Zavrieť

Porady

Fakturácia založenia s.r.o.

M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Keď moja firma faktúruje založenie spoločnosti s.r.o., s tým, že ja som platiteľ DPH, právnik mi vyhotovil daňový doklad bez DPH na moju firmu, kolky a overenia znejú takisto na moju firmu, ako mám vyúčtovať konečnú faktúru za založenie spoločnosti a poradenstvo?


kolky - oslobodené od DPH
notárske poplatky za spoločenskú zmluvu - oslobodené od DPH?
poradenské služby mojej spoločnosti - na to dávam DPH.

Je to správne?
Usporiadat
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Jana Acsová
Nie je to chyba. Upravte si interné postupy smernicou, aby ste si obhájili Váš postup. Pojem prechodná položka vychádza zo zákona o DPH a pojem náklad a výnos vychádza z účtovných predpisov. Pre účely DPH musíte mať na zreteli, či výdavok o ktorom účtujete súvisí s Vašou podnikateľskou činnosťou a týka sa Vašich zdaňovaných obchodov.
Používate pojem refakturácia. Ja by som sa takto na to nepozerala. Klient si u Vás objedná službu založenia spoločnosti. Vy mu vybavíte všetky formality a máte s tým samozrejme aj výlohy. Neznamená to však, že ich refakturujete. Vy fakturujete svoju službu. Cenotvorba je na Vás.
Nesprávne som sa vyjadrila v predošlom príspevku. Áno, ja po vynaložení všetkých našich výdavkov refaktúrujem a následne na to vystavujem novú faktúru za poskytnutie právnych služieb pri zakladaní spoločnosti.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

K prechodným položkám u advokátov:
Myslela som si, že je mi všetko jasné, ale prišlo na lámanie chleba a zistila som, že nie.

Začala som účtovať jedného advokáta, ktorý sa stal platiteľom DPH 1.3.2007.
V mene klientov platí v sporových konaniach (návrhy na exekúciu) výdavky za kolky a overovačky (napr. súdneho rozhodnutia). Kolky nakupuje bez DPH, platby za overovanie sú s DPH.
Teraz ich ideme refakturovať (fakturovať) objednávateľovi služby, aby nám tieto výdavky zaplatil. V návrhu na vykonanie exekúcie sa dajú vymáhať na jeho účet.
V rôznych príspevkoch na Porade ohľadom prechodných položiek sa uvádza, že kolky sú jednoznačne prechodné p. a nevstupujú do základu pre DPH advokáta a nie sú ani jeho nákladom. Účtuje o tomto výdavku ako o pohľadávke. Z hľadiska charakteru výdavku je takým istým výdavkom v mene a na účet klienta aj výdavok za overovanie. Je teda aj prechodnou položkou. Advokát nemá nárok na odpočet a nie je to súčasťou základu pre DPH.
Pre úplnosť dodám, že na dokladoch nie je uvedené meno klienta, sú to doklady z ERP alebo potvrdenia z Pošty.

Príklad:
kolky 500,-
overovanie 100,- + 19,- DPH, spolu 119,-

Refakturujem výdavky: 500 + 119,- (vrátane DPH), spolu 619,- Sk

Nestráca klient nárok na odpočet DPH?

K faktúre mu priložím kópie dokladov a ja si nechám originál alebo naopak?

Ďakujem dobrým ľuďom za odpoveď.
Naposledy upravil Mirkaska : 04.04.07 at 05:25
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Posúvam.....
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Klikni sem:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=339960&postcount=3

Je tam pekne vysvetlený princíp. Záleží asi na tom, ako máte urobenú zmluvu s klientom.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

liba2 Pozri príspevok
Klikni sem:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=339960&postcount=3

Je tam pekne vysvetlený princíp. Záleží asi na tom, ako máte urobenú zmluvu s klientom.
Ďakujem za link, toto usmernenie DRSR poznám, aj princípu rozumiem, moja otázka skôr bola o tom, že ak kolky a overovačky sú vynaložené v mene a na účet klienta (teda prechodné položky, pri ktorých nemám nárok na odpočet a refakturujem ich vrátane DPH), či klient bude mať nárok na odpočet z overovačiek, keď mu k faktúre priložím iba kópiu dokladu. Alebo či sa nárok na odpočet stratí.

V jednej účtovnej spoločnosti prikladajú k refakturovačkám originály dokladov - prechodných položiek, a klientovi nechávajú iba kópie. Neviem, čo je správne a ako sa to má robiť.
Môžem si ja zaúčtovať výdavok z pokladne na základe kópie dokladu, ak originál zašlem klientovi s faktúrou?

Vďaka.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Mirka, doklady ktoré sa považujú za prechodné položky, nevchádzajú do tvojho účtovníctva ani do nákladov ani do výnosov, cez tvoje účtovníctvo len "prejdú". Originály týchto dokladov patria tomu, v mene koho a na účet ktorého si konala. Pri prechodných položkách svojou faktúrou len vyjadruješ požiadavku, aby ti zaplatili za výdavky, ktoré si v ich mene mala. Za týmto účelom ti úplne stačia kópie dokladov (len aby zostala informácia o aké doklady išlo). Všetko účtuješ na 3-kovom účte. Takže DÚ sa z tohto pohľadu nebude týmito dokladmi zaoberať.
Poznámka k pokl. dokladom: originál aj kópia PPD sú rovnocenné.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Ďakujem Liba, veľmi pekne. A prajem peknu Veľkú noc.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Mirkaska Pozri príspevok
Ďakujem Liba, veľmi pekne. A prajem peknu Veľkú noc.

Mirka, aj ja ti prajem pekné sviatky.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Ahojte,
už prešla "nejaká" doba od posledného príspevku a nič iné som ohľadom DPH a fakturácie za zakladanie spoločností nenašla, tak by som sa potrebovala uistiť, či to ešte v "prevažnej miere" platí čo sa tu rozoberalo.
Konateľ a zároveň spoločník má ZEP na meno (t.z. na svoje RČ). V mene svojej firmy uhrádza cez net poplatky, kolky. Potom klientovi, ktorému zakladá sro vystaví fa (je potrebná aj nejaká zmluva ?).
Kolky sú oslobodené od DPH § 40 zákona + poplatky za založenie sro = zdaniteľné plnenie.
Je to tak správne?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať