Zavrieť

Porady

Nárok na cestovné náhrady - opodstatneny?

Ahojte.
Chcem vas poprosit o rady a stanovisko, ci je mozno v tomto pripade preplacat cestovne nahrady ako na sluzobnej ceste.

Zamestnavatel a zamestnanec sa podpisom pracovnej zmluvy dohodli, ze miesto vykonu prace zamestnanca je sidlo zamestnavatela, t.j. Kosice. Avsak zamestnanec vykonava pracu v Martine a jeho trvale bydlisko je v okoli Martina, kedze pracuje u klienta.

To znamena, ze jeho miesto vykonu prace su KE avsak pracuje v MT. Ma narok na vyplatenie cestovnych nahrad za kazdy den, ktory odpracuje v MT? Nasla som tu na nete, ze vraj to tak moze byt, pretoze v tomto pripade vraj nie je podstatne jeho trvale bydlisko.
Dokonca by bolo mozne povazovat za sluzobnu cestu aj to, ze ak by mal miesto vykonu prace na adrese svojho bydliska a pracoval by v KE.

Dakujem .
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Inga6 Pozri príspevok
ved som si aj kladla otazku, ze co to za zakon citam

.....ale aj tak neviem, ci to zdanovat zamestnancom alebo nie a ci je to danovy alebo nedanovy naklad pre zamesntavatela. Ja viem, ze mozno pre niekoho kladiem velmi primitivne otazky, ale proste sa v tejto problematike necitim doma a preto sa radsej pytam.

Mne na zaklade toho, co som precitala zakon o dani z prijmov a zakon o CN vychadza to, ze by sa to zdanovat zamestnancom nemalo. A ci to je danovy alebo nedanovy naklad, ak niekomu poskytnem pausalny prispevok na cestovne ako zamestnavatel, tak to som si uz absolutne nie ista....

Dakujem aj tak marjankaj
No nemalo by sa to zamestnancovi zdaňovať. Možno bude problém odôvodniť výšku tých paušálnych náhrad. Ale keď to bude v normálnych medziach, teda zamestnávateľ si tým nebude umelo znižovať základ dane.
Prípadne sa opýtaj na stránke www.drsr.sk. A odpoveď môžeš pri kontrole predložiť. Kontrola sa nebude naťahovať s pracovníkmi daňového riaditeľstva.
0 0
Inga6 Inga6

Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

dakujem marjankaj za vsetky rady .
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Re: Nárok na cestovné náhrady - opodstatneny?
Ak je povaha práce taká, že zamestnanec často mení miesto, je dobré dohodnúť v pracovnej zmluve paušálne náhrady, ktoré budú zamestnancovi vyplácané a je to podstatne jednoduchšie.
Samozrejme firma si to musí zakotviť do príslušnej smernice.

Dopĺňam svoj príspevok, dostala sa mi do rúk Návrh smernice, podľa ktorej by firma mohla cestovné náhrady pre zamestnancov paušalizovať.
4 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať