Zavrieť

Porady

Osobná spotreba - PROSÍM SÚRNE POMOC

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu, lebo si neviem rady. Vo firme, ktorú účtujem mi vzniká jeden problém. FO - majiteľ firmy má kopec dlhov, či už firemné ale i súkromné. V roku 2009 a ani 2008 vôbec neplatil poistné do zdrav. poisťovní, ani ostatné povnné platby- sociálku, DÚ - proste vyplatil toho veľmi málo. Príjmy, ktorén mu prišli z OFA - bohužial vybral vždy z pokladne a použil ich na úhradu svojich ,,domácich,, dlhov - vysoká čiastka. V pokladni mu teda zostalo visieť strašne veľa peňazí, ktoré tam v skutočnosti nie sú.
Moja otázka súvisí s tým, že ako sa tej hotovosti zbaviť? Firma chce podať návrh na konkurz, pretože už nie je schopná ďalej platiť záväzky, ktoré sú už aj tak véééééľmi vysoké, zároveň má tá FO aj kopec osobných dlhov....
Ako by ste poriešili tú pokladňu? Robím daňové priznanie do 30.6. - máme odklad - preto užveľa času na to nemám..... Prosím poradte mi.
Myslíte, že môže kvôli tomuto konkurz nevyjsť? Nemôže byť za to trestné konanie?

ďakujem Vám za každú radu....
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ekonom07 Pozri príspevok
Zitka a idu spravcovia do ucta? Ci vychadzaju z pohladavok, o ktore sa veritelia prihlasia?
Ja pripravujem jednu SZČO taktiež v tejto dobe do konkurzu , tu som s časti písala niečo o tom :

http://www.porada.sk/1423374-post5.html
1 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ekonom07 Pozri príspevok
ano to urobim....mne sa teraz v tomto vsetkom nejedna o to, ci spravit vydavky do osobnej spotreby spatne, ale skor som chcela len pocut, citat - ze ci moze mat nejaky problem z toho, ked neplatil najskor zakonne veci, ale bral si do spotreby....
Obvinenie x vyšetrovanie x dokázanie úmyslu. Krátenie daní a odvodov je trestný čin.

Aj platiť účty treba, aj žiť treba.

Predbiehate. Zlá finančná situácia, neplatenie daní, platobná neschopnosť nemusia nevyhnutne viesť k obvineniu. Všetko závisí od súvislostí konkrétnej situácie.
0 0
ekonom07 ekonom07

ekonom07 je offline (nepripojený) ekonom07

zitka vidím že ty si znalá tejto problematiky, budem môcť otravovať aj s konkurzom?resp. s návrhom??
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ekonom07 Pozri príspevok
nerozumiem presne....uz mi to nemysli, ospravedlnujem sa
Vstupu do konkurzu predchádza účtovná závierka. Pred jej zostavením uzatvárate účtovné knihy a to na podklade vykonanej inventarizácie. Nenechajte v účtovníctve:
- nesprávnosti,
- omyly,
- nezinventarizované zostatky pokladne a podobne.
4 0
ekonom07 ekonom07

ekonom07 je offline (nepripojený) ekonom07

Jana Acsová Pozri príspevok
Obvinenie x vyšetrovanie x dokázanie úmyslu. Krátenie daní a odvodov je trestný čin.

Aj platiť účty treba, aj žiť treba.

Predbiehate. Zlá finančná situácia, neplatenie daní, platobná neschopnosť nemusia nevyhnutne viesť k obvineniu. Všetko závisí od súvislostí konkrétnej situácie.

ďakujem pekne.... prakticky tento živnostník sa dostal do tejto situácie tak, že si požičal od nejakých ľudí za vysoké úroky, s tým že myslel že preklenie zlú dobu a keď to zase pôjde vráti....a bude platiť ďalej všetko čo má vo firme....ale stalo sa to, že úroky z mesiaca na mesiac narastali a on platil len tie namiesto záväzkov vo firme :-(
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
ekonom07 Pozri príspevok
nerozumiem presne....uz mi to nemysli, ospravedlnujem sa
Treba mať dôkladnú inventarizáciu-pohľadávky, záväzky, majetok.
Hlavne pri záväzkoch je potrebné nielen záväzky z obchodných vzťahov, ale i zo vzťahov s poisťovňami, DÚ...Na to často FO zabúdajú.
Pokladňu určite dať do reálneho stavu, hlavne si daj urýchlene podpísať VPD na tú osobnú spotrebu. Známy-neznámy.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

účtovník 007 Pozri príspevok
Nie, povinnosť je 4 x do roka. Z toho 1x k 31.12.
Bobo znenie zákona poznám, ale v probléme je uvedené, že už dlhší čas - t.z. viac ako rok ju má nezinventarizovanú.
0 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

Dobrý večer.
Ja by som sa chcela spýtať ohľadne osobnej spotreby.Keď je na pokladničnom doklade tovar pre firmu a tiež tovar pre osobnú spotrebu treba zaučtovať celú sumu dokladu?? Niekto mi radil že len VOZD. Je to pracné lebo musím spočítávať tovar, ktorý patrí do podnikania a vypočítať z toho DPH a tak dať na výdavkový doklad. Je nejaké lepšie riešenie alebo povedať, aby osobnú spotrebu nedával spolu s tovarom na podnikanie. On mi na dklade vyznačí čo je sob. spotreba a čo je VOZD.
Prosím poraďte Batorek.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Najlepšie riešenie je nedávať na jeden doklad tovar pre firmu a tovar pre osobnú spotrebu.
Všetky ostatné riešenia sú potom pracné.
0 0
Anduška Anduška

Anduška je offline (nepripojený) Anduška

To Batorek. No je ťažko presviedčať zákazníka, aby nekupoval na jeden doklad tovar pre firmu aj osobnú spotrebu. To pochopí iba ten, kto si to musí aj prácne rozúčtovať ((( Ja osobne keď mám takýto doklad, tak prácne rozúčtujem konkrétne v Alfe na jeden VPD spotrebu vo firme ako VOZD a druhý VPD ako osobnú spotrebu a teda VNZD. Lebo ak ten druhý doklad nezaúčtuješ, potom ti nebude sedieť zostatok v pokladni. A rada na záver, tak ho skús aspoň "prinútiť", nech si to nasčíta sám. Potom možno pochopí....
0 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

Ďakujem za radu. No ja si to môžem aspoň dať na jeden doklad a tak si to rozúčtovať do výdavkov. Ale rozpočítať to aj tak musím účtujem v programe sunsoft.mám to všetko v jednom riadku.
Už som mu to vytmavila no sľúbil že sa polepší.
Batorek
0 0