Zavrieť

Porady

DPH a Poľsko

kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Vie mi niekto poradiť? Sme platci DPH,účtujeme vJÚ.Zamestnanec bol v Poľsku,kde kúpil náhradnú súčiastku do auta.Vystavili mu bloček o zaplatení, ako je to s DPH? Nakupujeme aj naftu v ČR a PL. Ako to zaúčtujem???Dík
Usporiadat
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

Dnes som dostala odpoveď z Daňového úradu na môj dotaz, ktorý som poslala:

Otázka znela: Pracovník bol na služobnej ceste v Českej republike, za natankovaný benzín dostal blok z registračnej pokladne, obsahujúci aj vyčíslenú DPH. Mám povinnosť blok samozdaniť?

Odpoveď:

Na základe Vášho dopytu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

Platiteľ si môže uplatniť právo na odpočítanie dane v rozsahu a za podmienok stanovených v § 49 až 51 zákona o DPH. Jednou z podmienok je, že je daň voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané, alebo ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 cit. zákona. v prípade, ak slovenský platiteľ dane kúpil tovar (PHL) v inom členskom štáte s daňou príslušného členského štátu (miesto dodania tovaru je v inom členskom štáte, v ktorom vzniká i daňová povinnosť), nedochádza k nadobudnutiu tovaru podľa § 11 cit . zákona, t.j. platiteľ neuplatňuje daň pri nadobudnutí tovaru a zároveň teda nemôže uplatniť právo na odpočítanie dane podľa § 49 a 51 cit. zákona.

Platiteľ pri nákupe tovaru a služieb v zahraničí si môže požiadať o refundáciu dane uplatnenej a zaplatenej pri nákupe, ak splní podmienky vrátenia dane príslušného členského štátu, v ktorom tovar zakúpil (obdoba § 56 a 58 zákona o DPH).
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Vladimír Ozimý
takže ak som to spravne pochopil treba v zahranici pytat doklad bez dph ak je to kupovane pre osobu platitela dph na slovensku inak nastava problem ze firma zaplati dph 2x bez naroku uplatnenia na vstupe
Jamajka to pred chvíľou perfektne vyjasnila. K príspevku od Vladimíra len toľko - nikto v EU ti nemôže dať doklad bez DPH pokiaľ mu nevydokladuješ intrakomunitárnu dodávku. Keď si to vyvezieš sám, môžeš mu dať čestné vyhlásenie, že to vyvezieš za hranice jeho štátu a že si registrovaný pre daň v inom štáte. Pre neho je bezpečnejšie dať to s daňou, ak zákazníka nepozná - pretože ak IC obchod dostatočne nevydokladuje, tak mu tú daň dorubia. Neviem o tom, že by cez registračnú pokladňu mohlo ísť niečo bez DPH (len že by to mali 2x - so sadzbou a so sadzbou 0, ale na bločku by museli mať dôvod oslobodenia). Neviem si predstaviť, že prídeš na pumpu alebo do obchodu a povieš, že to chceš bez DPH. Jediná možnosť je potom cez faktúru .
0 0
Monika1 Monika1

Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

Jamajka dostala od DÚ presne tú istú odpoveď ako som poskytla v prípade nákupu PHM aj ja. PHM bolo nakúpené v ČR za účelom spotreby v ČR. Ak by ten benzín bol kúpený za účelom ďalšieho predaja alebo spotreby na území SK, až potom vznikne problém, o ktorom sme polemizovali v predchádzajúcich príspevkoch. Ak si kúpim pomaranče v ČR a tam ich skonzumujem, nevznikne mi povinnosť na území SR platiť z týchto pomarančov daň ale ak ich priveziem na územie SR a chcem ich tu ďalej predávať, alebo ich použiť na napr. na spotrebu vo vlastnom rešt. zariadení, tak potom som tovar doviezla na územie SR z členskej krajiny EÚ a až potom vznikne patová situácia. Takže benzín by som nepovažovala za dobrý príklad.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
jamajka
Dnes som dostala odpoveď z Daňového úradu na môj dotaz, ktorý som poslala:

Otázka znela: Pracovník bol na služobnej ceste v Českej republike, za natankovaný benzín dostal blok z registračnej pokladne, obsahujúci aj vyčíslenú DPH. Mám povinnosť blok samozdaniť?

