Zavrieť

Porady

Technicke zhodnotenie

Mam problem.

V juli 2005 som zaradoval do majetku regalovu zostavu. Cela mala hodnotu
90 000 Sk.
V septembri sa ale spravilo technicke zhodnotenie za 42 000 Sk - dokupovala sa este dalsia cast.

Je mi jasne, ze vstupnou cenou tym padom je 132 000 Sk a aj to, ze danove odpisy sa mi budu vypocitavat z tejto sumy
/ Odvolavka na zakon: Sucastou vstupnej ceny hmotneho majetku a nehmotneho majetku podla §29 odst.1 pism. a/ az c/ je aj technicke zhodnotenie vykonane v priebehu odpisovania / po uvedeni majetku do pouzivania /, za predpokladu, ze na konkretnom majektu za zdanovacie obdobie bolo vyssie ako 30 000 Sk, resp. aj nizsie, ak danovnik tieto vydavky povazuje za technicke zhodnotenie zahrnovane do vstupnej / obstaravacej / ceny. Tato zmena vyplyva zo zmeny sposobu uplatnovania rovnomernej metody odpisovania.

Nie je mi ale jasne, ktory den by mal byt dnom zacatia uctovneho odpisovania.
Julovy alebo septembrovi datum?
Dakujem.
Usporiadat
adato adato

adato je offline (nepripojený) adato

jenny7 Pozri príspevok
Adato, ďakujem za tvoju odpoveď, nakoniec som urobila ešte zápis 022/042 - tým sa mi 022 nyvýšila na spomínanú hodnotu 53000,-Sk, to by bolo už v poriadku, akurátne na 042 mi zostala hodnota -13000,- Sk. Teraz mi to ostalo tak, že v riadku v súvahe aktíva mám v riadku 020: - 13000,-
riadok 016: 53000 korekcia 53000,netto 0,-
riadok 003: 40000 korekcia 53000, netto -13000

akosi som sa v tom zamotala, neviem, čo s tým ďalej, musím skrátka 042 dorovnať do 0,-Sk len neviem, ako to urobiť, nevedel by mi s tým niekto pomôcť, prípadne aj adato ak by si našiel chvílu čas?? zatiaľ ďakujem.
ešte napíšem v skratke všetky pohyby ako som to účtovala: 022/042 40000,- zostava PC
potom sa urobilo TZ na LCD monitor v hodnote 13000,-Sk, ktoré mi v tabulke odpisov navýšilo obstarávaciu hodnotu, a účtovne sa to zaúčtovalo ako 042/321 - prišla faktúra, potom sa zaúčtovalo 082/042 nakoniec odpis 551/082.
Teraz nakoniec, aby mi sedela 022 s daň.odpismi som 022 navýšila účt.zápisom 022/042, 022 mi už sedí, len neviem, čo s tou mínusovou 042??? mám to tam akoby 2x a neviem ako to opraviť?
Chyba je v zápise 082/042 - ten nemal byť a treba ho vystornovať.
(082 na stranu dal sa účtuje pri vyradení majetku a 042 bolo potrebné zúčtovať oproti 022 a to sa už opravilo - teda teraz tam musí byť na strane dal viac ako bolo na MD)
0 0
zelik zelik

zelik je offline (nepripojený) zelik

MAM OTAZKU.
MINULY ROK SME KUPILI ZO ZAHRANICIA VYROBNE STROJE. ZARADILI SME ICH DO POUZIVANIA A ODPISUJEME.
DOTERAZ TRVALO TSUP Pieštany /Technicky skusobny ustav/ vydať osvedcenie o zhode /tzv. certifikáty k daným strojom/.
NIE JE MI JASNE, CI VYDANIE TYCHTO CERTIFIKATOV JE TECHNICKYM ZHODNOTENIM ALEBO TO MAM ZAUCTOVAT ROVNO NA SLUZBY /ide o stovky tisic/.
ďakujem za odpoved
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

TZ hmotného a nehmotného M sú výdavky na dokončenie nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, rekonštrukcie a modernizácie....

V tomto prípade nejde o TZ strojov.

Postupy účtovania
Účtovanie dlhodobého nehmotného majetku: par. 37-
(17) Náklady na školenia a semináre, marketingové a podobné štúdie, prieskum trhu, poradenstvo, odborné posudky, získanie noriem a certifikátov, napríklad ako sú ISO normy, prípravu a zábeh výkonov, reklamu, uvedenie výrobkov na trh, reštrukturalizáciu a reorganizáciu podniku alebo jeho časti, na rozšírenie výroby, ako aj ostatné náklady podobného charakteru sa neúčtujú ako dlhodobý nehmotný majetok, ale sa účtujú ako náklady na hospodársku činnosť
0 0
adato adato

adato je offline (nepripojený) adato

Nejedná sa o technické zhodnotenie, ale podľa mňa sa napriek tomu jedná o náklady súvisiace s obstaraním a mala by sa o ich hodnotu navýšiť hodnota strojov. Je to niečo ako náklad na funkčné skúšky a pod.
0 0
zelik zelik

zelik je offline (nepripojený) zelik

aj ja si to myslím, pretože ak si dám napríklad certifikovať svoje výrobky, tak tieto náklady súvisiace s certifikáciou je náklad na hospodársku cinnosť - 548.
ale ak si dám certifikovať výrobné zariadenie, ktoré odpisujem, a dám si ho certifikovať, aby splňalo všetky bezpečnostné normy, tak si myslím, že by to malo zvyšovať ocenenie stroja, a odpisovať by sa malo zo zvýšenej vstupnej ceny, pretože tomuto vydaniu certifikátu predchádzali náklady na upravy stroja, aby splnil požiadavky.
AK SA MYLIM,PROSIM, OPRAVTE MA
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
zelik Pozri príspevok
aj ja si to myslím, pretože ak si dám napríklad certifikovať svoje výrobky, tak tieto náklady súvisiace s certifikáciou je náklad na hospodársku cinnosť - 548.
ale ak si dám certifikovať výrobné zariadenie, ktoré odpisujem, a dám si ho certifikovať, aby splňalo všetky bezpečnostné normy, tak si myslím, že by to malo zvyšovať ocenenie stroja, a odpisovať by sa malo zo zvýšenej vstupnej ceny, pretože tomuto vydaniu certifikátu predchádzali náklady na upravy stroja, aby splnil požiadavky.
AK SA MYLIM,PROSIM, OPRAVTE MA
A aký je prosím Ťa rozdiel v posudzovaní certifikácie výrobkov a DHM? Prečo teda pri výrobkoch nie do obstarania? Získanie certifikátu spĺňa v obidvoch prípadoch rovnaké poslanie.
0 0
zelik zelik

zelik je offline (nepripojený) zelik

0 0
balala balala

balala je offline (nepripojený) balala

ahojte, pridávam sa k téme technické zhodnotenie otázočkou.

máme nákladný automobil na "starý" lízing. lízing bol ukončený v minulom roku, kúpna cena bola zaplatená, bola to asi 1000ka, takže šla cez 501. čiže v evidencii majetku auto nemáme, je v podsúvahovej evidencii. teraz sme naň urobili nadstavbu v OC vyššej ako 30tis.Sk.
čiže zaradím to do účtovnej skupiny, kde je automobil, tak to budem odpisovať daňovo, účtovne si to odpíšem, ako si stanovím. je to iný majetok, chcem sa opýtať: môžem to dať na 022 alebo na 029, alebo je to jedno?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
zelik Pozri príspevok
Stroje zo zahraničia boli zaradené a využívané. Získanie certifikátu nie je TZ. Je to obstaranie služby 518.
0 0
adato adato

adato je offline (nepripojený) adato

Ak nie je bez uvedených certifikátov povolená prevádzka strojov na našom území, tak si naďalej myslím, že sú to náklady súvisiace s obstaraním. Sú to podľa mňa náklady na splnenie všetkých zákonom predpísaných povinností podobne ako sú to u veľkých stavieb náklady na ekologické skúšky (rôzne merania, ktorými sa preukazuje, že zariadenie spĺňa predpísané limity) a napr. náklady na kolaudáciu....
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať