Zavrieť

Porady

Opadávanie lístkov fikusu

aj samostatne aj zárobkovo činná ...viac
Ahoj, dostala som fikus benjamina, položila som ho na miesto, ktoré by mu mohlo teoreticky vyhovovať (svetlé, bez silného slnečného žiarenia, mimo prievanu) a stále mu opadávajú lístky. Dá sa s tým niečo robiť? Nemám skúsenosti s týmto izbovým kvetom. Poraďte, prosím, ako ho pestovať a nezničiť.

Ďakujem.

Gabika
Usporiadat
bulnova bulnova

bulnova je offline (nepripojený) bulnova

Pozrí sa či má dosť veľký črepník. Ak si ho len nedávno kúpila, tak ho treba presadiť. Vyžaduje výživnú pôdu a vyšší črepník (nie široký). Umiestni ho v izbe skôr do kúta, alebo na miesto, kde nesvieti slnko. Polievaj len raz za týždeň odstátou vodou. V lete ho často sprchuj , alebo striekaj listy. Po kúpe, kým sa aklimatizuje, zvyčajne zhadzuje listy. Potom prestane. V podstate to nie je až tak náročný kvet a veľmi ľahko sa rozmnožuje. Bočné konáriky odstrihni a nechaj vo vode zakoreniť. Potom zasaď po 4 rastlinky. Keď vyrastú do výšky 15 cm, môžeš im preložiť stonky a upevni ť drôtikom - začínaš zapletať a tvarovať.
0 0
solaar solaar

solaar je offline (nepripojený) solaar

skus ho menej polievat
0 0
luluba luluba

luluba je offline (nepripojený) luluba

Fikus som dostala darom pred tromi rokmi, vtedy som ho presadila a bez problémov sa mu darilo. Teraz som ho musela presadiť znova, nakoľko mu bol črepník už malý a korene mal už mimo črepníka. Nedal sa mi vybrať s celými koreňmi tak som mu jeden musela odstrihnúť. Začali mu opadávať listy a na ich spodnej strane sa objavili hnedé bodky.Vyzerajú ako mikro ulity,ale žiadne chrobáky na ňom nie sú. Poraďte prosím čo s tým.
Naposledy upravil arizona : 20.11.09 at 18:04
0 0
renattas renattas

renattas je offline (nepripojený) renattas

Dobrý deň, mám doma stromový fikus vysoký cca 1,60 m, doposiaľ sa mu darilo celkom dobre, pred pár dňami som začala pozorovať výrazné opadávanie listov, v zemine som zbadala množstvo sivých chrobákov veľkosti 1 až 2 mm.
Neviete mi poradiť poradiť vhodný prípravook na ich likvidáciu? Ďakujem.
0 0
faith-y faith-y

faith-y je offline (nepripojený) faith-y

Ahojte,

asi pred rokom som si kúpila asi 1,5m fikus. Darí sa mu celkom dobre, ale odstránila som mu pár poškodených listov ešte z obchodu. Teraz ma hnevá, že má dlhú časť bez listov. Neviete mi poradiť, ako ho skrátiť? S malými fikusmi sa mi darilo tak, že som ich zrezala a nechala vo vode zakoreniť, no pri tomto obrovskom sa bojím, čí mu to nebude vadiť, bez koreňového systému.
Ďakujem
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.


Alocasia polly

Odhnívajú mu listy. Poraďte ako ho zachrániť.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Mám 3 fikusy benjamín a mám také skúsenosti, že nechcú veľmi teplo a neznášajú premiestňovanie. V lete ich mám na balkóne a strašne dobre sa im tam darí. Pred zimou, keď ich dám do bytu zvyknu opadávať. Už sa mi stalo jeden rok, že opadal skoro úplne, ale v jari keď som ho vystrčila na balkón, že alebo budeš, alebo si skap , tak sa nádherne rozrástol. Takže aj keď opadá, netreba si zúfať a v jari sa odvďačí. Teraz radšej do chladnejšiej miestnosti.
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
tak a tu je hlavny dôvod opadavania listov. ked sa kvet presadza musi sa davat velky pozor na korene, lebo kazda kvetina ma jeden taky hlavny koren-ktory volaju koren zivota. ked tento odlomis, tak kvetina ti postupne zahynie. mne sa to tiez stalo a prisla som o moju naj kvetinku
luluba Pozri príspevok
Fikus som dostala darom pred tromi rokmi, vtedy som ho presadila a bez problémov sa mu darilo. Teraz som ho musela presadiť znova, nakoľko mu bol črepník už malý a korene mal už mimo črepníka. Nedal sa mi vybrať s celými koreňmi tak som mu jeden musela odstrihnúť. Začali mu opadávať listy a na ich spodnej strane sa objavili hnedé bodky.Vyzerajú ako mikro ulity,ale žiadne chrobáky na ňom nie sú. Poraďte prosím čo s tým.
0 0
ra.cermak ra.cermak

ra.cermak je offline (nepripojený) ra.cermak

Ale fícus se pěstuje i jako bonsai a kořeny se mu v malém květináči zastřihují
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
to ano, ale to som sa dozvedela v specialnom kvetinarstve kde mi povedali, ze treba vediet ktore z korienkov sa môzu odstrihnut a ktore nie.tak neviem, ale snad tí čo to robia dlhe roky sa tomu rozumejú a netrepu len tak do vetra.
0 0
ra.cermak ra.cermak

ra.cermak je offline (nepripojený) ra.cermak

Já se neříkám že tomu nerozumí ale mluvím z vlastní zkušenosti mám tři druhy Fícusu a při přesazování jsem kořeny zakrátil do polovičky a mají se k světu ale u toho F.benjamína je opravdu nejhorší třeba jen otočení a já ho neotáčel ani ho nemám přelitej a nějaké listy prostě opadávají tak nic ve zlém Radek
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
ra.cermak Pozri príspevok
Já se neříkám že tomu nerozumí ale mluvím z vlastní zkušenosti mám tři druhy Fícusu a při přesazování jsem kořeny zakrátil do polovičky a mají se k světu ale u toho F.benjamína je opravdu nejhorší třeba jen otočení a já ho neotáčel ani ho nemám přelitej a nějaké listy prostě opadávají tak nic ve zlém Radek
Neboj nehnevam sa len som chcela poradit,aj ja som mala problem s ficusmi.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Mne vždy v tomto období začnú listy z fikusov opadávať tak, že už im nedávam žiadnu nádej. A potom na jar, keď vidím ten zázrak, ako vyháňajú mladé šťavnaté listy, som rada, že som vydržala a nevzdala to s nimi. Hoci sa to opakuje každý rok, tak teraz zase krútim hlavou, že už z nich nič nebude, aj keď viem, že v marci to s nimi vypukne
0 0
zuzkahris zuzkahris

zuzkahris je offline (nepripojený) zuzkahris

luluba Pozri príspevok
Fikus som dostala darom pred tromi rokmi, vtedy som ho presadila a bez problémov sa mu darilo. Teraz som ho musela presadiť znova, nakoľko mu bol črepník už malý a korene mal už mimo črepníka. Nedal sa mi vybrať s celými koreňmi tak som mu jeden musela odstrihnúť. Začali mu opadávať listy a na ich spodnej strane sa objavili hnedé bodky.Vyzerajú ako mikro ulity,ale žiadne chrobáky na ňom nie sú. Poraďte prosím čo s tým.
luluba, pozor tie hnedé mikro ulity, môžu byť štítničky - je to cicavý škodca, ktorý je pod tou ulitkou ukrytý, rastlinku treba postriekať!
1 0
Tralalik Tralalik