Odpoveď:

Na základe Vášho dopytu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

Platiteľ si môže uplatniť právo na odpočítanie dane v rozsahu a za podmienok stanovených v § 49 až 51 zákona o DPH. Jednou z podmienok je, že je daň voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané, alebo ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 cit. zákona. v prípade, ak slovenský platiteľ dane kúpil tovar (PHL) v inom členskom štáte s daňou príslušného členského štátu (miesto dodania tovaru je v inom členskom štáte, v ktorom vzniká i daňová povinnosť), nedochádza k nadobudnutiu tovaru podľa § 11 cit . zákona, t.j. platiteľ neuplatňuje daň pri nadobudnutí tovaru a zároveň teda nemôže uplatniť právo na odpočítanie dane podľa § 49 a 51 cit. zákona.

Platiteľ pri nákupe tovaru a služieb v zahraničí si môže požiadať o refundáciu dane uplatnenej a zaplatenej pri nákupe, ak splní podmienky vrátenia dane príslušného členského štátu, v ktorom tovar zakúpil (obdoba § 56 a 58 zákona o DPH).
Ďakujem!!! :p
- a k predošlému prísp. myslím, že tu jasne hovoria o mieste dodania v inom čl. štáte, je podľa mňa jedno či je to PHM, alebo PC. Tak to chápem ja, ale ešte to prelúskam na tom školení.... dám vedieť...
0 0
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

Ozvi sa, ak sa dozvieš niečo nové, ja som dnes volala na daňový úrad, upravila som otázku (zamenila som benzín za prevodovku do auta, ktorú sme kupovali ešte na jar), dali mi takú pomotanú odpoveď (zhruba sa ale zhodovala s tou, ktorá mi prišla z Banskej Bystrice). Keď som sa však opýtala, či môžem stanovisko DÚ obdržať písomne, vypýtala si pani na mňa číslo a ozve sa mi zajtra. Tak som zvedavá. Inak blíži sa nám audit, budem trvať aj na písomnom stanovisku auditora. Ak sa niečo dozviem, určite dám vedieť.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Aj sem určite pricapím čo sa nové dozviem po 9-tom....
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
jamajka
v prípade, ak slovenský platiteľ dane kúpil tovar (PHL) v inom členskom štáte s daňou príslušného členského štátu (miesto dodania tovaru je v inom členskom štáte, v ktorom vzniká i daňová povinnosť), nedochádza k nadobudnutiu tovaru podľa § 11 cit . zákona, t.j. platiteľ neuplatňuje daň pri nadobudnutí tovaru a zároveň teda nemôže uplatniť právo na odpočítanie dane podľa § 49 a 51 cit. zákona.
Platiteľ pri nákupe tovaru a služieb v zahraničí si môže požiadať o refundáciu dane uplatnenej a zaplatenej pri nákupe, ak splní podmienky vrátenia dane príslušného členského štátu, v ktorom tovar zakúpil (obdoba § 56 a 58 zákona o DPH).
Super Jamajka.
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

Monika1
Jamajka dostala od DÚ presne tú istú odpoveď ako som poskytla v prípade nákupu PHM aj ja. PHM bolo nakúpené v ČR za účelom spotreby v ČR. Ak by ten benzín bol kúpený za účelom ďalšieho predaja alebo spotreby na území SK, až potom vznikne problém, o ktorom sme polemizovali v predchádzajúcich príspevkoch. Ak si kúpim pomaranče v ČR a tam ich skonzumujem, nevznikne mi povinnosť na území SR platiť z týchto pomarančov daň ale ak ich priveziem na územie SR a chcem ich tu ďalej predávať, alebo ich použiť na napr. na spotrebu vo vlastnom rešt. zariadení, tak potom som tovar doviezla na územie SR z členskej krajiny EÚ a až potom vznikne patová situácia. Takže benzín by som nepovažovala za dobrý príklad.
Benzín treba považovať za zlý príklad aj preto, lebo je na zozname tých komodít, za ktoré ČR nevracia DPH v zmysle § 82 ich zákona o DPH.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Všeobecne sa však môžeme pohnúť s problémom, iba keď sa nastolí, takže je dobre, že je to v riešení. Ono všeobecne aj PHM sú z pohľadu predpisov rôznych štátov EÚ brané rozdielne, takže ako východisko, je to zaujímavé. V našom zákone nenájdeme výnimky medzi PHM a inými tovarmi tak, ako to bolo do 30.4.2004 v § 38 a) ZDPH č. 289/1995 Z.z. v platnom znení. A argumenty, ktoré uviedlo DR SR sú dosť všeobecné. Vychádzajú z toho, že sa nejedná o intrakomunitárne nadobudnutie a považuje sa to za spotrebu v štáte nákupu.

Sú to prinajmenšom zaujímavé argumenty.
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Lenka1
Budem veľmi rada! Pre upresnenie:1. mám doklad z RP kde je 22% daň
2. FA na tovar bez DPH+doklad o úhrade
1.by som možno dala prepočtom do N
2.FA zaúčtujem amusím odviesť daň keď tam nieje?
Ak by ste sa vyjadrili aj k tomuto,mám niečo podobné budem povdačná ak ide o JÚ.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Lenka1
Budem veľmi rada! Pre upresnenie:1. mám doklad z RP kde je 22% daň
2. FA na tovar bez DPH+doklad o úhrade
1.by som možno dala prepočtom do N
2.FA zaúčtujem amusím odviesť daň keď tam nieje?
K bodu 2) ak sa jedná o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru, t.j. máte faktúru z iného členského štátu EÚ od platiteľa DPH a vy ste tiež platiteľom v tuzemsku, ste osobou povinnou platiť daň a zároveň máte právo na jej odpočítanie. Viac nájdete v téme "nadobudnutie tovaru".
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

AVO
K bodu 2) ak sa jedná o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru, t.j. máte faktúru z iného členského štátu EÚ od platiteľa DPH a vy ste tiež platiteľom v tuzemsku, ste osobou povinnou platiť daň a zároveň máte právo na jej odpočítanie. Viac nájdete v téme "nadobudnutie tovaru".
AVO ďakujem ale mám tu ešte problém a to:
FA bola vystavená 22.9.05,PD v ten istý deň zaplatené ale majiteľovi to zostalo vo "vrecku"a doniesol to 27.10.05.Neuhrám to nijako,len podať opravné?(Úvaha:ak na FA nieje podpis o prevzatí mohla prísť poštou a dám ju do10/05),ale ak je tak asi len opravné!?
A druhá vec: ešte som sa nestretla so samozdanením,to prijatú FA v JÚ nahrám do záväzku s dátumom vystavenia FA alebo prijatia v cudzej mene+dám 19%DPH???

Ďakujem za odpovede už ma to máta od toho 27.10.a nie a nie sa dopracovať a pohnúť z miesta.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

kira
AVO ďakujem ale mám tu ešte problém a to:
FA bola vystavená 22.9.05,PD v ten istý deň zaplatené ale majiteľovi to zostalo vo "vrecku"a doniesol to 27.10.05.Neuhrám to nijako,len podať opravné?(Úvaha:ak na FA nieje podpis o prevzatí mohla prísť poštou a dám ju do10/05),ale ak je tak asi len opravné!?
A druhá vec: ešte som sa nestretla so samozdanením,to prijatú FA v JÚ nahrám do záväzku s dátumom vystavenia FA alebo prijatia v cudzej mene+dám 19%DPH???

Ďakujem za odpovede už ma to máta od toho 27.10.a nie a nie sa dopracovať a pohnúť z miesta.
Ahoj ja by som ti chcela poradiť, ale fa ktorá bola vystavená 22.9.05 bola vaša vystavená alebo dodávateľ.fa. Bola tuzemská alebo zahraničná? Ak je to dodáv.fa zahr.,tak fa, ktorá bola vystavená 22.9.05 by som neúčtovala , ako faktúru, ale ako zálohu ku ktorej by som pripárovala úhrdu, ale len v tom prípade ako píšem ak sa jedná len o dodáv.zahr.fa. Dňom 27.10.2005 by som fa samozdanila. Prílohou faktúry by tvorila obálka, v ktorej prišla fa.Razítko tam musí byť uvedené.
- Prijatú fa v JÚ zaeviduješ do knihy záväzkov s dátumom vystavenia FA a samozdaníš ju po splnení určitých podmienok. Ak hovoríš o fa, ktorá prišla 22.9.2005 tak by som ju samozdanila tak ako som napísala 27.10.2005.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Kira napíš v akom SW robíš, ak náhodou v ALFE pošlem ti postup.
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Jedná sa o FA zahraničnú bez DPH.Pri nákupe 22.9. bola vystavená a zaplatená- PD mám doklad o zaplatení.Majiteľ mi ju dal až 27.10.po DPH mal ju u seba.Robím v Oberone a je podobný Alfe.Ja len neviem ako to samozdaním.Ona poštou nedošla tak si myslím že musím dať opravné,len neviem ako sa to robí v SW.Povedzme že úhrada bola 1000ZLT.Ako to dať do SW?
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Poradte prosím ja som včera už nemohla.Dík
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Ak je podobná ALFE tak nehnevaj sa ,že ti to budem tak polopatisticky vysvetlovať:

1) Pridanie nového závazku
2) Výber partnera- dodávateľa
3) predmet faktúracie
4) typ dokladu mala by si tam mať možnosť FA z EÚ (tovar) - zadaj tento výber
5) dátum vystavenia, variab.symbol
6) mena ZLT - to sú zloté? ak áno ja mám menu zadanú PL
7) jednotka za menu čiže 1
8) suma v mene
9) kurz pre ev. DPH
10) kurz závazku, automaticky ti to prepočíta
11) teraz tá dPH nadobud. tovaru v tuzem. podľa § 11 riadok 4-základ dane ( faktúrovaná suma v cudzej mene krát kurz NBS = základ dane a do riadku 02 dáš DPH 19% ( základ dane x 19% = DPH ridok 02.
12) malo by ti ponuknúť druhú stranu odpočet DPH podľa § 49 ods.2 tiež ten istý základ čo si použila pri bode 11) a tak isto DPH , ktorú si použila pri bode 11)

napr:
dodanie - základ 50000,00 daň z 50 000,00 x 19%
nadobudnutie - základ 50000,00 daň z 50000,00 x 19%

pripoč.a odpoč.= 0,00

Dúfam, že som ťa pochopila a som ti aj pomôhla. Ak budeš niečo ozvi toto bolo vysvetlené z ALFY
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Na 100krát ďakujem zajtra to skúsim v počítači ak by sa mi to nedalo,tak sa ozvem a úhradu nahrám v peňažnom denníku?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Mali ste aj vy takúto faktúru z Poľska :
- odberateľ je názov firmy v SR, naše IČ DPH, adresa
- názov tovaru, úhrada v hotovosti, všetko by súhlasilo až na :
nikde na faktúre nie je uvedené IČ DPH dodávateľa z Poľska, nie je uvedené, že tovar je oslobodený od DPH z dôvodu vývozu, z toho som vydedukovala, že sa jedná o neplatiteľa DPH. No najviac ma zarazilo, že tam nie je uvedené ani jeho IČO, len adresa a číslo účtu. Moje otázky :
- Poliaci nemusia mať uvedené IČO ?
- Túto faktúru nemôžem samozdaniť, nakoľko sa pravdepodobne jedná o neplátcu ?
- Ako by som mohla a na akej stránke si overiť tohoto dodávateľa ?
- Je to moja povinnosť si overovať, keď potrebné údaje nie sú uvedené na FA?
Vopred ďakujem za odpovede.
0 0
danielko danielko

danielko je offline (nepripojený) danielko

Pozrela som si teraz poriadne svoju Fa z Poľska, Niečo také ako naše IČo tam nie je uvedené, je tam uvedené číslo pod skratkou NIP (naše DIČ). Overiť IČ pre DPH v EÚ by sa malo dať na stránke www.drsr.sk, napravo sú rýchle voľby, a tam nájdeš Overenie IČ v EÚ. Vyskúšaj.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať