Zavrieť

Porady

Kondenzacia vody v pivnici, ako mam spravne vetrat ?

Ahojte,

vcera som si vsimla, ze nam zacina vlhnut stena v pivnici. Zobrala som teplomer a vlkhomer a zmerala som vonkajsie a vnutorne pomery:

teplota interier - pivnica: 18 - 20 C
teplota steny v pivnici: 10 - 15 C
vlhkost interier: 68%

teplota exterier: 25 C
vlhkost exterier: 60%

Ked si pozriem tabulku rosnych bodov (vid priloha), tak mi vychadza, ze ak sa vonkajsi vzduch s vlhkostou 60% ochladi na 16.7 C, tak zacne z neho kondenzovat voda. Rozumiem tomu spravne, ze ked otvorim na pivnici okna a zacnem vetrat, tak robim chybu a bude sa mi na stenach kondenzovat voda - t.j. ze tu zvlhnutu stenu som si vlastne sposobila sama ?

Jedna sa o novostavbu, stavebny dozor nam hovoril, ze treba dom riadne vetrat, aby sa zbavil stavebnej vlhkosti... ako mam teda postupovat v pripade pivnice ? V pivnici mame aj podlahove kurenie, mam tam zacat kurit ?

Dakujem za rady.
Usporiadat
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Dimma čo dodať. Rozumieš problému správne a už si aj vyriešila, ako sa stým vysporiadať. Len mi nejde z hlavy tá dielňa...
0 0
dimma dimma

dimma je offline (nepripojený) dimma

celkom ma bavi robit v dielni - najma s drevom , viem ze sa to od zien moc neocakava, ale pre mna je to zabava a moj partner na take veci aj tak nie je...
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Nechápem,prečo niektorí "radcovia" bez pochopenia problému označujú mnohé praxou overené riešenia za nezmysel.
Pred mojim príspevkom nebolo jasné, aké sú steny pivnice a že ich má Dimma seriózne teplotne izolované. Potom je naozaj riešením vetranie a kúrenie.
Ja mám podobnú pivnicu ale takmer celé múry sú betónové a nie je tam vložená žiadna tepelná izolácia. Žiadne vetranie ani vykurovanie v tomto prípade nepomôže. Nakoľko vonkajšia hydroizolácia je v poriadku, pivnica má 25 rokov a nejaká voda z muriva je značná somarina, pred 10 rokmi som urobil druhú podlahu(v zásade ako Dimma) a steny som oblepil 2cm EPS a na to sieťka a pastovitá omietka. Odvtedy je s kondenzáciou vody pokoj. Samozrejme, že vetranie musí byť a vnútorná teplota nie je na skladovanie jabĺk a pod.
0 0
Alexl Alexl

Alexl je offline (nepripojený) Alexl

Ak je to ešte aktuálne poslal by som príspevok, lebo mám skoro identickú pivnicu. Pôvodne som ju chcel mať chladnú, aby som v nej mohol skladovať víno a tak som dal izoláciu styrodur, je to vlastne polystyrén, až od výšky 1,5 m od podlahy pivnice. Spodok pivnice mám len primurovku, aby sa mi chladila od zeme, resp. aby sa udržiavala konštantná teplota. Na pivnici nemám žiadne okná, len ventiláciu. Vlkosť okolo 60% mi vyhovovala, ale niekedy stúpla a tak som si kúpil odvlhčovač. Pôvodne som používal prenosnú klimatizáciu, ale tá mi dvíhala teplotu pivnice. Teraz raz za mesiac pustím vysušovanie a je to v pohode. Problém nastal až teraz pri veľkých dažďoch, keď som mal asi 2 cm vody v pivnici a neviem, ako sa tam dostala, keďže mám izoláciu fatrafol. Ináč, ale odvlhčovač fungoval bezchybne.
0 0
patrik3003 patrik3003

patrik3003 je offline (nepripojený) patrik3003

Zdravim
ja som mal tiez problem s vlhkostou v pivnici a v dome, nastastie som nasiel jednu firmu, prevadzku maju v Lamaci v starom obch. dome kde ma tohto problemu zbavili,nechcem robit reklamu ale je to jedna s mala firiem kde mi ochotne poradili aj bez toho aby som tam musel nechat nejake EUR.
0 0
erik555 erik555

erik555 je offline (nepripojený) erik555

patrik3003
Zdravim
ja som mal tiez problem s vlhkostou v pivnici a v dome, nastastie som nasiel jednu firmu, prevadzku maju v Lamaci v starom obch. dome kde ma tohto problemu zbavili,nechcem robit reklamu ale je to jedna s mala firiem kde mi ochotne poradili aj bez toho aby som tam musel nechat nejake EUR.
Tak sa podel o tu skusenost....co pomohlo?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať