktúra za prepravu súvisiacu s dovozom tovaru je zdanená DPH colnicou vo výmere v colnom vyhlásení (JCD). Ak ste faktúru colnici predložili, mala by byť hodnota prepravy súčasťou základu dane, z ktorého colnica vymerala DPH.
Ak je to tak, na faktúru za prepravu od švajčiarskeho dodávateľa pripíšte k ich poznámke vlastnú, že sa jedná o prepravu v súvislosti s dovozom tovaru a poznačte odvolávku na JCD.

Nárok na odpočet máte podľa §49 ods.2 písm. d, po slpnení podmienky v § 51 ods. 1 písm. d.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Dobrý deň, mám problém so zatriedením služby. Do ktorého § by ste zaradili statické skúšky na poli (pôde) do §15 alebo § 16 Služby na nehnutelnosti. Jedná sa o to, že robíme v Poľsku práce na budúcej ceste (sme registrovaný ako platitelia DPH v Poľsku) a firma so Slovenska nám robila statické skúšky a vyfakturovala so slovenskou 20% DPH. Neviem či je to správne.

A ešte mám faktúry za laboratórne skúšky, naši zamestnanci odobrali v Poľsku vzorky a na Slovensku v labáku nám robili na vzorkách skúšky, ako posúdiť skúšky §15 alebo §16?

Ďakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať