Zavrieť

Porady

Premlcacia doba

Dobry den.
Prosim o radu: Mam neuhradenu fakturu za tovar priblizne spred styroch rokov. Presnejsie 28.6.2006 datum dodania tovaru splatnost 05.07.2006 - ako to bude v tomto pripade s premlcacou dobou? Plati od dodania alebo od splatnosti? Nevadi, ze som pocas toho 4rocneho obdobia nieco aj uhradil?
Ak by veritel dal urobit pravny ukon este v piatok t.j. 25.6.2010, platilo by este premlcanie? Nevadi, ze by som ziadnu postu neprebral?
Ak sa zmluvne strany dohodli, ze v pripade neuhradenia faktury je predavajuci opravneny uctovat kupujucemu zmluvnu pokutu vo vyske 0,3 percenta avsak minimalne 3,32 eur plus DPH za kazdy den omeskania uhrady -je mozne, aby si urgovali z dlznej sumy 3300 eur sumu 19 600 eur za dobu 4 rokov?
Ako by postupoval sud v pripade, ze som nezamestnany a bezmajetny?

DAKUJEM VELMI PEKNE
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    premlčacia doba je od dátumu splatnosti. Veriteľ sa doteraz neozval?
    Súd tak skoro konať nebude, ak doteraz nekonal. Na akúkoľvek výzvu odo dňa splatnosti môžeš písomne uplatniť námietku premlčania - súd konanie zastaví.
    KEJKA Pozri príspevok
    premlčacia doba je od dátumu splatnosti. Veriteľ sa doteraz neozval?
    Súd tak skoro konať nebude, ak doteraz nekonal. Na akúkoľvek výzvu odo dňa splatnosti môžeš písomne uplatniť námietku premlčania - súd konanie zastaví.
    S veritelom sa nedalo dohodnut, pretoze pozadoval vysoke splatky, ktore som nebol schopny platit. Ostalo to stat a pred mesiacom mi veritel navrhol zmluvu o pozicke vo vyske 19 600 eur. Tato suma sa sklada z istiny, zmluvnej pokuty a urokov z omeskania. A tu by bola moznost platit v mesacnych splatkach.
    Bojim sa podpisat takyto zavazok, lebo v tom pripade by sa zabudlo na realnu dlznu sumu 3300 EUR.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.