Zavrieť

Porady

NRSR schválila novelu zákona o dani z príjmov k 1.1.2006

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dnes bol v NR SR s pozmeňujúcimi návrhmi schválený vládny návrh novely zákona o dani z príjmov. Z množstva bodov vyberám:

- paušálne výdavky podľa § 6 ods.10 sa zvyšujú z 25% na 40%, u remeselných živností zostávajú 60%,
- daňový bonus na daňovníka sa nekoná, tj. zostáva v platnosti systém uplatňovania nezdaniteľnej časti na daňovníka,
- od januára sa zvyšuje daňový bonus na dieťa z 450 Sk na 540 Sk, pozor, súčasne od januára 2006 sa už nebude znižovať sadzba na starobné poistenie o 0,5% na dieťa.
Usporiadat
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Vera
Ale keď budem chcieť v roku 2006 používať svoje súkromné auto na podnikateľské účely a už na začiatku roka budem vedieť, že 40% pauš. výdavky sa mi oplatia viac, ako viesť JU, nemusím predsa platiť daň z MV, predsa si nebudem dávať do výdavkou auto, to už mám zahrnuté v tých 40%.

Ale keď sa naši zákonodárci rozhodnú túto % sazdbu paušálnych výdavkov znížiť, tak potom by som musela robiť účto a tým pádom by som chcela mať vo výdavkoch aj auto- predsa tvorí nemalú časť výdavkov podnikateľa
Chápem, čo myslíš. Zrejme sa jedná o auto nezaradené do podnikania. Asi ho však využívaš, keďže by si ho "uplatňovala" v prípade preukazovania skutočných výdavkov. Potom záleží už len na tebe ako dokážeš argumentovať, že si auto v súvislosti s podnikaním nemusela vôbec použiť - jasné, že v tom prípade platiť daň z MV nemusíš. Takých podnikateľov je ale asi málo . Záleží na činnosti, ktorú vykonávaš. Asi len ťažko by dokazoval nevyužívanie napríklad sprostredkovateľ DSS, ktorý má klientelu po celej SR.
0 0
Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

Hm, Ok, ale aj tak si myslím, že keď mám paušálne výdavky, tak nepotrebujem nijaké výdavky dokladovať, teda ani to, či som auto používala alebo nie.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Jediný spôsob neplatenia dane z MV v tomto prípade je nepoužívať auto v súvislosti s podnikaním a nie uplatnovanie paušálnych výdavkov.Takže buď je daň z MV už v tých 40 % alebo v skutočných výdavkoch ale zaplatiť ju treba v obidvoch prípadoch.Výdavky nedokladuješ ale čo si povinná platiť to platiť musíš.Takisto by si mohla odmietnuť platiť daň z nehnuteľnosti/ak máš nehnuteľnosť v majetku/ s tým že si uplatnuješ paušálne výdavky.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Jozef Mihál
Tak som sa znovu zahral na Colomba a po skúmaní diania v NR SR tu je záver:
Zmena paušálnych výdavkov na 4O% je skutočne účinná až od 1.1.2006. Vyplýva to zo schváleného pozmeňovacieho návrhu poslanca Horáka, ktorý prikladám v prílohe.
Okrem toho, že mne sa tá príloha nedá otvoriť, sa pýtam: - fňuk, prečo???
Mohlo byť menej roboty, najmä u remeselných živností, no, čo už? Škoda!
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Vlasta, mne to išlo otvoriť, ak chceš tak Ti prílohu viem preposlať na mail.
0 0
bbobor bbobor

bbobor je offline (nepripojený) bbobor

Dobrý deň,

tie paušálne výdavky (ich zmena) sa týkajú až za rok 2006.
v schválenej novele je to až bod 15 a ten má účinnosť od 1.1.2006.
zákon (novla DzP) schválený v III. čítaní je na

http://www.nrsr.sk/appbin/Tmp/NR1276.doc

Príjemný víkend
0 0
renocka renocka

renocka je offline (nepripojený) renocka

Paušálne výdavky si budeš môcť uplatniť podľa novely zákona po prvýkrát až za rok 2006.
0 0