Tralalik je offline (nepripojený) Tralalik

Ahojte poraďaci,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Dnes som od manžela dostala fikus, vysoký ja cca 30 cm, je tam viac vyhonkov. Mohli by ste mi poradiť kedy ho môžem presadiť, akú hlinu mam použiť, a kam ho mam teraz položiť? Aký črepník môžem použiť? Na nete som niekde videla, že sa jednotlivé výhonky(stromčeky môžu poprepletať).
Vopred ďakujem za rady. Ahojte
Anka
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Tralalik Pozri príspevok
Ahojte poraďaci,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Dnes som od manžela dostala fikus, vysoký ja cca 30 cm, je tam viac vyhonkov. Mohli by ste mi poradiť kedy ho môžem presadiť, akú hlinu mam použiť, a kam ho mam teraz položiť? Aký črepník môžem použiť? Na nete som niekde videla, že sa jednotlivé výhonky(stromčeky môžu poprepletať).
Vopred ďakujem za rady. Ahojte
Anka
presádzať môžeš aj teraz začalo sa vegetačné obdobie, do zeminy pre izbové rastliny. neviem aký to je fikus, benjamin?výhonky myslíš, že nemá kmienok? výhonky ak chceš možeš opatrne poprepletat. kochlík by som volila plastový, mne sa darilo ich pestovat v plastovom miesto svetlé-slnečné
3 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
lujza.j Pozri príspevok
presádzať môžeš aj teraz začalo sa vegetačné obdobie, do zeminy pre izbové rastliny. neviem aký to je fikus, benjamin?výhonky myslíš, že nemá kmienok? výhonky ak chceš možeš opatrne poprepletat. kochlík by som volila plastový, mne sa darilo ich pestovat v plastovom miesto svetlé-slnečné

.........možno by bol aj tento krajší, keby sa bol tvaroval poprepletaním.....

Ak si kvet dostala z obchodu, nevieš čo mohol zažiť. Ak je to následok stresu nie je to žiadna tragédia. Vtedy mu môžu opadnúť aj všetky listy, ale na koncoch sa vytvárajú nové výhonky a tie už neopadnú. Detto v pazuškách bývalých listov.
Po opade listov minimalizovať zálievku, dať na silnejšie svetlo.
Ale ak je to následok nejakého škodcu, resp. pliesne treba ho postriekať.
Naposledy upravil terezamaria : 19.04.10 at 20:55 Dôvod: preklep
6 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

terezamaria Pozri príspevok

.........možno by bol aj tento krajší, keby sa bol tvaroval poprepletaním.....

Ak si kvet dostala z obchodu, nevieš čo mohol zažiť. Ak je to následok stresu nie je to žiadna tragédia. Vtedy mu môžu opadnúť aj všetky listy, ale na koncoch sa vytvárajú nové výhonky a tie už neopadnú. Detto v pazuškách bývalých listov.
Po opade listov minimalizovať zálievku, dať na silnejšie svetlo.
Ale ak je to následok nejakého škodcu, resp. pliesne treba ho postriekať.
prepáč ale ja som nereagovala na opadávanie listov
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
lujza.j Pozri príspevok
prepáč ale ja som nereagovala na opadávanie listov
lujza reagovala som aj na Tvoju vetu, citujem : výhonky ak chceš možeš opatrne poprepletat.

.........možno by bol aj tento krajší, keby sa bol tvaroval poprepletaním.....

Bolo na tom niečo zlé??????????
2 0
Tralalik Tralalik

Tralalik je offline (nepripojený) Tralalik

Myslim, ze je to benjamin, na nete som hladala fikusy a nasla som jeden nadherny, kmienky mal poprepletane a listky su take aké ma aj ten moj. Kmienky ma a je ich cca 8 ks, je krasny, listky ma nadherne a velmi by som chcela aby mi vydrzal. Takze môzem ho uz prepletat aj teraz ked je vysoky cca 30 cm? Kachlik mam zvolit asi mensí, viete mi poradit s akym priemerom? Asi by nebolo vhodne ho presadit hned do velkeho.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať