Zavrieť

Porady

Prenajom bytu-ukoncenie zmluvy

Dobry den,
Ja by som mal par otazok co sa tyka prenajmu bytu a hlavne jeho ukoncenia.V sucastnosti prenajimam byt,zmluva bola na 6 mesiacov-zacala v marci.Moj problem co v sucastnosti riesim spociva v tom ze nemam na ucte najom za posledne 2 mesiace,najomca so mnou nekomunikuje-nebere mobil,sms-ziadna odpoved,na byte sa vacsinou ani nesvieti-jednoducho nemam s nim ani ako komunikovat...
V zmluve bol bod v ktorom sa 5-dnove omeskanie s platenim najmu povazuje za vazne porusenie zmluvy a ako dovod na ukoncenie zmluvy...
Co sa tyka Prrava ktore som cital je vsak dovodom na ukoncenie zmluvy v tomto pripade az nezaplatenie najmu v troch po sebe nasledujucich mesiacoch,tak neviem ci mam vobec pravo vypovedat zmluvu...
A hlavne tych otazok je viac-Co by mala tato vypoved obsahovat?,Ako ju vlastne v tomto pripade odovzdat,komu a na aku adresu?,Co s chybajucim najmom?Mozem do bytu vstupit sam alebo v doprovode policie a dat vymenit aspon zamok?
Dakujem za rady a odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Podľa § 710 ods. 3 obč. zákonníka "Na doručovanie písomnej výpovede nájmu bytu sa primerane použijú ustanovenia osobitného predpisu.5a)".
    Ide o § 46 občianskeho súdneho poriadku. Pošleš mu to s doručenkou do vlastných rúk na adresu nájomného bytu. Keď sa ti to vráti nedoručené, písomnosť sa považuje týmto dňom za doručenú.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    § 678 obč. zákonníka

    Ustanovenia o výpovednej dobe, vyprataní a odovzdaní platia iba vtedy, ak zmluva alebo osobitné predpisy neustanovujú inak.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Môžeš, kaucia je na to.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Občiansky zákonník ako výpovedný dôvod uvádza, ako si správne spomenul, aj nezaplatenie nájomného za viac ako 3 mesiace. Výpoveď je preto možné dať prvý deň po uplynutí 3 mesiacov.
    Výpoveď musí by písomná a musí obsahovať dôvod výpovede. Ten by som formuloval asi takto:
    Vážený nájomca. vzhľadom na skutočnosť, že ste viac ako 3 mesiace neuhradili nájomné a plnenia spojené s užívaním bytu, vypovedám s Vami, zmysle § 711 ods. 1 písm. d) zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník, nájomný vzťah založený nájomnou zmluvou zo dňa XX.XX.XXXX
    Nájom zanikne uplynutím 3 mesačnej výpovednej lehoty, ktorá uplynie v zmysle § 710 ods. 3 zákona č. 40/1964 Zb. dňa (výpovedná lehota začína plynúť prvý deň mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede).
    Zároveň Vás žiadam o doplatenie nedoplatku. V opačnom prípade budem Váš nedoplatok vymáhať súdnou cestou.

    Výpoveď mu pošli na adresu uvedenú v zmluve, do vlastných rúk.

    Čo sa týka Ďalších otázok.
    Zámok bez súčinnosti s nájomcom vymeniť nemôžeš, pretože porušuješ zákon, konkrétne § 687 OZ. Vstúpiť do bytu smieš, smieš vstúpiť do všetkých izieb, ale nesmieš napr. otvárať skrine atď. Nesmieš narušiť súkromie nájomcu.

    luk1 je offline (nepripojený) luk1

    luk1
    No takze v zmluve je ta 5-dnova lehota co sa tyka omeskania a aj jeho vypratania v tejto 5-dnovej lehote,len ako som pisal problem bude s dorucenim vypovede kedze ju nemam komu dorucit-a kedze nebudem mat dokaz ze si tu vypoved prevzal tak sa asi moc nepohnem..

    luk1 je offline (nepripojený) luk1

    luk1
    No tak:vypoved bola poslana pisomnou formou aj s dorucenkou pre istotu aj na jeho trvalu adresu a podla prepokladu sa mi to vratilo,par krat sme prehodili sms ze sa stretneme a vyrovname sa a podobne recicky ale uz som to vzdal....

    A chcel by som sa spytat ako to funguje dalej pokial ide o vymahanie tejto dlznej sumy-je to cca 400 eur.
    Co som tu cital diskusie na podobne temy tak najskor sa posielali upomienky a ako posledna moznost to bola Dohoda o zmier.
    Je treba vyskusat mu poslat aj jednu z tychto moznosti alebo sa rovno obratit na pravnika?
    Zmluva je napisana jasne,vypoved bola poslana,tak isto nemam kluce od bytu do tejto chvile..
    A este co sa tyka toho pravnika-po uspesnom sude mam narok na jeho preplatenie?

    gabooz je offline (nepripojený) gabooz

    advokátsky koncipient gabooz
    Cit.: "V zmluve bol bod v ktorom sa 5-dnove omeskanie s platenim najmu povazuje za vazne porusenie zmluvy a ako dovod na ukoncenie zmluvy..."

    Dohoda účastníkov má prednosť pred zákonnou úpravou, takže odporúčam doporučene odoslať výpoveď a nezapplatené nájomné žiadať cez návrh na vydanie platobného rozkazu.

    allla je offline (nepripojený) allla

    allla
    gabooz Pozri príspevok
    Cit.: "V zmluve bol bod v ktorom sa 5-dnove omeskanie s platenim najmu povazuje za vazne porusenie zmluvy a ako dovod na ukoncenie zmluvy..."

    Dohoda účastníkov má prednosť pred zákonnou úpravou, takže odporúčam doporučene odoslať výpoveď a nezapplatené nájomné žiadať cez návrh na vydanie platobného rozkazu.
    Mám podobný problém s odovzdaním bytu, len s tým rozdielom že skončenie nájmu mi prevzali osobne aj s termínom odovzdania bytu. Môžem nezaplatené nájomné vysporiadať prostredníctvom kaucie? Ako by malo prebehnúť po právnej stránke preberanie bytu , treba spísať nedoplatky a či je všetko vysporiadané ? Ďakujem vopred za odpoveď.

    Prenajom bytu-ukoncenie zmluvy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.